Žiak po škole
Rodičia taká otázka, či ste sa s tým stretli a ako ste reagovali. Môj syn je poctivý žiak, na hodinách až moc disciplinovaný,nevyrušuje..ale nájdu sa vždy spolužiaci,ktorí nonstop vyrušujú. Učiteľ povedal,že budú po škole,pretože už sa za posledné hodiny nazbieralo viac ako 40min. Učiteľka si to za každú hodinu odrátala. Ja som učiteľke povedala ,že s tým nesúhlasím. Prečo tí poctiví majú furt ísť smerom kolektívnej viny. Strašne mu to uberá na sebadôvere, hnevá sa aj na spolužiakov ..a druhá stránka vecí. Keďže chodíme z práce po 16h s manželom a máme aj mladšie deti,on ako najstarší má aj iné "povinností, úlohy". Povedala som učiteľke, že už pominuli tie časy,keď toto bolo v móde. Nikde v zákone nie je, aby si toto mohol učiteľ uplatniť. Nech si to vyrieši s vyrušujúcimi a myslím,že keď ich je v triede 18 žiakov,dá sa to ustriehnuť, alebo riešiť to iným spôsobom.
Druhá pani učiteľka to vyriešila tak,že synovi odpustila písanie písomky,keďže na každú hodinu je ukážkovo pripravený.. myslím,že toto je lepší postoj ..
Stručné zhrnutie
- Kolektívne trestanie celej triedy nechať žiakov "po škole" je v diskusii považované za demotivujúce a rodičia navrhujú adresnejšie sankcie, napríklad vybrať konkrétnych vyrušujúcich žiakov alebo dať im písomku či sobotný test ako sankciu.
- Rodičia v diskusii odporúčajú preštudovať školský poriadok a práva dieťaťa a v prípade opakovaného alebo nezákonného zdržania kontaktovať riaditeľa školy alebo Školskú inšpekciu; niektorí rodičia tiež tvrdia, že na zdržanie žiaka po vyučovaní je potrebný písomný súhlas rodiča (toto tvrdenie bolo v diskusii uvádzané a je predmetom sporu).
- Alternatívne riešenia spomenuté v diskusii zahŕňajú komunikáciu medzi rodičmi (osobné domlouvanie s rodičmi vyrušujúcich žiakov), jednorazový protest triedy, odmena pre vzorných žiakov (napr. odpustenie písomky) a odbornú podporu pre dieťa (psychológ).
Q: Má učiteľ právo nechať celú triedu po vyučovaní ako trest?
A: Rodičia v diskusii odporúčajú najskôr preštudovať školský poriadok školy a práva dieťaťa a v prípade pochybností kontaktovať riaditeľa školy alebo Školskú inšpekciu; v diskusii sa tiež objavilo tvrdenie, že na zdržanie dieťaťa po vyučovaní je potrebný písomný súhlas rodiča, pričom toto tvrdenie bolo spochybnené.
Q: Ako riešiť situáciu, keď sa „poctiví“ žiaci opakovane trestajú za vyrušovanie iných?
A: Rodičia navrhujú, aby učiteľ cielene vybral a zostal po škole len tých žiakov, ktorí vyrušovali, alebo udelil individuálne sankcie ako písomka či sobotné testovanie; v diskusii sa uvádza aj príklad, keď trieda protestovala a učiteľ následne vybral konkrétnych vinníkov.
Q: Čo robiť, ak zostať po škole spôsobí, že dieťa zmešká spoj domov?
A: V diskusii rodičia opisovali prípad, keď dieťa prišlo o spoj a čakalo ďalší autobus 45 minút, a odporúčali riešiť zodpovednosť s riaditeľom školy, lebo učiteľova iniciatíva predĺžiť čas pobytu žiakov vytvára riziká zodpovednosti a bezpečnosti.
Q: Aké alternatívy k kolektívnemu trestu rodičia a učitelia navrhli?
A: Spomenuté alternatívy zahŕňali individuálny výber páchateľov, písomky pre vinníkov, sobotné povinné testy, odpustenie písomky pre vzorných žiakov ako motiváciu, komunikáciu s rodičmi vyrušujúcich žiakov a zapojenie triedy do dohovoru.
Q: Kedy je vhodné obrátiť sa na riaditeľa alebo Školskú inšpekciu?
A: Diskusia odporúča kontaktovať riaditeľa alebo Školskú inšpekciu pri opakovanom nechávaní žiakov po vyučovaní, pri porušení školského poriadku alebo ak vznikajú problémy so zodpovednosťou a bezpečnosťou detí.
