SOUTĚŽ: Sledujete obsah cukru v nápojích?

lidka_hipp
10. jún 2014

Nevhodně zvolené nebo podávané nápoje v sobě mohou ukrývat velké množství cukru, což může být rizikem pro rostoucí dětské zoubky a způsobovat rozvoj zubního kazu. Je pro vás důležité znát složení nápojů, které nabízíte svému dítěti? Sledujete obsah cukru a zajímáte se o to, jsou nápoje uměle doslazovány? Co děláte proti tomu, aby vaše dítě nemělo na mléčných zoubcích kazy? Diskutujte s námi a vyhrajte jednu z našich novinek v podobě HiPP ovocných a bylinných čajů šetrných k dětským zoubkům. Celkem máme připraveno deset balení a moc těšíme na vaše zajímavé zkušenosti a názory 🙂

Mám tu i několik prověřených tipů od odborníků. Pokud chcete, aby zoubky vašeho dítěte byly zdravé, je dobré dodržet několik zásad. Důležité je nenechat miminko používat lahev jako náhradu za dudlík nebo prostředek na uspání. Dobré je při krmení miminka držet lahev a nechat ho pít rychle. Od ukončeného 8. měsíce by si pak děťátko mělo zvykat na pití z hrníčku. Samozřejmostí by měla být pravidelná péče o každý zoubek.

Při výběru nápojů, je vhodné zvolit takové, které vaše dítě i jeho mléčné zoubky zbytečně nezatíží. Nejlepší je používat kvalitní vodu a ředěné vysoce kvalitní ovocné šťávy, ale také čaje nebo směs čaje a ovocné šťávy. Vyzkoušet můžete i naší novinku v podobě HiPP čajů šetrným k dětským zoubkům, které byly v Německu oceněny „Šťastným zoubkem“ – symbolem, který značí, že výrobek byl vědecky testován nezávislou asociací „Aktion zahnfreundlich e.V.“.

Vybírat můžete z pěti lahodných bylinkových a ovocných příchutí, které chutnají teplé i studené kojencům, batolatům i školním dětem (také některým dospělým 😀 ) V těchto čajích je cukr nahrazen isomaltulosou, což je přírodní sacharid s nižší sladivostí než běžný cukr. Isomaltulosa je tak obzvláště vhodná pro výživu dětí. Navíc není štěpena bakteriemi dutiny ústní jako běžný cukr – nedochází tak ke vzniku kyselého prostředí v dutině ústní, a proto je isomaltulosa šetrná k dětským zoubkům. Samozřejmostí je pro nás to, že v těchto čajích nenajdete nejen lepek, ale ani žádná umělá aromata, barviva a ani konzervační látky. Nejen za mě je to ideální čaj nejen pro tyto horké dny 🙂

balkica
10. jún 2014

Nas maly ma 9 mesicov a okrem UM pozna iba vodu, co je v tomto teple podla mna najlepsie 🙂

lasto
10. jún 2014

u nás takisto do dvoch rokov len čistá voda a čaje, v ktorých nie je pridaný cukor, denne si zúbky umývame a sladkosti dávame len výnimočne

monuliks
10. jún 2014

my pijeme cistu vodicku a v piatok som kupila ten novy cajik od Hipp - medovkovy s izomaltulozou. Samozrejme najprv som ho ochutnala ja a bola som milo prekvapena,ze nebol sladky .Nellinke veeelmi chuti.Cely den pijeme vodicku a cajik len raz do dna.

denkaa1
10. jún 2014

do pol roka bol môj synček výlučne na materskom mlieku, od 6. mesiaca, keď sme začali pridávať do jedálnička aj tuhú stravu, som mu popri materskom mlieku začala ponúkať aj čistú vodu a na nej sme doteraz. Navykol si na ňu tak, že doteraz nechce nič sladené - čaj jedine bez cukru, ani džusy, ani sladené vody. Len čistá voda. A ja som rada, pijeme ju spolu 🙂

anny1984
10. jún 2014

Sledujeme, dávam mu piť bylinkové a ovocné sáčkové detské čaje a čistú vodu.

cleona
10. jún 2014

Mam 10 mesacnu dcerku, ktora je stale kojena. Okrem materskeho mliecka som jej vzdy podavala iba kojenecku vodu, fenzklove pripadne ine detske caje a teraz jej do kojeneckej vody pridavam aj trochu 100% kvalitneho jablckoveho dzusu (zhruba pomer 1:4). Dcerkz mi dlho nechcela okrem materskeho mliecka nic pit ale v poslednej dobe sa to zlepsuje. V kazdom pripade jej davam jedine napje bez cukru a ani s nimi tak skoro nezacnem. Ja sama sa snazim pit hlavne vodu tak urcite budem tymto smerom viest aj dcerku.

