Je lepšie kúpiť autosedačku 9-18 kg alebo 9-36 kg?

tini
10. okt 2007

Mamicky, ja mam sice este len 7 mes. mimco, ale pomaly uvazujem o kupe novej autosedacky, pretoze z vajicka vyrastame. Zaujima ma vas nazor a skusenosti, je lepsie kupit 9-18 kg alebo hned 9-36 kg? V 'babatkach' to este nie je velmi aktualna tema 😀

martuska75
18. júl 2012

@nanika si zlatá 🙂 ale DS je mi asi trochu zruky. Skúsim asi pomrkať tu niekde.

dokocaidovoza
18. júl 2012

@nanika suhlasim, ze tie protismerovky su drahe, ale je to aj tym, ze sa ich predava malo (maly trh, maly vyrobcovia = vyssie ceny) a velke firmy, co by ich mohli ponukat aj za nizsie ceny ich k nam, z neznameho dovodu, nedovazaju (napr romer, ktory ich pod znackou britax predava v skandinavii aj v USA - kamoska, co zije v amerike si tam taku kupila, co v europe vobec nie je dostupna)

dokocaidovoza
18. júl 2012

@babymarket_sk vy mate s protismerovou autosedackou osobnu skusenost? Lebo ja ano, aj viaceri moji znami a s tym, co pisete, musim len nesuhlasit. Deti nam neplacu a nie je im ani zle. A my sme spokojni, ze su v bezpeci. Pre Vasu informaciu, aj Romer robi protismerove autosedacky a je hanba, ze ich nespristupni aj na nasom trhu. V Amerike uz kazdy pediater vie, ze protismer je potrebny aspon do 2 rokov. Minuly rok toto odporucanie vydala Americka asociacia pediatrov, cim vyvinula tlak na vyrobcov. Mozno by ste si o tejto problematike mali nieco prestudovat, ked sa autosedackam venujete. Odporucam napr tuto spravu, ktora presvedcila aj mna http://www.anec.eu/attachments/anec-r&t-2008-tr...

nanika
19. júl 2012

@martuska75 tak ja som skor okolie BA 🙂 Ale nemam problem komukolvek slusnemu z MK predviezt moje terajsie tri autosedacky 🙂 Ak nie su prave v stave - dobre sme sa najedli, chutilo nam a ta sedacka podla toho aj vypada 🙂

vavrenka
19. júl 2012

@dokocaidovoza my skor uvazujeme nad besafe comfort nie combi, len ta comfort sa mi zda byt taka vyssia, aby sommalej neobuchala halvu o strop auta pri nakladani 😀

nanika
19. júl 2012

@vavrenka tak to u nas vecny problem, pri malej, ale nie o strechu, ale otvor dveri 😠 😅

babymarket_sk
19. júl 2012

@dokocaidovoza
áno, mám osobnú skúsenosť... sú detičky, ktorým v protismere jazdy býva-nazvem to-mdlo...potom sú nepokojné, plačú a rodičia - šofér sa nedostatočne sústredí na jazdu...to je len môj názor a skúsenosť
😉
...ďakujem za odporúčanie,ale naštudovaného mám toho "hábadej" 😉

epka
20. júl 2012

@babymarket_sk suhlasim s @dokocaidovoza. My tiez mame sedacku v protismere, pouzivame ju dost casto a nic z toho, co pisete, nepozname. Mozno treba rozlisovat skusenost a skusenost. Lebo ked pisete "su deticky..." tak mi to neznie, ako osobna skusenost. Navyse, ja poznam ludi, co maju obycajnu autosedacku otocenu v smere a dieta im v nej place, ze nemozu vobec cestovat. A tiez tu po forach nevypisujem, ze detom v sedackach otocenych v smere jazdy je zle. Od niekoho, kdo ma profesionalny profil to vnimam ako velmi neprofesionalne.

