Ako to máte s pracími znakmi? Odstrihnete ich hneď alebo ich ponechávate a čítate si ako prať?

samsung_tomas
Moderátor
23. nov 2017

Ako to máte s pracími znakmi? Odstrihnete ich hneď alebo ich ponechávate a čítate si ako prať? Rozoznávate ich?

uskrnica
23. nov 2017

Davam ich hned dole ako zakupim nejaku vec, kedze ma to vzdy svrbi. Nemozem to zniest na obleceni

osky
23. nov 2017

su veci na ktorom to nepotrebujem,to automaticky odstrihnem,pretoze predsalen to trosku vadi.
ale kusky pri ktorych si nie som ista,nieco drahsie alebo jemnejsie pradlo,ci zvlastne materialy...to nechavam a vzdy mam istotu.

zase bya to na boku,kde to az tak neprekaza.

alexis9
23. nov 2017

Vždy nechávam 🙂 a dobre som urobila, lebo plánujem kúpiť sušičku a tak by som nevedela čo tam ísť môže a čo nie 🙂

penelope10
23. nov 2017

neodstriham iba tie dlhe dlhe dlhe... a periem na 40°

deti95060810
23. nov 2017

neodstríham...periem väčšinou na 60, niekedy na 50 stup.

vieruna
23. nov 2017

@alexis9 neviem ci ja kupujem cudne oblecenie, alebo v cudnych obchodoch...ale fakt si nie som ista, ze niektora nasa vec ma znak, ze moze ist do susicky. V praxi tam davam vsetko :D

alexis9
23. nov 2017

@vieruna nech sa páči 🙂 bežne nakupujem v tescu, h&m a pod. a všade sú symboly 🙂

basska_b
23. nov 2017

Mne sa to ľúbi :D a pokiaľ ma to neškriabe, tak to nechám. Hoci k praniu sa postavím tak, že si to po kúpe kuknem a keď je tam niečo na štýl "prať v studenej vode ručne", tak si zaspievam s Elánom "že mi je ľúúúto..."

Zatiaľ nechávam papieriky aj na detských, aby som potom vedela pozrieť, aká to bola veľkosť bodyčka a dupačiek... ale ak to bude škriabať, musí to preč, nedá sa nič robiť.

vieruna
23. nov 2017

@alexis9 symboly na stitku su. Asi som sa zle vyjadrila. Chcela som povedat, ze vacsina oblecenia podla symbolov na stitku nemoze ist do bubnovej susicky 🙂

alexis9
23. nov 2017

@vieruna ok 🙂 a nezdrclo sa ti ešte nič?

jana_eyre
23. nov 2017

Ja to striham iba na veciach kde to vadi, cize ak to vadi mne, alebo sa stazuju deti.. Rozoznavam ich uz od strednej, tovaroznalectvo bol celkom uzitocny predmet.. 😉

jvlo
23. nov 2017

Informatívne ich prečítam, odstrihnem a okrem jednej manželovej košele dám do práčky a sušičky všetko spolu roztriedené len podľa farieb. Týždenne periem a susim 5-6 plných praciek, neviem si predstaviť ich triediť ešte aj podľa štítkov 😂

vieruna
23. nov 2017

@alexis9 nie 🙂

alexis9
23. nov 2017

@vieruna tak to sa teším 🙂

hedka17
23. nov 2017

@alexis9 ja som zatial do susicky dala vsetky veci co som prala a v pohode.

fatima99
23. nov 2017

ja ich vzdy odstrihnem lebo sa mi neraz stalo, ze som v obchode pipala kvoli tomu a potom iba rozmyslam co mam na kolkatku dat prat 😂

sisaka
24. nov 2017

@vieruna ja som si to tiež všimla na oblečení z Európy. Niekedy pošlú starí rodičia, nejaké veci sme aj mi kupovali pre syna na Sk a nič nemohlo ísť do sušičky. Tu v severnej Amerike je to naopak, možno tak 10% oblečenia nemôže ísť do sušičky. Ja som synove veci z Európy nahádzala do susicky, niektoré sa zdá sa mi trochu zbehli zvyšok prežil
A k otázke - štítky nestriham niektoré veci treba prať v studenej vode, alebo susit na nízkej teplote, všetko si nepamätám

zenulkaaa
24. nov 2017

Odstrihujem iba tie mega dlhé, inak mi nevadia. A čo sa týka pracích znakov, tak rieši veľmi nevsimam, iba ak je oblečenie z nejakej špeciálnej látky a neviem ako ho prať.

vroni
24. nov 2017

Zo spodneho pradla vacsinou odstrihnem, inak nie. Je mi fuk, co je na stitku, vsetko ide do pracky a susicky, nie som ochotna stat hodiny pri pracke a potom este preprat v rukach jemne kusy. Moj cas a ruky su hodne viac nez najaka handra.

