Vianoce preverujú rodinné rozpočty. Ako si plánujete ten svoj?

julius_tpd
4. dec 2015

Rodina je predsa malý podnik a mama s otcom ho riadia, ako to však ale robíte? Míňate na Vianoce viac ako v iné sviatky? Plánujete si rozpočet dopredu? Rátate s výdavkami na nákupy? Čo tvorí najväčšiu záťaž vášho rozpočtu? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s plánovaním výdavkov pre domácnosť 🙂

horana
4. dec 2015

Zcasti planujeme, zcasti to rozpocet pojme. Napr. darceky kupujem postupne od leta, takze na zac. decembra uz mam vsetky. Jednak financne sa to rozvrstvi a jednak mam svaty pokoj, nemusim zhanat v adventnyhc preplnenych obchodakoch.
Potom - neobzierame sa. Vianoce boli sviatky hojnosti kym zili ludia v nedostatku a hlade, tak si v najtemnejsie a najkratsie dni roka dopriali viac aby to vyvazili. Tato civilizacia ma vsak pravy opak - realny nadbytok pocas celeho roka, moda "dopriat si" a potom zhadzovat od Noveho roka je obludna vo svojej podstate, takze cez sviatky skor striedmo, vyuzijeme na este lepsiu upravu jedalnicku a pohyb v prirode (neexistuje zle pocasie len nespravne oblecenie). Zelany vysledok je po sviatkoch uz mat kapku mensiu vahu, lebo je viac casu nez v beznom, zhone si to strazit. Nevypekame, len s detmi medovnicky kvoli ozdobovaniu zazitok ale kupime si doslova par zdravych sladkosti, domaci makovnik a orechovnik na trhovisku od overenej babicky atd. Ked si spomeniem na deststvo a tony ofarbeneho cukru a pocit tazoby v bruchu..myslim ze to uz ani nie je moderne. Rybu mam tiez v predstihu, platiza a lososa mrazeneho, kapor u nas nechuti ryba so stojatych vod. Takze ani za to jedlo nejak vyrazne viac nez bezne nedavame. Stromcek kupime v Ikea za 19 a z toho 10 nam vratia na spat.
Peniaze si skor odlozime na povianocny vypredaj, mam dobre skusnosti nakupit potom oblecko na pol roka dopredu, uz mam vytypovane obchody kde hned po skonceni Vianoc nabehnem a kupim hlavne detom ale aj sebe co to, za polovicnu cenu nez predavali este tyzden predtym. Uz minule Vianoce deti bodovali v skole s peknym oblecenim, na otazku ucitelky ci dostali na Vianoce ked im ho chvalila len spiklenecky prikyvli, no dostali ho par dni po Vianocich a za usetrene peniazky sme boli napr. cela este naviac v aquaparku...
a pod.

julius_tpd
autor
4. dec 2015

@horana super vycerpavajuca odpoved, ja tiez darceky v predstihu kupujem a odkladam priebezne, na zaciatku decembra si len zrekapitulujem co vsetko vlastne mam a ci este neico treba 🙂

pribinak
4. dec 2015

@horana s tym jedlom svata pravda, ludia sa spravaju ako sialeni! nakupuju tony potravin a to su obchody zatvorene len jeden den, nechapem co robia s 5 druhmi kolacikov, k tomu 4 zakusky, neverim, ze to vsetko pojedia