Q: Ako podporiť dieťa, ktoré sa cíti krivo potrestané kolektívne?
A: Rodičia v diskusii odporúčali rozhovor s dieťaťom, návštevu psychológa (v diskusii spomenutá návšteva psychológa pre dieťa so skúsenosťou šikany), učenie asertivity a konzultáciu s učiteľom alebo riaditeľom školy.
Závery z diskusie
Zhoda
- Kolektívna vina (nechať celú triedu po vyučovaní) je väčšinou považovaná za demotivujúcu a nespravodlivú voči vzorným žiakom.
- Rodičia majú v diskusii jednotný názor, že problém treba riešiť komunikáciou s učiteľom, riaditeľom alebo ďalšími rodičmi.
- Ako funkčné alternatívy boli označené individuálne sankcie (výber konkrétnych vyrušujúcich žiakov), sobotné testy alebo písomky pre vinníkov.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považujú jednorazové nechávanie celej triedy po škole za primerané odstrašujúce opatrenie; iní rodičia považujú aj jednorazové nechávanie po vyučovaní za neprijateľné a demotivujúce.
- V diskusii sa vyskytlo tvrdenie, že na zdržanie dieťaťa po vyučovaní je potrebný písomný súhlas rodiča; niektorí rodičia s týmto súhlasia, iní to označujú za sporné a odporúčajú overiť to v školskom poriadku.
Otvorené otázky
- Má učiteľ právomoc a aké presné podmienky upravujú zdržanie žiaka po skončení vyučovania v školskom poriadku a v legislatíve?
- Kto nesie právnu a bezpečnostnú zodpovednosť v prípade úrazu alebo meškania žiaka spôsobeného zdržaním po vyučovaní?
- Kedy je kolektívne opatrenie skutočne účinné na zmiernenie vyrušovania a kedy vedie len k demotivácii a sociálnemu vyčleneniu?
Spomenuté značky a firmy
Školská inšpekcia, edupage, Tesco, Polícia
Spomenuté produkty a metódy
písomka, sobotné testovanie/povinná sobotná dochádzka, odpustenie písomky ako motivácia, kolektívna vina, školský poriadok, práva dieťaťa, písomný súhlas rodiča, kontaktovanie riaditeľa, psychológ
Miesta a osoby
žiadne
@martato neviem ako je to bežné v iných školách, ale u nás dá učiteľka max poznámku celej triede (čiže aj tým, ktorí napr nevyrusovali) za vyrusovanie.
Ale nejaké po skole sa nikdy nekoná. A určite by som nesúhlasila ani ja.
Dieťa nevie ovplyvniť správanie svojho spolužiakov
Len si chránite svoje detičky, aby ich hodina po škole nezabila náhodou. Deti sú iné v škole a iné doma. A mimochodom Ferko je v škole žiak Fero a áno aj Ferkove správanie musí byt v škole ine, ako doma mame za sukňou.
Neviem kolko ma rokov ale moja 10r by sa rovno ozvala. Kolektivne vina? Co sme v roku 5?
@kittykat22 súhlasím.Neuznavam kolektívnu vinu si to otocte, že pracujete v robote, aby ste všetko stihli a kolegyňa sa flaka a šéf povie, že všetci zostanete dlhšie.
Toto je presne štýl, že sa budú robiť ešte väčšie rozbroje v triede medzi deťmi.Ucitel čaká, že tí dobrí si to vyriešia s vyrusujucimi a tí sa "polepšia"
Absolútne nesuhlasim
ako raz na vystrahu ok, ale ak to ma byt opakovane, tak si myslim, ze to je demotivujuce pre tie deti, ktore sa pripravuju a na hodinach nevyrusuju. nevidim dovod, aby sa trestali vsetky deti bez rozdielu
Nasho vcera nechala ucitelka po skole. Je piatak, nemal dopisanu domacu ulohu, suhlasim ze trest bol na mieste, no syn dochadza, my s muzom obaja v praci, autobus zmeskal a na dalsi cakal na zastavke 45 minut… stazovat som sa nestazovala, ale priznam sa, ze stotoznena s tym nie som. S trestom urcite ano, len nie s takouto formou. Mala ho tam uz nechat az kym mu nepojde dalsi spoj 🙂)
@mimkax ono kazda ucitelka ma iny trest,mon je poctivec, ešte rano niekedy kontroluje, či niečo nezabudol,a raz sa mu stalo,ze zabudol d.u z matematiky,lebo ona im to dava niekedy aj na bezkriddy,a hned mu dala 5, tiez som sa nestazovala ,ale potom niektorý by kolko mali tych 5? nepoviem keby si ju zabudne 5x, ale prvý? a toto,ze ked dochadza a necha ho , čo mu autobus odbehne,by som sa ozvala urcite
To ze po skole ostanu iba jednotlivci neznamena ze ti nepotrestani budu vycleneni z kolektivu. Je ine ak by v tomto konkretnom pripade udelila ucitelka vynimku iba jednemu dietatu lebo mama uradovala. A ine ak sa vdaka autorke budu trestat len jednotlivci a ti nevinni pojdu domov.
