Ňuňu toleruje intoleranciu 😉

daniela_malygazda
Moderátor
5. feb 2020

V Malom gazdovi myslíme aj na malých maškrtníkov, ktorí sú citliví na laktózu. Vyrobili sme Ňunu smotanový jogurt bez laktózy, ktorý toleruje intoleranciu. Lebo naše deti si zaslúžia spokojné brušká a len to najlepšie. 😋Obsahuje len smotanu, mlieko a bifidobaktérie. 🥰
Ako riešite intoleranciu na laktózu u svojich detí a vysvetľovali ste to starším deťom, že nemôžu jesť všetky mliečne výrobky?
Dávate im výlučne rastlinné mlieka a jogurty alebo vždy siahnete po bezlaktózových výrobkoch?

lucik194
5. feb 2020

dcera teraz uz 10 rocna ma intoleranciu..... nastastie len tu..... toto je len obmedzenie, nie problem.....
rastlinne jogurty jej nekupujem vobec, nechutia jej (dali sme s nou 2-3 pokusy), vsak vymenit v sucasnosti laktozove mliecne veci za bezlaktozove nie je problem, vsetko (byvame v BA) dokazeme kupit... jaska ceny su vyssie ale nie zase o tolko....
priznam sa tento jogurt som jej este nikdy nekupila - nikde som ho nevidela, len mladsej kupujem "normalne"

je to super ze ste sa pustili aj do vyroby bezlaktozovych jogurtov.... pamatam si ked starsia jedavala "pribinacika" potom ho uz nemohla a strasne zavistlivo pozerala na mladsiu ked som jej ho kupila a nasledne po par mesiacoch sa na trhu objavil "bezlaktozovy pribinacik" mamiiii mnam ja si este pamatam ako chutil..... takze za mna vasa bezlaktozova vyroba 👍

elistek13
5. feb 2020

Ked sa da tak najradsej kupim bezlakotozove ale riadim sa aj aj tym v com je produkt zabaleny. Ocenujem u vas, ze je jogurt v skle to je super a aj preto je medzi favoritmi ale je potrebny este aj ten papierovy obal na nom? Nedalo by sa to davat priamo na sklenenu nadobku? 🙂

daniela_malygazda
autorModerátor
5. feb 2020

@lucik194 toto je skvelé, že doba pokročila aj e široký výber bezlaktózivých produktov. Ale zároveň aj čoraz viac detí má intoleranciu na laktózu. Mojej dcére to zistili pred rokom a tiež som rada, že aj my máme bezlaktózivé jogurty. Nemala by som to priznať, ale občas jej dovolím mliečny jogurt, no potom ľutujem, keď ju bolí bruško🤷‍♀️🤦‍♀️.

daniela_malygazda
autorModerátor
5. feb 2020

@elistek13 mame špecifické zakrivenie skla a museli by sme tam dat plastovú etiketu aby to kopírovalo tvar skla, preto sme radšej zvolili papier. Predsa sa rýchlo rozloží. 😊

julia204
5. feb 2020

Synovi zistili alergiu na laktozu v 14mesiacoch, do 12mesiacov bol kojeny potom mliečko došlo. Dnes ma 6 rokov a som rada, ze doba pokročila a čoraz viac sa myslí aj na nase laktofree detičky, pretoze pred tými 6 rokmi bol slabý výber vyrobkov len mlieko, maslo a 3 príchute jogurtov....mliečka typu sójové, mandľové vôbec nechcel plul tak to bol troška boj aj s varením a vysvetlovanim prečo nemôže zmrzlinu alebo daky kolacik ci smotanovu tortu.. .. Postupom času sa naucil, že nemôže jesť hocijaký jogurt a mlieko lebo by ho bolelo bruško a hned mal ekzem po telíčku,ktory si rozskriabe do krvi..Teším sa kedy natrafime na nunu a otestujeme 🙂

daniela_malygazda
autorModerátor
5. feb 2020

@julia204 Najťažšie pre deti je, aby pochopili, že to pre nich nie je dobré. No som zvedavá keď otestuješ Ňuňu aká bude reakcia. 😉

tanalyn
5. feb 2020

Nepremýšľali ste nad tým, že by ste spravili nádobky na jogurt zálohované tak ako je s pivnými fľaškami? 🙂

acrobaleno
5. feb 2020

Aj tu sa spýtam teda.😂 Prečo lacto free nemajú ovocnú zložku? Ja sama mám lacto intoleranciu, ale aj hit a niektoré ovocie mi vyvoláva reakcie, no napríklad taká jablková alebo broskyňová príchuť by bola super.