rainbow0508
4. dec 2015

Kedze som z rodiny, ktora je dost pocetna (pochadzam z 8 deti), kedysi to bolo umorne a financne narocne. Takze padla medzi nami taka nepisana dohoda, ze len detom a nejaku drobnost. No a kedze rok je dlhy, niekedy sa stane, ze uz vo februari, marci mam nakupene na dalsie vianoce. Takze take kusky ako nova aktovka pre drobca do skoly (hoci pojde az dalsi sk. rok 2016/2017) uz "svieti v skrini, pretoze v jednom obchode mali v oktobri vypredaj a stala ma 2,50€...alebo suprava 25 potravinovych doz pre moju mamu (ktora vecne len zhana dozy) za 3,99€...to su jednoducho na nezaplatenie a "podari sa"....obcas sa stane, ze este rozmyslam, ked mi nic "necvrkne do nosu" pocas roka, ale vzdy sa nejak pritrafi nieco akurat: darcekova poukazka na pedikuru pre mojho 70rocneho otca a pod. Ja riesim vianoce uz hned, ako skoncia tie aktualne. Neazatazuje to rozpocet a je to jednoduchsie...a hlavne nejancim na poslednu chvilu...to neznasam. Ja napriklad ani kuchynu neriesim na stedry den. Vsetko mam nachystane do 23ho a stedry den si len uzivame pohodu a pokoj, ideme popozera do mesta vianocnu vyzdobu, sedime doma, pozerame rozpravky a pod.
Jedinu rezervu, co si nechavam, to je "dar" od svokra pre deti. Z toho vacsinou splnim tie ich "tajne zelania", ktore ale zas nebyvaju take horibilne. Sice tento rok ma mladsi poziadavku na "blikacie topanky", ale ak sa nepodari, dostane na narodky v januari. Vianoce su o pokoji, o tom, ze ma byt rodina spolu. A nie nahanacky. A to prajem vsetkym...nech spomalime cez tie dni a nech sme spolu. Je mnoho tych, ktorym to uz dopriate nebolo. Vazme si cas, ktory nam zivot este daroval a tesme sa jeden z druheho. 😉

eeffka
4. dec 2015

@pribinak by si sa cudovala ale su rodiny kde pojedia 😀 , potom im je zle a vzdychaju na gauci

mamulienka30
4. dec 2015

Neprezierame sa a nenakupujeme na tony veci, takze to nas rozpocet udrzi. Ale co pocuvam, tak su ludia, co si na pokrytie vianoc beru uvery, aby dieta dostalo "vsetko" co si napisalo na zoznam 🤐 🤐 🤐 🙄

eeffka
4. dec 2015

ja kupujem darceky priebezne od septembra, vdakabohu za internetove obchody, lebo z hypermarketovych tlacenic som nervozna a Stedra vecera je pre mna kapustnica, losos a salat a rezne na druhy den a skoncili sme
kolace: lepene kvoli detom a mamicke 🙂, a medovy rez, koniec

ale mam svoktusu co pecie tych 8 kolacov ( pre seba a svokra) a potom ich natlaca nam, kym sme boli mladi sme jedli, teraz sme starsi a straziaci sa, tak sa snazime ich nebrat a nejest 🙂

babulka82
4. dec 2015

potraviny nakupujeme po cely rok takže vianoce nejak nenarušia rozpočet čo sa tyka stravy a varenia a darčeky kupujeme postupne od septembra potom dokupime nejake drobnosti a je to 🙂

julius_tpd
autor
4. dec 2015

@rainbow0508 krasne povedane 🙂
@mamulienka30 to je cele zle, taketo veci sa mi nepacia, osobne si myslim, ze z toho potom bude len rozmaznane decko, nebude si nic vazit atd, ale nechem nikomu nic hovorit co a ako, to je len moj nazor 🙂

sandra551
4. dec 2015

@julius_tpd Na Vianoce určite miniem viac... Už len čo sa týka darčekov, je to niečo čo v takom množstve a objeme bežne v roku neriešim, tie zároveň predstavujú aj najväčšiu položku. Rodinka sa nám postupne rozrastá, máme v rodine malé deti, ktorým by bol hriech niečo nekúpiť, veď tie detské vecičky sú také krásne. Všetky zvýšené výdavky ale vykrývam v pohode z koncoročných bonusov a ešte mi ostane aj na vianočno-silvestrovskú dovolenku a povianočné výpredaje 🙂 Inak čo sa týka výzdoby a dekorácií, snažím sa ušetriť a čerpám z domácich zdrojov. Minulý rok som vyrábala výzdobu z prírodných materiálov ako šišky, drievka som nafarbila zlatou farbou, spravila som ozdoby z kartónu podľa videí na internete. Za podobné veci by som zaplatila veľké peniaze a mňa to skôr baví doma vyrobiť 🙂

