Učíte sa doma zábavne? Máte tipy a triky?

nelakuzelnecitanie
Moderátor
4. júl 2018

Sú tu prázdniny! Čas ničnerobenia. No po dvoch mesiacoch môže byť návrat do školských lavíc poriadne náročný. Tak to deťom uľahčime a nenechajme svojim ratolestiam hlavičky zaháľať 🙂
Pritom si to vlastne ani celé nemusia všimnúť 🙂
Ako učenie nenásilne prepašovať do prázdninových radovánok? Máte svoje tipy?

Ja jeden určite áno 😉

www.kuzelnecitanie.sk

anka2103
4. júl 2018

Staci sa niekedy len poobzerat okolo seba a ucit deti hravou formou co sa nachadza v prirode, chrobaciky, rastlinky a vela ineho 😉

uriva
4. júl 2018

Ono sa to dá rôzne - napríklad pre tie menšie deti sú fajn quiet book alebo ja vytláčam pracovné listy akoby, prípadne zalaminujem pexeso, doplňovačky a podobne. Tie väčšie stačí zaujať nejakou činnosťou - aj keď len domácimi prácami, prípadne vymyslieť niečo ako hľadať v novinách písmenká alebo slová, vystrihnúť slovíčka a poskladať báseň/príbeh, spočítať schody doma a pod. Okolo nás je námetov až-až, len treba otvoriť oči a povenovať sa aspoň na desať minút deťom 🙂.

ivec16
4. júl 2018

hrame spolocensku hru alebo clovece nezlop sa a predtym ako niekto hodi kocku povie kratku rymovacku alebo pesnicku (snazime sa tak nasmu 3 rocnemu rozviazat jazycek, celkom to funguje)

neperliva
4. júl 2018

My používame hovoriaceknihy. Ich ponuka ma zaujala viac.

igiana
4. júl 2018

Snažím sa vzdy pri hre s detmi myslieť aj na to, aby sa pri tom aj nieco naučili. Napríklad dcérka ma rada magnetky a tak si na magnetickú tabuľku staviame postavičky a ja jej popri tom vysvetľujem co ma v brušku, co sa deje keď nieco spapa, ako dýcha a pod.
Keď sa hráme s vláčikom, tak ukladáme naň náklad kocky s číslami a popri tom ju učím ako idu čísla zaradom, ktoré sa ako vola.
Keď sa hráme so zvieratkami a staviame im domčeky tak ju učím co ktoré papá, kde žije, ako sa sprava.
Keď sme v zahrade a vidíme napr. včelu, sledujeme ju a ja jej popri tom rozprávam o opelovani a výrobe medu.
Je toho este vela, snažím sa vela vysvetľovať a odpovedať na všetky jej zvedavé otázky.

majik66
4. júl 2018

S detmi sa najcastejsie ucime pri hre. Napriklad pri skladani lega a to tak, ze pocitame kocky poznavame farby. Starsi syncek to ma uz v malicku, uz len precvicujeme a teraz on uci dcerku. Je to take super pozorovat ich ako sa hraju a vzdelavaju navzajom 🙂 Samozrejme neje to stale, len ked sa ho opytam a hned ho to potom chyti a on ukazuje a vysvetluje dalej, co uz vie.

petronelak
4. júl 2018

@nelakuzelnecitanie nemam doma este skolakov ale kazda hra u nas ci lego, kreslenie, kocky, citanie je vlastne pre moje babulky ucenie hrou

jumama
4. júl 2018

Precvičovanie matematiky: Sedeli sme na brehu potoka, zadala som priklad na scitanie, odcitanie - vysledok musela nasa prvacka nahadzat do potoka - tolko kamenov. Bavilo ju hadzat ich tak, ze voda spliechala vsade okolo, tak som to vyuzila na tu matiku 🙂 V aute pri dlhsich presunoch pravidelne hravame slovne hry. A naj je Kto-Kde-S kym -Co robi - neviem ci si to pamatate z detsva, postupne sa zahrna papierik a na striedacku pisu hraci jednotlive stlpce a posledny precita celu poskladanu vetu. Cim vacsia haluska, tym lepsie - tak sme ju donutili trosku aj pisat.

