Buď EK0,0 a RECYKLUJ! P.S.: Možno získaš odmenu 👏

petra_bazant
Moderátor
15. jún 2018

Náš svet, bohužiaľ, čoraz viac zaplavuje odpad. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme to zastavili alebo aspoň spomalili? Jednoducho recyklovať!

Jedna plechovka dokáže toho naozaj veľa:
- ušetrí toľko energie, koľko je potrebných na 3 hodiny prevádzky vášho počítača
- je 100 % recyklovateľná a možno ju recyklovať nekonečne veľakrát bez straty kvality
- opätovné použitie kovov z nej ušetrí až 95 % energie potrebnej na výrobu plechoviek z primárnych surovín
- je efektívny obal na transport a distribúciu, pretože auto s plechovkami prepraví 2x viac nápoja ako auto s fľašami

Plechovky, do ktorých plníme vaše obľúbené Radlery a pivo, sú preto predurčené na recykláciu. Ešte stále neviete, ako ich správne recyklovať?
VYPIŤ – STLAČIŤ – TRIEDIŤ!

Na Slovensku je zatiaľ síce iba niekoľko miest, ktoré používajú špeciálne kontajnery na triedený zber kovových obalov, ale nápojové plechovky môžete s čistým svedomím vhadzovať do žltých zberných nádob určených na PET fľaše a plasty. Predtým, než plechovku vyhodíte, vždy ju stlačte, aby ste čo najviac zmenšili jej objem. Ušetríte nielen miesto u seba doma, ale aj v zberných nádobách a vozidlách.

Vedeli ste, že je tu ešte jedna možnosť, ako dať plechovkám druhý život? Môžete si z nich vytvoriť niečo pekné a užitočné do domácnosti, napríklad takýto krásny kvetináč na svoj obľúbený kvietok Čo vy na to? Do it yourself! 😎

Žienky tvorivé, ukážte nám, ako doma recyklujete plechovky vy! Zapnite fantáziu a vyskúšajte aj vy vytvoriť z plechoviek niečo pekné. Pošlite nám fotku svojho výtvoru a jednu z vás odmeníme balíkom 150 Radlerov.

nelly761
15. jún 2018

@petra_bazant momentalne nie sme doma tak neviem poslat foto ale plechovecky z radlerikov vyuzivam na plasenie krtkov v zahrade nech mi nezlikviduju vsetku urodu 😁😁😁😁
Do zeme mam zapichnutu kovovu tyc a na nej na snurke zavesena pokrcena plechovka a ked fuka vietor bucha to a plasiii lebo nemaju radi hluk.
A nad vchodove dvere sa nam,chceli nastahovat lastovicky tak som povesala plechovky aj tam a tie spekulantky si zacali stavat hniezdo na plechovkach takze tam to skoncilo neuspesne 😏😏😏 a mame v dedine zberne nadoby na plechovky a aj,dokonca deti v skole zberaju a separuju odpad takze prebytocne mnozstvo konci pekne potriedene 😊😊😊😊🍀🍀🍀🍀

nelly761
15. jún 2018

@nelly761 ps: ta vazicka je 🔝🔝🔝 urcite najblizsie spravime si aj doma ❤❤❤

petra_bazant
autorModerátor
15. jún 2018

@nelly761 to je super nápad, aspoň máte pekné farebné strašiaky 😂 a veľmi sa teším, že aj v škole separujú👏

nelly761
15. jún 2018

@petra_bazant to aj ja. Kedze estelen teraz budem mat prvacku tak som nevedela a bola som tiez velmi prekvapena a potesilo ma ze v celej skole maju vsade nastenky ohladom recyklovania a ohladom odpadkov co a ako dlho sa v prirode musi rozkladat. Cize je vidiet ze ich vedu tym spravnym smerom. 👍👍👍❤❤❤

dazdovka
15. jún 2018

Hlinik, hlinik, hlinik... Keby boli vsetky vase piva a radlery radsej v skle, ma to aj lepsiu chut a je to omnoho viac eko.

erikaemkina
15. jún 2018

.. lietal si krížom krážom 🙂 od kvietku na kvietok

nikuska265
15. jún 2018

Počas celého roka s deťmi veľa tvoríme, ukladám si rôzne nápady a inšpirácie, ktoré postupne spolu robíme a bavíme sa pri tom. A blížia sa prázdniny a v mojom albume sa nachádzajú aj vecičky na tvorbu práve z plechoviek. A samozrejme,u nás doma sa recykluje, keďže máme kompost a sliepocky,bio odpad máme kam dať, zvlášť máme kôš na papieri,plasty, do ďalšieho dávame obaly od mlieka, plechovky, sklo, použité baterky deti doma zbierajú a potom odovzdajú v škôlke,kde na to majú miesto....

karolin2
15. jún 2018

Ako kvetináč je to vynikajúci nápad, ale poslúžil by aj pre uschovanie skrutiek a drobných predmetov.

vonava007
15. jún 2018

@petra_bazant rozhodla som sa tiez zrecyklovat pár plechoviek....úžasný relax, nápadov mnoho....

