Triezvy pohľad na nadané deti
Viem, ze je tu viacero tem o nadanych detoch od uz pomaly batoliaceho veku 😉 . hladam mamicky vacsich deti, mozno uz dospelych, ktorych deti boli nadane - intelektovo. chcem vediet ako dalej napredovali, prip. nenapredovali, ci je aj vo vyssom veku zrejme, ze su ine-sikovnejsie. nechcem, aby sa tato tema zvrhla na predbiehanie mamiciek, co vsetko ich deti dokazu. nadanie je pre mna len potencial, ktory dieta moze a nemusi vyuzit. nemyslim si, ze sa da nadanie merat skladanim 500ks puzle, basnickami, par slovami v anglictine, naucenou abecedou a pod. u mojej dcery bolo jedinou bernou mincou to, ze zacala v 2,5 roku citat. teraz bude mat 9, chodi do speci skoly, nudi sa a ja mam pocit, ze je uplne na urovni beznych deti. teda az na to, ze jej myslenie je nekonvencnejsie. ako to bolo alebo je u vas?
ps mamicky, ak dietatku do 5-6 rokov vyjde iq nad 130, neberte to velmi vazne 🙂 . dcere teda vyslo uplne ine cislo a je to celkom normalna baba....
Stručné zhrnutie
- Detekcia intelektového nadania sa v diskusii často rieši cez IQ testy v pedagogicko‑psychologickom poradenskom centre; výsledky u veľmi malých detí (napr. IQ nad 130 vo veku do 5–6 rokov) rodičia v diskusii odporúčajú brať s rezervou.
- Riešenia proti nude a demotivácii nadaných detí zahŕňajú individuálny učebný plán, triedy pre nadané deti, projekty navyše, krúžky, letné tábory s jazykovými kurzami a pevné časové obmedzenia počítačových hier (napr. systém „od‑do“).
- Pri podozrení na sprievodné charakteristiky autizmu/Aspergerovho syndrómu diskusia dôrazne odporučila diagnostiku a následné riadenie podľa odporúčaní psychológa.
Q: Ako zistiť, či má dieťa intelektové nadanie?
A: Testovanie vykonáva pedagogicko‑psychologické poradenské centrum; rodičia v diskusii uviedli, že testy sú často robované hravou formou a poradia, či ide o vrodené schopnosti alebo naučené zručnosti.
Q: Kedy brať výsledok IQ testu vážne?
A: Diskutujúci odporúčali brať výsledky u detí do 5–6 rokov opatrne; v diskusii sa spomínali konkrétne prípady typu IQ 136 vo veku 3 rokov a IQ 168 pri vstupe do školy vo veku 5 rokov ako príklady premenlivosti.
Q: Aké vzdelávacie formy pre nadané deti sú dostupné?
A: Spomínané možnosti sú triedy pre nadané deti, „škola pre mimoriadne nadané deti“, individuálny učebný plán, klasická základná škola s doplnkovými náročnejšími úlohami a osemročné gymnázium.
Q: Ako riešiť nudu a nízku motiváciu u nadaného dieťaťa v praxi?
A: Rodičia v diskusii uvádzali projekty navyše v škole, individualizované úlohy, dodatočné krúžky a šport, letné tábory (vrátane „certifikovaného kurzu angličtiny“), doučovanie a obmedzenie času na PC (konkrétne zmienky o pravidle „čas od‑do“ a o hre Minecraft).
Q: Kedy treba hľadať psychologickú diagnostiku pre podozrenie na Asperger/autizmus?
A: Ak dieťa vykazuje deficity empatie, rigidné alebo extrémne emočné reakcie, sociálne zvláštnosti alebo výraznú neschopnosť prijímať autoritu, diskusia odporučila vyhľadať psychológa a riadiť sa jeho odporúčaniami; ako doplnkový zdroj bol uvedený článok „Monografia o autizme“ na fracesco‑1.webnode.sk.
Q: Pomôže domácemu správaniu dieťaťa mať domáce zvieratko?
