Kde všade ste (nečakane) našli laktózu?

janette_tesco
23. feb 2016

Laktóza v klobáse a v paštéte? Neuverili by ste, ale áno! 🙂 Kde ste ju všade nečakane našli vy? Napíšte nám, nech vieme, kde všade sa jej vyvarovať.

mariadarina
25. feb 2016

No laktoza, resp. mliecne zlozky su naozaj vsade. V sunke, caji, slanych tycinkach... Ale co ma prednedávnom dostalo, bol sprej na imunitu, na ktorom bolo vyslovene napisane, ze je vhodny pre vsetkych bezmliekarov (laktozovych aj bielkovinovych). No nechcite vediet detaily o mojom 4-hodinovom pobyte na zachode, ktore som po tomto "zazraku" zazila☹ Takze clovek si nemoze byt isty, ani ked mu na etikete nieco odporucia.

katka1981
25. feb 2016

@abbey1, presne toto nechapem, v kolkych liekoch je laktoza, na aky fras???

katka1981
25. feb 2016

@dreamer8, vyrobca sa chrani, ale vies, zakon schvalnosti, nemusi tam byt ziadna stopa, ale aj moze. Ak clovek nema pri malom mnozstve problemy, riskla by som, ale pri celiakii napr. nie. Tam je problem uz 30 mg lepku na den.

pekkka
25. feb 2016

@evkafekete mame na mysli pudingovy prasok, ktory nema dôvod obsahovať laktozu, keď v ňom ešte nie je mlieko.

stastnazena2
25. feb 2016
Používateľ stastnazena2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od stastnazena2.

esteze nemame s laktozou problem 🙂

dreamer8
25. feb 2016

@mariadarina lenze to ze iste veci ignorujeme alebo akceptujeme nie je dobre, odporucam to nahlasit na SOI, fotka vyrobku, mozno aj zlozenia, skusenost, oni sa tym musia zaoberat a mam skusenosti ze sa aj zaoberaju, treba ich nahlasovat, inak si budu robit co chcu, ti nezodpovedni vyrobcovia!

@katka1981 ja som chcel vitamin D kedze nemozem mlieko, precitam zlozenie a co tam nenajdem - no na niektorych obaloch liekov alergeny ani nie su uvedene, co by sa tiez malo zmenit, zlozenie sa da zistit az po otvoreni krabicky a prestudovani zlozenia, teda po kupe a myslim ze ani nie su zvyraznene ako na potravinach.

@stastnazena2 laktoza este nie je tak hrozna, ani prejavy, ani nie je vsade ako mliecna bielkovina, mozu sa pri intolerancii laktozy niektore mlieka, jogurty, smotany, syry, pri alergii na mliecnu bielkovinu je to vacsi problem.

katka1981
25. feb 2016

@dreamer8, presne som hladala pre dcerku vit. D a ten co som kupila nemal ziadne upozornenie az som nakoniec patrala po zahr. strankach a bol tam lepok, takze spica. Potom bola aj rada z tej istej znacky ze bezlepkove, no ale 3x tak drahe. A este nechapem jednej veci, Smart Flex - potahovka, bola kedysi so psenicnou mukou, potom bez, tak som sa tesila, ze bezlepkova a teraz som hladala na nete ze objednam a zas je tam psenicna muka. Tak neviem, ci omylom na obale lepok neuviedli, ale zas zacali davat. Nastastie sme ju nemali. Cim dalej viac maju ludia intolerancie a alergie, pokial sa to niekoho netyka, ani si neuvedomi ake je to obmeduzujuce.

abbey1
25. feb 2016

@katka1981 A presne ako sa tu píše, mnohé zložky su až v pribalovom letáku. A nie všadesu oochotní krabucku otvárať. Tak ja už všetko googlim doma. Naposledy skorocelovy sirup, na obale zloženie fajn, tak som kúpila. Následne doma v letáku + niekolkou byliniek, ktoré nemôžeme. Tak šup späť do lekárne. Kontaktovala som dodávateľa, ale nič sa nezmenilo. Podľa mňa ide o klamanie spotrebiteľa. Teraz už nekúpil nič, pokiaľ nepremýšľal celý leták. Rovnako upozornim Dr, že kaktusy nesmiem, napíše si to správy, a predpise lieky s laktozou. Našťastie najskôr vygooglim a potom vyberám lieky.

katka1981
25. feb 2016

@abbey1, takto toto je sila, lebo bylinky su nebezpecne, moze dojst k silnej alergickej reakcii to nie je sranda. Toto nebol vitamin z lekarne. Ale teda v lekarni by som cakala serioznost.