Nové chutě = spoustu překvapení?

lidka_hipp
31. mar 2015

Zavádění příkrmů se může zdát jako věda. Tolik různých chutí a kombinací, a tak nemusí být vůbec snadné se správně rozhodnout. Podle čeho jste vybíraly první příkrmy? Začaly jste zeleninkou nebo jste nabídly ovoce? A jak to u vás bylo se zaváděním masa? Budu ráda, když mi popíšete své zkušenosti. Zároveň jsem vám plně k dispozici, když budete mít otázky ohledně dětské výživy.

fazulka17
31. mar 2015

ja som počula že sa má ako prvá zavádzať zelenina, preto som to tak aj ja urobila začali sme mrkvou a postupne sme pridávali ďalšiu a ďalšiu zeleninu. Neskôr sme prešli aj na ovocie ktoré zbožňuje dodnes 🙂 No a z mäsom sme mali trošku problém to jej veľmi nechutilo a do dnes ho veľmi nemusí

lidka_hipp
autor
31. mar 2015

@fazulka17 U nás docela pomáhalo, když jsem brala Aničku s sebou na nákupy příkrmů a nechala jsem jí vybrat 🙂 Teda měly jsme přesně opačný problém, ona milovala maso a se zeleninou to bylo trošku těžší 😉

anita
31. mar 2015

My sme začali so zeleninou. S ovocím bol problém, lebo keď zjedol ovocie, úplne mu sčerveneli spánky a urobili sa mu tiež červené fľaky pod očami. Skúšali sme povariť, na pare, výživu, surovú a od všetkého mal takú istú reakciu. Až nám pediatrička poradila, aby sme skúsili vymeniť mlieko. Tak sme vyskúšali asi 4 druhy a nič. Mysleli sme, že to bude alergia na ovocie. Ako posledné som skúsila mlieko Hipp. A na počudovanie, odkedy pije toto mliečko, vsetko je v poriadku ( klop-klop ☺️). Nikdy ma značka Hipp nejako neoslovila, ale po tejto skúsenosti už kupujem len tuto značku.

lidka_hipp
autor
31. mar 2015

@anita Díky za zkušenost. Jsem ráda, že je malý už v pořádku a HiPP mlíčko mu chutná 🙂 Je pravda, že kvalita a složení mléka dělá opravdu hodně.

gabikas82
31. mar 2015

Začali sme zeleninkou, prvá bola mrkvička (viď foto 🙂) Najprv ju dcérka odmietala, skúšala som teda pridať k nej mlieko (podľa rád odborníkov), no a nakoniec som zistila, že jej sa nepáčilo sedieť v sedačke, pretože akonáhle som si ju posadila na kolená začala pekne papať 😀
Potom zemiačik, a ďalej som pridávala postupne viaceré druhy. No najviac nám chutil špenát a to ostalo až doteraz. Čo sa týka mäska, tak nebol žiaden problém, teda na začiatku, keď bolo rozmixované 😀 Teraz keď ho už treba aj kúsať, tak už to ide horšie :(

lidka_hipp
autor
31. mar 2015

@gabikas82 Tady malá vypadá opravdu zvědavě, určitě přemýšlí nad tím, co vlastně ochutnává 🙂

fazulka17
31. mar 2015

@lidka_hipp mne našťastie poje všetko okrem mäsa to trošku vymýšľa ale surovú zeleninu neje vôbec

lidka_hipp
autor
31. mar 2015

@fazulka17 Já jsem se rozhodla, že z toho, co dcera jí nebo nejí, nebudu dělat vědu. Se zeleninou nemá problém v omáčkách, zvykla si na dýně, cukety, miluje vše "červené", ale syrové sní jen okurky. S ovocem je to lepší, jí jablka, banány, jahody, maliny, pomeranče a mandarinky. Další postupně nabízím a čekám, že časem pochopí, že to není jedovaté 😉

kofoluska
31. mar 2015

Aj my sme zacali zeleninou, zemiak, mrkva, petrzlen, kalerab, karfiol, tekvica...... Potom ovocie, maso, zltok, nakoniec jogurty a domace kase. Maly je velky jedak, vzdy sa smejem, ked vidim niekde odporucane tabulky pre deti v jeho veku a tam 5 jedal denne, z toho povedzme jedno je ciste ovocie a dalsie stava zo zeleniny/ovocia. 😀 Myslim, ze by umrel hladom. 😀 Priemerne papa 6-9x denne a pomedzi to zuzle rozok, papa domace vafle ci jablko/hrusku/tvrdy syr.

