Opýtajte sa pediatričky

danica_rajec
Moderátor
18. jan 2018

Viete dosť o pitnom režime vašich detí? MUDr. Elenka Prokopová pomôže! Ako detská pediatrička pôsobí v Bratislave a pred dvomi rokmi na Modrom koníku zastrešovala špeciálnu poradňu ohľadne správneho pitného režimu detičiek v spolupráci s dojčenskou vodou Rajec. Dnes je tu pre vás opäť🙂

Viete, koľko vody by malo vaše dieťa skutočne vypiť a ako to dosiahnuť? Môžeme v zime piť menej?

Čokoľvek vás na túto tému zaujíma, pýtajte sa práve tu! Otázky môžete písať už od tejto chvíle - pani doktorka vám bude NAŽIVO k dispozícii už dnes od 19:00 do 20:00 hod 🙂

zazy25
18. jan 2018

Dobry den, ked je dieta chore a ma horucku, mam ho pocas spanku budit, aby som mu dala napit?

bubita
18. jan 2018

Pekný deň prajem, čítala som, že ročné dieťa by malo vypiť cca liter vody. Zdá sa mi to strašne veľa, napriek tomu, že denne vodu neustále ponúkam, určite nevypije liter tekutín.

majocka24
18. jan 2018

Dobry den mňa by zaujimalo ak sa dietatko viacej potí a menej ciká či by malo prijmať viac tekutín ?dakujem

miminkanase
18. jan 2018

Dobry den pani doktorka, chcela by som sa opytat kolko by malo vypit 10 mesacne dieta? Viac ako 90ml do mojich dvojiciek nenatlacim. Jeden slinta viac (idu nam zubky) ako druhy, no aj tak si myslim, ze piju malo. Niekedy mam pocit, ze ani toho mliecka nevypiju vela. Na stolici sa to nejako nepremieta. Kakaju pekne aj nacikanych plienok mame dost. Pokusam sa im vodicky davat co najcastejsie ale odmietaju ju. Mame po viac ako 9kg. Pijeme Um. Dakujem za Vasu odpoved

niobe7
18. jan 2018

Dobrý deň pani doktorka, chcela by som sa opýtať koľko ml tekutín by malo vypiť 11 mesačné dieťatko?Neexistuje nato nejaká tabuľka koľko cca mlieka a vody má vypiť dieťatko?Na krabici na mlieku je písané že detičky od 10 mesiaca by mali vypiť mlieko 230ml /1-2x a potom od 12 mesiaca 100 ml mlieka(máme mlieko z DM drogérie baby love). Viem, že detičky by mali viacej jesť a piť čajík a vodu. Moja dcérka vypije vodu ale čaj niekedy vypije a niekedy nechce. S priberaním problém nemá a momentálne má skoro 8 kg. Niekde som čítala že detičky do roka -120ml na kg váhy a od roka. Čiže by mala dcérka vypiť 960 ml tekutín za 24 hodín.No mne sa to zdá strašne veľa. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

keena
18. jan 2018

Dobry den. Mna vy zaujimalo co si myslite o tejto tabulke. Nasla som ju na nete (samozrejme) pri citani clankov ohladom pitneho rezimu. Moj 15,5m syn ma 10kg a liter vody za den urcite neda. Mozno pol litra plus je dojceny ale len pred spanim. Co je max 2-3x pocas dna. Vdaka

danica_rajec
autorModerátor
18. jan 2018

Už o hodinku tu bude pani doktorka online, aby ste sa jej mohli opýtať na všetko, čo vás zaujíma ohľadne pitného režimu. Tešíme sa na vaše otázky 🙂

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

Dobrý večer prajem, práve som online a začínam postupne odpovedať na všetky otázky, ktoré ste mi zanechali. Pokojne sa pýtajte ďalej.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

@zazy25 Dobrý večer 😊 Určite ho netreba budiť len preto, aby sa napilo. Spánok je pri chorobe dôležitý. Dôležité sú však aj tekutiny. Chorému dieťaťu je nutné sledovať ( merať ) teplotu aj počas spánku. Ak teplota stúpa, presahuje hodnotu 38,5 st. C, je potrebné dieťa zobudiť a podať mu lieky proti teplote. Vtedy treba dať dieťaťu aj napiť. Dieťa chvíľu bdie a počas tohto času sa snažíme do neho dostať čo najviac tekutín.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

@bubita Dobrý večer, musíte brať do úvahy aj to, že tekutinou je aj polievka, alebo ovocie. Vašou povinnosťou je dieťaťu tekutinu ponúknuť. Dieťa do pitia nenúťte. Ak bude dieťa smädné, určite sa napije. Ono si len nevie tekutiny vypýtať. Pocit, ktorý má, nevie definovať ako smäd. Preto to ponúkanie😊

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

@majocka24
Dobrý večer.
Vaše dieťatko menej ciká práve preto, že sa viac potí. Tekutinu vypotí. O to viac by ste mu tekutiny mala ponúkať. V žiadnom prípade sa však netrápte. Ponúkajte a on sa napije koľko treba. Ak vypije viac, bude aj viac cikať.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