wieruska1
4. dec 2015

@pribinak no naaas je na vianoce 18 ( slovom osemnásť) ver mi ze za 5 druhmi kolacov, 4 druhmi zakuskov a plnym kosom potravin sa zaprasi ani nemrknes. a nemyslim si ze sme jediny. poznam viacero takychto rodin . na druhy den treba uvarit obed a poprichadza dalsia rodina ...... to beznou zasobou potravin nepokryjes

mamulienka30
4. dec 2015

@julius_tpd tak tak rozmaznane dieta, ktore nepozna financne limity rodiny a nabuduce si proste bude zelat este viac 😖 Ono v dnesnej dobe panuje uplne nepochopenie toho, ze nemozem mat vsetko a je tak lahkovazne zaobchadzanie z uvermi, ze je to na zaplakanie. Tolko ludi v privatnych insolvenciach, s exekutormi na krku a to vacsinou velmi mladi ludia su, ktori sa z domu nenaucili nieco tak dolezite - ako fakt - ze na co nemam, to proste nekupujem.

pribinak
4. dec 2015

@wieruska1 no neviem, ja mam pocetne pribuzenstvo a ked idem na vianocnu navstevu tak beriem ako darcek kolaciky, zakusky ci dajake ovocie
pride mi to uplne mimo, napiect toho tonu, potom to polouschnute vnucovat kade-tade

sviatky vianoc sa zial u nas vo vacsine ponimajj ako sviatky obzerstva
sestra je zdrav.sestra a hovori, ze na visnoce chodia ludia do nemocnice kvoli prejedeniu, zlc.zachvatom, pokazenemu zakudku. to je nas folklor, zial

sardinka335
4. dec 2015

Ach jaj...všetci sa tu boja koláčov a ,,hraju to ,, na zdravu stravu...ešte by najradšej aj schudli cez Vianoce, ale budiš. Nemyslím si, ze máme na Vianoce nejake extra vydavky - darčeky kupime len deťom, každy dostane jednu vec čo chce,nie je to nič drahe. U svokrovcov - jedných, druhých budu mať dalšiu varku darčekov, plus od krstných - takže nás ako rodičov darčeky nezruinuju. Syn chce jednu knihu a v MArtinuse sme mali zlavovy kupon takže nas vyšla na 30 centov!! Roky máme stromček umelý takze to tiež neriešime - od babky si zoberiem čečinu do vazy aby ,,prevonala,, domacnosť. MAjonézový šalát mám ,,až,, 2x do roka a to na vianoce a na velku noc a tak nevidim dovod nepripraviť ho v normálnom množstve nie kotol, ktorý treba týžden dojedať. To iste aj ryba - mame lososa. Varíme v menšom množstve tak aby sa zjedlo - nie dojedalo týžden lebo je nám to luto ked sa nezje vyhodiť. kapustnicu robím tiež len do maleho hrnca tak aby sa zjedlo - deťom stačí málo oni to až tak nemusia a my tiez nepotrebujeme extra porciu. Manžel pečie jedny orechové koláče a šuhajdy - to musí byť inak nejako nevypekáme - suché koláče u nás nejako ,,nejdu,, a to sladké oblubujeme. Stretávame sa s rodinou, hráme hry, kavičkujeme, kecáme, pozeráme rozprávky, sice stále dokola ale nepoznám nič lepšie ako sa vyvaliť na gauč s kávou v ruke a mrknuť Popolušku - deti su zaujaté darčekmi. Na silvestra chodime takmer kazdoročne na nejaku chatu takze pohybu bude dost a nemienim riešiť kazde susto čo si vlozim do ust a ,,hrať,, to na diééétu. Jem tak aby som nebola ,,prežraná,, ale ochutnám to na čo mám chuť. Takze planujeme len darčeky deťom, nakup potravim si nemyslím ze mame nejaky ovela väčší ako inokedy, obchody su viac menej otvorene tak načo kupovať kvanta. Určite by som si na vianoce nebrala ziadne pozičky ani sa nijako inak nezadlžovala, netvrdím ze neminieme o viac ako inokedy - na silvestra ideme s partiou rodín na chatu, tam mame vydavky na ubytovanie a stravu a deti davame lyžovať čize platime im inštruktorov a vleky, ale s týmito vydavkami viac menej počas roka ratame a mame na to rezervu takze nás to našťastie nejako ,,finančne nebolí,,. Ak by na to financie neboli tak ostaneme doma - len ziadne pozičky!