A: Rodičia uvádzali rôzne skúsenosti: niektorí začínali s rybkami, potom škrečkami a neskôr uviedli, že za najlepšiu voľbu považujú zajace; iný priblížil psa plemena zlatý retriever a opísal pozitívny vplyv na zodpovednosť dieťaťa.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nadané deti sa v bežnom vyučovaní často nudia, ak im nie je poskytovaný náročnejší alebo individualizovaný program.
- Individuálny učebný plán, projekty navyše, krúžky a obmedzenie času na počítači sú bežne odporúčané nástroje na riešenie nudy a motivácie.
- Pri podozrení na autizmus/Asperger je konsenzus, že treba vyhľadať odbornú psychologickú diagnostiku a riadiť sa odporúčaniami odborníkov.
Sporné názory
- Niektorí rodičia uprednostňujú triedy alebo školy pre nadané deti kvôli rozvíjaniu talentu; iní radšej dávajú dieťa do bežnej školy s kvalitným individuálnym prístupom kvôli socializácii.
- Niektorí hovoria, že časné IQ testovanie (napr. do 3–5 rokov) je užitočné; iní tvrdia, že výsledky v tomto veku sú nepresné a nemali by sa preceňovať.
- K otázke obmedzenia hrania Minecraftu alebo iných počítačových hier sú názory rozdelené medzi „nechať ako bezpečný priestor“ a „pevne obmedziť kvôli núde a závislosti“.
Otvorené otázky
- Aké sú dlhodobé dôsledky pre absolventov škôl pre nadané deti v oblasti rizika samovrážd, závislostí alebo sociálneho zakotvenia v porovnaní s bežnou školou?
- Kde presne viesť hranicu medzi povolením herného bezpečného priestoru (napr. Minecraft) a jeho nadmerným používaním?
- Aký je optimálny výchovný štýl pre pubertálne dieťa s kognitívnym výkonom výrazne nad vekom, najmä pri požiadavke na autonómiu a bezpečnosť?
Spomenuté značky a firmy
Modrý koník, pedagogicko‑psychologické poradenské centrum, ČVUT, UMB v BB, Erasmus, Viasat, ZUŠ, fracesco-1.webnode.sk
Spomenuté produkty a metódy
IQ test, individuálny učebný plán, trieda pre nadané deti, škola pre mimoriadne nadané deti, osemročné gymnázium, logopédia, diagnostika Asperger/autizmus, letné tábory s certifikovaným kurzom angličtiny, Minecraft, obmedzenie PC času, matematické/anglické/nemecké olympiády, individuálne štúdium, Erasmus
Miesta a osoby
Slovensko, Kalifornia, Praha, Banská Bystrica, Bill Gates
@moni73 momentalny stav byvaleho nadaneho dietata 😀 ziskal stipendium na vymenny pobyt v zahranici buduci zimny semester pobudne v norsku,vsak nech vidi aj iny svet nielen sk,skusky musi robit v anglictine,mal na vyber rakusko ale tomu sa vyhyba dokonca odmietol aj maturitnu skusku z nemciny na gympli z coho vynikal robil olympiady z nemciny to na protest toho ze som tam ja odisla
Ahoj @kvojtanikova, som sa uplne nasmiala na tvojom prispevku o chybajucom bombone. U nas to niekedy vyzera uplne obdobne. Naposledy som s mojom malou (maa 3,5 roka) vyrabala a velkonocny kosicek z papiera a na to nalepovala zajka, co sme kupili uz predpripravene casti. No a jedna cast z toho bol zajkov chvostik...a proste ako sme to mali na stole vsetky tie casti, tak mne ten minichvostik vypadol z ruky a zrazu som ho nevedela medzi odpadovym materialom najst. No mala spustila znicoho nic taky panicky rev, ze sme len na nu pozerali, ze preco place...nakoniec manzel ju musel normalne zobrat do kupelky pod studenu vodu, ze by sa sa spametala. Proste zabava 🙂
Po roku... Dcera robili nejake vseobecne testy v skole, skoncila piata od konca. A vcera mi doniesla papierik z certifikovaneho testu z anglictiny (robili v skole) - uroven B1. Je to uroven stredoskolskej maturity, dcera je stvrtacka zs. Nikdy nebola v aj hovoriacej krajine, s nikym anglicky nehovori, nemala ziadnu (ani ukazkovu hodinu zdarma 😊) mimoskolsku anglictinu a ja anglicky neviem....
