Aký je váš obľúbený kávový rituál?
Ako ste na tom vy a vaša káva ? 🙂 Podeľte sa s nami o vašu kávovú chvíľku dňa 🙂
Stručné zhrnutie
- Diskutujúci preferujú čerstvo mletú zrnkovú kávu a metódy ako espresso, Aeropress, Hario V60 alebo Chemex namiesto instantnej alebo bežných kapsúl kvôli chuti a kvalite prípravy.
- Ako doplnky do kávy sa bežne používajú MCT olej (odporúčané dávkovanie 10–15 ml), maslo/ghee (15–20 g), kokosový olej, škorica (cejlonská) a nepražené kakao pri príprave „power coffee“ alebo bullet‑style káv.
- V diskusii sa uvádza, že turecká/zalievaná káva môže mať vyšší obsah extrahovaných „drevitých“ látok a kofeínu, a preto niektorí odporúčajú filtrovanie (prekvapkávanie, V60, Chemex) pre jemnejšiu chuť a lepší účinok; negatívne zdravotné tvrdenia o kapsuliach a studenej káve zostali v diskusii neoverené alebo anekdotické.
Najčastejšie otázky
Q: Aké metódy prípravy kávy sú vhodné pre zaneprázdnených rodičov?
A: Praktické metódy spomínané v diskusii sú espresso s jednou rukou (pákový stroj), Nespresso kapsule pre rýchlosť (obľúbená kapsula Vivalto Lungo), alebo predpripravené mleté zrnko do termonádoby; mnohí rodičia považujú kapsule za rýchle riešenie, iní ich kritizujú z hľadiska kvality.
Q: Ako pripraviť kvalitné espresso (dávkovanie a extrakcia)?
A: Konkrétny príklad z diskusie: 7 g mletej kávy na 35 ml extraktu s časom extrakcie približne 30–35 sekúnd; odporúčanie pre kratšiu extrakciu bolo skúsiť 9 g a 25 sekúnd podľa preferovanej chuti.
Q: Čo je „power coffee“ a aké prísady sa používajú?
A: „Power coffee“ v diskusii zahŕňa pridanie MCT oleja (10–15 ml), masla alebo ghee (15–20 g), prípadne kokosového oleja, škorice a nepraženého kakaa; recepty a inšpirácie boli spomenuté aj cez zdroj Powerlogy.
Q: Sú Nespresso alebo iné kapsule problematické pre zdravie alebo životné prostredie?
A: V diskusii niektorí používatelia poukazovali na obavy z plastu pri kapsuliach a ich enviromentálneho dopadu; žiadne presné lekárske alebo vedecké dôkazy neboli v diskusii poskytnuté.
Q: Ktoré značky kávy a praženia diskutujúci odporúčajú?
A: Uvedené značky v diskusii zahŕňali Tchibo Barista, Popradská (Popradská káva extra special), Jacobs, Maresi, Jesenka a Ritual Coffee; viacero ľudí odporúčalo skúšať slovenské alebo lokálne pražené výberové zrná.
Q: Aké metódy sú odporúčané pre jemnejšiu kávu s menším zaťažením žalúdka?
A: Diskutujúci odporúčajú filtrované metódy (prekvapkávaná, Hario V60, Chemex) alebo Aeropress namiesto silnej zalievanej/tureckej kávy, ktorú opisovali ako „viac kofeínovú“ a ťažšiu na žalúdok.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich preferuje čerstvo mletú zrnkovú kávu a prípravu doma (espresso, Aeropress, Hario V60, Chemex) pred instantnou kávou alebo komerčnými kapsulami z dôvodu chuti a kontroly kvality.
- Mnoho ľudí používa alternatívy sladenia a doplnky ako med, kokosový cukor alebo cejlonskú škoricu namiesto bieleho cukru.
Sporné názory
- Kapsule/instant: niektorí kritizujú Nespresso/Dolce Gusto kvôli kvalite a plastu; iní obhajujú kapsule ako rýchle a praktické riešenie (príklad: obľúbená kapsula Vivalto Lungo).
- Pridávanie tuku (MCT, ghee, maslo): jedna skupina tvrdí, že zlepšuje energiu a fungovanie mozgu; druhá skupina preferuje „čistú“ kávu bez prídavných tukov.
