Zápasite s alergiami?

juraj_benu_lekaren
27. jún 2017

Dnes to už nie je nič výnimočné. Rôznymi alergiami trpí veľká časť populácie a dokážu nám poriadne znepríjemniť život. Ak nejakou alergiou trpíte, ako sa vám ju darí držať pod kontrolou?

knajula
27. jún 2017

No ja tento rok som nemala vobec a ani moja mama, ona ma roky rokuce..hadam aj 30 rokov. Uzivam denne enzym serrapeptaza a aj jej som kupila a asi preto. Ja mavam hned, ako zlezie prvy sneh. Dokonca som nemala ani zvysene tusim tie eozinofily, ktore som dlho mavala vyssie. U nas uz kompava vyraba tento super enzym. Zvysilo mi to aj imunitu. Potom este som si obcas spravila caj kate-benifuky, ktory je tiez na alergie. Sama sa cudujem, ale naozaj som sezonu prezila v pohode.

ivuska00
27. jún 2017

Jedine liekmi...mám dojem, že som alergická už takmer na všetko. Po tehotenstve sa mi ešte viac zhoršila, nemohla som sprchové gély, ovocie, zeleninu..zo všetkého som mala alergiu. A kedysi som mala alergiu len cez sezónu, teraz celoročne ☹
Práve skúšam vakcínu, ktorú mi odporučila dr., tak som zvedavá, či zaberie...

majocka24
27. jún 2017

U najmladšieho člena rodiny akurát riešime začinajucu alergiu zatial sa to prejavuje cervenymi ockami a svrbením dostali sme zatial kvapky a fenistil ak nepomože pojdeme na alergo

lilyianka
27. jún 2017

@juraj_benu_lekaren mne pred par rokmi zistili alergiu na ambroziu a vo velkej miere na psie chlpy...prejavovalo sa to kychanim,svrbenim v nose a slzenim oci...uzivala som chvilu nejake lieky,cca mesiac kym som sla na dalsie testy a bolo potrebne lieky vysadit...no to bolo este horsie ako pred uzivanim...tak som ich vysadila uplne a je to ok...a to mame v dome 2 psov (vo vnutri)....najprv som si to trochu odkychala,ale casom som si zvykla

pencil
27. jún 2017

Uff, tak ja prave teraz zistujem, co je to zivot s alergiou. Pravdepodobne som dostala alergiu na kozmeticke pripravky. V jednej drogerii som si kupila ocny krem a do vecera som mala tvar komplet vysypanu ako teenegerka a pod ocami pluzgiere. Netusim, ako toto dostat pod kontrolu 😨

erikaemkina
27. jún 2017

Chvalabohu netrpíme žiadnou čo som rada

petulda333
27. jún 2017

Tak ja cely zivot alergia na prach,pel,zvierata atd atd,manzel ma atopicky ekzem a syn alergiu na bkm. Je to tazke ale da sa to. Mne zaberaju tabletky zodac,manzel zas odkedy byvame sami ma pokoj a ekzem ustupil. Zistil,ze najhorsie ma vtedy ak je pod stresom. Synovi zas varim len to co moze,vynechavam mlieko a mliecne produkty takze je to v norme. Mna to najviac chyta ked som vonku a je pokosena trava,vtedy sa idem ukychat k smrti. Ale da sa s tym zit

miroslavan
28. jún 2017

No Bohuzial, starsi syn ma od malicka problemy s ekzemom, alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka ☹

karolin2
28. jún 2017

Staršiu dcérku trápi často upchatý noštek, čo sa odzrkadľuje v reči a nehovoriac o alergiách na škôlku, keď sa nám nechce 😍😘, ale to sa nám stáva málokedy😝, lebo tam rady chodia, ale to je aj s nami tak isto, keď sa nám nechce do práce. 😀

juraj_benu_lekaren
autor
28. jún 2017

@pencil ak to bolo prave z toho kremu...tak urcite nepouzivat dalej. Na prvu pomoc aj pri takychto nechcenych koznych alergiach kludne pouzite systemov antihistaminika teda tabletku na alergiu. Niekedy je problem komplikovanesi a ked iritacia alebo scervenenie neprechadza ani po prvej pomoci s antialergikami...potom je dobre navstivit dermatologa.