@tenerifka To sme s dcérou zažili i my, vždy bola vyspelejšia. V puberte to s ňou nebolo vždy jednoduché, ako rodičia sme sa s ňou aj o veľa veciach hádali, snažila sa dosiahnúť svoje. Ono z toho dcéra vyrastie, dospeje, o pár rokov budete na ňu pyšní a tešiť sa z jej úspechov. 🙂
@jana8867
No to dufam.
Kolko rokov ma teraz tvoja dcera?
Kedy to s ñou zacalo trieskat a kedy to skoncilo?
Moja ma 13(v auguste bude mat 14), a je to relativne ok. Dohodli sme sa, ze vzdy, ked bude nejaka akcia/koncert a pod., da nam dopredu vediet s dostatocnym predstihom, aby sme si to zariadili a mohli ist s ñou. Ona je tam s kamaratkami, ale mame ju na ociach a ma mobil-keby nieco.
V skole super, je najlepsia vo vsetkom, zatial to zvlada lavou zadnou a bavi ju to, je velmi oblubena...ona ma taky prirodzeny sarm,charizmu....ma dobre srdce, pomaha slabsim spoluziakom, ucitelia ju maju takisto radi. Uvidime, co nam prinesie buducnost
Dobrý večer, ospravedlňujem sa, že som neodpísala skôr, ale mala som pracovné povinnosti. Dcéra má 18 rokov, momentálne študuje v Paríži, kde strávila celý šk. rok, aby sa naučila francúzsky jazyk. Inak študuje na bilingválnom gymnáziu. Ako to tak čítam, naša dcéra bola podobná, ale povedala by som, že dcéra to nemala počas základnej školy jednoduché a príjemné ako vaša. Chodí vaša dcéra na bežnú zákl. školu? Ono totiž, to bolo pre dcéru najťažšie, už som tu o tom písala, ale je fajn, ak má vaša dcéra v škole dobré vzťahy a u učiteľov je obľúbená.
@tenerifka Inak, s našou dcérou to začalo "plieskať" niekedy v 11-12tich, skončilo v 15tich, keď začala chodiť na strednú školu. Ocitla sa v inom kolektíve, začala sa venovať iným koníčkom, škola jej dala nové príležitosti. Inak, čím možno upokojím mnohé maminy, ktorých deti prišli skoro do puberty, naša dcéra prišla do puberty skoro, od 12 mala na všetko iný názor ako my, riešili sme módu, všetko, ale nikdy neprišla domov opitá, nefajčila, nič podobné. Iné spolužiačky prišli do puberty v 14-15tich, začali fajčiť, chodiť za školu, našli si frajerov, zhoršili sa v škole.
@jana8867 Tak to je super, mozes byt na svoju dceru hrda. Dufam, ze aj my pojdeme podobnou cestou.
Moja chodi na normalnu skolu, tu triedy pre nadane deti neexistuju. Je dost prisposobiva co sa kamosiek tyka, ma jednu najlepsiu(byva blizko nas, poznaju sa od 3 rokov), a niekolko dalsich v skole. Je to vyhoda, ze je taka aka je, ma na veci vlastny nazor, na diskusiu je pre mña rovnocennym partnerom(a kedze je zenska, pokecam si s ñou lepsie ako s manzelom). Je prirodzena autorita, v skole je ona velakrat hovorca medzi ziakmi a ucitelmi. Tu je skolsky system iny, od 12-ich chodi na vyssiu skolu ako zakladnu, ma za sebou 2 rocniky a od septembra zacina 3º.