martuska75
20. júl 2012

@epka
@babymarket_sk tak to by asi chcelo nejaké relevantné štatistiky, lebo v tomto súhlasím s @babymarket_sk mne malá už od istého času proti smeru byť nechcela. Tak možno do roka to bolo v pohode ale už potom chcela pozerať na svet v smere jazdy. Možno je to tým že mi v aute vôbec nespí. A naozaj nie je v mojom okolí jediná. Ved preto je dobré ak si rodičia môžu vybrať čo im vyhovuje. 😉

nanika
20. júl 2012

Ja mam rovnaku sedacku ako Martuska15 - Britax first class a musim sa k nej pripojit, v roku sme sedacku tocili. Ale na druhej strane si treba uvedomit, ze su sedacky, ako tato Britax, kde ten protismer beriem skor s rezervou, kedze priestor na nohy je limitovany sedadlom, na ktorom su umiestnene. Cize cim vacsie dieta, tym menej miesta a menej pohodlia. Z hladiska priestoru voci autu, su tieto sedacky ale velmi priaznive, lebo malokedy zaberaju viac miesta, ako sedacky - vajicka. Jasne, ze je tu limitom aj vaha dietata 10-13 kg do protismeru.
Naproti tomu su sedacky, ktore sa daju kupit na SR velmi zriedka. Ja com clovek, ktory si musi ist pozriet osobne do obchodu, co chcem kupit a na zaklade toho uz objednam aj z tramtarie. Taktiez dam vela na nazory a skusenosti inych ludi s konkretnou sedackou. Ale tak, ako nic nie je len cierne, nic nie je ani biele a nechce sa mi ani omylom verit, ze sedacky do protismeru do 18 kg maju len same pozitiva. Tu na SR chyba realna skusenost, ktora sa bude budovat roky. Realne si treba uvedomit priestorovu narocnost tychto sedaciek, ktore nezaberaju len priestor beznych sedaciek, ale plus dalsie cm. Ja sedim na sedadle spolujazdca uplne vpredu a dieta ma v zadu priestor na nohy akurat. Kam by som tu sedacku asi dala? Tu na SR nemame ako v USA jedno len rodinne velke auto na vyvazanie deti a nemame ani take platy, ako v Skandinavii. Ja si pre moje dve male deti taketo drahe sedacky ani nemozem dovolit. Takze volim len v ramci mojej penazenky a priestorovych moznosti auta.

Je statisticky dolozene (v inych krajinach, kde moze byt aj ina mentalita spravania sa vodicov), ze dieta vozene v protismere je lepsie chranene. Ja sa pripajam, ano, je lepsie chranene - krcna chrbtica. Akakolvek havaria je vsak vec individualna a ako ja neviem odhadnut, na ktorom sedadle v aute bude moje dieta v bezpeci, tak isto si nemyslim, ze pri akomkolvek naraze bude akurat protismerna sedacka zivot zachranujuca. Ja isofix v aute nemam, pultik, kedze poznam svoje deti tiez nemame. Realne si myslim, ze moje deti vozim v takej strednej triede, auto mam skoro 10 rocne, takze tu sa o novych technologiach a ochrane pasazierov velmi bavit nemozeme. Ale zijem a netrapia ma v noci zle sny, ze som nebodaj zla matka a nevzala som si uver na nove auto a autosedacky.

nanika
20. júl 2012

A co sa tyka @babymarket_sk , doteraz som sa vzdy radila s Tonkom, ktory tam uz bohuzial nepracuje, co je podla mna vecna skoda a o nahradnom cloveku sme tu zatial nemali ani tuk, takze sa neviem vyjadrit o skusenostiach cloveka, ktory prisiel tu na MK na jeho miesto. Tymto sa pripominam, ze by bolo od vas mile, keby ste sa bud predstavili na fore, aby sme vedeli, s kym mame tu cest, alebo aspon do mojej IP, vdaka 🙂

dokocaidovoza
20. júl 2012

@martuska75 deti vo vajicku casom byt nechcu, pretoze z neho nic nevidia. Takze aj u vas ta nespokojnost nemusela suvisiet s tym, ze vajicko je v protismere. Protismerove autosedacky, ktore su urcene pre starsie deti su velmi odlisne, ako vajicko. Dieta v nich ma super vyhlad a urcite sa nenudi, ani ked prave nespi. Statistiky nepokojnosti dietata v autosedacke pravdepodobne neexistuju, co vsak existuje su statistiky urazov deti v zavislosti od otocenia autosedacky. Napr tento clanok je zaujimavy http://www.eurosafe.eu.com/csi/eurosafe2006.nsf...

