Otvorená téma

danonino_lucia
22. jún 2014

Ak máte akýkoľvek dotaz, a chcete sa spýtať, tu máte možnosť. Ja vám rada odpoviem na všetky dotazy, ktoré budú v mojej kompetencii alebo na ktoré budem vedieť reagovať. Môžete mi nápisat aj internú poštu. Teším sa na vaše dotazy. Lucia

lalinko2010
23. jún 2014

Ja som synovi kúpila DANONINO a nechutí mu. Páčili sa mu len obrázky, nič viac. Viac menej on jogurty a podobné dobroty nezje, ale MLIEKO MILUJE, liter denne!

lorela
23. jún 2014

@martija Prispejem do debatky aj svojou troškou; je rozdiel fruktóza a glukóza, a rozdiel rafinovaný biely cukor, ktorý výrobky obsahujú tiež.
Nie je cukor ako cukor... 😉

meluela
23. jún 2014

@danonino_lucia myslela som, ze sa marketingove oddelenie Danone poucilo z trapasu, ktorym bolo predchadzajuce posobenie na modrom konikovi.

Ako spotrebitel neznasam zavadzanie a zahmlievanie informacii. Ak ste ta ista Lucia ako minule, tak iste viete ze sme sa uz zhodli na tom, ze gmo-free ingrediencie su nieco ine ako gmo-free krmivo pre zvierata produkujuce mlieko. GMO ingrediencie musia byt oznacene v celej EU, ale na mlieko a mliecne vyrobky zo zvierat ktore boli krmene GMO krmivom sa to nevztahuje.

Danone sa velmi rado pochvali vsetkym co by mohlo pre spotrebitela zniet dobre.

V roku 2011 Danone v Nemecku pod tlakom spotrebitelov vyhlasilo, ze do 2-3 rokov bude pre nemecky trh vyrabat mliecne vyrobky z mlieka krav krmenych ne-gmo krmivom. Zdroj informacie: http://www.greenpeace.de/themen/gentechnik/dano...

Okrem toho sa v clanku pise, ze materska firma vo Francuzsku sa nechysta nasledovat kroky nemeckej dcerskej firmy ohladom nevyuzivania gmo-krmiva.

Chcete mi povedat, ze v roku 2014 je cela produkcia vratane vychodoeuropskej bez gmo krmiv ale spotrebitelom sa o tom nic nepovedalo napriek urcite nevyhnutne vyssim nakladom na vyrobu? Aku to ma logiku?

martija
23. jún 2014

@esterba mam tri deti ani ja ani moje deti nie su obezne.. nehovori mi ze,ked si das jeden osladeny tvaroh za den! priberies - zase neprehanaj! Stravuj sa zdravo, sportuj a nemusis sa bat obezity, ked si das kde-tu trosku cukru! A preboha ziveho, som zabudla obcas si dam cokoladu! Baby zite trosku!

martija
23. jún 2014

@lorela ja som reagovala na vypychnute ingrediencie, kde bol zvyrazneny prave glukozovo-fruktozovy cukor, ten som rozberala, biely rafinovany spomenuty nebol, ten je ako vieme, skodlivejsi...ale ten nebol na zozname dotycnej...

meluela
23. jún 2014

@martija odporucam si nieco nastudovat o glukozovo-fruktozovom sirupe .. lebo s nim je ten problem, ze ked nam ho velkovyrobcovia potravin vopchaju do vsetkeho co sa len da (kedze je lacnejsi nez bezny cukor a v usa aj silne dotovany), v strave mame neprirodzene vysoky vyskyt fruktozy ktora na rozdiel od glukozy neda telu signal ze zjedlo nieco velmi sladke, avsak kalorie mu doda. To je zjednodusene povedane preco sa z takychto potravin pribera este viac nez z "obycajneho" cukru.
Korporacie sa stale tvaria napriek poznatkom vedy ze je to to iste ako normalny cukor (ved predsa sacharoza=glukoza+fruktoza), lenze pravda je inde. Glukozovo-fruktozovy sirup natlaceny kde sa len da, to nie je par bobul hrozna a lyzicka medu (ktore popri tom tak ci tak zjeme). Glukozovo-fruktozovy obrovsky pruser na ktorom sa niekto poriadne nabaluje a ostatni za neho platia svojim zdravim a stupajucimi nakladmi na zdravotnictvo.

http://www.theguardian.com/society/the-shape-we...