wieruska1
4. dec 2015

@pribinak je ale rozdiel ist k niekomu na 2 hodiny na navstevu a stravit v kruhu tejto rodiny 3 dni... mozno keby si nieco take zavikla vedela by si ze to nema sancu uschnut 🙂 su druhy kolacov z ktorych sa mi ani neujde a nikto z nas netravi sviatky so zlcnikovym zachvatom 🙂 aj ked z tolkeho kriku, hluku, vravy a pohybu sa o babku obcas pokusa infarkt 🙂

eeffka
4. dec 2015

@sardinka335 nemyslim ze ide priamo o kolace 🙂 , ja mam v rodine praveze takych obzercov, co idu na "vianosny nakup" a ledva vytlacia kosik von z tesca ako im kypi a to necakaju ziadne hordy Tatatrov
ale idu "vianoce".
ja ked tak rozmyslam tak by som stedru veceru uvarila aj dnes ak by som si dokupila kyslu kapustu 😀

cartridge
4. dec 2015

@julius_tpd Niekedy sa nestačím čudovať, čo z ľuďmi dokáže urobiť vianočné šialenstvo. Začina sa to už v októbri, keď nás začnú kŕmiť mobilní operátori a potom to na nás vychrlia farmaceutické firmy s vianočnými vychytávkami vitamínových doplnkov pre babky a dedkov na dobrú pamäť a pre manželku na zvýšenie sexuálneho apetítu .... /plus teplé ponožky v balíčku grátis/. Len sa usmievam nad rozhovormi mojich kvázi kamarátok, ktorých jediným a najväčším problémom na zemeguli je ten, že "do akej farby pôjdu tento rok ???" A to nehovorím, akými svetielkami majú poprepletané balkóny na starých barabizniach a zasvietia to už koncom novembra, aby každý videl, že majú ...
Na nákup chodím zásadne týždeň pred vianocami, pretože čo sa deje na parkoviskách v okolí TESCA, to sa dá prirovnať ku koncu sveta, pretože miniem pol nádrže, kým si nájdem miesto na parkovanie a keď vidím, čo všetko a hlavne koľko majú ľudia v tých nákupných košoch, chce se mi znovu blejt ... Vianočné darčeky sa snažím kupovať priebežne celý rok /no a samozrejme pred vianocami už absolútne neviem, kde som ich dala/.
Takže pre mňa sú vianoce SVIATOK, kedy sme všetci spolu, venujeme sa deťom, pretože cez rok je to všetko také rýchle, pečieme medovníky /teda manžel s deťmi, pretože ja ich nikdy také pekné neurobím/ a sme so svojimi najbližšími, pretože ako tu niekto predo mnou napísal, niekomu to už nie je dopriate byť s nami ... Takže tak.