juraj_benu_lekaren
autor
28. jún 2017

@miroslavan ekzem moze by pre deti utrpenie, zvlast, ked si dobre rozskrabu pokozku. Pri pravidelnej starostlivosti o pokozku sa da ekzem ale velmi pekne stabilizovat. K dispozicii mate moznost liecebenj starostlivosti u pediatra a kozneho a v lekarni existuje cely rad volnepredajnych pripravkov.

anketkarka
28. jún 2017

Manzel je nelieceny alergik skoro na vsetko. Ale v poslednom case okrem obcasneho kichania nema problemy. Starsia dcera to ale po nom zdedila a aj momentalne sa jej vyhadzal ekzem. Vyse roka sme nemali problem, ale teraz po dvoch davkach atb sme v tom zasa. V auguste nas cakaju nove testy na co vswtko je alergicka, ale zatial sa vyhybame kravskemu mlieku, uzivame predpisane antihistaminika a sprej do nosa. A okrem toho kazdodenne premastovanie pokozky Biodermou alebo A- dermou, ktore sa nam velmi osvedcili. Ak zacina zacervenanie, tak sa snazime to zvratit reparacnym kremom od A- dermy. Inak sa snazim prat casto postele. Upratovat

tutiynka
1. júl 2017

Niekedy mi slzia oci a soplim ,tak neviem ci uz nemam alergiu nejaku a este kycham

ferihegy
2. júl 2017

Jam mam alergiu pelovu, potravinovu, laktozovu a histaminovu :(

lailaveve
2. júl 2017

Na ekzem je TOP nechtikova mast od madarskej firmy primavrra:ringelblumen salbe..ina nie iba tato jedina....mam odskusane na sebe..poradila som ju uz hodne ludom v mojom okoli a nevedia si ju vynachvalit🙂....mala som na dlaniach taky ekzem ze praskliny som mala az do ziveho masa...neskutocna bolest ani ruky som nemohla zovriet v past...o to horsie ze si ruky stale umyvame,umyvame riady a pod....nepomohli ani hormon.maste ani ine osvedcene kremy az tato mast...postihnute miesta som si natierala nespocetnekrat cez den a aj v noci aj som sa prebrala ze ma miesto zacalo svrbiet tak som ho neskriabala ale jned natrela...a cuduj sa svete za par tyzdnov som mala po ekzeme co ms trapil vyse roka...teraz ked viac umyvam alebo umyvam okna na dome tak sa mi tie povodne"ekzemove"miesta trochu vysusia ale natriem to nechtik.madtou a zmizne to😉..takze za mna a vela znamych v mpjom okoli toto je top volba a aj na poaleniny a pod...dufam ze vam to pomoze..vyskusajte uskodit urcite neuskodi....a este jedna vec ekzem je len vonkajsi prejav problemou s crevami teda iba nasledok nie pricina cize treba riesit aj to🙂..70%NASEJ imunity je v creve

ludka140281
2. júl 2017

u nás hlavne deti,mladšia dcera strašne kašle až ju napína na vracanie a kvapká jej z nosa,berie zodac a avamys...žial tento rok to neučinkuje,,,kašle dokola ,alergiu na konkretnu plodinu nemá potvrdenu,u nej skor celoročná nádcha.Antibiotika mame tak 2x do roka.

ask
2. júl 2017

...alergiu mam na blbych ludi. U starsich deti bola klasicka alergia na prach, perie, roztoce, zda sa, ze z toho vyrastli🙂

jabucko
2. júl 2017

Jesuuu ... ja som alergik ako z prirucky pre medika. Prejavy primarne na kozi. Alergizujucim.veciam sa snazim vyhybat (potraviny) ... pele ci vonkajsie veci , ktore ovplyvnit neviem, len orezit obdobie ... s tym sa inak neda..

