Ako správne vybrať autosedačku?

timik15
4. nov 2017

Ahoj dievčatá. Máme doma dilemu (pravdepodobne aj tichú domácnosť) kvôli autosedačke pre synčeka. Drobec má skoro 9mesiacov, avšak cez 12kg a cca 77cm. Je aj macko a oblečenie mu kupujem na 12-18 alebo 18-24m. Z klasického vajíčka nám vyrástol rýchlo a v domienke, že bude tak rýchlo rásť sme mu kúpili sedačku 9-36kg https://www.drobcekovia.sk/det/sk/61/177/737/Au... . Dnes sme išli asi 25minut autom a jemu sa v nej nepáčilo, myslím že sme to prehnali a mali mu kúpiť ešte jednu medzi touto. Lenže akú správne vybrať, manžel frfle, že táto je dobrá, lebo syn má už asi aj 13 kg, lenže mne sa to nezdá, keď zaspí, hlavu má opretu o ten panel a ruky ma síce nad ním, ale málo. Prosím poraďte mi, ktorú sedačku mám dokúpiť? 9-18? Alebo 9-25? Ďakujem😘

sashabb
6. nov 2017

@andrbeata ty to akosi stále nechápeš 🙄

andrbeata
6. nov 2017

@sashabb Neviem, čo by som mala podľa Teba chápať? Ešte fajn, že je tu každá taká múdra. Nemám, čo chápať. Opakujem posledný krát, je to moje dieťa a mám svoj názor aj na crash testy, nakoľko mi svoj názor povedal taký človek, ktorý s nimi pracuje a takisto mám svoj názor aj na autosedačku v protismere.
Pozri, ja som nikoho nekritizovala zato, že vozí 17 mesačné dieťa vo vajíčku a pod., je to každého osobná vec, ale takisto si nenechám skákať po sebe, niekoho, kto si myslí, že má právo ma súdiť a kritizovať.

meluela
6. nov 2017

@andrbeata tato tema sa vola Ako správne vybrať vhodnú autosedačku
Ked sa nejaka tema bude volat Ako vhodne prikrmovat male dieta a ty napises ze parkami a tatarakom, pretoze neuznavas lekarov, zeleninu a neveris v existenciu vlakniny, tiez vyjadrime svoje zdesenie

sashabb
6. nov 2017

@andrbeata no veď hovorím 🙄

andrbeata
6. nov 2017

@meluela Aj názor sa dá vyjadriť ľudským spôsobom. Pred MD som pracovala na mieste, kde som sa denne stretávala s ľuďmi a s ich osudom, príp. názorom a hoci som nesúhlasila s každým, nedovolila som si "vybrechnúť" na nikoho a dourážať ho, ale to je asi pre niektoré normálne. Vidíš, ja mám zase na toto svoj názor a myslím, že nemá význam o tom ďalej diskutovať.
Je to diskusia a vyjadriť svoj názor má každý jeden človek a je na autorovi témy, čo si vyberie.

sandral
6. nov 2017

@sashabb
@andrbeata
@meluela Názor sa dá prezentovať aj slušne, tiež som toho názoru. A pripomienky typu "no, veď hovorím" a pod., tiež nie sú na mieste, pretože im asi nikto nechápe, čo si tým chcela povedať.
Ja som tiež nemala dieťa v protismere ani raz a je to moja voľba a to ešte neznamená, že zato som neschopná matka. Nehnevajte sa, ale aj mňa by sa, ale ja by som si také slová nedovolila povedať ani najlepšej kamarátke a nieto ešte niekomu, kto vstúpil do diskusie a nežiadal o názor ostatných.
Ako som písala aj ja včera používať sedačku zn. Caretero a čo? Zato som neschopná matka? Takisto je testovaná ako aj Britax, alebo podobné autosedačky, kde platíte značku. Dnes som sa pre zaujímavosť opýtala na tu skloňovanú autosedačku zn. Cam náčelníka polície a na moje počudovanie mi povedal, že je testovaná a podľa neho je to talianska značka a je o.k.. Ja osobne túto značku nepoznám a prvýkrát som o nej počula tu na fóre, takže svoj názor prezentovať nebudem. A jeho názor na jazdu v protismere? Povedal mi toľko, že aj tam hrozia úrazy a to od poranení nôh, panvy, končiac vážnymi zlomeninami. Jeho definitívna odpoveď bola, že ak sa má stať, stane sa a ak stretneš blbca na ceste, tak máš jedno ako je sedačka pripútaná. A teraz čo, asi je aj policajt neschopný?

yanni
6. nov 2017

@sandral ono Cam je testovana a ano je talianska. Zial, ked je nieco testovane, neznamena hned, ze tie testy presiel. Aj na maturite vlastne testuju a ako podaktori dopadnu? Jeden prejde, druhy prepadne.
Pozri si vysledky testu. Cam GAra prepadla v teste v bode bezpecnost na plnej ciare.