martija
23. jún 2014

@meluela dakujem za informaciu, naozaj zaujimave. Musim vsak dodat, ze toto je na dlhu diskusiu. V clanku sa uzvadza vysoko koncentrovana kukuricna fruktoza v coca-cole a inych drinkov.To znamena,ze je tam v obrovksom mnozstve.. Ja si sledujem zdravu stravu, citam zlozenie vyrobkov, coca-cola a ine sladene napoje u nas nemaju miesto. Ale nie som fanatik, zase ked si dieta vypyta jupika - raz za tyzden , niekedy raz za mesiac -dostane ho! Snazim sa im nedavat sladkosti - ale ked si raz za cas vypytaju dostanu ich. Ked jeme vsetko z mierou, tak sa nemame coho obavat.
Ruku na srdce - vieme co je zdrave, co nezdrave - nedas do ust ziaden cukor? nekupis detom nikdy sladkost? Ak si do clovek dokaze odkontrolovat - nemusime sa nicoho bat.
A dokazovat jedna druhe, ktora mame vacsiu pravdu to tiez nemusime, naozaj si povedzeme,ze bez cukru sa neda zit a zit zdravo v dnesnej dobe je velmi ale velmi draha zalezitost. Momentalne som na materskej, hnedy cukor, med - si nemozem dovolit kupit. Takze sa snazime pit cistu vodu, nevarim ani caje, lebo nesladene ovocne detom nechutia....

meluela
23. jún 2014

@fidka79 vsak sladke samo osebe je v pohode, aj ja mavam obcas sladke manie 😀 pokial si ho clovek vedome da ako dezert - kolac, kusok cokolady, cokolvek na co ma chut ... co ma hneva ked ho korporacie napchaju hlava nehlava aby zvysili podiel na trhu (v amerike fakt aj tie bezne chleby su presladene) a prezentuju nam to ako normu ... a ked pouziju lacnejsiu surovinu a tvrdia nam ze je to to iste (sacharoza vs. glukozovo-fruktozovy sirup). Alebo ked maskrtu prezentuju ako zdravy normalny pokrm a este to aj cielia na male deti.
Aj tento clanok je inak zaujimavy: http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/ju...
Mne ide hlavne o to, vytvorit dietatu zdrave navyky ... aby ked bude raz nakupovat sam mal taky pevny zaklad, ze ostane v ako-tak zdravych hraniciach. Vacsinou je to o tom, ze mu radsej upeciem domaci kolacik s ovocim nez by som mu kupila balik farebnych cukrikov.

meluela
23. jún 2014

@martija suhlasim ze s cukrom je to o miere ... ak je zjedene mnozstvo v pohode, tak sa nie je coho bat.
Ja som reagovala na ten glukozovo-fruktozovy .. ktory ked si clovek pozrie etikety tak je uz aj vo vacsine vyrobkov u nas (napr. aj ochutene zvolenske jogurty) ... takze ked sa to nascitava, tie mnozstva uz nie su zanedbatelne ...
A s tym hnedym cukrom - je skoda ho kupovat, hlavne ak je to ten co je iba nafarbeny. A ani trstinovy nie je az taka vyhra, ja ho pouzivam obcas kvoli chuti, ale do kolaca radsej dat menej normalneho cukru nez je v recepte a bude to zdravsie nez s trstinovym.

martija
23. jún 2014

@meluela naozaj? trstinovy je horsi ako biely? tak to som naozaj netusila, a preco? som si vzdy myslela,ze hnedy, teda nerafinovany, je zdravsi nie preto,ze je menej cukrovy, ale preto,ze obsahuje viac vyzivnych latok,ako biely. Napriklad ospevovana melasa je vlastne "odpad" z cukru. A to som si myslela aj o trstinovom,ze ma viac vitaminov ako obyc. biely....
A v dnesnej dobe je veru doslova umenie vyhnut sa cukru,je proste vsade, aj v chlebe, a v comkolvek,co je sladke, niekedy aj slane...a v hotovych spracovanych polotovaroch, tovaroch.
Dokonca zdravy chlieb je umenie zohnat,ak si niekdo vsima zlozenie, je to des.. obsahuje to jedno e-cko za druhym,... ak idem do specializovaneho obchodu, z cien odpadnem -smola,nemam na to! Najlepsie je si vsetko pripravovat doma, no nie vzdy sa to da...
Najrozumnesie je jest vela cerstvych, teda nespracovanych veci, aspon cez sezonu, pokial sa da...Ale to kazda z nas vieme, ktora sa aspon trosku zaujima o zdravu stravu.
Mne deti nejedia ziaden z tvarohov, ani pribinacik im nechuti, takze ja riesim len jogurty, jedia ich iba rano, myslim,ze ked vynechame sladene napoje a sladkosti, tak nad obezitou sa nemusime zamyslat 🙂

meluela
23. jún 2014

@martija nepisem ze je horsi ale iba to, ze nie je natolko lepsi aby sa oplatilo na neho minat peniaze ... rozdiel je iba v tych vitaminoch ... co sa tyka ucinkov cukru na telo, tam je to viac-menej rovnake