sandra551
4. dec 2015

@cartridge Presne tak... Ja som aj povedala tento rok, nedávajte mi nič materiálne, čo mi bude stáť na skrini, ale sa zoberme, poďme spolu na vianočné trhy, na výlet na hory... dačo ZAŽIME. O tom by mali byť Vianoce. Samozrejme symbolicky zemiakový šalát a rybka, nejaký koláčik. A mám rada keď spolu zdobíme stromček - ozdoby kľudne staré. Práve čím staršie tým lepšie, viac spomienok pre všetky generácie... O tom by podľa mňa mali byť Vianoce 🙂

bubloska135
4. dec 2015

ja ratam z vyssimi vydavkami, a tak odkladam po lete po par eurach, na darceky,na nakup a potom sa v decembri nezrujnujeme 🙂

xevulax
4. dec 2015

Tak u mas je to zaujimave, ja vzdy kupujem pocas celeho roku- vela krat hned po Vianociach v akcii kupujem na dalsie Vianoce. Moj muz si sice klepe na celo, ze nie som normalna, avsak na dalsi rok ako keby sme to nasli. (Tento rok vsak bola vynimka- prve darceky som kupovala az v Novembri- rizpocet dost pocitil).Kedze mame 3 male deti- s dvojickami som stale na RD, tak rozpocet planovat musime, avsak vzdy su aj necAkane vydavky, ako v kazdej rodine. Najviac vsak nas rozpocet zatazuje urcite hypoteka, najomne, pozicka na auto a poistky (ci uz zivotne alebo PZP na auta). Ako kazda priemerna rodina zijeme "z ruky do ust", musime sa dost uskromnovat, avsak urcite to bude lepsie, ked sa vratim spat do prace a budeme mat dva prijmy. Uz len vydrzat.

jasminet
4. dec 2015

ratame s vyssimi vydavkami, kupujem(e) priebezne od cca augusta, septembra, pocuvam co by kto chcel a co by komu urobilo radost.

na vianoce sme pod stromkom 8-10 ludi, druhy den pridu ti isti + dalsi clenovia rodiny, takze aj kolace co pecie mama (tie 6-8druhov) sa pojedia, aj do rodiny rozdaju (babka uz nepecie, brat so zenou tiez nie, my dostaneme par, nieco si deti beru na besiedky do skolky/skoly, nieco rodicia do prace zoberu).

deti rozhodne nedostanu vsetko co chcu, zo zoznamu si jezisko vyberie co uzna za vhodne. zvacsia malickosti, ale viac, 1 velka vec pre kazde dieta... napr. tohto roku si dcera pisala jeziskovi o zosity do skoly (aby mohla doma trenovat pisanie 😵 😅 😀 )

potraviny tiez nejake treba - ale neprehaname to, zlcnikove zachvaty sme veru klop klop nemali, ani sa neprejedame.

sense
4. dec 2015

Neplanujem rozpocet...co sa tyka potravin nenakupujeme viac ako zvycajne...mame sviatky pokoja a nie obzerstva a darceky? Nie som zastancom vela darcekov a na tie co kuoim staci aj bezny rozpocet ...

tortelinka
4. dec 2015

mne sa veľmi páči ako tu nikto nič nekupuje, nepečie, nevarí..no neviem kto je potom v tých obchodoch čo sa tam ani vstúpiť nedá

drahusa2
4. dec 2015
Používateľ drahusa2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od drahusa2.

ja to radsej nebudem ani pocitat.. ked nebudem vediet presnu sumu nebude ma to aspon az tak trapit..

prahaxx
4. dec 2015

manzelovi sa podarilo odlozit 4x 50 eur z mesacnych rozpoctov, mame velku rodinu, takze to aj tak bude malo na navysenie vydavkov, hadam sa to nejako do marca utrasie, potom by nam mali vratit dan 😀 a zas odlozime 50e na Vianoce, nechodime na dovolenky, teraz sme ledva vyplatili byt a treba nam prerobit kupelnu, o tom vsetci clenovia domacnosti vedia a uz sa na to vsetci velmi tesime, to su tiez take "Vianoce" ... pravu lasku, uprimnu pozornost, pocit stastia a detsku radost, tu si nekupis 🙂

blbovina
4. dec 2015

Vianoce u nas byvaju skromne a nie hojno ako niektore rodiny. Samozrejme rozmyslam nad darcekami, no rozpocet nerobim. Ked je nieco v akcii v tychto mesiacoch, kupim a je pod stromcek.
Inak nakupujeme co treba.