A takto mu chutia napriklad nektarinky. Uz sa tesim na sezonu ovocia, to co je v hypermarketoch dovazane nekupujem.

gabikas82
31. mar 2015

No spomínam na tie časy keď malá papala všetko, ovocie, zeleninu, varené i nevarené. Ale odkedy chodí do škôlky (tento šk.rok je prvý), tak je to s jedením hrôôôôôôza. Vymýšľa, preberá, takmer nejedáva bez môjho každodenného nátlaku. Slovo "toto neľúbim" sa u nás začalo používať až od nástupu v škôlke. Ovocie odmieta, sladkosti začali byť akosi na dennom poriadku....
Občas aj premýšľam, kde som spravila chybu, ale ťažko ovplyvním to čo robí a ako papá, keď nie je pod mojím dohľadom. Snáď sa to nejako upraví a vrátime sa do starých koľají.

bubbles
31. mar 2015

ja mám úplne čerstvé skúsenosti, len nedávno sme s príkrmami začínali.. prvá bola mrkvička, vystriedali sme zeleninky, neskôr mäso (to do nej veľmi nešlo, ale zvykla si) a ešte neskôr ovocie.. niečo som však vynechala, až dnes mala prvýkrát hovädzie mäso a to má už 7 mesiacov.. najviac jej chutia polievky, tam jej ani to mäso nevadí - ešteže tak, nepasovala by k nám, všežravcom 🙂
fotka je z kŕmenia tatikom, ešte zo začiatku - áno, pod podbradníkom má len plienku, tato sa bál, že bude musieť zapierať oblečenie 🙂 tak pral poťah z kresielka 🙂 🙂 🙂

fazulka17
31. mar 2015

@lidka_hipp tak ako ani mne nejako nevadí lebo ako píšete v omáčkach alebo v polievkach spapá všetko tak postupne si musí zvyknúť

zuzzuzzuz
31. mar 2015

U nás sú top bataty a banány 🙂 môj malý by v nich spal...miluje všetko - mrkvičku, zemiačik, tekvice akéhokoľvek druhu, hrášok, brokolicu, karfiol, jablká, hrušky, marhule, ryžovú, kukuričnú, pšenovú kašu...na podbradníku skončila len cuketa :D a samozrejme ako správny gurmán odmieta plastovú lyžičku a papá klasickou "dospeláckou" čajovou :D a aby som nezabudla, všetko riadne zapije materským mliečkom :D :D

lidka_hipp
autor
31. mar 2015

@kofoluska Asi obě víme, že jedna věc jsou doporučení a druhá pak dětské představy o jídelníčků 😉 Důležité ale je, že se snažíte ovoce a zeleninu zařazovat do stravy. Mimochodem, napadlo by vás, že všechny suroviny u nás v HiPP prochází velmi přísným a náročným systémem kontrol? Pečlivě se kontroluje, aby ovoce, zelenina, maso, mléko i obiloviny splnily všechny požadavky na kvalitu a současně v nich nebyly žádné zbytky škodlivých chemikálií.

@gabikas82 Snaha odmítat některé jídlo, včetně toho, které dítě dřív bez problémů jedlo a měla jej rádo, může souviset s jeho psychickým vývojem. Děti si samy zkoušejí testovat naše i svoje hranice a často jdou právě cestou odporu ke všemu, co nabízí rodiče. Moje vlastní dcerka byla velmi neústupná a já měla často co dělat, abych na ní nezačala křičet, ale sama vím, že jak tohle "ne období" odešlo, domluva o všem, včetně jídla, byla mnohem lepší. Takže přeji hodně trpělivosti 🙂

@bubbles Koukám, že jste opravdu dobře zásobeni 🙂 Tady na našem webu najdete informace o dětské výživě, třeba zavádět jaké příkrmy, a podobně: http://www.hipp.sk/prikrmy/sprievodca/plan-vyzivy/ Myslím, že už to máte v malíčku, ale kdybyste náhodou potřebovala trochu opakování 😉

@fazulka17 Děti umí být dost konzervativní a vytrvalé v odmítání "neznámého". Proto je tak důležité jim nabízet mnoho různých chutí, aby si na ně zvykly a naučily se je přijímat. Zrada je v tom, že je často potřeba udělat i několik desítek pokusů 😉