petra_bazant
autorModerátor
15. jún 2018

@dazdovka sklo rovnako ako aj hliník možno opakovane recyklovať, podstatné je, aby sme ich my ľudia správne separovali 😇 spotrebitelia však všeobecne preferujú viac plechovky ako fľaše, keďže ich netreba odnášať späť do obchodu 🙈

petra_bazant
autorModerátor
15. jún 2018

@vonava007 @karolin2 @nikuska265 @erikaemkina baby, nádherné fotky, super nápady! 😍 a presne, je to manuálna práca a výborný relax 🌷

erikaemkina
15. jún 2018

@petra_bazant no len také jednoduché to je ☹ mohla som niečo iné ale moje lave ruky nič nedokažu 😂😂😂

petra_bazant
autorModerátor
15. jún 2018

@erikaemkina aaale, tak vystrihovačka z plechoviek nie je len tak, oceňujeme kreativitu aj nápad a tvorbu👍

karolin2
15. jún 2018

Ešte na toto sa chystám, neviem síce ako sa mi to podarí, ale skvelé využitie v kuchyni, Nie je to môj nápad, ale veľmi ma to zaujalo. Plechovku obkrútiť do alobalu

igiana
15. jún 2018

Ja verím tomu, ze keď si vtáčiky v našej zahrade prečítajú, ze je 100% prírodný, tak si velmi rady urobia v nej hniezdo! 😉 Taky domček im mozu závidieť všetky vtáky v okolí 😄. Je stabilný (upevnený drôtom), nízkoenergetický ( v lete chladí, v zime hreje, kedže je hliníkový), s výhľadom na celu záhradu a okolitý les, nepodlieha škodcom, mozu v nom bývať viaceré generácie po sebe. A hlavne žiadne dlhy a hypotéky! V prípade reklamácie ihneď vymieňame za nový!

dazdovka
15. jún 2018

@petra_bazant palec dole za takyto postoj, keby boli plechovky rovnako zalohovane ako flase (tak ako to je napr. vo Finsku), potom by sme videli skutocny rozdiel, ci zakaznik preferuje hlinikovu nadobu, alebo sklenenu. Pri vyrobe hlinika sa spotrebuva mnozstvo energie a vznika kvantum toxickeho odpadu, sklo sa vyraba jednoduchsie, lahko sa pripravuje na opatovne pouzitie a aj je vhodnejsie na potraviny ako hlinikova nadoba (hlinikove pribory a riady su napr. v skolskych zariadeniach nepripustne).

victoria021
16. jún 2018

My sme si s deťmi spravili radler krásku😘Chvíľku nám bude robiť spoločnosť na terase😂😁

greta123
16. jún 2018

My sme práve pred súťažou odovzdali plné vrece plechoviek🙂) takže separujeme o stošesť🙂škoda, že som ho neodfotila🙂)

petra_bazant
autorModerátor
16. jún 2018

@dazdovka ja viem a súhlasím s tým, čo píšeš.. to nie je náš postoj, ale bohužiaľ realita na Slovensku😔 a áno, keby boli plechovky zálohované rovnako ako fľaše, vyzeralo by to inak

petra_bazant
autorModerátor
16. jún 2018

@victoria021 👏👏 paráda, tak to ste sa teda s deťmi pekne zabavili 😍

irenaliza
16. jún 2018

krásny deň, my separujeme nielen plechovky, ale všetko, aspoň sa snažíme aj keď máme čo doháňať a z plechoviek sme si urobili postavičky a zahráme si divadielko, krásne dni

victoria021
16. jún 2018

My zbierame stupliky pre našeho chorého kamoša,ale kým ich odovzdáme je to najlepšia hráčka pre syna,vytvára si obrázky podľa svojej fantázie😁a vyrába podpivniky😂😁Možno sa tam nájde aj nejake stupliky s radlerov ale my skôr uprednostňujeme v plechovke😘😍

victoria021
16. jún 2018

A ešte pridávame nás kvietok s radlerov.....a už nám na ňom aj motýlik pristál😂😁

victoria021
16. jún 2018

A keď už máme taký tvorivý deň vďaka radleru taaak ešte.........ideme na oslavu,tak som vyrobila rámik na gratuláciu a použila som na dotvorenie aj teraz neviem či to správne nazvem otvárače pív😂😁

lenka4414
17. jún 2018
lenka4414
17. jún 2018

V nasej dedine sa recykluje vsetko,preto samozrejme recyklujeme aj my ,lebo si chceme chranit prirodu a kazdy musi zacat 😉papier-letaky,plasty,kov,plechovky,tetrapacky,odevy a aj komposter musi byt 😉v nasej dedine mame na vsetko kontajnery,plasty zbieraju a vyvazaju a ostatny odpad mozeme doviest na taky nas zberny dvor a do skoly tetrapack

lenka4414
17. jún 2018

V nasej dedine sa recykluje vsetko,preto samozrejme recyklujeme aj my ,lebo si chceme chranit prirodu a kazdy musi zacat sam od seba a viest k tomu aj deti,obcas aj znamych atd... 😉svet je zaplave odpadom a mozeme za to len my ludia :((
U nas sa triedi vsetko papier-letaky,plasty,kov,plechovky,sklo,tetrapacky,odevy a aj komposter musi byt 😉v nasej dedine mame na vsetko kontajnery,plasty zbieraju a vyvazaju,kolko vriec plastu zoberu tolko vriec na dalsie plasty nechaju a ostatny odpad mozeme doviest na taky nas zberny dvor a do skoly tetrapack.a musim povedat,ze v nasej obci je strasne vela zodpovednych ludi,ktory odpad triedia,ale je to urcite aj preto,ze sa nasa obec k tomuto problemu s odpadom takto pozitivne postavila.verim,ze to takto funguje v mnochych dedinkach 😉😉

lucanka49
17. jún 2018

Málo miesta v skrini ?? Využila som z pliechoviek otváranie ako rozdvojku na vešiaky 😉

deli06
17. jún 2018

My davame plechovky do cerveneho vreca, samozrejme stlacene, a dvakrat do roka to pridu smetiari zobrat, minuly tyzden chodili, odovzdali sme dve vrecia 😉😁

monicka9
17. jún 2018

Vázička na bylinky 🤗☀️🍋🍋🍋