No, u nas sa to dlho neriesilo, po skole sme viaceri nesuhlasili.....neuznavam kolektivnu vinu, viackrat by som nesuhlasila, ale jednorazovo nevidim problem. U nas to vyriesili tak, ze urobili jednorazovu vynimku pre danu triedu a deti isli povinne v sobotu do skoly🙈🙈🙈🙈pomohlo a skludnili sa... (rodicia sme boli samozrejme par dni vopred informovani).🤷♀️🤷♀️🤷♀️
Tiež by som proste s takým niečím nesúhlasila. Prečo by malo moje dieťa takto stále doplácať na hlúposť svojich spolužiakov, ktorým to je zjavne jedno, že ostávajú pernamentne po škole
@martato ja som tiež raz takto povedala triednej a ona na to, že sú jeden kolektív a všetci sú za jedno v dobrom aj zlom. Musia sa podrobiť .... po čase tým dobrým žiakom prešla trpezlivosť a tých zlých začali upozorňovať ...... pridali sme sa aj my rodičia na tých čo vyrušujú, aby svojím deťom dohovorili .... Je lepšie.
@januska12323 napr.: tak aj môj bol nervózni, že tam musel sedieť, hoci si to nezaslúžil mohol svoj voľný čas prežiť po svojom ... ináč
Ako sedením na siedmej hodine, keďže počas vyučovania nie je konfliktný.
na to, aby ktokolvek mohol zdrzat dieta v skole, potrebuje pisomny suhlas rodica, nakolko sa jedna o volny cas dietata....poniektore tu zijete v riadnom stredoveku...
@martato tak proti nechavaniu deti po skole som sa postavila aj ja, a nebola som sama, ako som sa neskor dozvedela. Je to nevhodne a navyse neucinne a celkovo je to hlupost! Co vsak vytocilo mna bolo, ze clovek plati decku trening alebo doucovanie a ono ho zmeska, lebo ucitel vsetkych nechal po skole, lebo neurobili nastenku!!! A ani mi nemohol zavolat, ze nepride pred skolu, kde som ho cakala, lebo v skole nemozu pouzivat telefony! Ale s tym, co pisali baby, ze vyclenit dieta z kolektivu a tak.. to je ozaj citliva vec a treba opatrne, paci sa mi, ako to vyriesili @rychenza
@martato kolektívna vina za co? Akoze ja by som tiez isla za ucitelkou a ohradila sa, ze moje dieta nebude po skole a hotovo. Naopak si myslim, ze to nie je v poriadku, ked je vzrušujúci žiak po skole spolu s detmi, co nevyrušuju. Ak by s tym ucitelka mala problem, pokecam si aj s riaditelom.
Nie je to spravne..preco by mal trpiet doslova nevinna obet? Akoze fajn, prijimam fakt, ze ich treba deti ci uz v MS alebo na ZS postupne pripravit na zivot a "zivot je boj"...ale aj tak...my s novou kolegynkou nechavame deti vybavit veci medzi sebou. Samozrejme, ze sledujeme ich po jednom oku aj okom vzadu na hlave a za usami a vsade 🙂 ale deti su natolko chytre, ze si to vybavia medzi sebou (slovne a aj strucne-rucne) a ideme dalej v zivote. Ja samotna ako pedagogicka by som sa ohradila, ze je to blud, a potom fuuuuuurt sa nevieme zmierit s faktom, ze jednou nohou sedime v base, nedajboze sa tam daco stane, tak kto bude mat zodpovednost?? A potom pri tej vsetkej birokracii a milion papieroch co mame furt pisat, chcem vidiet toho "odhodlaneho" pedagoga, co toto dobrovolne dodrziava,ze nechava deti po skole...cisty blud. Sme radi, ked po vyucovani si vieme na hodinku sadnut a pisat v klude papierovacky.