vroni
4. dec 2015

No, tak tu zasa raz skazim statistiku. Na Vianoce kupujeme a mame vela. Kupujeme si darceky navzajom, detom kludne viac nez jeden ci dva, nam dospelym tiez a vramci moznosti sa neobzerame na cenu (take Lambo by v cene rozhodne nebolo 😀, ale zial ani ten rozkosny zahnuty televizor, co nam tu
@julius_tpd "ponukal" - dostal by ho len chlap, lebo mne moze byt televizor ukradnuty a moje konto dostalo zachvat smiechu. Takze nic) Pred Vianocami k nam chodia vypekat aj spoluziacky z dcerinej triedy, takze niekedy sa zadari aj 15 druhov kolacov, ale drvivu vacsinu si "cukrarky" hned beru domov, nam v podstate ostavaju len vzorky a ked je toho viac, robime vymenny obchod so susedou, ona nevie piect nase keksiky a medovniky a my sa tesime z jej kanadskej "exotiky". Ale o svojej vianocnej manii vieme a prisposobujeme jej aj vopred rozpocet, takze sa da...

kristinka123
4. dec 2015

Nenavidim frazu ,,nie ako v inych rodinach,, Podla mna by sa mal kazdy divat do svojho taniera, sviatkovat a nakupovat podla svojich moznosti a neukazovat prstom na druhych.
U nas si medzi sebou a rodinou davame len malicke drobnosti, no deti dostanu vzdy kopu darcekov. Ale nakupujem priebezne od leta a v skrini ich caka celkom pekna kopka. Samozrejme sa snazim pocuvat, co by chceli (alebo co by som chcela pre nich ja 😀) a pred Vianocami si starsia vzdy napise Jeziskovi o jeden vacsi darcek.
Nie je nad to vidiet pod stromcekom tu absolutnu detsku radost.
Skromnosti ich mozem ucit dalsich 364 dni v roku.
Ja som dostavala ako dieta pod stromcek par drobnosti v igelitovej taske, lebo ,,Vianoce nie su len o darcekoch,, a rozhodne to zo mna lepsieho cloveka neurobilo.........

matricia
5. dec 2015

Áno, na Vianoce míňame viac ako cez iné sviatky, lebo toto je najkrajší sviatok v roku a treba obdarovať rodinu, priateľov. Rozpočet si planujem, jedlo bude klasika, to čo máme radi z vianočných jedál, kapor, šalát, smotanová sladka kapustnica, pre muža pár reznov, a údené masko musí byť. No a na pečivo neminieme veľa, keďže ja si pečiem doma všetko. A ešte aj teta bude piecť, aj stará mama, takže aj si povymiename koláčiky. Nebojím sa, že veľa minieme, lebo nemáme vysoké nároky, že treba kúpiť niečo veľké alebo piť niečo veľmi drahe, ako napr. Ballantines🙂. Najviac som minula asi na hračky. U nas všetko počítam a organizujem ja. darčeky nakupujem až v decembri, aby mi doma nezaberajú miesto a aby ich syn náhodou neobjavil. Ale aj tak si myslím, že naše decká majú Vianoce aj Mikuláša celý rok.

mojmacik
5. dec 2015

co uz len naplanujem....veeeelmi skromne vianoce ...zial s rozpoctom na hranici ziv. minima sa planovat neda... su jasne pravidla: v prvom rade je pozicka,byt,teraz prisla skola (u nas kupovat vsetko trojmo),takze vianoce uz boli v septembri 😢 ale nejaka drobnost pod stromcom predsa len budeeee 😎 ...a k tomu mi uz z posledneho melie 21 rocna chladnicka....musim asi napisat Jeziskovi 😝