Otvorené otázky
- Neexistuje jednoznačný záver v diskusii o tom, či pridanie MCT/ghee prináša konzistentné vedecké benefity pre kognitívnu výkonnosť.
- Otázka dlhodobého zdravotného a enviromentálneho dopadu kapsúl zostala v diskusii nevyriešená a bez konkrétnych dát.
Spomenuté značky a firmy
Tchibo Barista, Nespresso, Dolce Gusto, Popradská (Popradská káva extra special), Jacobs, Ritual Coffee, Maresi, Jesenka, DeLonghi, Powerlogy
Spomenuté produkty a metódy
espresso (7 g na 35 ml, 30–35 s), dvojité espresso, Aeropress, Hario V60, Chemex, mokka, turecká/zalievaná káva (šuter), prekvapkávaná filtrovaná káva, Nespresso kapsule (Vivalto Lungo), Dolce Gusto, Tchibo Barista, Popradská káva, Ritual Coffee, DeLonghi kávovar, MCT olej (10–15 ml), maslo/ghee (15–20 g), kokosový olej, kokosové maslo, kokosový cukor, cejlonská škorica, nepražené kakao, Power coffee, ľadová / iced coffee, latte macchiato, cappuccino, vakumový (vacuum) pot, instantná káva, cereálne kávy (Caro)
Miesta a osoby
Trenčín, Kanada, Chorvátsko, Bosna, Nemecko (DE), Poprad
@amyqce no tu asi nemam co dodat, ked mate take zarucene argumenty a funguje vam to...Len by som tu instatnu zvazil a celkovo kvalitu ...
Zivot je kratky na to aby sme pili zle vino ....a kavu 🙂
@dusanplichta suhlasim, len ked uz mi lezie kofein krkom, tak instantna je na chut. viem ze nie je dobra ☹
@dusanplichta odkedy mám druhé dieťa tak inak kávu ako jednou rukou ani nepripravujem keďže malá je taká mala ,,prisavka".Mozno sa budete čudovať ale ja mám najradšej klasickú zrnkovu kávu, taky ranní preberak 🙂
Strcim prazdnu paku do kavovaru, dam ju nahriat spolu s hrncekom na kavicku. Ked uz mam ten pocit, ze je to tak ako ma byt, tak strcim paku pod mlyncek, nameliem si cerstvu kavicku, utlacim tamperom a vyextrahujem si svoje milovane espresso, bez mlieka a bez cukru
cerstvo rucne namleta (naj mam rada brazilskuu, alebo etiopsku) a nasledny aeropress, este pokukujem po vákuum pote🙂
@dusanplichta narychlo preto,lebo rano vstavame o pol siestej😊kym sa vstci 6 vychystame do pol siedmej,tak sa to inak neda stihat.A ked mala nechce vstavat,tak niekwdy tu prvu kavu pijem az v praci.No a tam to je tiez take vselijake.Niekedy ju pijem teplu,ale casto na nu zabudnem a pijem o hodinu,ked sadnem k PC.Najradsej ju pijem v kludd a na ranajky.Mam rada klasickeho turka,bez cukru,ale musi to byt dobra kava,lahodna,nid horka a prpalena.Mozem popradsku a jacobs.Ale najcastejsie pijem instantu bez cukru s mliekom,alebk aj bez,podla nalady a chuti.A tiez to musi byt jemna kava.Dcerka ma rada caro s mliekom,alebo kakavko.
pre mňa je káva relax! už ako mala som chodila k mamke a kričala kavuuuuuu kým mi ju nedala ovoňať :D milovala a milujem vôňu kávy. stále som ju pila s mliekom a trošku cukru no teraz mám nový rituál a to na miesto mlieka si dávam kokosový olej a škoricu!
@kupcovci to je velmi dobrý krok piť zrnkovu, preferujete aj určitú značku alebo striedate a experimentujete, čo vám chutí?
@michala.s tak tu sa našla aj profička, krasna príprava iba si ju pekne vychutnávať, aké espresso si radi vychutnávate ? mate oblubeny odrodu ?
@sofia288 vau ! kto vás také nové finty naučil ? že kokosový olej a škoricu ?