Z toho co pises sa stravujete fakt zdravo, je fakt problem najst rovnovahu medzi cenou jedla a jeho kvalitou a hlavne casom ktory mame na pripravu, tiez si nad tym casto lamem hlavu a musim robit kompromisy

Najhorsie je ze akonahle ide dieta mimo domu (skolka), tak to zacne, uz sa leju sirupy potokom 😠 V skolke som videla buduci jedalnicek - kazdy den caj so sirupom, sladeny caj, kakao atd. To su uz zalezitosti ktore robia systematicky problem v strave. Na rozdiel od napolitanky ci hranoliek kupenych v bufete na dovolenke, ktore su vynimocne, toto su veci ktore vytvaraju navyky a dlhodobo posobia na telo. A o tie mi hlavne ide.

Chlieb to je kapitola sama osebe ☹ V Bille dobry chlieb nehrozi, to je len samy Penam, v Tescu sa obcas da najst aj lepsi, ale treba dobre hladat. Najlepsi je domaci kvaskovy, ale je to piplacka tazko kombinovatelna s pracou.

zvolsiinylogin
23. jún 2014

@danonino_lucia myslim, ze na fore sa nema propagovat ziadna firma ani vyrobok.....ci vy ste vynimka? 😉

meluela
23. jún 2014

@zvolsiinylogin oni si to tu platia 😉
ale mohli by si robit aj lepsiu reklamu nez to co sa tu deje 😀

zvolsiinylogin
23. jún 2014

@meluela uz sa tisnu ako tie reklamy v telke - prestavka! ide reklama!...fakt zboznujem....som potom zvedava, kolko moze zarabat konik ako taky...ved aj ze za facebook ma niekto prachy....a to podla mna nemusi byt ani genius,aby vytvoril debatne forum...staci dobry IT programator....

martija
23. jún 2014

@meluela ano presne tak, je to narocne, hlavne pri starsich detoch, pri prvorodenom so to ukocirovala krasne, hadam do dvoch rokov nemal sladkost, ak teda neratam sladene jogurty, tie jedol,ale inak nic zo sladkosti, bol sam, bol somnou, takze nebol problem. Teraz ked je uz ich mam troch, tak ten najmladsi sa vezie, ten veru uz ako rocny cmulal cukriky, aj to len preto,lebo navsteva doniesla starsim a neda sa to v jednej domacnosti schovavat....
A presne to sa deje aj v skole. Najstarsiemu nedavm koli tomu ani vreckove,prichystam desiatu doma, dam napriklad jeden-dva cokoladove cukriky obcas,ale myslim,ze ten cukor sa v skole spali, moze si to dovolit.
Keby som mu dala peniaze, to su same sladene napoje a ine hovadiny, cipsy a pod.. Minule som ho "nacapala" s energetickym napojom, skoro ma slak-trafil, dostavali vydavok z nejakej akcie v skole a hned bezal kupit tento humus. Stacilo,ze som mu precitala zlozenie a potom ukazala upozornenie,ze nie je vhodne pre deti a mladez do 18, tak slubil,ze viac to nekupi. Ako si pisala, dolezity je priklad v rodine, nech si vypestuju spravne navyky, vedia co je zle, co je dobre.... a maju krasny zaklad do zdravsieho zivota...

vefi89
24. jún 2014

ja sa preukrutne divím, ako sa dokážete kmásať za pačesy kvôli úplne všetkému... by ste si mali každá strážiť svoje deti a svoj jedálniček, a nie sa tu zas pretekať, ktorá sa stravuje zdravšie 😕 Boh pomáhaj

martija
24. jún 2014

@vefi89 myslim,ze toto bolo take celkom slusne kmasanie, resp. len vymena nazorov, ja si vsak myslim,ze sa vsetky aj napriek roznym nazorom vezieme na jednej lodi, vsetky doradu chceme pre svoje deti to najlepsie a to asi vsetky suhlasime 🙂.. Niekedy je vsak uzitocne mat viac nazorov na vec, aj ked nie kazdy to dokaze spracovat, lebo potom clovek vidi veci aj inak, ja som sa tu neraz dozvedela kopec info,lebo prave tie clovek zacne vytahovat, az ked obhajuje svoj nazor....

saska112
25. jún 2014

@svetkaadamko suhlas 😉

meluela
27. jún 2014

@fidka79 zda sa, ze pani z danone sa uz odmlcala 😀