Snehuliak s poriadnym hrncom na hlave

andrea_spp
Moderátor
13. jan 2021

Dámy, ahojte, už mám dnes trošku po pracovných povinnostiach, tak sa vám chcem povenovať a trošku aj povyzvedať 🙂

Čo ste včera večer robili vy, okrem bežných povinností? My sme stavali snehuliaka a tešili sa (pre nás) z prvého snehu v Bratislave. Pri tejto fotke nášho nového kamaráta, ktorý má hlavu ako hrniec mi napadla otázka pravej dámy 🙈: Myslíte si, že je ekologickejšie varenie na plyne alebo na elektrine?

Môj názor následne nájdete v komentároch. 🙂
Prajem vám príjemný podvečer.

Andrea

andrea_spp
autorModerátor
15. jan 2021

Dámy, veľmi pekne vám ďakujem za vaše príspevky, veľmi mi obohatili pohľad - pošlem vám aj zopár tajných srdiečok, tak z lásky 🙂
Pridávam svoj komentár, ako som sľúbila:

Do diskusie o tom, ktorá varná doska - plynová, elektrická alebo indukčná – je najlepšia, prispievajú národmi a skúsenosťami rôzni kuchári. Našťastie, variant, ktorý je najšetrnejší k životnému prostrediu, sa dá ľahko identifikovať.
Dovolím si využiť poznať z knihy: Žijeme zodpovedne? (o ktorú si zasúťažime, pretože aj pre mňa je veľmi podnetná), ktorá bola vydaná vydavateľstvom Forbes v roku 2020 aj na Slovensku.

Plynové dosky poskytujú teplo prakticky okamžite, ale využívanie fosílnych palív sa na prvý pohľad môže zdať menej ekologické. K tomuto sa však ešte vrátim o chvíľu.
Elektrické varné dosky môžu byť poháňané s energiou z obnoviteľných zdrojov, a hoci rozohriatie vyžadujú viac času, sú energeticky účinné porovnateľné plynu. Najmä čo sa týka výhrevnosti. Na Slovensku však v distribučnej sústave je len len 17% elektriny vyrobenej zo zdrojov obnoviteľnej energie.
Za najviac ekologické sa podľa viacerých zdrojov teda zdajú indukčné varné dosky, pretože elektrinu využívajú efektívne. Netreba však pritom zabúdať, že indukčné varné dosky používajú na výrobu tepla elektromagnetické pole, čo znamená, že sa na nich nedajú použiť medené ani hliníkové panvice, budete potrebovať panvice z magnetického kovu, akým je liatina alebo nehrdzavejúca oceľ.

A ešte viac tipov, trikov a môj pohľad na plyn a elektrinu z OZE sa dočítate tu: https://www.modrykonik.sk/blog/andrea_spp/article/ktory-sporak-mam-pouzivat-plynovy-alebo-fogzd3/

andrea_spp
autorModerátor
15. jan 2021

@petulda333 prezradíš mi prosím aj to, prečo máš strach? Ovplyvnili tvoje vnímanie plynu najmä udalosti v Prešove a možnosť potenciálneho výbuchu? Lebo to tak celkom nie je pravda, ale zaujímam ma tvoj nefiltrovaný názor 🙂

andrea_spp
autorModerátor
15. jan 2021

@miiichala komplexný názor teda nájdeš tu: https://www.modrykonik.sk/blog/andrea_spp/article/ktory-sporak-mam-pouzivat-plynovy-alebo-fogzd3/ nie je to jednoznačné, pretože veľa na to vplýva to, aký energetický mix nám vie Slovensko poskytnúť. Niekedy to nie je len o ekologickosti, no najmä o financiách a teda výhodnosti 🙂 Veď radšej si užívame peniažky na zážitky s rodinou, či? 🙂

andrea_spp
autorModerátor
15. jan 2021

@tatiana1329 vieš mi povedať, prečo ste sa plynu báli? Inak veľmi pochvaľujem, že máte aj detektory, fantastické, že takýmito "maličkosťami" vieme chrániť seba a svojich blízkych a aj svoj majetok. Navyše takto nepridávame hasičom zbytočnú prácu. Perfektné. Veľmi pochvaľujem zodpovednosť.

evaachesa
15. jan 2021

Indukcia je top...bleskovo ohrieva, viem si nastaviť časovač na každú platnu zvlášť aby sa sama vypla. Ak sa na dosku niečo vyleje tak sa automaticky vypne. A určite sa cítim aj bezpečnejšie 🙂

petulda333
15. jan 2021

@andrea_spp ano, kvoli tomu. Inak s plynom problem nemam. Aj teraz v byte mame sporak na plyn aj mama aj svokra inak este, u svokry sa stalo asi 3x ze bolo vonku citit plyn, z nejakych trubic ci co to bolo unikal. Nastastie sa nikdy nic nestalo. A potom ked to v presove a potomtusim v bratislave ci kde tiez, tak mam strach. Asi prehanam, ale ja som hrozna v tomto a napadaju ma uz vselijake scenare 😁

tatiana1329
15. jan 2021

@andrea_spp ten detektor bol samozrejmost pri plyne. Tak lahko sa neda prist na male uniky a aj tie male uniky vedia narobit obrovsky problem. Plynu sme sa bali pretoze ked sme kupovali nas dom mal na jednej strane obrovsku prasklinu. Zistovali sme preco. Mal prasklinu lebo susednemu domu vybuchol plynovy kotol a cela jedna strana susedneho domu sa zvalila na teraz uz nas dom. Bolo jasne ze v dome chceme plynu co najmenej, preto je na plyn len kotol.

irenaliza
15. jan 2021

@andrea_spp wau teda neviem my máme plynový sporák aj elektrickú inducnu dosku zvlášť a som spokoj s s obidvomi a super snehuliak ja s o 4 dcérka mi sme tiež trochu vybehli von a trochu sa v snehu vysantili.