je to studia, ktora sumarizuje vyskumy na tuto temu
tu je podstatna cast clanku: It concluded that rear facing seats were more effective than forward facing seats in
protecting children aged 0-23 months for all crash types (odds ratio 1.76, 95% confidence
interval 1.40 to 2.20). Effectiveness estimates compared with no restraint were 93% for
rear facing seats and 78% for forward facing seats. These were calculated using estimates
of the percentage reduction in rate of injury if all children changed from being unrestrained
to being users of the particular car seat type. In side impacts, children were much more
likely to be injured in forward facing seats (5.53; 3.74 to 8.18). When children aged
12-23 months were analysed separately, the findings remained: children in forward facing
seats were much more likely to be injured (5.32; 3.43 to 8.24).

dokocaidovoza
20. júl 2012

@babymarket_sk ked sme sa zaujimali o protismerove autosedacky pre kategoriu 9/18 kg, boli sme sa opytat aj vo Vasom obchode. Povedali nam, ze o takych sedackach nepoculi (to samo o sebe je velka diera vo vedomostiach) a ze poculi o obojsmernych, ktore su, kazdopadne, pre starsie deti menej bezpecne ako autosedacky v smere jazdy. Z toho mi vyplyva, ze predsa len mate v tejto oblasti urcite medzery, ktore by bolo vhodne si dostudovat a zaskolit v nich aj Vas personal. Pretoze, ak nieco tvrdi Americka asociacia prediatrov aj Britska lekarska spolocnost, tak by ste o tom mali vediet aj Vy, inak ludi desinformujete. Az mi mraz beha po chrbte, ked si predstavim, ze kvoli Vasej neznalosti tejto problematiky sa moze vazne zranit alebo nebodaj zahynut niekoho dieta!!

nanika
21. júl 2012

@dokocaidovoza co tak si dostudovat podmienky pouzivania tohto fora:

“Fórum je miesto, kde sa všetci stretávame, rozprávame sa, radíme si, pomáhame si, spoznávame sa. Ak to má byť miesto príjemné pre všetkých, je dôležité správať sa tu slušne, rešpektovať ostatných a nezneužívať možnosť hovoriť k všetkým”

"uverejňovať Príspevky ohovárajúce, obťažujúce alebo vnucujúce Tvoje osobné názory Ostatným,"

martuska75
21. júl 2012

@dokocaidovoza už končím s debatami na tému protismerných sedačiek, som si istá že vo všeobecnosti môžu byť bezpečné, ale nie u nás kde som sa v kuse za jazdy otáčala na revajúce dieťa. Ale ďakujem za školenie. Inak myslím že si na túto tému už založila diskusiu tu na MK takže myslím že mamičky čo majú záujem o takúto sedačku to môžu riešiť tam. Kúpiť sa dajú aj tu v SR cez net určite takže aj s tým by nemal byť problém. Sama som na ne narazila pri hľadaní.
K môjmu príspevku o vajíčku som samozrejme nepísala, už aj @nanika tu včera písala že sa bavíme o Britaxke First Class - vo vajci sme samozrejme nevyržali ani do trištvrte roka - čo je veľká škoda lebo to sú podľa mňa najbezpečnejšie sedačky.

babymarket_sk
21. júl 2012

@dokocaidovoza
myslím si, že Váš príspevok nestojí za reakciu, nakoľko už ide naozaj o osočovanie...
@nanika
@martuska75
Aby ste si boli isté, že svoje deti máte dostatočne chránené, len jedno moje zamyslenie:
Viem ovplyvniť ja - ako šofér náraz zo zadu? Ak k takémuto nárazu dôjde, ktoré dieťa je viac chránené, to, čo je v autosedačke v protismere jazdy? Alebo v smere jazdy?
Každá matka/otec chce pre svoje dieťa len to najlepšie a nikto nemá právo mamičky, ktoré si vybrali iné kvalitné autosedačky odsudzovať, že urobili chybu, keď si nezvolili takú istú ako má "dokocaidovoza"

