Je lepšie bábätko v autosedačke či hlbokej vaničke?

ivush
9. júl 2007

Ahojte, chcela by som sa opýtať na názor mamičiek a budúcich mamičiek, či dávate (resp. plánujete dávať) detičky počas cesty autom od narodenia do autosedačky alebo do hlbokej vaničky ? Samozrejme hovorím o tých hlbokých vaničkách, ktoré sú na to špeciálne certifikované a prispôsobené - dajú sa normálne pripútať bezpečn. pásom + vo vnútri je pás na pripútanie dieťatka...
Mne sa to zdá celkom praktické - jednak, že taký úplne malinký drobček si aj počas jazdy autom pohodlne leží a pri vystupovaní ho netreba budiť (prekladať)...predsalen tá autosedačka nie je natoľko pohodlná pre novorodeniatka, ktoré nemajú pevné držanie telíčka. No na druhej strane - neviem či z pozície šoféra by som cez spätné zrkadlo videla na dieťatko, ktoré leží vo vnútri tej hlbokej vaničky...Preto budem rada ak prispejú svojimi skúsenosťami maminky, ktoré to už majú aj odskúšané 😉 Ďakujem.

ena
9. júl 2007

ja si myslim, ze klasicka autosedacka je bezpecnejsia a pri malickych detoch aj tak ako autoseadcku pouzivas sedacku-vajicko a taku sedacku mozes vybrat a odniest v rukach alebo nakliknut na konstrukciu kocika, takze to moze byt tak isto bez zobudenia dietatka.
Na druhej strane, je asi lepsie pre babo lezat na rovnom ako byt v sedacke, ale aj tak si myslim, ze sedacka je lepsia a bezpecnejsia..

dorotka
9. júl 2007

vo vanicke som ju prevazala akurat z porodnice inac pouzivame vajicko raz sme ju este skusali dat do vanicky a revala ako tur teraz ideme na stvorhodinovu cestu tak vaham lebo na dlhsie trasy by sa mali pouzivat skor tie vanicky ale fakt si neviem predstavit ze tam mala vydrzi

dai
9. júl 2007

tiez si myslim ze sedacka je bezpecnejsia...
okrem toho nam lekar novorodeneckeho hovoril, ze tie vajicka napodobnuju polohu babatka v brusku a preto su velmi vhodne... napriek tomu ze tam babo nelezi rovno...
som si citala aj napr. ze babatka ktore maju reflux alebo nejake ine problemy s grckanim a travenim by mali cez den spavat v autosedacke - vajicku - zevraj to pomaha 😖

ena
9. júl 2007

dorotka: myslim si, ze mala ti vydrzi 4 hodinovu cestu skor v sedacke ako vo vanicke, teda, pokial ti celu cestu neprespi..

kasis
9. júl 2007

My sme v piatok presli 3 hod cetu do Nitry a spat a brali sme aj sedacku aj vanicku, maly po pol hodine v sedacke zacal strasne vrestat, tak sme ho prelozili do vanicky a krpec zaspal do 10 min a prespal celu cestu. Naspat sme ho ani nedavali do sedacky a spinkal cely cas.

titkovamiriam
9. júl 2007

autosedacka je urcite najlepsia 😀

masinka
9. júl 2007

my pouzivame autosedacku-vajicko.zda sa nam to bezpecnejsie. babo tam ma fixovanu aj hlavicku, co myslim vo vanicke nie je

verus
9. júl 2007

baby, crashtesty boli v tomto smere dost vyrecne. nedopadli v nich najlepsie ani vanicky renomovanych znaciek (PP, Jane). Orientacia autosedacky proti smeru jazdy a vyvysenie hlavicky a trupu dietatka pocas jazdy maju z bezpecnostneho hladiska velky vyznam. To, ze taketo vanicky su schvalene a zodpovedaju europskym normam, neznamena, ze su rovnako bezpecne ako autosedacky - ani auta nemaju rovnaku uroven bezpecnosti, hoci zakladne normy splnaju. Je ale pravda, ze z hladiska vyvoja chrbatika nie je dobre babatka nechavat dlho vo vajicku. Niektore sa uz robia aj tak, ze po nakliknuti do kocika ich mozete dat do lezatej polohy, to sa mi zda celkom dobry napad.