Áno nie sme v minulej ére ,keď sme trpeli..kolektívna vina. Nepáči sa mi a ani tomu dieťaťu to nepridáva na sebadôvere . Je z toho sám znechutený, však niekto sa nevie vpratať do kože a on ma pre hlúposti iných trpieť, nepáči sa to áno jemu. Sám povie,že im je to jedno ..oni sa nepolepšia..tiež mal v triede kamošov,s ktorými si rozumel ..hold v susednej obci zrušili druhý stupeň , prišlo nový žiaci . Keďže chlapcov bol nepomer, len 8 ..rozdelili kamarátov,lebo nemôžu dať 4sikovnych do jednej triedy a 4lajdakov do druhej triedy ..zasa ich rozdelili ..otázka syna, mami prečo ? Ja aj on sme znechutení ,že stále je to o Tom ,že "blbci, lajdaci, darebáci .."sú opäť vo výhode. Potom máme čo ,? Že múdrejší ustúpi? Dokedy a prečo vlastne..potom sa čudujeme ,že vo viacerých vyšších pozíciách máme blbcov ..lebo? Otázka, mami , vieš ja im nedávam pocítiť ,že sú neslušní, nevedia,čo sa patrí..že som dobrí v matike fyzike atď..pomôžem ,keď nevedia , poradím a čo mám od nich ? Opak .. na telesnej nie som až takí dobrí ..ale rád si zahrám futbal ,len zasa to dopadne tak,že on má nonstop loptu a jemu robí radosť ,keď za ním beháme..povedala som mu: v tom prípade si sadni na lavičku a nech si s tou loptou behá sám ..ak ho to bude baviť..je smutné,že pedagógovia nevedia lepšie pracovať s deckami ..resp.je ich strašne málo
@januska12323 trpieť neustále za hlúposti iných ..to mu ubližuje ..mami,za to,že ja robím všetko ako sa patrí , rešpektujem pravidlá , iní nie a ani mňa , prečo ? Hnevá ho to samého,že to nie je spravodlivé ..aj keď mu vysvetlím,že taký je niekedy svet ..on sa opýta a prečo ?prečo to nemôže byť inak ..
@anjelicek26 vyjadrila som vyslovila svoj nesúhlas , že voči poctivým to nie je správny postoj..prečo tí šikovní majú trpieť pre pohodlnosť , lenivosť iných ..nie, zostal po škole, bol nervózny lebo z chémie chcel robiť projekt,ďalší ho čaká z fyziky ..chodí po škole na záhradu vybehať sa so psom ..poobede mal ešte hodinu gitary ..lajdaci možno nemajú iné aktivity len sa flakat poobede možno neviem ..nie je takýto trest nijak podložený ani účinný ..môj názor..áno za mojich čias to inak nebolo
@lubkavargova1 aj my mu hovoríme, že život je boj ..súhlasím čo hovoríte ..dieťa vníma nasáva atď. Povedal mi dnes, mami pani učiteľka zabudla ,že má s nami slovenčinu , ona prišla na hodinu anj , že máme slovenčinu a my sme povedali,že nie ..že máme ANJ. Reku po škole vás nechá a ona nevie po pol roku , že kedy má hodinu s Vami ? Tak toto bol góóól .. decká celú hodinu samé ..paráda. ako sama obdivujem toto povolanie,ale niektorí by si zaslúžili ... čakám s čím príde zasa a hodím reč s inými rodičmi , čo oni vedia nevedia od detí a uvidíme kam to zájde, resp. čo s tým ..a toto tie decká vnímajú .."my máme všetko dodržiavať mami atď a dospelí si robia čo chcú .."

Nie, nie je to lepsi postoj... ked je trieda potrestana kompletne, nie je dovod robit tvojmu dietatu "extra maminka ide za ucitelkou"... robis mu medvediu sluzbu... oni su kolektiv, tym, ze ho budes vyclenovat mu vies spravit riadne problemy... mamickin synacik, ucitelkin milacik, nieco extra - dobre sa uci, ma vynimky...toto je ako predloha na podte ma vyclenovat a silny mobbing...
Samozrejme mas pravdu, ale (!) jedna hodina navyse syna nezabije jednorazovo... ked s dynamikou triedy nesuhlasis, stale mas moznost dat syna na lepsiu skolu, kde svojou ucenlivostou zapadne viacej. Ale taketo on moze - on nemusi - skutocne v kolektive nesmies robit...