zuzuliennka1
24. nov 2017

štítkami sa riadim, len čo sa teploty na pranie týka - ale neskôr, keď tie veci mám dlhšie, už si pamätám podľa materiálu, čo prať len na 30, čo na 40.... triedim podľa farieb a zopár vecí že jemné pranie...
spodné prádlo, ponožky, staršie tričká - biele na 60, obyč. tričká na bežné nosenie, svetlejšie veci - biele na 40, všetko tmavé spolu na 40 (program mix), a ešte periem občas aj svetlé veci (svetlomodré, svetlozelené, marhuľkovo oranžové a pod. farby) - na 40...
strihám len štítky, ktoré sú príliš dlhé a zavadzajú, tieto s teplotami také väčšinou nie sú ale musím sa priznať - raz som na to strihanie doplatila 😂 a už nestrihám zaradom všetko 😂 strašne som sa v obchode ponáhľala, hľadala a skúšala som si rifle, vzala som do kabínky asi štvoro, skúšala, porovnávala a mamina ma už naháňala, že ideme, tak som sa obliekla, jedny z tých riflí schmatla a šli sme domov - tam som, ako som mala vo zvyku, automaticky odstrihla štítky (rifle ich zvyknú mať jak účtenku 😂 ) a odložila do skrine.... a pár dní na to, keď som si ich šla obliecť, som zistila, že som z tých štvoro riflí vzala nesprávne - lenže, už ich pre tie chýbajúce štítky nešlo vrátiť, ani upraviť u krajčírky sa nedali, lebo mi boli krátke, kebyže je to naopak, ale karma ma dobehla ...... tak ležali v skrini a potom som ich tuším odniesla do zberu so šatstvom...... odvtedy už nestrihám zaradom všetko a hneď 🙂 jediné, čo periem v rukách, sú podprsenky, tie by sa mi v práčke zničili

ivuska027
24. nov 2017

@alexis9 ked si kupis susicku, chvilu tie znacky budes poctivo sledovat, potom to budes davat vsetko do susicky hlava nehlava 😂😂😂 , ver mi, mam to z vlastnej skusenosti 😉😀

zuzuliennka1
24. nov 2017

@penelope10 všetko?

zuzuliennka1
24. nov 2017

@alexis9 s tou sušičkou je to pravda..... doma ešte keď som bola, sušičku naši majú - a mamina keď prala, tak do sušičky išlo vždy všetko, okrem fakt na pohľad/dotyk iných vecí ako jemnučké blúzky, ocinove košele a pod. (ale to sa aj pralo na špec. jemnom programe).... ale aj sušička má viacero programov na sušenie rôznych typov vecí, takže aj u nás sa okrem vyššie spomínaných vždy sušilo všetko 🙂

sisaka
24. nov 2017

@vroni ja mám na práčke program hand wash, v rukách neperiem nič

@zuzuliennka1 ake špeciálne podprsenky nosiš? Ja nosím iba Victoria’s Secret a periem ich normálne v práčke, iba suším na voľno, to som sa neodvážila dať do sušičky.

vroni
24. nov 2017

@sisaka, ten pouzivam 🙂 Len poniektore (skor in natura take poznam) zeny beru pranie v rukach doslovne a nedali by taku vec do pracky ani za nic. Ani na ten program rucne pranie.
Inak zazitkom byva pranie podprseniek s kosticami. Tie sa obcas zahraju na utecencov a dokazu v pracke (a s prackou) narobit hotove divy. Ale nakolko podprsenky s kosticami nenosim, nemam tento problem. Takze to asi bude menej o znacke ako skor o druhu podprsenky.

verronica
24. nov 2017

@alexis9 aj my sme kúpili sušičku, dávam tam skoro všetko, na visacky ani nepozerám, zatiaľ všetko ok🙂

sisaka
24. nov 2017

@vroni ja mám podprdy iba s kosticami 😉, preto som písala značku, že za tých x rokov, čo ich mám sa im nikdy nič nestalo a oni su tak kvalitne ušité, že ani tie kostice nikdy nevybiehaju, netočia sa a pod. , čo som mala s inými značkami vždy problém

zuzuliennka1
24. nov 2017

@sisaka nemám špeciálne, najlepšie mi sedí značka Tezenis, ale nechcem, aby sa pri žmýkaní poohýnali kostice a pod. tak to preperiem v rukách vždy a zavesím na radiátor a na druhý deň je suchá.... niekedy preperiem po jednom dni, niekedy až po dvoch, závisí od okolností, ale stíha to aj schnúť, v pohode

cupakabricka
24. nov 2017

ahojte, ja vacsinou nechavam.... iba vtedy striham ked mi to prekaza alebo ma to skriabe a tie dlllllhe tak isto.... pokial mi to nevadi tak nic nestriham... 🙂

penelope10
25. nov 2017

@zuzuliennka1 skoro všetko, okrem posteľ povliečok, latkovych plienok utietok z kuchyne. 😉