@dusanplichta kupujeme v praziarni v trencine a rozne druhy skusame. Zatial moja najoblubenejsia bola indonesia, ale maju vela chutnych odrod
@dusanplichta najviaci chutí popradská káva extra special sem tam vyskusam aj niake novinky ale stále sa aj tak vraciam k tejto značke 🙂
Moj ritual je presne opacny ako zvykom v Taliansku. Rano si dam rychle malicke espresso a nejako poobede, k veceru v kaviarni cappucino alebo teraz ladovu kavu
@dusanplichta ja mam kavu najradsej neprekvapkavanu,ale klasicky zaliatu vodou a sladim kokosovym cukrom a mandlovym mliekom 😉 so stipkou skorice,lebo mam doabetes,si ju vychutnam aj v zdravej variante 😀
Kav vypijem cez den viacero,no najradsej mam ranny kavovy ritual,ked urobim ranajky pre seba aj pre synceka,uvarim si kavu do mojej oblubenej ruzovej salky s bielymi bodkami a potom so syncekom ranajkujeme(ako tomu ja hovorim-nase romanticke ranajky 😀) a ja si kavu popritom vypijem-to je jedina kava pocas dna,ktoru vypijem teplu 😀
@kupcovci ako kazda dobra kava je zrnkova...len neodporucam TURKa, ci ako my na vychode hovorime Šuter 🙂 Priilis velka pecka kofeinu a vyluhovanych drevin....treba prekvapkat, chemex, hario, alebo filter...lahodnejsia, akuratne kofeinova...
Povzbudenie ktore sa da ziskat z kavy nie je len o kofeine! Ale o hlbke chuti, a akuratnom zlozeni vdaka spravnej priprave...polyfenoly, flavonoidy a nie horke zbytocnosti
@michala.s tak toto je hotovy Barista 🙂 Este podpichnem, ze kolko mililitrov ma espresso? a aka je dlzka extrakcie ? Skusali ste uz z dvojitej kavy pripravit jedno espresso...hutnejsie ?
@buckeye fuuha ake pokrocile toto 🙂 zaujimave chute, lebo Brazilia je sladka a Etiopia ma zase svoju Aciditu...
JA mam radsej jednoduche HarioV60 ked ideme prekvapkavat..alebo samozrejme Aeropress.
Vacup je podla mna dost uz komlikovany a ta kava nema az taku hlbku chuti, co ano ?
Skusali ste uz ekvador ?
@dusanplichta robim si iba klasiku 7g na 35ml vody, doba extrakcie zatial nie je u mna jednotna, zalezi od utlacenia, ale vacsinou je to okolo 30-35sekund. Dvojite espresso som si este nerobila, skusalisme ale nechutilo tak dobre
@dusanplichta naslahane mlieko mi nerobí dobre na.žalúdok a okrem toho, odmalička neznášam chuť teplého mlieka 🙂
@betunka39 jasne to chapem...treba deti naucit nech vam pomelu cerstvu kavu a tak si mozete dat pekne prekvapkat...par detailov sa da zmenit a mozete sa dostat do noveho sveta kavy. Ako ale ked mam vybrat, tak radsej popradsku...viem ako s kavou pracuju a aj ked to nieje moja salka, tak lepsia ako jakobs urcite
@michala.s tak sa skuste dostat s 9 g na 25 sekund...vsetko zalezi od hrubky mletia...
nad 30 sekund uz horkne, prepaluje sa ...
nad 30 ml, bud o nieco viac kavy , ale drzat to pod 30 sekund extrakcie
Je to pekna hra a cvik 🙂
@dusanplichta ano aj tu, ja si ich striedam podla nalady a podla toho na co mam momentalne chut, pripadne, co si k nej dam, vacuum pot sa mi paci hlavne, koli technologii, ja som clovek z labaku a banky a skumavky, hold srdcovka a vacuum poty su take pekne 😀
@dusanplichta mame nie uplne spickovy stroj, aj mlyncek musel manzel upravovat, ale nateraz sme spokojni. Kava je chutna a najviac potesi, ked si spravime lepsiu kavu ako nam spravia oni z tej istej kavy
@stellamaris ako fajn, ale preco treba sladit? Asi horku kavu mate, alebo zbytocne dlho extrahujete, ci ?
ci uz zvyk na vasu chut? Este ten kokos cukor, ze ma dobry GI a skorica to vykompenzuje.
Skusali ste uz nasu cejlonsku ?

@dusanplichta Hej skúšame aj iné, samozrejme.