aluxka
10. jún 2014

@lidka_hipp naše baby pijú väčšinou čaj, ráno im navarím do cajnika a popíjajú ho celý deň. Kombinujume ho s čistou vodou, sirupovou alebo vodou s vymackanym citrónom. Kupujeme sackove hipp bio caje zrovna máme ovocný so sipkami a mrkvou babam veľmi chuti 🙂 no raz som vyskúšala kúpiť hipp granulovy feniklovy a teda s tým som bola veľmi nespokojná...nebudem hovoriť či je sladký veď to si môžem regulovať ale keď dcérka do hodinky nevipila všetko z fľaše tak to teda nevoňalo...mierne povedané 😖 a to spôsobil práve ten cukor..zubky by si staršia dcérka umyvala najradšej priebežne celý den 😀 a mladšej sa práve prerezavaju 🙂

matricia
10. jún 2014

Moj syncek má 20 mesiacov, dávam mu čistú vodičku, teraz, keď mal hnačky zo zubkov, pil mineralku a čierny čaj, robím bylinkove caje, mätu, medovku, lipovy, detské sackove caje, sem tam dzusik alebo sirupovu vodu, granulovane cajiky už nedavam, v tomto teple by sa zarobené rychlo vo fľašticke pokazili

bzzzz
10. jún 2014

Naša dcérka najčastejšie pije čistú vodu a luuhované čaje bez cukru. Ale dávam jej aj zriedenú ovocnú šťavu, ktorá prirodzene obsahuje cukor, ale pozerám na zloženie, či nie je prisladená. A občas aj detské granulované čaje, doteraz čo sme mali obsahovali cukor, ale keď som ich chutnala, tak to nebolo až také strašné, raz za čas to hádam neuškodí.
A zúbky si slečna vždy umýva spolu so mnou - minimálne 3 krát na deň, pretože chce robiť všetko to čo ja a niekedy aj častejšie, pretože sa jej to veľmi páči a vždy jej tých 7 zubov čo zatiaľ máme potom ešte ja s kefkou prejdem.

leaitalia
10. jún 2014

Poctivo sledujeme, a je užasné že práve HIPP to sleduje tiež. Mnohé iné významné značky to podceňujú. My pijeme čistú vodičku a fenikolové čajíky a riedené šťavy ale iba kvalitné. 🙂 🙂 🙂 🙂

mirkasmirka
10. jún 2014

Sledujeme aj ked občas povolíme. Pri staršej dcére (bude mať 3r) zúbky myjeme viackrát denné, sa jej to páči, tak jej to nezakazujem. Ona vyrástla na HIPP granulovanom čajíku, asi všetky varianty, tiež v domnení že jej dávame to najlepšie. Teraz vypije aj čistú vodu ale prevažne len sladené lúbi, preto sa snažíme už dávať kvalitné porcované čajíky, ovoc šťavy riedené. Pri druhej dcérke tá ma 11 m, ešte granulovaný čaj nemala, len porcované. Obľúbený je Fenchel Tee a Kamillen Tee a vodička. Sme jej skúšali dávať aj jablkovú a hroznovú šťau s s HIPP a z DMky ale nechutili jej. Ja nie som odporca granulovaných ale v miere, napr na dovolenke. Ale už by som ich teraz len tak nedávala. Ale ked si človek prečíta čo všetko obsahujú granulky a čo čo obyčajný čaj.... Teraz v lete fičíme na doma robených sirupoch... bazový, jahodový a príde malinkový a ríbezlový...mnam 🙂

adazdca
11. jún 2014

Snažím sa sledovať obsah cukru v nápojoch, ale niekedy sa človek nevyhne tomu, že dá dieťatku vypiť aj niečo prisladené... Hlavne ked nejaké iné dieťa niečo pije a môj malý to chce tiež... vtedy ide cukor, necukor nabok a človek dá aj to prisladené pre klud v rodine 😀

ivanka.7
11. jún 2014

Ano, sledujem 😀 Elianka pije len vodu, obcas riedeny dzus (najlepsie uplne cerstvy alebo aspon co "najprirodzenejsi" ziadne koncentraty). Na jesen a v zime nesladene caje, ked sa nam ziada nieco teple (to nie je matersky plural, ale vzdy pijeme spolu 😀). Zuby si cisti samozrejme pravidelne - najskor ja bez pasty, potom ja s pastou a potom si este doumyva sama.
Proti sladkostiam nemam nic - vhodne vybratym, ako inak (susene ovocie, raw cokolada, pripadne nejake rozumne zvolene susienky s menej agresivnym sladidlom ako cukor).

