Aké zážitky máte s podávaním mlieka?

miriam_nutrilon
Moderátor
29. mar 2016

Má vaše dieťa rado mlieko? Alebo je potrebné ho k pitiu mliečka nútiť?
Mlieko a mliečne výrobky sú významným zdrojom vápnika, bielkovín a ďalších látok, preto by nemali chýbať v jedálničku batoliat a malých detí. Chutí vášmu dieťaťu neochutené mlieko alebo ho musíte "vylepšovať" napríklad ovocím?
Podeľte sa s nami o vaše zážitky!

inzi_jozka
29. mar 2016

@evittam nie, ja som nenarazala na to, ze nie je normalne, ze sa take dieta odstavi, narazala som na nieco ine. Ale to je jedno a nie je to v tejto diskusii dolezite.

inzi_jozka
29. mar 2016

@anjelicek26 nema ani 3 roky. O tom, ze ci mu ten vzacny zdroj vapnika nechyba sa mozeme bavit az o niekolko rokov. Ale @sanym ma pravdu. Ospravedlnujem sa zadavatelke temy, ze diskusia nabrala iny smer ako by mala mat..V duchu, mudrejsi ustupi, koncim tuto nezmyselnu debatu.

bocianka123
29. mar 2016

verím, že toto nebude zasa len a iba o dojčení...
ale tak moja skúsenosť- maldší syn bude s fľaškou s mliekom snád aj maturovať 😀 ... on mlieko vypije iba z fľašky... občas, keď sa "pomýli" tak aj z pohára, ale v škôlke nechce piť mlieko v pohári... a neviem, ako ho to mám naučiť - poradíte? ďakujem. Nechce ani ochutené, ani granko, iba čisté mlieko... plnotučné . A mliečne výrobky áno - syry, jogurty, termixy... tie bez problémov.

miriam_nutrilon
autorModerátor
29. mar 2016

Mile mamicky,
@sanym
@inzi_jozka
@anjelicek26 Dakujem, ze ste sa zapojili do nasej temy, i ked sa ubrala trochu inym smerom. Dakujem mamicke Sanym za podporu nasej temy a aj mamicke Inzi_jozka za velke gesto za viacere zainteresovane mamicky o ukonceni temy, ktora nespadala pod nase polozene otazky a ospravedlnenie prijimam 🙂 A prajem vasim detickam, nech su hlavne zdrave, vesele a pekne prospievaju! 🙂

miriam_nutrilon
autorModerátor
29. mar 2016

@anjelicek26 Dobry den, dakujem, ze ste sa zapojili do nasej temy. Nasa téma sa sustredi na mlieko a mliecne výrobky (tuto temu sme zaradili, lebo nas zaujimaju názory mamiciek). Nepiseme detaily o odporucanych davkach, ani o zdrojoch rastlinneho vapnika, ani informacie o vyuzitelnosti, ovplyvnovanie vstrebavania, co su tiez velmi zaujimave a prinosne informacie, ale to by nasa téma bola dlha minimalne na 20 riadkov a bola zmesou velkého mnozstva informacii, ktore je lepsie radsej rozdelit do niekolkych prehladnych tem. Preto sme sa rozhodli sustredit sa na jednu temu, ale dakujeme za tip. V dalsich kampaniach porozmyslame aj nad zaradenim tychto tem.
Mate spravne informacie, mlieko predstavuje zdroj stravy a tekutin, nie je to cisto len napoj. Ako pisete, treba davat pozor na mnozstvo prijatych bielkovin a zbytocne tak nezatazovat oblicky dietata. Preto sa viaceri odbornici zhodli, ze optimalne mnozstvo batolacieho mlieka po 1.roku je 300-330ml a po 2.roku 125ml/den. Ak však dietatku mlieko nechuti, odmieta ho, da sa v batolacom veku nahradit pestrou plnohodnotnou stravou, ktora je bohata na vapnik. Avsak, ak dieta nekonzumuje ani ziadne ine mliecne výrobky, treba dbat este ovela viac na doplnenie niektorych zivin, aby tu nevznikol nechceny deficit.
Z rastlinnych zdrojov su na vapnik bohate najma strukoviny, brokolica, petrzlen, semienka, alebo je mozne doplnovat vapnik prostrednictvom inych mliecnych vyrobkov, napr. vybornym zdrojom je jogurt, cmar, mozzarella,…(avšak pri intolerancii laktozy treba niektore mliecne výrobky uplne vysadit, niektore su dobre tolerovane) Vstrebavanie vapnika a jeho vyuzitelnost ovplyvnuje nielen mnozstvo tuku, ale aj mnozstvo fosforu, horcika, zinku,…Je to naozaj zlozity proces a cela veda, do ktorej bezny clovek tazsie prenikne. Preto je najvhodnejsie podavat detom z „každého rozku trosku“(pravdaze nie udene, salamy ci ine nezdrave potraviny), aby bola strava pestra a bohata na ziviny. Lebo vstrebavanie zivin je navzajom prepojene, jedna ovplyvnuje druhu. Na vstrebavanie vapnika vyznamne vplyva aj vitamin D. Suhlasim s vami, ze je velmi dolezite podavanie tohoto vitaminu, aspoň do 2 rokov veku dietata a nasledne aspoň pocas zimnych mesiacov, pri nedostatku slnecneho ziarenia. Prajem vam este pekny zvysoka dna!

