Z čoho vzniká hypotónia bábätiek?

pitik
22. okt 2011

Mam 3 deti. Najstarsia dcerka bola a je pohybovo uplne v poriadku, vsetko robila tak, ako ma, nebol nijaky problem. Snad az teraz, kedze je vysoka (6,5 roka a 132 cm), zistili jej skoliozu a uz teraz musime cvicit. Zo strednym synom sme museli od 4,5 mesiaca cvicit Vojtovku kvoli torticollisu a hypotonii. Kedze mal vrodenu pylorostenozu a ako 5 tyzdnovy musel byt operovany a tym, ze najskor vela vrackal a potom mal rozrezane brusko nemohol byt na brusku polohovany som to pripisovala tomu. Aj ked tazko sa mi s tym zmierovalo a doteraz mam smutok v sebe, ze som ho ako babatko trapila. Teraz mam tretieho synceka, ma 2,5 mesiaca a uz vyse 2 tyzdne zase cvicime Vojtovku. Diagnoza rovnaka, torticollis a hypotonia. Malicky ma stale novorodenecky zaklon, nedviha hlavicku, pohybovo je na urovni 1 mesiaca. Tentokrat sme zacali s cvicenim skor a ja som z toho nestastna, ze dalsie babatko musim "trapit" a pocuvat a pozerat sa na jeho hrozny plac. Chcela by som vediet, preco to vziklo, ci sa nieco pokazilo, ked boli v brusku, alebo je to vec genetiky. Vsetky deti sa narodili doste velke (3800g a 53 cm, 3860 a 52 cm, 3370 g a 52 cm), viac-menej v termine, tento najmladsi o 2 tyzdne skor a velmi rychlo rastli a priberali. Ale to je vec genetiky, ja mam 182 cm, manzel este trosku viac, ja sama som mala 4 kg, ked som sa narodila

pimpa
23. okt 2011

@pitik
podla mna to vznika pocas porodu. Ze pomer panvy ku hlavicke dietata nie je vhodny alebo ze babo nie je dost okyslicene..lebo hypotonia je vlastne porucha motorickej kory mozgu, takze tam muselo dojst k nejakemu stlaceniu, alebo vytvoreniu vzduchovej bubliny a potom sa tie spoje neuronov dovyvijaju pomalsie alebo neskor. Ja mam tiez synceka s hypotoniou, dlho sa neplazil, nevedel sa posadit, tak nam od 10 mes odporucili vojtovku, ale on to fakt nezvladal..tak sme cvicili alternativne cviky. Na malej fitlopticke, brusaky a ine..vsetko sme to dohnali ale neskor, plazenie v 13.mes, stvornozkovanie v 14.mes. Sam sa posadil az v 15.mes a sam zacal chodit v 19.mes. Teraz trenujeme chodzu po schodoch. Sama som zistila ze ma akoby narusene tie vzorce pohybu, ze napr. jednu nozku si pritiahne k sebe v pohode, ked sa snazi vyzut a druhu si nedokaze pritiahnut..ucime sa spolu. Neviem ci to je tak, ale ja si to vysvetlujem takto 😉 . Mozno nejaky neurolog by to dokazal lepsie vysvetlit

akireakire
23. nov 2012

@pimpa ahoj, čítam tvoj príspevok, chcem sa spýtať takto po roku, vlastne tvoj syn teraz má tri roky, ako sa vyvýjal, teraz ked má tri roky dobehol ostatných, ako v školke - som len zvedava tiež čo ma čaká. Mám syna teraz má rok, pred mesiacom mu zistili hypotomiu s hypermobilitou klbov, tak tiež cvičíme vojtovku, chodím na plávanie atď Veľmi pekne ďakujem.

pimpa
23. nov 2012

@akireakire
ano vsetko same dohnali, cvicenim, trojkolkou, trampolinkou, fitloptou, futbal, behanie po lese a lezenie po stromoch...aj bez vojtovky 😉 plavat som ho naucila teraz v lete najprv s vestickou, na dalsi den uz bez s rukavikmi 🙂 🙂 🙂 drzim palceky a vela pevnych nervov

akireakire
23. nov 2012

vďaka, mňa dosť vylakali v rehab.centre kde chodíme na vojtovku, a sú tam detičky ktoré majú detsku mozgovú obrnu, tak si hovorím že môžem byť rada že máme len hypotoniu. Akurád vídavam tam už troj,štvor ročné deti čo na prvý pohľad vyzerajú byť úplne zdravé no keď majú chodiť či cvičiť vidieť že zaostávajú, tak dúfam že bude všetko ok. Extra športovca či horolezca a pod. nechcem z neho, no nech je zdravý a šťasný. 🙂

alana1
23. nov 2012

@akireakire ahojky, my sme cvicili vojtovku od 7 mesiaca do roka , potom som sa nato vykaslala, lebo som to ja nezvladala...maly sa prevaloval ked mal 7 mesiacov , sam sedel rocny, plazil sa od osmeho mesaica, lozil po styroch rocny, chodit zacal 19 mesacny...teraz ma dva a beha, chodi bez problemov...akurat ma ploche nohy a stale volne klby....boli sme na vselijakych vysetreniach a nic mu nezistili a ani nevedia preco ma tu hypotoniu...akurat som sa vystresovala celu matersku dovolenku, pokazila som si tym najkrajsie obdobie mojho zivota....ach, pri druhom budem vediet...