@zuzzuzzuz Koukám, že máte opravdu milovníka zeleniny 🙂 Je super, že malý jí tolik různých druhů ovoce a zeleniny!

kofoluska
31. mar 2015

@lidka_hipp Veru tak, jedna vec je realita, druha odporucania. 🙂 Preto sa na nich tak bavim. Inak teda kupovane prikrmy maly nejedava, vsetko mu od zaciatku robim sama doma, ale jedine detske kekse, ktore som ochotna mu dat su prave Hipp bio jablkove 🙂 A caje tiez kupujem Hipp. 🙂

bubbles
31. mar 2015

@lidka_hipp Ale čoby! To bol len jeden z niekoľkých veľkých nákupov, bola akcia, čo si budeme hovoriť, je to príšerne drahé, ale som alergička, ekzematička a ďalšie nábehy môže mať malá kvôli mne, takže nechcem riskovať, že jej tie obyčajné striekané potraviny spravia zle.. a teraz v zime nemám šancu na bio zeleninu (a teda na divokom východe žiadna donáška, farmár, nehrozí ☹) Takže jedine kupované príkrmy - a stačí si prečítať zloženie a je jasné, prečo sú aj tie ceny také aké sú - platím aspoň za zeleninu a mäso v príkrme, nie vodu a rôzne prímesy na dotvorenie objemu..

bubbles
31. mar 2015

prepánajána!!! prímesi!!!! to čo som napísala??!! fuj!!

lidka_hipp
autor
31. mar 2015

@kofoluska Je super, že přemýšlíte nad tím, co malý jí a hledáte co možná nejlepší variantu 🙂

@bubbles Děkuji za osobní zkušenost. Jsem moc ráda, že jste toto napsala. Alergie, astma, ekzémy a podobné problémy jsou bohužel stále častější a mnoho dětí nemá šanci se vyhnout genetické zátěži, kterou si nese od rodičů ☹ Uvažovala jsem hodně podobně, sama jsem jako dítě bojovala s alergiemi a astmatem, manžel to samé, takže jsme se snažili, aby dcera měla co nejmenší problémy nebo ideálně žádné. Jednotlivé nové potraviny jsem zaváděla hodně postupně a vždy hlídala její reakce. Dost mi pomohl tenhle plán pro děti ohrožené rozvojem alergií: http://www.hipp.sk/prikrmy/sprievodca/alergia/

HiPP příkrmy jsou dražší než ostatní, víme to. Ale chceme dát rodičům jistotu, že v příkrmech je opravdu to nejkvalitnější a jsou vyrobené podle ještě přísnějších norem, než jaké jsou dané zákonem. To zaručuje naše vlastni HiPP BIO pečeť kvality a systém kontrol.

gabikas82
1. apr 2015

@lidka_hipp Áno, obdobím vzdoru našich detí si musíme prejsť asi každý. Len niekedy je to ozaj ťažké. Už som si párkrát hovorila že v tomto rezignujem. Ale nedá mi to, mám stále pocit že niečo zanedbám a prejaví sa to neskôr na dcérkinom zdraví. Navyše ak je človek denne zo strany "odborníkov", lekárov, médií bombardovaný tým, akú dôležitú úlohu ma strava vo vývoji dieťaťa, hlavne veľký príjem zeleniny, ovocia.....a keď Vaše dieťa to nevezme ani do úst, tak to je potom naozaj ťažké 😢
Asi som do vienka dostala malú nádielku trpezlivosti, lebo toto je pre mňa ozaj tvrdý oriešok 😀

lidka_hipp
autor
1. apr 2015

@gabikas82 Období vzdoru je hodně náročné, vím to sama. Tehdy mi dost pomáhalo mít alespoň malou chvilku, kdy jsem úplně sama. Někdy to znamenalo dát dceru manželovi, jindy ji "půjčit" kamarádce, která měla stejně starou holčičku a jindy odvézt malou k babičce. Díky tomu jsem znovu načerpala síly, dobila si baterky, a pak byla schopná zvládnout (skoro) všechno 😉

Je vidět, že jste milující maminka, která chce pro své dítě jen to nejlepší a přemýšlí nad tím, co mu nabídne. Proto bych se nebála, že děláte něco špatně. Je to sice hodně únavné nabízet dítěti pestrou stravu, když ono odmítá i to, co dřív mělo rádo, ale děláte to moc dobře.