miriam_nutrilon
autorModerátor
29. mar 2016

@bocianka123 Dobry den, Bocianka123, kolko ma vas drobec rokov, prosim vas? A na pitie vody(pitny rezim) ma nejaky oblubeny pohar ci flasku so slamkou?

mipet
29. mar 2016

My sme na nutrilone cca od 4mesiaca a strasne malému chutil a aj koliky sme sa aj vďaka nemu zbavili. No v noci sa často budil aj ked bol uz vecsi, tak sme mu doň začali mixovat banán a tak fungujeme dodnes. Na večeru musí byt nutrilonovo-banánové mlieko a tak môže ist spat. Ma uz 16m a to je nas večerný rituál nech sme kdekoľvek. Krasne spinka celu noc od 6mes. Ráno ani cez den do neho mlieko nedostanem. 🙂

jankavt1
29. mar 2016

Najhlavnejsim dovodom pre vyber mlieka Nutrilon bolo jeho prakticke balenie v "doze". Ked som kupila Nutrilon v trojbaleni a nasla som tam novinku "krabice" bola som velmi sklamana. Ak by som teda mala vyberat pre dalsie dieta "instantne mlieko" tak Nutrilon nebude preferovany.

ludmilaka
29. mar 2016

@miriam_nutrilon Chutí neochutené. Ale iba umelé (a to má o týždeň 3 roky), krabicové nechce. Boli časy, keď v noci vypila aj 2 litre a ja som bola ako chodiaci samovar😃. Ešteže už pracujem, lebo u nás ide mesačné okolo 100 € na mlieko. Uvažujeme o kúpe kravy.

maryon1
30. mar 2016

Moju mladšiu dcérku /cca 2 roky/ som donedávna ešte dojčila. Zo zdravotných dôvodov som však dojčenie bola nútená ukončiť, aj mliečka som už mala málo, dcérke nestačilo, tak sme sa rozhodli prejsť na UM - no a to jej moc nechutíííí, skúsili sme viac spôsobov, ako by sme túto nechuť prekonali:
- mliečko sme osladili - medom,
- staršej dcérke chutí s grankom - skúsili sme aj u mladšej, nič,
- mliečko sme vymixovali s jej obľúbeným ovocím, tiež nič,
- skúsili sme rôzne poháriky - v noci s cumlíkom, cez deň so sosáčikom, slamkou, alebo obyčajný hrnček s uškom - dcérka frčí na myške Minnie - kúpili sme jej nové poháriky, aby sme ju nalákali aj takýmto myškovským spôsobom, nič,
- aj som si ju v noci pritúlila k sebe, keď som jej mliečko chcela z fľaše ponúknuť, aby cítila moju blízkosť, ale to moje dieťa sa jednoducho oklamať nenechá. Nebola to "cicka" tak sa piť nebude.

Rada by som bola, keby si cestičku k mlieku našla, ešte to nie je dlho, čo sa vzdala môjho prsníka, takže "flintu do žita" ešte nehádžem - ale ak nie, tak si poradíme inak. Ak bude papať mliečne produkty, jogurty, syry, a aj jej ostatná strava bude pestrá, tak to dúfam bude stačiť, aby sa zdravo vyvíjala.

miriam_nutrilon
autorModerátor
30. mar 2016

@jankavt1 Dobry den, Jankavt1, dakujeme za vas nazor, sme radi, ze sa vam prakticke balenie v doze("easy-pack") pacilo. Napriek nasej novinke, zostavaju mliecka v doze(800g bal.) nadalej v predaji, takze si budete moct vybrat 🙂

miriam_nutrilon
autorModerátor
30. mar 2016

@ludmilaka Dobry den Ludmilaka, tesim sa, ze malickej mliecko stale takto chuti 🙂 Len dajte pozor, aby ste neprekracovali optimalne mnozstvo mliecka za den (kvoli bielkovinam) 330ml/den. Ten napad s kravou je dobry 🙂 Ak mate farmu, tak smelo do toho 🙂 Mimochodom, ak by ste chceli na mlieckach trochu usetrit a zvyknete nakupovat aj do zasoby, tak na stranke feedo najdete najvyhodnejsie ceny pokracovacich a batolacich mliek: https://www.feedo.sk/6x-nutrilon-3-pronutra-800...

eliska_nutrilon
Moderátor
30. mar 2016

@mipet Děkujeme za příspěvek. Máte krásný rituál 🙂 Má Váš malý také oblíbený hrneček/flaštičku, ze které své banánové mlíčko pije?