cinnamon111
23. nov 2012

Moja dcéra má taktiež svalový hypotonus, ale my Vojt. metódu necvičíme, predpísali nám len rehabilitačno relaxačné cvičenia. Tam sa ma inštruktorka pýtala, či som počas tehu nebola chudokrvná, lebo že vtedy mávajú bábätká túto diagnózu. Ja som bola, užívala som 3 mesiace Maltofer - alebo tak nejko sa to volalo, proste železo, a že táto doba toho nedostatku železa to mohla spôsobiť. Aj dcére hneď brali krv, či nemá málo železa, lebo v tedy sú svali slabšie a užívame Pyridoxin 1 tbl denne, lebo B-éčko zas sval uvolňuje. Inak je to to dedičné a nemalo by so to získať......to mi potvrdila aj neurologička. Tu predpokladám, že to dcérka má po mne, lebo ja som bola taká pomalšia, začala som chodiť až v 15 mesiacoch. Ale v tedy sa to neriešilo....proste som to dobehla športovaním a podobe.
Cvičením sa jej stav lepší, ale veľmi pomaličky, skôr nám pomáha baby plávanie, tam tie pokroky je vidieť skoro po každej hodine.

akireakire
24. nov 2012

počas tehotenstva mi nezistili chudokrvnusť, pred tehotenstvom som chodievala darovať krv, vtedy sa mi stávalo že som mala nedostatok železa, že to súvisí aj s chudokrvnosťou som nevedela. Manžel tiež bol pomalší, sedel až po roku, chodiť začal ako 18mesačný, tak že vieme po kom to dedil. Chodíme tiež na baby plávanie, za ten mesiac čo chodíme aj plávať aj cvičiť vidím trocha pokrok, ale veľmi malý. Vďaka za odpoveď.

majca92
5. feb 2013

ahojte, tiež máme dievčatko, ktoré má hypotóniu, tak by som chcela vedieť z čoho to vzniká, teraz čakáme druhé bábätko a tiež mám strach či nie je niečo vo mne alebo čomu sa vyvarovať...neviete pomôcť? Železo beriem tiež, ale to berie veľmi veľa žien, takže neviem...poraďte skúsenejší... 🙂 Ďakujem veľmi pekne.

saxana123
12. mar 2013

Ahojte, aj náš Miško (10,5mesiaca) je hypotonický a z toho sa mu urobila kyfoza na chrbtici , v oblasti krížov má zopár kyfotických stavcov, a to je pravdepodobne príčina prečo ešte nesedí ☹ ja viem že všetko dobehne, časom sa to spraví, spevnie, ale občas som z toho smutná, že deti o 3 mesiace mladšie sú niekde úplne inde ako Miško. On sa síce plazí už rýchlo, aj sa dáva na kolienka, kymáca sa, ale neštvornožkuje, začal sa dvíhať pri nábytku ale ostáva na kolienkach, nepostaví sa na nožičky. Je taký slabučký. Vojtovku necvičíme, lebo má vrodenú fragilitu ciev, nesmie sa na neho tlačiť, hneď má modriny a hematómy. 😢 Od neurologičky máme diagnozu - axialny hypotonicky syndrom /slabé osové svalstvo/. často rozmýšlam, že či hypotonické deti s tým bojujú celý život (prípadne detstvo) alebo sa to časom povedzme v 3-4 rokoch spraví, keď dobehnú vrstovníkov, spevnejú, hypotonia pominie raz a navždy?

