Aké sú príznaky, že idú zúbky?
Ahojte!
Asi nam idu zubky a neviem,co vsetko tomu mozem pripisovat.
Prosim napiste svoje skusenosti,dakujem.
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie príznaky prerezávania zubov u dojčiat v diskusii boli zvýšené slinenie, hryzanie predmetov, zdurené ďasná, podráždenosť a zhoršený spánok; rodičia uviedli aj riedku stolicu a mierne zvýšenú teplotu ako doprovodné prejavy.
- Ako lokálne riešenia rodičia najčastejšie spomínali géliky a maste (Dentinox, BabyDent), masírovanie ďasien, kefku na hryzanie, a domáce prostriedky vrátane kyseliny mliečnej namiešanej v lekárni (100 g za 100 SK).
- Liečbu systémovými liekmi a postupy rodičia riešili individuálne; niektorí používali Paralen alebo polovičnú dávku Nurofenu pri bolestiach, iní preferovali homeopatické čípky Viburcol alebo len upokojenie nosením na rukách.
Q: Aké sú bežné príznaky prerezávania zubov u dojčiat?
A: Diskusia uvádza časté príznaky: zvýšené slinenie, hryzanie a cmúľanie prstov, zdurené alebo biele bodkové miesto na ďasnách, podráždenosť, horší spánok, riedka stolica a niekedy mierne zvýšenie teploty.
Q: Ktoré lokálne prípravky rodičia odporúčali pri bolestiach ďasien?
A: Rodičia spomínali Dentinox gél, BabyDent na potieranie ďasien, kyselinu mliečnu namiešanú v lekárni (100 g stojí 100 SK) a niektorí odporúčali masírovanie ďasien kefkou alebo prstom.
Q: Používali rodičia homeopatickú liečbu pri zúbkovaní?
A: Áno, viaceré príspevky odporúčali homeopatické čípky Viburcol ako upokojujúci lokálny prostriedok.
Q: Môžem dať dieťaťu Paralen alebo Nurofen pri bolestiach zubov a v akej dávke?
A: V diskusii rodičia uviedli, že Paralen pomohol na 4–6 hodín zlepšiť spánok a jedna matka podala polovičnú dávku Nurofenu s pozitívnym účinkom; presné dávkovanie však v príspevkoch nebolo štandardizované a názory sa líšili.
Q: Kedy navštíviť lekára pri teplote počas prerezávania zubov?
A: Viaceré príspevky citovali odporúčanie, že horúčka nad 38,5 °C nie je typicky zo zubov a pri takomto stave treba kontaktovať lekára; mierne zvýšenie teploty bolo v diskusii považované za možné, ale sporné.
Q: Aké potravinové alebo diétne tipy rodičia spomínali pri problémoch so stolicou počas zúbkovania?
A: Rodičia uvádzali, že slivková výživa Hipp (dostupná v DM) sa dá podávať od 4. mesiaca a strúhaná surová mrkva pomohla niektorým rodičom zlepšiť pravidelnosť stolice.
Závery z diskusie
Zhoda
- Prerezávanie zubov sa môže prejaviť zvýšeným slinením, hryzaním, podráždenosťou, opuchnutými ďasnami a zhoršeným spánkom.
- Poradenské lokálne produkty, ktoré rodičia najčastejšie skúšali, boli Dentinox, BabyDent a kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g za 100 SK).
Sporné názory
- Niektorí rodičia pripisujú horúčky, výrazné hnačky a výrazné respiračné príznaky priamo zúbkom; iní (a niektoré odborné hlasy v diskusii) tvrdia, že horúčka nad 38,5 °C a výrazné gastrointestinálne prejavy nie sú typicky spôsobené zubami.
Otvorené otázky
- Nie je jasné, aká je bezpečná a efektívna frekvencia a dávkovanie systémových analgetík (Paralen, Nurofen) pri bolestiach ďasien u dojčiat, keď rodičia v diskusii uvádzali len nešpecifikované „polovičné dávky“.
- Neexistuje v diskusii jednoznačná zhoda, do akej miery pomáhajú alebo škodia rôzne lokálne prípravky (kyselina mliečna, gely, homeopatia) a ktoré sú najbezpečnejšie pre konkrétne vekové skupiny.