miriam_nutrilon
autorModerátor
30. mar 2016

@maryon1 Dobry den, Maryon, dakujem vam, ze ste sa podelili o vasu skusenost s mlieckom. Ako citam, vyskusali ste toho uz naozaj vela, takmer vsetky sposoby, ktore obvykle zaberaju. Este mozete vyskusat jeden, nemliecnu obilninovu kasicku zarobite s batolacim mlieckom, napr. Nutrilon pronutra alebo profutura a ponuknete jej ju na ranajky alebo veceru. Teda, ak kasicku dcerka oblubuje 🙂 Prostrednictvom takejto kombinacie ziska siroke spektrum zivin ( vitaminov, mineralov, stopovych prvkov, LCP mastnych kyselin) a zaroven ju kasa aj zasyti. Ak by odmietala aj kasicky a oblubuje jogurty, syry a dalsie mliece vyrobky a popri tom papa pestru inu stravu, aj cerstve ovocie a zeleninku, strukoviny, tak sa nemusite bat, nic jej chybat nebude. V tomto veku tvori zaklad plnohodnotna pestra strava a mliecko je uz len doplnok k tejto vyzive. Prajem vam pekny den!

maryon1
30. mar 2016

@miriam_nutrilon ďakujem za tip 🙂 určite vyskúšam.

bocianka123
30. mar 2016

@miriam_nutrilon bude mať 5 rokov ... a áno má rád aj svoje obľúbené poháre a aj slamkové poháre a pod. , ale mlieko z nich nevypije... dotane akýsi "blok" , ked v nich zacíti mlieko... on sa vlastne pitím mlieka z fľaše akoby "uspáva" ... A ďakujem za Vašu reakciu.

marecek1
30. mar 2016

Našťastie my problémy s mliečkom nemáme - dcérka, keď som ju prestala dojčiť, prešla plynule na umelé mliečko, doteraz ho pije nesladené - žiaden med, granko, alebo mixované ovocie - pije z fľaše - ale už len večer alebo v noci,
cez deň papá pestrú stravu, ovocie, zeleninu, mäsko, strukoviny, obľubuje syry, jogurty -
to isté pri staršom synčekovi.

miriam_nutrilon
autorModerátor
30. mar 2016

@bocianka123 Tak to uz je velky chlapec 🙂 Pocas tych 5 rokov si vytvoril velmi silny zvyk na flasku, preto sa s nou tak tazko luci. Avsak, uz je naozaj nacase, aby sa klasickej dojcenskej flasky zbavil. Kedze konzumuje ine mliecne vyrobky, tak mu nebude nic chybat, ak mu mliecko nebudete davat vobec. Ak ho neprijme inak ako vo flaske, tak je lepsie flasku vobec nedavat. Mlieko mozete pridavat do varenia a denne mu ponuknite jogurt ci ine mliecne vyrobky, nezabudnite aj na strukoviny, brokolicu ci petrzlen, kde sa tiez nachadza vela vapniku. Na uspavanie mu najdite iny vhodnejsi ritual, napriklad citanie rozpravky, spievanie uspavanky, hladkanie plysoveho macka ci prijemnu baby masaz. Drzim vam palce, aby sa vam to coskoro podarilo a prajem vam este pekny den!

blondiee83
30. mar 2016

Prispejem aj ja k teme. Moj syncek momentalne "zije" na mlieku, aj ked ma uz tri rocky, tvoji zaklad jeho jedalnicka. Predtym spapal vsetko, miloval polievky, jogurty, zemiaciky, atd. Po skaredej hnacke sa zial nevieme nastavit na ziadne normalne stravovanie, papa vacsinou mliecko s grankom (ale davam mu len malu lyzicku do 3 dcl mlieka), chlebik s maslom, milacik, jablcko a odšťavene pomarance. Cakam, kedy toto zle obdbie prejde, lebo trva uz od novembra. Takze v nasom pripad je mliecko nasa zachrana 🙂

natalym
30. mar 2016

Jéj objavila som túto tému. Moje deti sú obe vychované na Nutrilone. Jedno má 17 a druhé 12 rokov. Sú krásne, zdravé, pili sme Nutrilon takmer od narodenia do 25 rokov. Nutrilon je náš kamoš. 🙂

mipet
30. mar 2016

@eliska_nutrilon áno vecer musí byt flaska s cumlík ktorý sa na cumel uz ani nepodobá 🙂 namiesto malej dierky je tam uz kráter ale ak mu ho vymeníme tak sa strasne zlosti a nechce piť 🙂

natalym
30. mar 2016

Chcela som do 2 rokov........... 🙂

miriam_nutrilon
autorModerátor
30. mar 2016

@natalym Aj som si myslela🙂

miriam_nutrilon
autorModerátor
1. apr 2016

Milé mamičky, veľmi si vážime vašej priazne a ochoty zdieľať s nami vaše názory a skúsenosti. Veríme, že aj pre Vás boli témy a diskusie v rámci Dni so značkou Nutrilon prínosné. Keď budete mať nejaké otázky a budete sa chcieť poradiť, môžete mi napísať alebo zavolať na našu infolinku spoločnosti Nutricie (https://www.nutriklub.sk/poradna-odbornikov) Prajeme vám, nech vám v budúcnosti vaši najmenší robia len radosť! A nezabudnite, naša súťaž trvá do nedele 3.4.!