bubka35
9. apr 2013

ahojte, my mame tiez hypotonicke dieta. vzniklo to ako nasledok porodu, kedze bol velky nepomer medzi velkostou baba a porodnymi cestami-porodnik "trosku" zanedbal toto zistenie, takze sme skoncili s dg. tazka porodna asfyxia a hypotonia ako dosledok nedokyslicenia, apgar bol 3. ked drobec v 10mesiacoch nesedel na odporucenie neurologicky sme skoncilil v rehabilitacnom centre tam nastastie vdaka vojtovke do mesiaca zacal stvornozkovat, sediet a pomaly sa dvihat na nozicky, v 15 mesiacoch chodit i ked ta chodza bola spociatku velmi opatrna. mame vyse 2 rokov motorika je ok, svalstvo vdaka stvornozkovaniu a speci cviceniam spevnelo, chrbtica rovna, chodidlo vyvinute-zatial ziadne ploche nohy a pod. v centre nam ale povedali ze sice hypotonia vacsinou cvicenim pominie v 3-4 rokoch ale taketo deticky si nechavaju aj nadalej cvicit aj ked uz nie pod takym drobnohladom az do puberty, prave kvoli vzniku skolioze a pod.takze aj mna castokrat prepadava smutok ked tam som, vidim deti ktore su po DMO a viem, ze vdaka porodu sme aj my blizko takejto diagnozy, najkrajsie obdobie drobca sme prezili v strese, depresiach a stale nemame vyhrate.drzim vsetky palce.

brnkatko
14. sep 2013

@bubka35 ahoj bubka,ak sa mozem spytat a i poradit...my mame podobny problem s drobcom,tazka porodna asfyxia,apg.skore sme mali2/6/9 a maly je hypotonicky..tiez bol velky 3,7kg na mna...navyse este nejake kompl.pri porode (2x snura,vakum) :-/...mame teraz 10,5mesiaca,konecne sme sa zacali plazit pred mesiacom,chodime cvicit,plavat,magnetoterapiu...a viac sa stresujeme,ako si ho uzivame..sledujeme a cakame...neurologia vzdy ok (sono),rehabilitacna tiez ze sa nemame stresovat,ze ta odozva je dobra,ale aj tak,nechcem nieco zanedbat a pomoct mu teraz,ked sa najviac da....co by si mi este odporucila?inac je sikovny,len ta hruba motorika...budem vdacka za kazdy tip!dakujem,katarina

bubka35
14. sep 2013

@brnkatko ahoj brnkatko hlavne drzim palce, aby sa maly rychlo rozpohyboval a dobre vyvijal. uz vie samostatne sediet, resp sa posadit? nas sa v 10mesiacoch nevedel posadit a prakticky len lezal tak sme sice boli sledovani neurologickou (kontrola bola v 8mesiacoch a vtedy bola spokojna) ale az jej zmena za inu nas dostala do fyzio centra v bratislave kde doktorka skonstatovala ze sme tam mali byt uz davno.rychlo sme nabehli na vojtovku a stlacanim spravnych bodov, ktore vie len fyzioterapeut, sa po vyse mesiaci drobec konecne dal na 4 a zacal stvornozkovat a kratko predtym sa posadil.to cvicenie neviem takto popisat ale mohla by si sa skusit spytat vasej fyzio nech ukaze reflexny bod na stimulaciu stvornozkovania, pamatam si ze je to na bedrovom vycnelku, dieta je naboku fixovane koncatiny ale tu polohu ti moze ukazat len ta fyzio aby bolo vidiet ako reaguju nozicky-chodidla sa zlahko pohybuju. neviem, ci ste takyto cvik mali. cvicili sme to poctivo 4 az 5krat za den s placom zapasili sme navzajom, ale bolo vidiet pokrok tak som sa zatala, ze treba vydrzat. potom uz ked drobec relativne sedel boli sme na fit lopte-len na nej sedel a zlahka sme loptu natacali zo strany na stranu, aby si precvicoval rovnovahu, jej vyrovnavanie a tym aj posilnoval brusne a bocne svaly. neskor pribudli cvicenia na malych loptach ked sa z vysky podavaju hracky dieta sa za nimi natahuje a tym posilnuje bocne a trupove svalstvo-ale to mal az 15mesiacov.podporovali sme stvornozkovanie vsetko si musel sam ist zobrat lebo to je najlepsie na posilnenie celkoveho svalstva a hlavne sa precvicuju mozgove hemisfery-treba koordinovat pohyb ruk a noh. v 15 mesiacoch zacal drobec pomalicky chodit.nas je tiez sikovny teraz este cvicime aby sa to svalstvo upevnovalo. my teraz sledujeme vyvin reci neradi by sme nieco zanedbali a uz sa radsej na vsetko pytam nech nedopadneme ako s tym spomalenym motorickym vyvojom.neviem, ci som aspon trosku pomohla, ak budes mat este nejake otazky, kludne napis 🙂

brnkatko
15. sep 2013

@bubka35 ahojky,my chodime cvicit do reocentra od 6,5mesiaca a neurologiu chodime do sinalgisu,tak snad sme v dobrych rukach...mne to domace cvicenie velmi nejde,lebo si ho tak neviem chytit...teraz mame 9,5mesiaca,plazi sa,na 4 sa da,pohojda a ked mu drzim hrudnik,tak ide i po 4,ale na tie nozicky sa mu nechce...zatial nesedi,ale rehabilitacna vravela ze dolezite je sa rozstvornozkovat....skusim teda aj tie fit lopty,len nevies poradit,kde sa vybrat?kde si chodila fyzioterapeutovi prosim?dakujeeem 😉