zuz11
9. júl 2007

nikdy by som nepouzila vanicku do auta ani na to urcenu 🤐 najlepsie je vajicko 🤐 aj ked mala Hanka 4mesiace a sli sme do BB bola vo vajicku, bezpecnost jhe bezpecnost 🤐 mam pocit ze ziadna vanicka sa nevyrovna autosedacke 😉

kangaroo
9. júl 2007

.........už z pôrodnice s vajíčkom....a nikdy inak 😉

ivush
autor
11. júl 2007

Nuž takže podľa vašich názorov a skúseností to nevyzerá na nejakú veľkú dilemu 😉

benabianca
11. júl 2007

aj ja si myslim,ze autosedacka je urcite bezpecnejsia,babo je tam sice skrcene,ale tak bolo predsa zvyknute byt aj v brusku.A tu v Irsku nie je vanicka ani povolena do auta.

bubonic
11. júl 2007

ivush mám ešte jedno riešenie - podľa mojej sestry - necestovať a nemusíš riešiť dilemu 😀 .
aby si bola v obraze - ona vajíčko neuznáva, maximálne na cestu do pol hodiny. takže ďalej radšej necestuje. 😒
ináč keď mi malý zo začiatku grckával, tiež mi lekárka odporúčala dávať ho po jedle tam. teraz je to už horšie - nechce tam ležať, ťahá sa mi do sedu. zatiaľ zabrali hračky, uvidím dokedy. každopádne som za vajíčko, vanička mi príde absolutne nevhodná, nech je vybavená akokoľvek. okrem toho vajíčko podľa mňa je dobrý základ na učenie dieťaťa na autosedačku, keďže sú povinné.

majula
11. júl 2007

Ahojte..tak my máme autosedačku Peg Perego...nebola zrovna lacná...oni majú tuším dva druhy autosedačiek pre detičky od narodenia a táto čo máme my, je tá drahšia. No ale je úplne na h..o, pretože malý v nej sedí, je úplne pokrčený, hlavička mu padá, no strašný pohľad...som povedala, že pokiaľ nebude mať aspoň 3 mesiace nedám ho tam ani za svet. Pritom je to sedačka pre malinkaté bábätká...chcela by som vedieť, či ste s touto sedačkou spokojné...tie ktoré ju máte...lebo ja teda nie.
Tak teraz ho musíme prevážať vo vaničke ☹

susik77
11. júl 2007

ja si tiez myslim, ze sedacka je bezpecnejsia-tiez siom pozerala tie crashtesty v telke-ako ukazovali, ako dopadne babetko, ked ho matka drzi v naruci - je to dost nebezpecne...
ale nie je to bohvieco na chrbticu-asi to budeme riesit tak, ze prve 4 mesiace budeme chodit len na kratke trasy-po meste a k nasim na Slovensko - asi 400 km pojdeme ked bude mat mala tak 5-6 mesiacov...

benabianca
11. júl 2007

majula-ja sice peg perego nemam,ale mate v nej aj opierku hlavy?alebo mate ju dobre priputanu v aute,myslim spravnu polohu?

lucqa
11. júl 2007

ahoj, my ked sme kupovali autosedacku v Rakusku, tak som tiez chcela vanicku, ale vtedy mi predavacka povedala, ze oni vanicky nemaju, lebo tam su zakazane.
A suhlasim s verus, lebo som tiez videla tie crashtesty.
A testy autosedaciek a crashtesty su na: www.adac.de/Tests/Kindersicherung/

ivush
autor
11. júl 2007

Majula, môj bráško má tiež Peg Perego pre syna, ale má také to klasické vajíčko v ktorom je drobec OK (tá lacnejšia)...Neviem, že či ten drahší variant - ktorý máte vy - už náhodou nemá klasickú polohu autosedačky kde dieťatko fakt sedí...v tom vajíčku nesedí...Podľa mňa je to chyba výrobcu, že uvádza vek od 0mes...Ona zrejme vydrží do väčšej váhy dieťatka, ale je vhodnejšia až pre dieťatko, ktoré má už pevnejší chrbátik...

Ja si tiež myslím, že akákoľvek autosedačka či vajíčko nie sú vhodné pre úplne malé mimčo na dlhšie trasy...ale po meste keď v aute strávi človek max. 30min je to snáď OK...a keď pôjdeme na dlhšiu trasu tak to budeme asi striedať - keď bude drobátko spať dáme ho do vaničky nech sa pohodlne vyspinká (budem sedieť pri jeho hlavičke) a keď bude hore tak nech posedí vo vajíčku..

adetka
11. júl 2007

ahojte...