stanislavao
11. jún 2014

clovek obcas potrebuje aj cukor. aj dospely ma obcas chut na sladke, na dzus, na malinovku, ci colu. tak isto aj dieta nebude vecne pit len cistu vodu. obcas chcu aj dzus, proste sladky napoj. vsetko s mierou a netreba sledovat obsah cukru na baleni. naco? bud to chcem, alebo nechcem. a ked mam chut na nejaky napoj, tak si ho kupim a ked chce dieta dzus, tak mu ho kupim. nebudem predsa studovat etikety.

ada510
11. jún 2014

@lidka_hipp Ahoj som zubná sestra takže sledujem obsach vsetho vo všetko lebo nielen cukor ničí zubky sú to hlavne kyseliny v stavach a ovocí čo je oveľa horšie ako samotný cukor po každom dzusiku ovocí či stave by sa mali umyť zubky alebo aspoň vyplachnut ústa vodou a to málokto vie lebo kazdy si myslí že len sladkosti kazia zuby no oveľa viac kisle...ale niesom bio matka ja sama som milovala cajiky a synovy tiež dám Hipp cajik lebo neobsahuje glukozovy sirup ale dextrozu zubky mu umyvam aj floridujem aby boli silné každé dieťa túži po sladkom treba mu dať raz za deň a dosť nie stale ale to všetko záleží od rodičov a ked má dieťa kaz je to vždy chyba rodičov.. ;) podľa mňa by mali zuby docistovat do 18 rokov :D ale to sa samozrejme nedá..

sponkaa
11. jún 2014

Obsah cukru starostlivo sledujeme, ale musím priznať, že môj malý (6m), okrem materského mlieka odmieta takmer všetko (vodu, čajík, riedené štavy,...) . Mám kúpené aj Hipp čajíky, vypije však max. 20ml a dožaduje sa materského mliečka, takže väčšinou všetko vylievame, alebo vypijem ja 😉

martinkaha
11. jún 2014

Ďakujem za skvelú informáciu ohľadom nových čajíkov, šetrných k zúbkom! Určite ich použijeme pri našej malinkej. 🙂 Isomaltulosa by sa veru zišla aj dospelým, namiesto cukru nášho každodenného! 😉 😉 😉 Našim deťom dávame piť čistulinkú vodu, ktorá prešla osmózou 😀 - musíme mať doma taký prístroj, nakoľko sú tu spodné vody znečistené dusičnanmi. 😒 Ďalej domáce čajíky osladené troškou sirupu, domácu citronádu, vodu so sirupom (ale len málinko na "chuť"). Keď občas kúpime v obchode nejaký zarobený džús (krabičkový, Jupík...), tak ho riedime vodou, lebo nielen my, rodičia, vieme že sú tieto nápoje presladené, ale sťažujú sa na to aj deti a nechcú ich piť - asi sme ich tak naučili. 😉 Takže my sledujeme sladké nápoje chuťou - je to pri 4 našich deťoch najrýchlejšie. Ochutnáme, ak je veľmi sladké, zriedime. 😀 😀 😀

petronelak
11. jún 2014

Mám doma 8 mesačnú slečnu a kedže ja sama moc neoblubujem sladené nápoje typu Kofola, Sprite, Džúsy tak určite sa budem snažiť do budúcnosti neučiť na to ani svoju dcéru kedže zatiaľ pije materské mlieko, čistú vodu a bylinkové čaje HIPP feniklový a harmančekový. Viem že do budúcnosti keď bude staršia si sama povie a ukáže v obchode čo chce a tatina obmekčí tým svojím pohľadom aby jej to kúpil 🙂 ale určite sa ju budem snažiť učiť piť skôr nesladené nápoje, prípadne s prírodným cukrom prípadne čerstvé ovocné šťavy a určite potom budeme prihliadať na starostlivoť o jej zúbky, kedže dnešné úkony zubárov sú príšerne drahé a ubrali by nám z rodinného rozpočtu ktorý by sme mohli využiť či už na soločný výlet alebo iné duchaplné veci ako chodiť po zubároch

ada510
11. jún 2014

@sponkaa Ahoj neboj to ked už bude zabehnuty v tuhej strave tak to bude chcete zapit ale to niaky ten mesiac trvá davaj aspon vodu vždy po jedle zapit...;)

janka2701
11. jún 2014

Nasej bambulke cista voda nejak nechuti,ale za to cajiky ma velmi rada. Feniklovy pije skoro od narodenia a teraz skusame aj ine prichute. Obsah cukru vzdy sledujem. Prave nam zacal vykukat prvy zubok tak urcite jej bebudem davat sladene napoje.