P.S.: Trpělivosti máte dost 😀

luchajda
1. apr 2015

My už mesiac papáme zeleninku 🙂 vyskúšali sme už aj jabĺčko. Najnovšie by som rada vyskúšala kaše. Malú však všetko zapeká, takže nemôžem začať s ryžovou. Mám jedinú podmienku, a to aby neobsahovala cukor v akejkoľvek forme. Budem musieť pohľadať nejakú pohánkovú, pšenovú a ovsenú 🙂 a čo nespapá krpčúrik, spapá mamina 🙂

makovicka8
1. apr 2015

Chcem sa spýtať mozem zavádzať lepším aj kasou? Už mesiac papame prikrmy. Za odpoveď vopred ďakujem

lidka_hipp
autor
1. apr 2015

@luchajda Prosím, můžete mi napsat, jak velkého máte "drobka"? To je docela důležité, abych vám mohla správně poradit. Celkem devět kaší HiPP jsou vyráběné bez přidaného cukru. Obsahují pouze přirozeně se vyskytující sacharidy, které jsou v obilovinách, případně v ovoci. Podle toho, co píšete, byste si mohla vybrat z těchto kaší:

BIO Obilná kaše ovsená celozrnná - od ukončeného 4. měsíce
BIO Obilná kaša kukuričná- od ukončeného 4. měsíce

Další možností jsou naše mléčné kaše, opět bez přidaného cukru:

BIO Mliečna kaša s banánmi a broskyňami - od ukončeného 4. měsíce
BIO Mliečna kaša s ovocím - od ukončeného 5. měsíce

Případně můžete volit mléčné kaše na dobrou noc, ty jsou také bez přidaného cukru:

BIO Mliečna kaša na dobrú noc s banánom a suchármi - od ukončeného 4. měsíce
BIO Mliečna kaša na dobrú noc krupicová s banánom - od ukončeného 5. měsíce
BIO Mliečna kaša na dobrú noc s detskými keksami - od ukončeného 5. měsíce
BIO Mliečna kaše na dobrou ovsená s jablkom - od ukončeného 5. měsíce

Podrobné informace o všech našich kaších najdete na webu: http://goo.gl/vBm0JW

@makovicka8 Prosím, můžete mi napsat, jak máte velké děťátko? Kaše určitě můžete postupně zavádět, třeba jako snídani nebo naopak sytější večeři. Máme i kaše vyloženě na dobrou noc 🙂 Většina našich kaší je od ukončeného 4. měsíce, případně některé od ukončeného 5. měsíce. Všechny výše uvedené kaše jsou vyráběné bez přídavku cukru a obsahují pouze přirozeně se vyskytující cukry.

Tady najdete detailní informace o všech našich kaších, včetně složení: http://goo.gl/vBm0JW

makovicka8
1. apr 2015

@lidka_hipp ukoncenich 6 mes. A už papa na večeru hipp prvú kasu od konečného 4 mes

luchajda
1. apr 2015

@lidka_hipp blška má 6mesiacov 🙂 No super, musím tie kašičky pozháňať (tú kukuričnú a ovsenú), neviem také nájsť ani v lekárni ani v dmke :( Ďakujem veľmi pekne za prehľad 🙂

lidka_hipp
autor
1. apr 2015

@makovicka8 Sama jsem Aničce dávala kaše právě k večeři. Hezky pak spinkala 🙂

@luchajda Jestli chcete, napište mi v soukromé zprávě, odkud jste a já se obrátím na kolegy, aby mi zjistili, kde nejblíž se dají tyto kaše sehnat. Případně je najdete na eshopu feedo.sk. Třeba tady: https://www.feedo.sk/obchod/bio-a-eko-vyziva/ka...

luchajda
1. apr 2015

@lidka_hipp Ďakujem 🙂 píšem správičku 🙂

bubloska135
4. apr 2015

my sme zacali zeleninkou, konkretne mrkvickou, postupne sme pridavali zeleni ku a nakoniec sme presli na ovocie. zavadzanie prikrmov bol u nas bol, ale z odstupom casu som rada zeto mam za sebou a v papkani sme tam kde sme. Nemixujeme, papame cele kusky, nechce vsetko jest ale casom to snad pride

lidka_hipp
autor
5. apr 2015

@bubloska135 Malé děti jsou v jídle dost konzervativní a změny přijímají s velkou nedůvěrou, proto je potřeba jim nové potraviny nabízet trpělivě i přes neúspěchy. Podle různých vědeckých studií děti potřebují až několik desítek pokusů, než přijmou něco nového. Takže přeji hodně trpělivosti 🙂