kacena4
2. júl 2017

ja hovorim, ze je alergia a alergia (alergicka reakcia) ak cloveku tecie z nosa ci opuchnu oci, ci zacervenaju je to este ok, ak ho sem tam prezenie lebo zjedol nieco nevhodne aj to sa este da, aj migrenu zvladame z alergie... upravime stravu, pretrpi pelove obdobie... no ak musim skocnit v nemocnici s masivnym opuchom na kortikoidoch niekolko dni ci tyzdnov najma s dietatom to uz je o inom a ak sa to opakujem viackrat a clovek nevie na co je vlastne alergicky tak to je dost blbe ☹
ale zivot je boj a nevzdavame sa 😀

sashenocka007
2. júl 2017

Je nejamy pripravok ktorym sa da zmiernit alergia v tehotenstve? Myslim vysyp napriklad zo slnka alebo z jedla. Vdaka

juraj_benu_lekaren
autor
2. júl 2017

@sashenocka007 dik za otazku a prave tykajucu sa aj tehotenstva. Niektore antihistaminika napr loratadin nepreukazoval malformacie u plodu - vid SPC (sledovane u viac ako 1000 ukoncenych gravidit), alebo pribalovy letak. Aj v tomto pripade je dobre odkonzultovat s lekarom. Ako preventivne podavanie je lepsie sa antihistaminikam vyhnut. Ide skor o kratkodobe akutne pouzitie. Ak viete co uz alergiu vyvolava, tak v obdobi tehotenstva je lepsie sa tomuto spustacu vyhnut.

knajula
2. júl 2017

@juraj_benu_lekaren ja sa chcem este spytat..roky som nebola alergicka na lieky az nedavno asi 2r dozadu na Sumamed, normalne som zacala v tvari puchnut, dr. mi hned Dithiaden predpisala..ale puchla som dalej okolo oci..tak vecer na pohotovost a tam mi pichli znova Dithiaden a Hydrocortison..a neviem, ci to pomohlo, kedze v noci som uz na jedno oko nevidela..mpja dr. mi bola pichnut tiez Hydrocortison..za par dni asi 3 som este mala aj vysyp podobny pasovemu oparu pod pazuchou, prsnikmi..aj na rukach aj nohach v zahyboch..az kozna mi pichla nejaku super injekciu, ze 30x silnejsiu ako Hydrocortison. Predtym som Sumamed roky dozadu brala a nic..a ked mi moja dr predpisala Klacid, to som sa bala, lebo je to podobne, aj ked tiez som brala asi v ten rok a reakcia ziadna alergicka. Cim to mohlo byt? Mozem uzivat podobne atb makrolidy? Normalne sa uz bojim, preto som si radsej pytala ine a dala mi Medociprin. Dakujem!

juraj_benu_lekaren
autor
2. júl 2017

@knajula upss, tak toto podla rozpravania bolo vazne a viem si to predstavit nazivo. V lekarni sme mali uz tri podobne pripady velmi silnej alergickej reakcie - na jedlo, ale tam sme sa s tym nehrali a volali sme sanitku a verte sekudy mali inu vahu, ale na velke stastie sanitka prisla vcas a pacienti prezili. Ale pokusim sa vam zorientovat v tomto probleme. Na to ze ste zrazu zacala reagovat burlivou alergickou reakciu na azitromycin, neviem odpovedat - myslim, ze skor v tom danom case otazka na lekara. Ak to bola v konecnom dosledku alergia na azitromycin, tak makrolidove ATB nepouzivat. V pripade bakterialneho infektu, ktory vas moze v buducnosti zasiahnut, by mal najprv lekar urobit test citlivosti na ATB a z nich vybrat to ktore bolo najefektivnejsie a nemate nan alergiu.

knajula
2. júl 2017

@juraj_benu_lekaren Dakujem, ved prave. A to mi sli vo vlasoch rezat aterom, ktory bol uz zapaleny a hnisavy a tesne predtym odporucila zastupujuca kozna chirurga, ci treba narezat a som, ci netreba atb, lebo mna uz bolela hlava..okolo hnisu a na chrbte som mala take malinke ako potnicky. Dobre, ze som si to dala hned a tesne pred navstevou chirurgie..to uz zacalo, az ma syn upozornil na to v cakarni...a chirurgicka spravne reagovala..to som cestou uz skoro spala, doma zimnica a horucka 38,5°C. Pritom samotny chir. zakrok prebehol v poriadku aj po nom..akurat mi ona odporucila kalcium. No vtedy som celu noc od strachu nespala, ak by mi zacalo aj hrdlo puchnut. Pri Klacide som zbierala kade tade info, lebo fakt som sa uz bala vziat po tom zazitku. A moja dr. ze sa nechcela som mno hadat, dala mi tie ine atb. Aj na ARE znamemu kamaratka poradila, ze nebrat Klacid, on robil sofera zachranky kedysi aj tu som sa jednej mamicky z ARO dovolala az z Nemecka, tiez neodporucila. Uz si davam pozor a serrapeptaza mi asi velmi pomaha, ako som hore pisala, ze som napr. sennu nadchu uz vobec tento rok nemala...dakujem!

