PORADŇA - Pýtajte sa odborníčky na výživu

janka_bazant
28. apr 2016

Zdravé stravovanie - to je nekonečná téma, najmä ak sa chcete udržať "vo forme". Preto sme si dnes do diskusie pozvali odborníčku - výživovú poradkyňu Kristínu Krištúfkovú. Pýtajte sa jej v našej diskusii čokoľvek, čo vás v súvislosti so správnou výživou zaujíma, a v priebehu dňa vám bude postupne odpovedať. Pripojí sa k nám v čase 14:00-16:00 a 17:30-18:30, a ak by náhodou zistalo niečo nezodpovedané, dokončíme zajtra.

Kristína Krištúfková je odborníčka na výživu a ochranu zdravia, a spoluzakladateľka projektu zdravého gurmánstva Foodlover.sk. Jej príbeh a aktivity si môžete pozrieť aj tu: http://foodlover.sk/o-nas/pribeh/

igiana
28. apr 2016

@vyzivovaporadkyna_bazant ahoj 🙂. Čítala som niekde, ze ovocie sa nemá jesť spolu so zeleninou, lebo potrebuju iné tráviace stavy a ze je to potom nestráviteľné a vznikajú nejaké nežiadúce latky. Je to pravda? A co smootie?

maxiva
28. apr 2016

mna by zaujimalo,ci je zdrave,ked mi syn jedava denne aj tri presnidavky.rano zje normalne pecivo a o chvilu chodi s presnidavkami.kupujem mu hami,alebo tie tasticky-sunarku

adel222
29. apr 2016

Velmi ma zaujima, ze ked si chceme dat pecivo, ktore je to najzdravsie resp najmenej zle? V spojitosti s dietov pre dospelych a pre rocne deti. Zatial volim grahamovy rozok, pripadne sojove. Co na to odbornici?

janka_bazant
autor
29. apr 2016

@ivankajar ja iba doplnim, ze na obale produktu najdete informacie o zlozeni aj kalorickej hodnote, takze si ho mozete kludne porovnat s inymi napojmi. Ako uz ale spomenula @vyzivovaporadkyna_bazant, velmi dolezite je pozerat sa na povod surovin, z ktorych je napoj vyrobeny. Ja urcite uprednostnujem nas prirodny radler pred inymi napojmi, ktore mozno vdaka umelym sladidlam maju kalorii aj menej...

janka_bazant
autor
29. apr 2016

Dámy, nasa @vyzivovaporadkyna_ bazant sa k nam pripoji este dnes po 14tej, takze ak vas este nieco napada, co by ste sa jej chceli spytat, kludne piste, potom uz poradnu uzavrieme.

@igiana ahoj, priznam sa, ze toto tvrdenie je pre mna novinkou. Ovocie a zelenina su prave z pohladu obsahu hlavnych zivin velmi podobne, dokonca malo ludi vie, ze paradajky su ovocie, melon je naopak zelenina. Nemyslim si preto, ze by kombinacia tychto potravin sposobovala problemy. Co sa tyka smoothie, odporucam konzumovat take, ktore maju vyssi obsah zeleniny nez ovocia, vyhnete sa tak zbytocne vysokemu prijmu jednoduchych sacharidov.

@maxiva ahoj, na presnejsie vyhodnotenie by som potrebovala vediet co jedava syn okrem presnidavok, kolko ma rokov, aky ma denny rezim (pohyb). Vo vseobecnosti ale odporucam pestrost stravy, aby mal syn zabezpeceny prisun zakladnych zivin a co najsirsieho spektra vitaminov, mineralov a inych zdraviu prospesnych latok.

@adel222 ahoj, co sa tyka peciva, pre dospelych odporucam celozrnne s co najnizsim obsahom emulgatorov a inych pridavnych latok. Urcite ale volte take, ktore Vam aj chuti. Pre deti ale odporucam na uvod grahamove, ostatne by som zaradovala opatrne a postupne. Sojove velmi neodporucam najma preto, ze soja je jeden z velmi vyraznych alergenov a moze sposobit rozcitlivenie, tzv. senzibilizaciu organizmu.

maxiva
29. apr 2016

@vyzivovaporadkyna_bazant no syn ma dva roky.rano jedava pecivo,potom tie tri presnidavky,potom ma obed,väcsinou mäsko so zeleninou plus nejaka priloha.zemiaky,ryza,cestoviny.potom pije mlieko.ked sa zobudi mava dva jogurty,okolo piatej jedava keksik a ovocie.a nakoniec na veceru jedava normalne varene co mal na obed.vecer mliecko.ide o to,ci je dobre,ze jedava aj tri tie presnidavky za sebou. 😀 inak pohyb ma stale lieta cely den 😉

bazarocka
29. apr 2016

stravovanie podľa krvných skupína, áno či nie? podľa toho by som mala jesť veľa mäsa, naopak málo sladkostí, ja to jem presne naopak 🙂

janka_bazant
autor
2. máj 2016

@bazarocka je mi luto, Poradna je uz uzavreta, skusim pre Teba ziskat este odpoved od Kristiny, snad sa podari. Dakujeme za vase zapojenie!