Spomenuté značky a firmy
Viburcol,BabyDent,Dentinox,Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,Hipp,DM drogerie,zdravedasna.sk,najmama.aktuality.sk,detskechoroby.rodinka.sk,modrykonik.cz,clin.dent.journal,brit.dent.journal,clin ped.dentistry
Spomenuté produkty a metódy
homeopatické čípky Viburcol,Dentinox gél,BabyDent,kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g = 100 SK),Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,kefka na hryzanie/čistenie ďasien,masírovanie ďasien,strúhaná surová mrkva,slivková výživa Hipp (od 4. mesiaca),nosie dieťaťa na rukách ako upokojenie,lokálne maste a vodičky na ďasná
Miesta a osoby
Austrália,Rumunsko,Bulharsko,Švajčiarsko,Anglicko,Slovensko
Ahojte, chcem sa pridať do zástupu čakateliek na hryzáky 😀 My máme v puse ešte prázdno no zato oslintané všetky končatiny (aj nožky 🙂 ), Luky všetko hryzie, neplače a zatiaľ ani teplota nebola... v noci okrem klasického budenia na kojenie spinká (občas cestuje po postieľke, ale to asi všetky bába v jeho veku). Ale keď si začne tak zúrivejšie pchať pästičky do úst, potriem mu ďasienka BabyDent-om a je pokoj. Zatiaľ mu to zaberá hoci sa môže potierať len 3x denne. Počkáme, uvidíme 😉
zuzka-pouzivam kyselinu mliecnu, namiesaju ti ju v kazdej lekarni, 100g stoji 100sk, ale je super a zevraj je to najlepsie, bez roznych prisad a chemikalii, ani modra indulona nie je taka cista ako toto 🙂 sudokrem, neviem, nepouzila som zatial vobec...
Jahodka - a tu mliecnu ti namiesaju aj bez predpisu?
Nam ju dala kozna, ale uz jej male len na dne ....
To ma prist do lekarne a zahlasit, nech mi namiesaju kys, mliecnu??
Caute!
Tak my dnes mame za sebou hrozny den ☹ ,Simka je strasne umrncana a vlastne nevie co chce!!!!
Teraz po dlhych orgiach konecne zaspinkala.Uvidime dokedy 😒 .
Tie zuby su des,chudiatka deturence....
Ahojte maminy. Tak asi aj nám už idú zúbky, malá má 5,5 mes. Slintá úplne hrozne, keď ideme von, musí mať vždy podbradníček, lebo je celá oslintaná. Všetko hryzie a cmúľa pršteky. Doktorka nám povedala, že to ešte nevyzerá na zúbky ale ja som jej pri kúpaní nahnatala niečo ostré v hornej časti ďasienok, no podľa mňa sa jej už tlačí prvý zúbok. 😀
nikuska - vobec to nie je skoro, nakoko priznaky sa objavuju aj 4 tyzdne vopred.
My mame zubkov 7, styri dole a tri hore. Osmy v poradi sa nie a nie prerezat, avsak posledne tri dni sledujem opat vyplazovanie jazycka a taktiez pri kojeni sa zacina opat silnejsie prisavat.
Asi je na ceste ....
Caute!
No co,ako sa maju deticky?
Nie je na obzore nejaky novy zubok?
My sme sa upokojili a zub stale nikde.
Ahojte. Moja malá má 2 mesiace a stále si hryzie ručičky a slintá ani nehovorím. Ale zúbky jej nejdu. Nemá zdúrené jasienka a dobre buvá. Aj keď mojej sestre išli zúbky v 4 týždňoch a mne v 3 mesiacoch...
Hmm,tak to am teda isli riadne skoro.My mame pol roka,naznaky aj spravanie je,ale zubok nikde 😵
betina, to je u detí v jej veku úplne normálne, tak vlastne len objavuje svoje ruky, dieťa všetko spoznáva cez ústa, tak si bude vo veku 6-7 mesiacov cumlať svoje nožičky, respek. palce na nohách. Naopak, keby to deti nerobili, je zle.
No, nám sa ale zúbky režú, malý má ďasná opuchnuté a vidno náznaky dvoch spodných rezákov a nie a nie sa prerezať 😠 A najhoršie je to ked má otvoriť ústa na príkrm, dokonca mu ani toľko jesť nechutí, chúdence deti, ale to musí bolieť ☹
ahojte,mojej malej idu asi zubky meviem to isto...je stale uplakana nic ju dlho nebavi...ked zahryzne do hracky sa v momente rozplace...vcera mala teplotku,mali sme hnacku uz 2 den..myslite ze by to mohlo byt ono???...prespinka mi celu noc zatial sa nezobudila ani raz...dasianka ma opuchnute s dvoma bielimi fliacikmi no neviem ci su to tie zubky lebo mi moc nechce otvorit ustocka a pri krmeni z flasky ani nehovorim placeme a placeme...ani jest jej nechuti....
Ahojte!
Srnkamt,hmm asi to budu zubky.Boze,ale najhorsie je,ze deticky to moze trapit riadne dlho.
My uz bojujeme asi mesiac a zub stale nikde.