Co chce v buducnosti studovat tvoja dcera? Jazyky? Moja velmi vynika v jazykoch (mozno aj preto, ze je bilingvalna), ale bav ju aj biologia, tak uvidime.
@tenerifka Je super, že máte taký typ zakl. školy, ktorá je asi lepšia ako bežné základné školy. Dcéra budúci rok maturuje, chystá sa na univerzitu do zahraničia, kedže študuje nemecké bilingválne gymnázium uvažuje nad Švajčiarskom alebo Rakúskom, kde sú študentom ponúkané skvelé možnosti. A tvoja sa kam chystá na strednú? Teraz je siedmačka ôsmačka?
@jana8867 No nie je to lepsia skola ako u vas, tu sa konci zakladna skola v 12-ich a potom sa ide na strednu, ktora trva 6 rokov, do 18-ich. Takze dcera teraz konci 2.rocnik tejto skoly, to je akoby koncila 8.rocnik ZS (v auguste bude mat 14 rokov). Blbe je to, ze tam idu vsetci, aj ti slabi ziaci, ale po tych 2 -3 prvych rokoch sa to vyselektuje a uz pokracuje len s tymi, co sa chodia do skoly naozaj ucit.
To je super, ze ma tvoja dcera rozlet, urcite to daleko dotiahne.
Bude musiet robit prijimacie skusky na jednotlive univerzity?Tu v Spanielsku je to len jedna skuska z viacerych predmetov a v zavislosti od vysledkov si moze podat prihlasky na viacere VS
@tenerifka Dcéra si vybrala medicínu, uvažuje ešte stále i nad politológiou, ale maturovať bude z biológie v nemčine, dejepisu v nemčine, geografie z nemčiny. Štátnu jazykovú skúšku z nemčiny si urobila na úrovni C2 ( najvyššia), z angličtiny má rovnaku, preto bude maturovať len z nemčiny, ktorá je povinná, kedže angličtinu ma na vyššej úrovni ako samotná maturita. Prijímačky sa robia na väčšine škôl.
No dievčatá ako ste na tom? Teda skôr deťúrence, veľmi veľa vecí som našla spoločných, najviac ma pobavili tie minecraft, šnúrky, gombíky a empatia 😁 a zamrzela ma introvertnost, u nás je to extrem, aj keby už chcel, ale nemá s kým, musí proste zmeniť kolektív a školu je ôsmak a tak isto krúžok maľovanie, klavír a aikido a psychologička každý mesiac
Po dlllhom case. Moje obavy z puberty sa dost naplnili, svoje spravil aj covid. Takze po 5 rokoch na teplickej bola dcera donutena odist a tak som ju prelozila do nasej sidliskovej skoly. Znamky strasne. Strednu skolu sme vyberali pocas covidu. 5rocny bilingval podla vysvecka z 8 triedy nehrozil (v ten rok sa prijimacky nerobili). Z 9tky to s polrocnym vysvedcenim 2 stvorky ale uz prijimackami vseobecne studijne predpoklady islo. Takze napriek strasidelnym znamkam, prijimacky dopadli tak, ze ju prijali. Zacalo najhorsie obdobie (klopklop, ze horsie uz snad nebude). Agresivita, sebaposkodzovanie a veeeela dalsieho, nechcem konkretizovat. No a nasledne odchod zo skoly. Co sa ale podarilo: externe tento rok maturuje ako cerstva 18tka, takze konci o rok-dva skor ako rovesnici. Sciotesty super a je prijata na vs. V praktickych veciach stale zle. Jedna kamoska, viacero znamych. Nenormalne tuzi po uznani okolia, strasne si potrpi na svoj vyzor.
Dufam, ze na tej vyske sa konecne najde. Drzim vsetkym palce.
@moni73 brutalny pribeh. Ale dala si to - to je najdolezitejsie. A vyska je uz o inom - snad si ju vybrala ona sama, ak ano - je realna sanca ze ju bude bavit.

@david93 vsak nie o vas som pisala.nepoznam vas.ale o vtedajsich rodicoch spoluziakov.syna.pred 14 rokmi