daniela_malygazda
autorModerátor
5. feb 2020

@acrobaleno chceme do budúcnosti vyrábať aj s ovocnou zložkou, len Ňuňu je ešte len tri mesiace na trhu, takže sme vyrobili len biely lacto free. Ale nie je to komplikované. Dá sa to určite. Len musíme urobiť vývoj. 👍

daniela_malygazda
autorModerátor
5. feb 2020

@tanalyn Áno uvažovali, lenže je to veľmi finančné a logistický náročné. Musela by byť v tomto väčšia podpora od štátu. 😉

majusqa77
5. feb 2020

bezlaktozove. Nastastie su uz zakladne vyrobky bezne dostupne

lucinkab
5. feb 2020

@daniela_malygazda nasej netusime co vadi kedze zreaguje aj na bezlaktozove ☹ takze sme na rastlinnych ☹

lucinkab
5. feb 2020

@daniela_malygazda a co tak nalepku na vrchnak? 🙂

lucinkab
5. feb 2020

@daniela_malygazda ci oni nemaju klasicke vicko na zavit?ja statsej kupujem v skle ovcie a do poharikov zavaram

daniela_malygazda
autorModerátor
5. feb 2020

@lucinkab Ňuňu nemá klasické viečko na závit. Má iba hliník. Ale taký malý tam je priestor. Myslím si ,že by sme nedodržali zákonom stanovené podmienky kvôli čitateľnosti etikiet.

daniela_malygazda
autorModerátor
5. feb 2020

@lucinkab To je škoda. ☹

luciar260
6. feb 2020

Aj moj najmadsi ma intoleranciu laktozy, zistili sme to ked mal cca 9 mesiacov, rastlinne mlieka a jogurty nepapa , kupujem bezlaktozove , aj ked musim na ne do najblizsieho mesta no ani tam nieje ten vyber velky, dufam ze aj nunu od maleho gazdu budeme moct coskoro ochutnat teda ze ho budu mat v nasom obchode 🙂

zuzana1333
6. feb 2020

Moj syn ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka, cize to ze je Nunu bezlaktozovy nam nepomoze😥my preto kupujeme rastlinne alebo kozie jogurty...

daniela_malygazda
autorModerátor
7. feb 2020

@zuzana1333 A kedy mu to zistili?

daniela_malygazda
autorModerátor
7. feb 2020

@luciar260 Dúfam aj ja. Aký máš najbližší obchod?

luciar260
7. feb 2020

@daniela_malygazda coop jednota tempo v Namestove , tam chodim na bezlaktozove vyrobky, mame aj u nas v dedine jednotu ale tam maju iba mlieko

daniela_malygazda
autorModerátor
8. feb 2020

@luciar260 určite bude aj v Coop Jednote, len to ešte riešime. Hádam sa to podarí v krátkom čase. 😉🙏

zuzin78
8. feb 2020

@daniela_malygazda Moje deti našťastie môžu všetko mliečne. Len ja nemôžem nič mliečne,mám alergiu na bielkoviny kravského mlieka ,ale priznám sa ,že niekedy "zhresim" a dám si bezlaktozovy biely jogurt .Niekedy mi nic nie je inokedy si potom nadávam,prečo som ho jedla.Ja tak zbožňujem jogurty,bryndzu,korbáčiky,syry a nič nemôžem .😭Ale kým len toto mám ,dá sa to prežiť .

daniela_malygazda
autorModerátor
8. feb 2020

@zuzin78 Áno to je pravda s intoleranciu na laktózu sa dá žiť, len to obmedzuje hlavne keď miluješ všetko mliečne. 🤷‍♀️

luciar260
8. feb 2020

@daniela_malygazda super, tesime sa 👍🙂

zuzana1333
9. feb 2020

@daniela_malygazda zistili?akoze v akom veku??? Pred mesiacom

zuzana1333
9. feb 2020

@zuzin78 daj nejake tipy ako nahradzas mlieko a mliecne vyrobky? Sojove kokosove?moj syn to ma kratko len mesiac co mu to zistili, tak sa este len ucim co ako...navyse ma aj bezlepkovu a bezvajecnu...takze upiect kolacik je take tazke😥

daniela_malygazda
autorModerátor
10. feb 2020

@zuzana1333 Moja dcéra má tiež intoleranciu na laktózu. Najprv som začala sójovým a a kokosovým, ale úplne najviac mala rada ryžové. Pila ho rovno z fľaše. Teraz už kupujem bezlaktózové mliečne výrobky. Bežne v obchode vo veľkých sieťach nájdeš toho veľa. Aj naše Ňuňu smotanový jogurt je bezlaktózový. Sú špeciálne pulty. A keď pečiem dávam napr do bábovky bezlaktózové mlieko a pohoda. Vždy sa vydarí.

zuzana1333
10. feb 2020

@daniela_malygazda ja viem lenze musis rozlisovat medzi intoleranciou na laktozu a alergiou na bielkovinu kravskeho mlieka a v tom.je teda sakra rozdiel!lebo kym intolerantni na laktozu mozu papat bezlaktozove produkty ti z alergiou na mlieko mozu prijimat iba rastlinne mlieka sojove , kokosove, mandlove atd a taktiez produkty tohto druhu...