Mame take dni na striedacku,zrovna je dnes uz snad taky za nami.Teraz uz princeznicka krasne spinka.
Mame vsetky priznaky okrem teploty.
Vsetkym deturencom drzime palce a mamickam prajeme pevne nervy a trpezlivost.
fiha ako to tu citam o tych zubkoch....
Mala ma len 3 mesiace este necele...a zacala si strasne cucat prsty a slinta...a nic ju cele dni nebavi, v kociku vresti a nechce cely den spat,len mrnci a placeeee a nechce sa uspat...ani na rukach,teda iba tak zaspavala zarucene a uz ani to nie...
zeby to mohli byt zubky? nejake predzvesti?
ahojte.my už máme desať mesiacov a zúbky nikde. ☹ ☹ ☹ slinenie, hryzenie, nočné vstávanie, mrzutosť a nervozita - to je samozrejmosť od štvrtého mesiaca a tak čakáme a čakáme.a nič.
my sme mali vcera 10mes a treti zub uz kuka von 😉 na prvy sme cakali dost dlho; a kakali sme vkuse, take skarede 😝
Andrema,
my mame presne ten isty problem ako vy... a doteraz nepotrebola ani dudel a posledny tyzden s nim aj spi....
pocula som o pripade, ze prby zubok vysiel uz v tretom mesiaci 😕 ...... no ale pohybujem ze to bude nas pripad 🙂 😉 ...
ahojte,
moj slintal snad od mesiaca a cim bol starsi,tym to bolo horsie...coho sa chytim,vsetko je od slin 😀 prvy zubok mal v 4 mesiaci,neviem presne,az dr to zistila,ked mu pozerala do hrdielka a o 2tt nato vysiel aj druhy,tak uz ma oba spodne zubky a horne sa uz chystaju tiez von,kedy to bude uvidime...kuse ako besny,slinta ako buldog,ale inak je chvalabohu celkom spokojny...ako mu vysiel ten prvy,som mu kupila kefku a ked zacne byt nervak,tak mu ju podam,si pokuse,vymasiruje si dasna aj sam a je klud 😉
baby, je tu niektorá, ktorej dieťatku rástli atypicky zúbky? My slintáme, ohrýzame všetko, malá má 4 a pol mesiaca, ale navreté červené má miesta, kde by mali byť až štvorky...Dík za info, lebo sa mi to zdá fakt zvláštne...
Ahoj nela. My síce nie, ale poznám prípady keď išli prvé zúbky zadné. Aj ked pomenej 😉
ahojte chcem sa spytať na vaše nazory moj synček ma 3mesiace a tiež ho svrbia dasienka slinta je plačlivy nepokojny a ma na dolnych dasienkach take dve bublinky biele myslite že bude ešte dlho trvať pokial vydu zubky?a chcem sa vas spytať maly nema hnačku ale mal taku do zelena stolicu je o ok?sme na umelom mliečku..dakujem
@nikolkaaa tie biele dasienka nam na druhy den vysli zubky 😉 tiez v 3 mesiacoch presne teda 3 mesiace aj 5 dni.. 😉 my sme hnacku nemali vobec.. a horucky sme mali ale ci to bolo zubkami alebo ockovanim neviem... a zelena stolicka, pri babatku na UM ze je to normalne.. 😉
@nela.k tak ja poznam babu co dietatu sli stolicky prve ... a vsetky naraz.... kazde babo je ine... 😉
my sme slintali od 2. mesiaca, vo 4. sme zrazu z intervalu 1 stolica za 6 dní prekakali 10 dní takmer do každej plienky a na ten 11. nám vyšli oba dolné hryzaky 🙂 Horúčky sme nemali, no kakanica, hoci iba jednodňová, ale 3x po sebe sa zopakovala aj minulý týždeň a pribudli k ním ďalšie dva horné. Takže je to fakt individuálne.
@zade ahoj prave som si vsimla tuto temu,,moj maly ma 3 mesiace a tiez vyplazuje jazycek,,a zacal slintat,stale si pcha prsteky do pusinky,,je to priznak iducich zubkov??
@patatina83 Podla mojich skusenosti ano. Ak naozaj vyplazuje jazycek, tak ano 🙂
Ale este to isty cas potrva, moja dcerka mala 4 mes. a den a objavil sa zubok 🙂

Ahojte
Jahodka, spomínala s,i že sa zhoršil na tváričke ekzem, mojej malej sa objavili na čele malé pupáčiky, nevyzerá to na potničky, asi to mám tiež pripisovať zúbkom, lebo máme potoky slín a všetko hryzie... niečím si jej to potierala??? môžem použiť sudokrém??