Viem,že to bude úplne mimo tému...pre @dokocaidovoza... http://www.jajsem.com/neurochirurg-ma-vyzvu-pro... ...aj toto riešite bez kompromisu...

nanika
22. júl 2012

@babymarket_sk ved to, nie som vestica, naraz moze prist zpredu, zo zadu, jedina istota je skor uzavreta sedacka typu musla, ktora ochrani z boku - aspon co sa tyka pliecok a hlavy.
Rozoberala som s jednou maminou cez IP, ktore sedadlo je pre dieta najbezpecnejsie. Da sa nieco take povedat? A co ked mame tie deti dve, tri... Asi sa treba trapit len vecami a okolnostami, ktore vieme ovplyvnit a modlit sa, nech je vsetko v poriadku.
A zamyslenie na temu, ci viem ovplyvnit naraz zo zadu, hm, asi je to najmenej ocakavany naraz, lebo clovek rata s tym, ze prednemu sa stihne vyhnut, ale zadny necaka.

dokocaidovoza
22. júl 2012

@babymarket_sk je mi luto, ak ste moj komentar vnimali ako osocovanie. Tak som to urcite nemyslela. Na druhej strane, patrim medzi Vasich zakaznikov a od profesionalneho obchodu, v ktorom i ja nakupujem, ocakavam, ze bude poskytovat vsetky potrebne informacie pre zakaznika, ktore su dostupne. Kedze mate na konikovi profi profil, chcela som Vam dat touto cestou spatnu vazbu, ze ja som tieto informacie u Vas nedostala a musela som ich hladat inde. Suhlasim s babami vyssie, ze kazdy rodic sa v tychto veciach musi rozhodnut sam a kazdy z nas robi vsetko preto, aby sa rozhodol spravne. Verim tomu, ze aj vy sa snazite rodicom pomahat, aby urobili co najlepsie rozhodnutie.

dokocaidovoza
22. júl 2012

este pre doplnenie, uvedomujem si, ze moje vyjadrenie vyssie je velmi ostre a emocionalne... je vsak podmienene tym, co som si nastudovala o protismeorvych autosedackach: In 2008 ANEC, the European consumer organization, published a research report based on real accidents in US, UK and Sweden. Especially the UK numbers were sad, of the 8 death accidents study from the UK 6 children could have survived(some of them with only bruises) if the had been in a correctly installed rear-facing car seat instead of a forward facing one. ANEC's conclusion was that all children in Europe under the age of four should be in rear-facing car seats. (citovany vyskum http://www.anec.eu/attachments/ANEC-R&T-2008-TR...)

dokocaidovoza
22. júl 2012

@nanika
posledna vec (len pre zodpovedanie otazok, ktore sa tu vynorili v diskusii ohladom narazu spredu, zboku a zozadu)
pripajam odpoved zo stranky http://www.cpsafety.com/articles/stayrearfacing... (v anglictine - ak treba, pomoze google translator...)

Frontal and side impacts are the most common type of crashes. They account for 96% of all crashes. They are also the most deadly type of crashes (especially side impacts) and rear-facing children have MUCH more protection in both types of crashes than forward-facing (toto dokazuje studia http://www.eurosafe.eu.com/csi/eurosafe2006.nsf...). In the 4% of rear impact crashes that a rear-facing child would be in, they have at least the same amount of protection that a FF child would have in a frontal impact, with the added benefit of less crash energy being transferred to them, and the fact that the rear impact is usually not as severe.

The forces in a rear impact crash are much different from the forces in a frontal impact crash. In a frontal impact, the forces are much greater because the vehicles are usually traveling in opposite directions. Experts suggest that a frontal crash is the same as hitting a concrete barrier � the vehicle and all occupants come to a dead stop within less than 1 second.