futu
11. jún 2014

Moja dcerka pije len čistu vodu 🙂

jonki
11. jún 2014

nie obsah cukru v napojoch nesledujem.
starsia dcera pije cistu vodu, resp ciste neochutene slabe bylinkove caje. (raz za cas s domacim medom k ranajkam, nie na priebezne popijanie pocas dna) Ma to vstepene asi v svojich chutovych poharikoch lebo ked jej bol cudzou osobou ponuknuty osladeny caj po ochutnani sa podakovala a vypytala ci nesladeny s odovodnenim ze takyto caj ona nepije.
mladsia dcerka je dojcena a okrem toho pije cistu vodu.
obom dcerkam su ponukane cerstve stavy z ovocia a zeleniny...niekedy menej niekedy viac uspesne.
aj my (rodicia) pijeme cistu vodu....takze pripadny pohar ci aj dva sladeneho napoja neriesime, vychutname si ho bez vycitok.
myslim ze ani ten najkvalitnejsi granulovany cajik-hoci bude akokolvek chutny nemoze nahradit benefity cistej vody ci bylinkovych cajov. Obsah chemie v nich je daleko vyssi...Hoci su propagovane ako prirodne a Bio. Ekologicka stopa takehoto caju je daleko vacsia ako u doma ususenych byliniek, ci nebalenej vody.

lucy125
11. jún 2014

Mne vodu maly od narodenia odmietal.tym že nechcel čistu vodu (nepoznal chut sladkého vtedy) boli sme na UM a narodil sa do leta, Dr.odporučila graulovane čaje.toho vypil požehnane.do teraz mi čistu vodu nevypije,pijeme 100% džusiky, sirupy zo zdravienky s vodou,hipp čajiky aj sačkove čajiky s citrónom a steviovým cukrom alebo medom.

angelatack028
11. jún 2014

No ja uz mam vacsie deticky,ale kym boli malinke tak pili okrem UM, prevarenu kojenecku vodu a cajiky HIPP,ktore velmi chutia aj mne 😀 Teraz piju aj sladene napoje co nie je velmi spravne,ale nie vzdy. Snazim sa vysvetlovat, ze najlepsia je cista voda aj koli zubkom aj pre pitny rezim.A samozrejme ked sa narodi Michaelko tak okrem mliecka bude pit aj HIPP cajik,to bude moja prva volba.Ale to az ked bude pit UM lebo babatko kym je kojene nepotrebuje nic, snad v horucavach prevarenu kojenecku vodicku 🙂

lilisa27
11. jún 2014

pijeme Hipp harmančekový, iný nám nechutí, deti ho pijú od 2 mesiacoch, sledujem farbu zúbkov a možem povedať,že majú pekné biele zúbky, bez kazov...takže mýti, že sa im od čaju sfarbia zúbky a budú mať kazy sa nám zatiaľ nepotvrdila, tak dúfam,že pri tom ešte veľmi dlho zostaneme

beloba
11. jún 2014

nesledujem pretoze im davam pit cistu vodicku, alebo odstavene ovocie s vodou, cajiky len vynimocne a nesladene...ale ked im chuti voda tak ine ani neponukam...

mija5252
11. jún 2014

naša drobuliena má 7 mesiacov a zubu zatiaľ žiadneho 😖 ale aj tak si dávam na cukor v nápojoch pozor. Zatiaľ pijeme čistú vodičku, fenyklový čajík, bylinkový čajík a teraz sme trošku obohatili náš jedálniček kamilkovým. tiež nie som zástanca sladených vôd a myslím že čo sa týka Bianky tak dosť cukru je do 1 roka aj v ovocí .

lolah
11. jún 2014

Ano, sledujem. A som rada, ze coraz viac citam na obaloch, ze vyrobok je bez pridaneho cukru.

bandurka1979
11. jún 2014

Snažime sa... väčšinou pijeme nesladený čajik... ovocnu šťavu pripravenu z čerstveho ovocia alebo čistu vodičku...

sponkaa
12. jún 2014

@ada510 už je zabehnutý 2 mesiace 🙂 aj tak nechce 🙂