A k tomu spätnemu sedeniu. keby to nebolo ok pri tak malom dietati, tak by sa s tym zakonodarcovia vobec nepiplali a nevymysleli na to dokonca nadriadeny EU zakon. Takze v otazke bezpecnosti su si odbornici jednotni. A nie len ludkovia co si pri crash testoch. vsetci. Spytaj sa ktorehokolvek chirurga, detskeho ortopeda atd. ake je a ako funguje detske telicko.

bnov
6. nov 2017

@yanni Je každého osobná vec, akú má autosedačku a nechce sa mi to tu čítať celé od začiatku, ale myslím, že ona sem aj písala, že ju používajú v druhom aute starých rodičov, tak zrejme starý rodičia netrepú decko denno - denne na tisíce kilometrov. Kopec ľudí má autosedačky, že strach a hrôza, dokonca aj tu niekto spomínal Naniu a Ferrari, čo je v podstate tiež Nania a každý bol spokojný. Nie každý si môže dovoliť kúpiť 300 eur autosedačku a koniec koncom ak sa niečo predáva v SR, tak to aj zodpovedá určitým predpisom. Ja som pozerala na nete tú strašne osočovanú autosedačku Cam Gara a spĺňa normy. Áno, v určitých veciach je slabšie ohodnotená, ale nie je nevyhovujúca.
Ja mám manžela zhodou okolností policajta na doprave a jeho názor sa zhoduje s názorom
@sandral. Ak stretneš debila, tak chirurgovia majú dosť práce, ale zase policajti tvrdia niečo iné. Ak mi dieťa spadne zo schodov a doláme sa tak akože budeš vedieť, že spadlo preto, lebo máme nekvalitné schody? Poniektorý ba najradšej vozili dieťa v protismere do dospelosti, poniektorý to odmietajú a čo? Nie si za nikoho zodpovedná a ani kompetentná nato, aby si súdila.
Čo sa týka kvality autosedačiek tak radšej pomlčím. My sme mali vajíčko, čo obstálo aj neviem v akých testoch a nakoniec som ho darovala, lebo bolo o ničom, totálne nevyhovujúce. Kamarátka mala vajíčko za 60 eur a poviem iba toľko, že to naše za 240 eur sa mohlo vedľa neho skryť.
A k tým autosedačkám ešte asi toľko, že aj Rumunsko patrí do EU a autosedačku tam od teba nikto nechce a tiež majú menšiu nehodovosť ako my v SR a takisto poniektoré balkánske štáty.

sandral
6. nov 2017

https://www.modrykonik.sk/forum/do-auta/autosedacka-v-smere-verzus-v-protismere-jazdy/ tu sa už niečo podobné rozoberalo. Tiež my nedalo a vyhľadala som si tú sedačku a je perfektne polohovateľná, takže zrejme rodičia nič nepokazia ak je aj v smere jazdy. Skoro ako vajce.

meluela
6. nov 2017

@bnov
@sandral
Predpokladam, ze policia sa zaobera len ci nieco splna vyhlasku/normu a nie studovanim odbornych informacii
Avsak uz minimalne z toho, ze je v platnosti nova norma, ktora prikazuje v podla nej homologizovanych sedackach vozit dieta v protismere do 15m sa da usudit, ze zakonodarca ma asi nejake zavazne informacie o tom, ze to prospeje bezpecnosti.

Za lekarov napr. takato vyzva asociacie americkych pediatrov, dokonca uz z r. 2011 kde odporucaju protismer minimalne do 24m ... https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-pre...