vonava007
4. júl 2018

Za nas môžem povedať, že 'staré dobré' pexeso zaberie takmer vždy. Či už dopravne značky, ovocie či zelenina....je to podľa mňa super hlavne pre súťažive deti🙂
Alebo hra, ked sa vyberie nejake pismenko, napr.A a deti hovoria čo najviac slov začínajucich na A....velakrat skušaju všeličo🙂

hela_tn
4. júl 2018

Tak my velmi vela cestujeme,ci uz po Slovensku alebo aj mimo..vcera sme boli napriklad v Kosariskach v rodnom dome Stefanika a potom na mohyle..v kosariskach sme mali sprievodcu,ktory deti velmi zaujal,aj sa ich pytal a odpovedal,co ich zaujimalo..po ceste na bradlo som sa ich pytala,co si o Stefanikovi zapamatali a bolo toho veru dost🙂
Potom sme sli na minifarmu do Lubiny,kde deti mozu ist priamo k zvieratkam a su tam celkom dobre vyskoleni animatori,ktory o danych zvieratkach porozpravaju..takze vcera sme sa nenasilnou formou naucili velmi vela🙂a to je iba jeden den z prazdnin🙂

baby213
4. júl 2018

Ked mladsi syn poobede spi, so starsim hrame pismenkove pexeso alebo grabolo cislice.Je to cas a chvile len pre mojho starieho tak si to uziva 😂😉

cevrik5
4. júl 2018

Zdravim Vas uz to tu sledujem dlhsie a teda ucili by sme sa s vasimi knizkami nadalej rady mame ich doma 4, len problem je v pere. Zvuk z neho rezonuje a zacal s tym z nicoho nic, dakedy dokonca vynechava, az vypne zvuk uplne. Ma s tym dakto skusenost, popripade viete mi poradit vy nelka? Kolko by stala oprava? Nechce sa mi zase 50 oci vyhadzovat na pero. A jasne ze uz zaruka nehrozi.

rysmamka
4. júl 2018

Zobrat deti do lesa,na luku,hoci len do kuchyne aj tam sa naucia vela noveho.

nelakuzelnecitanie
autorModerátor
4. júl 2018

@cevrik5 Aj keď záruka už nie je, tak ponúkame možnosť opravy, respektíve výmeny ceruzky. Stačí, keď sa s ceruzkou zastavíte buď na ktorejkoľvek predajni Albi, alebo ju pošlete na centrálu do Žiliny. Na ceruzku sa pozrieme a problém vyriešime. Nie je potrebný blok o kúpe, ani nie je podmienkou, že ste kupovali v Albi. Stačí len prísť/poslať 🙂
Potrebné kontakty sú na stránke www.albi.sk

sperka
4. júl 2018

Učíme sa počítať, najlepšie zaberajú počty s cukríkmi 😁

nelakuzelnecitanie
autorModerátor
4. júl 2018

@sperka Tak tie zaberajú odjakživa, to áno 😀

denuska23
4. júl 2018

My budeme mať síce len dva roky čiže do školy ešte ďaleko ☺ ale snažím sa ju učiť čo najviac, napr. keď sme na ulici a máme kriedy tak nakreslim niekoľko obrázkov (domcek, srdiecko, slnko...) potom sa jej pýtam na dané veci a ona mi ich ukazuje.

cevrik5
5. júl 2018

@nelakuzelnecitanie dakujem pekne! 🙂 skusim najprv predajnu

7veve7
5. júl 2018

tak našťastie deti sú zvedavé a na všetko sa pýtajú a tak sa rozprávame vysvetlujeme a bavíme sa pri tom 🙂

kajkach
7. júl 2018

My sa učíme postupne slovnú zásobu. Povieme si s dcérkou písmenko a vravíme slová ktoré na to písmenko začína ešte má len tri ročky takže veľa slovíčok vravím ja no malá opakuje. Opakovanie je najlepšia forma učenia. Inokedy si zapneme hudbu a spievam jej básničky. Moja maminka je učiteľka a rôznymi pesničkami rýmovačkami má učila či gramatiku,alebo vybrané slová. Dodnes si ich pamätám. Angličtinu učím malú tak ako som dá ja, že pustím rozprávočku v slovenčine a ďaľší krát v angličtine 🙂

nelakuzelnecitanie
autorModerátor
7. júl 2018

@kajkach zaujímavý spôsob na tú angličtinu, palec hore 🙂