bubka35
16. sep 2013

@brnkatko info v IP

ewka0012
21. sep 2013

ahojte baby som rada ze som nasla podobne prispevky o diagnoze ktoru mame my,syna uviedli ako zdraveho novorodenca,aj porod ze v poriadku,ked mal dva tyzdne vsimla som si ze sa vytaca len do pravej strany aj ruku pravu ma celu nejako vykrutenu v dlani aj lakti,dva prsty na tej ruke stale skrcene,tak zacali behacky po lekaroch,diagnostikovali tortticolis,a parezu plexus brachialis,zacali sme cvicit vojtovku od 2mesiacov do roka,davali dlahu na noc na tie prsty,ale na tych ma skratene slachy a klby,to budu operovat ked bude mat tri roky,vsetko sa upravilo akurat ma zlezanu hlavicku trochu,v 7.mes zacal sediet ale len s pomocou,v 9.sa staval na nohy,a v 13mes.zacal chodit sam,ale stale sa nevedel sam posadit ani postavit,hovorila som to aj neurologovi aj obvodnej a kazdy ze sak ma na to cas,je sikovny,posadil sa az okolo 15mes,nastvala som sa a isla inej neurologicke,ta nas poslala na rehabilitacie na dva tyzdne do Dunajskej Luznej.tam mi povedali ze je hypotonicky,teraz ked ma skoro 20mesiacov,nikto mi to nepovedal skor,brala by som vsetko uplne inak,musime zasa cvicit vojtovku,na fitlopte,a chcela by som skusit plavanie,ako pisete aj mne to pokazilo matersku,tesenie sa z babatka,kedze poznam len cvicenie a behania po lekaroch,nikto mi nepovedal preco sa to stalo,ci porode alebo ako,dam si to zistit na magnetickej rezonancii,chcem to vediet,dufam ze sa vsetko cvicenim spravi a za par rokov si nespomenieme na to.inak je krasny,sikovny,rozprava,beha,som vdacna aj za to ked vidi deti s DMO a podobne,len skoda ze sme zmarnili pol roka a necvicili,lenze riadila som sa len lekarmi,za toho pol roka uz mohol vsetko vediet,v luznej sa cudovali ze co pol roka nemame zaznamy,jaktoze sme necvicili,neboli na rezonancii?no lebo nam kazdy povedal ked mal rok ze dojdite o pol roka,tak preto,ach ti lekari,ja si neviem diagnostikovat sama ved na to su tu oni nie?

mimushka065670
3. mar 2014

Ahoj mam doma 14mesacneho chlapca a mame hypotoniu ale nikto mi nevedel povedat ze z coho to moze byt ja som uz z toho nestastna co mam robit uz 8mesiacou cvicime vojtovku a stale nic

33kacora33
10. dec 2014

@pimpa ahoj aj moja malinka ma hypo... mozem sa vas opytat prosim.. nema aj vase dietatko jednu nozku akoby slabsiu... alebo pozadu? zatial len lozime mame 14 mes ale ked sa postaví pri nabytku a kusok prejde tak si vsímam ze jednu nozku pekne zdvihne a druhu si len potiahne ...

pimpa
10. dec 2014

@33kacora33
vela trpezlivosti a sil k cviceniu. urcite to dobehne, kazda stimulacia svalov je velmi dolezita. my sme to s nasim patkom pekne dobehli a teraz je z neho uz takmer 6 rocny chlapcek, ktory beha s chlapcami a v skolke mi povedali ze zdaleka nie je najpomalsi, ale dodali, ze keby som ho neviedla k pohybu, nemotivovala a nebola na neho prisna tak ako som, ze by sa z tho nevysekal na taku uroven. materinska laska dokaze velmi vela 🙂 ved aj my sme si odplakali tazke chvile..napr. v 3 rokoch sme mu kupili trojkolku, klasicku s retazovym prevodom, aby pedalovanim precvicoval svaly noh a veru sme s nim aj slzili ako tie nozicky ho neposluchali, ale je velmi sikovny, teraz chodi aj na tanecny kruzok a ma z toho radost. 🙂 neviem ci mal alebo ma jednu nozicku slabsiu, neskumala som to.

busku123
5. okt 2017

zdravim: mali tu aj deti z tazkou hipotoniou .

cinicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sss2023
2. okt 2023

@pimpa ahoj prosim neviem ci budes pamatat, ale ked bol tvoj syncek malicky tiez sa prehybal v chbatiku a hlavu do zadu kvoli slabnym brušnym svalom? Dakujem

pimpa
2. okt 2023

@sss2023 on mal všetky svaly slabucke.cvicila som s nim viackrat denne az do takmer dvoch rokov