tak ja som Mirku prve tri mesiace vozila vo vanicke od PegPerega... posadila som ju uz v porodnici do autosedacky (tusim mam taku aku spominala majula)... a Mirka v nej bola neskutocne skrutena... hlavicka jej neustale klesala... nedala sa dat na lezato... a tak sme presli okamzite na vanicku... bola v nej priputana ku dnu takym specialnym remenom... a vanicka bola uchytena o popruhy... teraz uz pekne sedkame... a vozime sa iba v autosedacke... ale stale, ked zaspi ma obcas hlavicku zvesenu...

tiez si neviem predstavit prudsi naraz auta, ked bola vo vanicke... ale pravdepodobne by trosku lietala akurat vanicka...

ivush
autor
11. júl 2007

adetka, práveže ja sa obávam, že pri prudšom zabrzdení auta (nehovorme hneď o náraze) vlastne bábätku trhne hlavičkou a krkom do strany keďže vo vaničke leží bokom k smeru jazdy...v tom vajíčku má predsalen to vystúženie z oboch strán hlavičiek a hlavne ho to nemá prečo trhnút do boka keďže "sedí" v proti smere jazdy... 😅

adetka
11. júl 2007

ivush...ale v autosedackach 0+... cize nie vajickach... ako my mame... by jej (kedze krcne stavce nema pevne) pri naraze... po tom ako by sa hlavicka zaprela dozadu, do operadla... by sa jej smerom dopredu nemala o co hlavicka opriet... a tak by si mohla zlomit krk smerom dopredu... aspon z toho som mala... a dokonca aj teraz este obcas mavam strach...

vavka33
11. júl 2007

Ale teraz je uz ten zakon,ze babo sa nesmie prevazat v ziadnej vanicke,su na to prave tie "vajicka"

luciaj
11. júl 2007

zakon nehovori o tom, ze to ma byt vajiko alebo autosedacka, hovori o detskom zadrziavacom systeme, co moze byt aj vanicka, ak splna normu XY (cislo si nepamatam).

mna by zaujimalo, peco je autosedacka bezpecnejsia ako vanicka. viete mi poradit nejaky link na porovnanie bezpecnosti??? dik

sue
11. júl 2007

Lucij, už len keď si uvedomíš, že dieťa v autosedačke sedí,leží proti smeru jazdy a avo vaničke je bokom, musíš si uvedomiť ten rozdiel... taktiež vo vaničke nie je 5bodový pásový systém...

luciaj
11. júl 2007

no ano, ale tak ako napisala adetka, ked je proti smeru jazdy, tak pri prudkom naraze mu moze hodit hlavickou dopredu, a to tiez nie je moc bezpecne, hlavne ked krcne stavce este vobec nema pevne ... tak neviem 😒

dorotka
11. júl 2007

babule ja mam malu ugrckanu a v aute vo vajicku sa mi pravidelne pogrcka takze sa mi to z praxe s tym vajickom zda blbost co mne lepsie zaberalo bol babyvak doma som ju skor ukladala do lehatka
ena skor som to myslela ze skombinovat oboje ked zaspi tak do vanicky som si ista ze keby som ju dala do vanicky ked je hore ziapala by o dusu my mame vajicko jane a tiez jej pada hlavicka dopredu aj ked na dobru radu z konika jej ju podkladam plienkou ked zaspi a uz je to lepsie

sue
11. júl 2007

Luciaj, no neviem aký vy máte pásový systém na vaničke - my máme akože tiež homologizovanú aj ako autosedačku, ale mimi by som v tom v aute nevozila - je tam pripútané len jedným pásom cez bruško...

ena
11. júl 2007

luciaj:ja som raz pozerala stranku, kde boli nejake crash testy a tusim aj video nejake, ale nepamatam aka adresa bola, sa mi nieco mari, ze tilly to tusim spominala, ale fakt si nie som ista..

vesi
11. júl 2007

ivush, jednoznačne autosedačka.Vozili sme v nej už prvú dcérku aj ked neboli povinné.

majula
12. júl 2007

benabianca...túto sedačku máme, našla som ju na stránke babymarketu:
http://www.babymarket.sk/index.php?page=view&co...
Samozrejme ju máme správne pripevnenú...ale teraz som si všimla, že tá lacnejšia (nemá také opierky hlavy) je viac na ležato, tak tam skúsim zavolať a spýtať sa, či by sme ju nemohli vymeniť 😒
adetka presne tak vyzeral aj náš malý, keď sme ho niesli z pôrodnice...odvtedy som ho tam dala 1 krát, ale to len kvôli tomu, že sme išli do Rakúska...a už mal 1 mesiac, tak som si myslela, že to bude lepšie, ale nie... ☹
kedy ti tam vedel pekne sedieť?