Ono myslim ze aj chirurgovia z kramarov by suhlasili, ze sa lahsie napravaju nohy nez lebky a chrbtice ...

meluela
6. nov 2017

Ak niekoho zaujimaju aj fakty a nie dojmy, toto je velmi dobre spracovana sprava pre rodicov od svedskej poistovne ktora dlhe roky robi vlastny vyskum bezpecnosti: https://www.folksam.se/media/Rapport_Bilbarnsto...

meluela
6. nov 2017

pre tych co neradi citaju aspon obrazok

meluela
6. nov 2017
bnov
6. nov 2017

@meluela A čo? Vo Švédsku? U nás do 9 kg: https://najmama.aktuality.sk/clanok/230927/pozo..., odporučiť môžeš, nanútiť nie, je to každého osobná vec. Neviem, či ťa za to platia, aby si si nanútila svoj názor, alebo nie, ale každý sme si zodpovedný za svoje dieťa. Moje malo 9 kg ako 7 mesačné.

bnov
6. nov 2017

@meluela Zákon bude platný od 1.1.2018 a bavíme sa o súčasnosti, možno tie deti už budú mať dávno 15 mesiacov a do 4 rokov mi to nikto neprikáže a ani do 24 mesiacov. A tak mimochodom:
•Neexistuje žiadny zákon alebo nariadenie, ktorá prikazuje konečnému zákazníkovi vymeniť jeho súčasnú autosedačku za i-Size autosedačku.
•Všetky v súčasnosti predávané autosedačky spĺňajú najvyššie bezpečnostné predpisy a všetky dôležité zákonné štandardy a možno ich naďalej bezpečne používať.
Diskusia, ktorá nikam nevedie. Každý zodpovedá sám za seba a svoje dieťa a zatiaľ nepoznám zákon, ktorým by sa prikázalo, že rodičia sa budú riadiť podľa teba.

yanni
6. nov 2017

@meluela super clanok. Inak je tam aj odstavec k tym noham. Tak akurat nedavno som pocula: polrocne dieta vyrastlo z vajca. Na otazku ako "vyrastlo" bola odpoved "nohami tlaci do sedadla auta"😨

Keby si videla ako ma nasa skrcene nohy. Memsie auta su nevyhoda. ale na kratsie cesty je to ok. A nas najstarsi (takmer 12 a este na podsedaku ma stale nohy v tureckom sede (Sharan ma integrovane podsedaky). No ja by som tak 800 km cestu envydrzala. a on sa tak aj vyspi😂

V Sharane je BeSafe a isofixom sa nam da nastelovat aj dalej od sedadla, cize je tam viac miesta aj na nohy. Co na dlhe cesty (pre mna je dlha cesta 4 hodiny plus) je vyhoda ale zase ani so skrcenymi nebol nikdy problem.

Inak na margo spania. Mam to vyskusane. V protismere mi dieta zaspi skor a spi aj dlhsie a kvalinejsim spankom. Mali sme v lete viac krat v aute z pozicovni (dovolenky, zahranicie atd) a tam ani bohovi nechcela spat. Uplne hotova, aj ked uz bol jej cas, nie a nie azspat. A to sme vzdy dbali na to aby bola sedacka polohovatelna. Potom doma/na hoteli atd. odkväcla do piatich minut. Cize, nasej v smere jazdy nevyhovuje. Jednoducho sa asi nevie uvolnit. A nemyslim, ze ma pozeranim v tomto smere viac podnetov. V sedacke spätne sedi vysoko a vidi dobre aj cez okno napravo aj nalavo aj cez zadne.

meluela
6. nov 2017

@bnov bavime sa o tom, co zakon povoluje, alebo o tom co je z pohladu rodica dostatocne bezpecne?

- pre mna ten, co posadi dieta pod 9m v smere jazdy je uplne mimo ak ma informaciu o tom ake je to nebezpecne. ak sa este o tom aj hada, no skoda reci :-/
- 9-12 je to pre neho mozno akceptovatelne riziko aj ked to nie je optimalne
- 12-15 je to jeho volba ak je s tym ok nevidim to ako fatalny risk aj ked to stale nie je idealne ale babo postupne silnie a stava sa to pre neho menej nebezpecnym
- 15-24, 24+ to uz je kazdeho osobna vec ci chce dieta este viac chranit alebo potrebuje mat sedacku z praktickych dovodov v smere

yanni
6. nov 2017

@bnov inak vaha nie je dolezita. 9 kg mala nasa v roku a pol. Kolko malo dvoje dieta s tymi 9 kg cm? Pretoze je rozdiel 9 kg a 70 cm a 7 mesiacov (nechodiace, nesediace, telicko este viac menej nespevnene atd) a je rozdiel 9 kg, 85 cm, dieta behajuce, skakajuce, plavajuce, postrach ciest na odrazadle. Dobra rovnovaha, ovlada vcelku dobre svoje telo aj po motorickej a psychickej stranke (na den odplienkovane bez nehod).