ferihegy
2. júl 2017

@juraj_benu_lekaren Ja som pocas tehotenstva dostala od bolesti Buscopan a skoncila som na JIS. Strata videnia, vysoky krvny tlak, busenie srdca.

juraj_benu_lekaren
autor
2. júl 2017

@knajula drzim palce aby sa uz nic take neopakovalo. Najlepsie aj v obcanaku alebo karticke poistenca mat upozornenie na tieto alergicke reakcie aby lekar vedel pohotovo a hlavne spravne reagovat. A pri kazdom bakterialnom infekte si nechat dopredu urobit citlivost na ATB, inac tak by sa to aj malo robit, enem tie antibiotika sa niekedy u lekarov davaju ako lentilky :( Btw co sa tyka serrapeptazy zaregistroval som od EdenPharmy 250.000 jednotkovu a mam pocit, ze tradicny Brainway uz ma iba 30.000 jednotkovu

juraj_benu_lekaren
autor
2. júl 2017

@ferihegy a bol odporuceny lekarom?

knajula
2. júl 2017

@juraj_benu_lekaren dakujem..v karticke to mam aj v karte aj do elektr.karty som to dala. Kolega kupuje Dr.Best ale kompava ma perfektnu serrapeptazu...svoju vlastnu. A inac v Benu maju super vyber a je tam aj sikovny lekarnik.

zuzana814
2. júl 2017

@knajula aj my sme na kompavackej serapeptaze a sme spokojni

zuzana814
2. júl 2017

@zuzana814 este pridam nasu skusenost, manzel alergik od 6 rokov, mal aj atop. exem okrajovo na rukach, no po vycerpavajucom obdobi v praci a doma- po narodeni nasho druheho, kt. mal zdrav. problemy, sa mu tak zhorsil atop. exem, ze jedneho dna opuchol, a nevedel sa postavit na nohy, nasledne sa mu exem rozsiril an vyse 90% tela, nasledovala rocna pn, od kortikoidov ustnych, cez rozne maste, injekcie, nic nepomahalo, az sa dopracoval k este vacsiemu zhorseniu - syndromu cervenej koze (red skin syndrome), na celom tele mokvajucej , krvavej kozi, zlupovanie, nasled. hospitaliz., kt. odmietol, vysadil kortikoidy a radikalne zmenil stravu - denne vyse kila cerstvej zeleniny, ovocia, zelenych rastlin v smoothies (priatelia nam zjari nosili zihlavu, prvosienku, kupovali sme aj zelene koreniny v retazci-bazalka, oregano, koriander..aj ine, zeleny jacmen, moringa, zelene avokado a pod.), fermentovane potraviny na obnovu mikrobiomu, vysadil zivocisne a mliecne vyrobky okrem tvarohu zmix. s lanovym olejom ( Budwigovej protokol pre onkopacientov), mixovane semienka (lan, konope, chia) a orechy, nasla som zoznam protizapal. potravin (aj serapeptazu napr.) a tie som mu casto zaradovala, z olejov len tie, ktore maju prevahu omega 3 (konopny, lan., rybi, kokos.) , omega 6 sme uplne vylucili (repka, slnecnica..., arasidy, kesu) atd. Po mesiaci nastalo zlepsenie a po 2 mesiacoch bol prakticky bez exemu. K tomu bol na liecbe v Smrdakoch, voda so sirou mu tiez velmi pomohla. Dr. nechcela verit,ze sa mu to tak radikalne zlepsilo, zavolala aj kolegynu 🙂 Moze jest aj to, na co bol predtym alerg. - kiwi, orechy (neopuchaju mu usta).