MUDr. Elenka Prokopová poradí, ako na správny pitný režim

pediatricka_rajec
23. mar 2016

Volám sa Elena Prokopová a ako detská pediatrička pôsobím v Bratislave, odkiaľ ma možno už niektoré poznáte 🙂 Dnes zastrešujem špeciálnu poradňu ohľadne správneho pitného režimu detičiek v spolupráci s dojčenskou vodou Rajec. Čokoľvek vás na túto tému zaujíma, pýtajte sa ma prosím práve na tomto fóre. Otázky mi môžete posielať už od tejto chvíle.

Na všetko odpoviem dnes podvečer medzi 18:00 – 19:00 hod. Už sa na vás veľmi teším 🙂
Elena

rhiannon
23. mar 2016

Dobry den, zaujimalo by ma, ci odporucate dojcensku vodu vo flasi (ktora casto stoji na slnku a absorbuje skodliviny z plastu) alebo (podla mna ovela zdravsiu) vodu z vodovodu?

bonaqa2013
23. mar 2016

ešte aj nato treba odborníka???? Mám 4deti, ale s takouto hlúposťou som nikoho neotravovala.... ale v dnešnom svete za peniaze aj vodu mlátiť....

anka2103
23. mar 2016

Mam otazocku. Svojmu 4 mesacnemu,ktory je ciste na UM by som chcela davat vodicku,cajik..no ma reflux a hned z neho vide von ked som skusala. Je to velmi potrebne davat alebo staci az ked bude na prikrmoch

huahua
23. mar 2016

Dobrý deň, od kedy treba drobcovi ponúkať vodu? Začali sme s príkrmami (6. mes.) a stále je dojčená na požiadanie. ďakujem

qwertxy
23. mar 2016

Ja sa chcem opýtať, ak dávam vodu do umelého mlieka ( aktualne má dieťa takmer 5 mesiacov) , je nutné ju po otvorení uskladniť v chladničke alebo vydrží pri izbovej teplote - ak áno, ako dlho.

bonaqa2013
23. mar 2016

@huahua ako prestaneš kojiť - v mat. mlieku je vody dosť ,alebo keď začneš dávať príkrmy.

ivankajar
23. mar 2016

Dobrý deň, chcem sa opýtať koľkov litrov tekutín je optimálne pre 3,5 ročné dieťa? A čo je najvhodnejšia tekutina? ĎAKUJEM 🙂

jarnicka
23. mar 2016

Sú minerálky vhodné pre malé deti? Ďakujem za odpoved

pediatricka_rajec
autor
23. mar 2016

Prajem Vám všetkým pekný dobrý večer.

Tak ako sme Vám síúbili, som tu a som pripravená odpovedať na Vaše otázky.
Teším sa.

Elena Prokopová

pediatricka_rajec
autor
23. mar 2016

@rhiannon
Dobrý večer.

Nemôžeme vždy povedať, že je voda z vodovodu zdravšia. Mnoho domácností berie vodu zo studní, ktorej kvalitu nepoznáme a aj voda z verejného vodovodu obsahuje chlór a rôzne látky, nie v ideálnom zložení. Dojčenská voda - v plastových fľašiach má byť skladovaná v súlade s odporúčaniami a má kratšiu dobu spotreby ako iná voda balená v plastových fľašiach. Dojčenská voda má ideálne zloženie čo sa týka minerálov na prípravu dojčenskej výživy.

pediatricka_rajec
autor
23. mar 2016

@anka2103

Dobrý deň,

ani deťom, ktoré sú na umelom mlieku nie je potrebné dávať vodičku alebo čaj. Stačí po zavedení príkrmov a aj potom by som mu ponúkla vodu a nie čaj. Detičky chceme naučiť, že na pitie je voda. Keď ho budete učiť, dajte mu do pusy iba lyžičku, nie viac. Nemal by to takto vyvrackať. O chvíľu mu môžete dať lyžičku znova.

pediatricka_rajec
autor
23. mar 2016

@huahua
Dobrý deň.
Po zavedení príkrmov ( t.j. od 6. mes. ) začíname detičkám ponúkať vodičku. A to aj vtedy, keď sú dojčené na požiadanie. Ono to nie je na napitie, skôr len na také ovlaženie pusinky. Dojčené deti ani vodu piť väčšinou nechcú, len im chceme vodičku ponúknuť, keby chceli. Takto im vieme doplniť tekutiny hlavne v lete, keď je zvýšená potreba. Vodičku by som ponúkla napr. k obedu, a následne pred uložením na spanie, si dieťatko nadojčíte.
Pekný večer.

pediatricka_rajec
autor
23. mar 2016

@ivankajar
Dobrý deň.

3 roč. dieťa by malo denne prijať 110-120 ml tekutín na kg telesnej hmotnosti, t.j. 1200 -1500 ml. Rozumie sa pod tým celková príjem tekutín, aj ten v potravinách ( polievka, ovocie, kaša... )
Samozrejme chceme deti naučiť piť čistú vodu. V žiadnom prípade nepodávame sladené nápoje, koncentrované ovocné šťavy, bylinkové čaje a pod. Ak to deti naučíme, tento zvyk im ostane aj v ďalšom živote.

pediatricka_rajec
autor
23. mar 2016

@jarnicka
Dobrý deň.
Minerálne vody nie sú vhodné pre deti na pitie. Obsahujú veľké množstvo minerálov, ktoré nie sú schopné spracovať detské obličky. Tieto deťom dozrievajú okolo 2. roku života.
Dojčenské vody sú však svojim zložením pre deti ideálne, zodpovedajú prísnym normám. Množstvo minerálov v nich je podstatne nižšie, obsahujú len stopové množstvá CO2 a pod.

danica_rajec
23. mar 2016

@qwertxy dobrý večer, na toto Vám najlepšie odpoviem ja - po otvorení je optimálne vodu spotrebovať do troch dní a uskladniť ju v chlade a chrániť pred priamym slnečným žiarením. Pokiaľ vodu skladujete bežne v domácnosti pri izbovej teplote a zabezpečíte druhú podmienku, aby na vodu nesvietilo priame slnko, ani mierne vyššie teploty vode neublížia. Chladnička je samozrejme tiež vhodným riešením.

anka2103
23. mar 2016

@pediatricka_rajec dakujem krasne 😉

pediatricka_rajec
autor
23. mar 2016

Milé mamičky,

ďakujem za všetky otázky a prajem pekný večer.

Elena Prokopová