Preto, ak si zakon citala a celkovo info o i-size, urcite viec, ze nove i-size uz nie su delene podla hmotnosti alebo podla vysky dietata.

meluela
6. nov 2017

@bnov ja viem ze 1.1.2018 sa nic nemeni, to len bulvarne media tak nafukli. Budu sucasne platne dve homologizacne normy, jedna naprd a jedna i ked nie idealna ale prisnejsia

andrbeata
6. nov 2017

@yanni Aj ja viem, že nebudú delené podľa váhy, ale výšky, ale určite kvôli tomu autosedačku meniť nebudeme a mnoho iných ľudí tiež nie.
Tu vôbec nejde o to, aká autosedačka, ale išlo tu o správanie niektorých ľudí. Naďalej si myslím, že je to každého osobná vec, ako nosí dieťa v autosedačke a nikto nemá právo súdiť toho druhého, ako tu už písali aj mnohí iní predomnou. Ja som spokojná s Cam Gara a kvôli tebe ju určite nevyhodím.

yanni
6. nov 2017

@meluela ano, nic sa nemeni. rata sa s ca. 10 rokov prechodna doba. Zmeny pojdu na etapy. ECE R44, cize terajsia norma:
1. faza nove sedacky podla tejto normy nedostanu "palketu"
2. faza na produktoch, ktore uz existuju (su na trhu) sa nebudu moct robit zmeny (update)
3. faza zakaz vyrabat produkty podla starej normy
4. faza zakaz nakupu a predaja produktov podla starej normy
5. faza zakaz pouzivat produkty vyrobene podla starej normy

Je to dlhy proces.

meluela
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrbeata
6. nov 2017

@yanni A čo sa týka váhy a výšky dieťaťa, môj syn má 10 mesiacov a výšku necelých 73 cm, čo možno niektoré dieťa dosiahne už ako 7 mesačné.

bnov
6. nov 2017

@yanni Môj mal v 7 mesiacoch už 73 cm. Ja si tiež myslím, že je to každého osobná vec.

andrbeata
6. nov 2017

@meluela Nie si tu od toho, aby si súdila a nemiestne obrázky a poznámky si nechaj pre seba.

sashabb
7. nov 2017

@sandral písala som niekde niečo neslušné? 🙄 akosi to nemôžem nájsť ... ty tuším tiež nechápeš.
@meluela prvý obrázok úplne perfektný a keď už ani po názornej ukážke dotyčné nechápu čo sa tu píše a vysvetluje, tak je asi zbytočné im niečo vôbec vysvetlovať ďalej 🙄

yanni
7. nov 2017

@sashabb Vies co ja nechapem, preco sa vsetci tak zdrahaju vozit deti v protismere tak dlho ako sa to len da (popripade aspon tak dlho ako to novy zakon prikazuje).

kiks_1
7. nov 2017

Chcem sa spýtať, odkedy platí ten nový zákon na autosedačky? Jedná sa mi o môj prípad, ktorý aktuálne riešim v inej diskusii "Dopravná nehoda a zranené dieťa pri nehode". https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/zranene-dieta-pri-nehode/

meluela
7. nov 2017

@kiks_1 nova norma plati len pre nove sedacky oznacene ako i-size. stare sedacky s nalepkou ece r44/04 ostavaju nadalej legalne.
Na predom sedadle sa moze dieta prevazat, ak je to dovolene v navode sedacky a ak je spolahlivo vypnuty airbag. Podla crashtestov je to ori protismernych sedackach dokonca este bezpecnejsie, aj ked sa to cloveku tazko intuitivne veri.
Dieta sa musi prevazat v sedacke ktora je urcena pre jeho vahovo-vekovu kategoriu, po novom podla vysky. Vo vasom pripade by to mozno zavazilo ak dieta naozaj sedelo v nevhodnej sedacke - napr. 3 mesacne 5kg dieta v smere jazdy v sedacke 9-18 a nieco vazne by sa mu stalo a prebiehal by sud, tak by sudca to mozno bral ako polahcujucu okolnost pre vinnika nehody. Ale nie som pravnik a zrejme taky pripad este na slovensku ani nebol.

yanni
7. nov 2017

@kiks_1 od 01.01.18 ale je prechodna doba. Nemusis mat i-size, vsetky sedacky podla terajsej normy sa mozu dalej pouzivat. Len musis mat samozrejme veku a vyske dietata vhodnu sedacku.