@miminkanase
Dobrý večer.
9 mesačné dieťatko by malo vypiť asi liter tekutín. Do tohto množstva sa ráta tekutina vo všetkom, čo zjedia. Teda aj polievka, ovocie, zelenina a pod. Vašou úlohou je dieťatku tekutiny ponúknuť. Deti si vodu nevedia vypýtať. Ak chlapci dosť cikajú a kakajú, určite majú dosť tekutín. Dehydratácia - teda nedostatok tekutín sa v prvom rade prejaví na tom, že moc bude koncentrovaný - tmavožltý a budú menej cikať.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

@niobe7
Dobrý večer.
Potreba tekutín v tomto veku je asi 1liter. Ale presne ako som písala vyššie. Má to byť celkový obsah tekutín. Je dobre že pije vodu, čajík nemusí. Chceme naučiť detičky piť vodu a nie ochutené nápoje. Keďže dosť priberá, pekne ciká, tak sa netrápte že nechce čaj. Ak by bola smädná, ona by sa napila, keď jej ponúknete.

zuzana76
18. jan 2018

Dobry vecer, chcela by som sa spytat, syn, 10 rocny, mava obcas problemy s hnackou, asi 3x do roka ma hnacku, cize stolicu v priebehu asi 3-4 hodin asi 5x, potom nastane ulava, pocas toho ho bolia krize, stazuje sa, ze mu je zima na križe, moze ist o celiakiu, resp moze ju zistit aj pediater z krvi dietata? Od malicka je nachylny na predovsetkym na traviace tazkosti, nic zavazne, inak chory byva mozno 2x do roka, z toho mozno 1x do roka berie ATB. Je velmi priebercivy v jedle a ma astenicky habitus, jest mu chuti, ale len niekolko jedal. Pediatricke sa chystam buduci tyzden. Uz som jej tieto problemy spominala, ale vtedy to oznacila za hnacku zo stresu, pretoze je uzkostlivejsi typ. Ale bola by som kludnejsia, keby bol vysetreny. Dakujem

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

@keena
Dobrý večer.
Táto tabuľka sedí aj s mojimi vedomosťami. Vy ju však určite spĺňate. Vypije pol litra a ešte je 2-3xdojčený. Pritom dojčené dieťa v tomto veku je schopné vypiť za 5 min. 200 ml mlieka. Už len toto Vám dá liter. A to musíte ešte prirátať obsah vody v potravinách. Ak mu vodu ponúknete a on nechce viac piť, je to v poriadku. Má dosť. Vidíte to aj na tom, že dostatočne ciká, kaká...

kukucka100
18. jan 2018

Dobry den pani doktorka zaujíma ma prevaranie vody K príprave dojcenskeho mlieka mám 10 tyzdnoveho syna. Dokedy prevarat dojcensku vodu? Ďakujem

danica_rajec
autorModerátor
18. jan 2018

@zuzana76 dobry vecer, dakujeme pekne za otazku, bohuzial tato poradna sa venuje vylucne pitnemu rezimu deticiek, preto nevieme adekvatne pomoct. Isto ide o zlozitu problematiku, ktoru musi riesit pediater vo svojej ambulancii, ako aj pisete. Drzime palce nech je vsetko OK a dakujeme moc za pochopenie

zuzana76
18. jan 2018

@danica_rajec dakujem za odpoved, nevsimla som si hned, ze sa to tyka len pitneho rezimu, aj tak Vam dakujem za Vas cas

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

@zuzana76
Dobrý večer.
Určite treba ísť na vyšetrenie. Môže ísť o veľmi veľa príčin. Od syndrómu dráždivého čreva, až naozaj po coeliakiu. Pediatrička môže vyšetreniami zistiť príčinu, prípadne Vás môže poslať na špeciálne vyšetrenie gastroenterológovi.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

@kukucka100
Dobrý večer.
Dojčenskú vodu Rajec nie je potrebné prevárať 24 hod. po otvorení, neskôr áno. Ale ak z nej pripravujete dojčenské mlieko, tak to sa aj tak pripravuje tak, že vodu prevaríte, ochladíte na 50 st.C a pridáte sušené mlieko. Takže by som vodu prevárala na prípravu mlieka vždy. Aj keď bude mať rok. Určite mu to neuškodí.

keena
18. jan 2018

@pediatricka_rajec dakujem za odpoved. Vobec som napr. nevedela kolko moze vypit resp. nadojcit sa za par minut takto velke dietatko.

kukucka100
18. jan 2018

@pediatricka_rajec Ďakujem za odpoved.

pediatricka_rajec
Moderátor
18. jan 2018

Milé maminky,

bolo mi cťou stráviť s vami túto hodinku. Prajem Vám veľa šťastia a radosti z Vašich ratolestí.

Všetko dobré.
Elena

majocka24
18. jan 2018

@pediatricka_rajec dakujem moc