When you are struck in a rear impact, the vehicles involved are traveling in the same direction, and the vehicle that is hit in the back has room to move forward. The crash force on the occupants is much less than in a frontal impact. The movement of the impacted vehicle, in addition to the crush zone, absorbs a lot of the crash energy, so it is not transferred to the child. Additionally, the majority of rear impacts are at low speeds.

In short, if your child is rear-facing, he has optimal protection in the types of crashes you are most likely to be in. If he is forward-facing, he may have optimal protection in a rear-end crash, but statistically, that is the least likely to happen and he is 60% more likely to be injured or killed in the types of crashes (frontal, side impact) you are most likely to be in.

You can learn more about the physics of rear-facing at http://www.car-safety.org/rearface.html

nanika
23. júl 2012

@dokocaidovoza dakujem, citat to nebudem, momentalne mi to pride za prve ako spaming tejto temy a za druhe ziskavam silny pocit, ze ste predajca. Opatovne vas vyzyvam, ako to urobila uz Martuska75, aby ste tuto temu uz nespamovali a nezaplavovali vasimi nazormi, linkami a kopirovanim z linkov. Odporucam presun do temy na to urcenej.
Je zakazane na tomto fore:
"uverejňovať Príspevky ohovárajúce, obťažujúce alebo vnucujúce Tvoje osobné názory Ostatným,"

epka
23. júl 2012

@dokocaidovoza ohladom tych predajcov si to sice napisala dost necitlivo, ale s obsahom suhlasim - aj my sme mali podobnu skusenost ked sme hladali autosedacku otocenu do protismeru. V podstate vo vsetkych obchodoch...

nanika
25. júl 2012

Len pre info, "dokocaidovoza" bola adminom zablokovana, kedze sa potvrdilo podozrenie, ze sama tieto sedacky predava a na tomto fore je sama "pro". Zostalo mi smutno...

nanika
25. júl 2012

@martuska75 http://www.britax-roemer.cz/autosedacky/autosed... tu mas link na rozmery evolvy, zmenili stranku, som ich musela hladat 🙂

martuska75
25. júl 2012

@nanika dík. Inak som práve pozerala do čoho som narvala Niňu v tom Pre deti a mám pocit že je to inkriminovaný sedačka čo ju tak preprali naposledy v D-teste. http://www.kiddy.bejby.cz/dokumenty/guardian_fi...

nanika
28. júl 2012

@martuska75 Marti, to si uz nepamatam, co bolo v tom teste, ale mne sa na tej sedacke nepaci, ze je taka obmedzujuca v oblasti podsedaka a verim tomu, ze pultik ani omylom. Emka ma potrebu sa hned po priputani povyzuvat, nohy poobzerat a tak, co sa s pultikom neda 🙂

martuska75
28. júl 2012

@nanika absolútne "vybuchla" v bezpečnosti - konkrétne čelný náraz. Viem ti nejako poslať prílohu pdf? idem kuknúť či sa dá cez ip. No už som pozrela a neviem ako. Takže len ak by si chcela nejako do mailu.

mili01
28. júl 2012

@martuska75
@nanika Tak baby, nestihla som poďakovať za reakcie, vybrali sme, objednali a už je doma 🙂 nakoniec máme Chicco X-Pace v čiernej farbe (holt pomer kvalita/cena vyhral). Je otestovaná i Dekrou, i Adacom, tak snáď to bude ok a úplne najradšej budem, keď jej kvalitu čo sa bezpečnosti týka, nikdy nebudeme musieť v praxi overiť ... Má i tú hlavovú opierku mušľovitého tvaru, vyzer to, že malá je tam spokojná, dnes si ju tu v obýváku obliezala a furt že "hačí" 😀 zajtra ju dáme do auta a vyskúšame prvú jazdu 🙂 čo ale určite kúpime, tak nejaké polstrované krytky so zvieratkami na tie pásy, fakt mi prídu také hrubé ostré gumové.... A okrem toho, kam vešiate deťom hračky???? keď vlastne už na sedačke nie je to madlo, čo bolo vo vajíčku a hračky pekne viseli??? 😕 si neviem predstaviť, čo tam Mirči hračky udrží, ona všetko rozhadzuje okolo seba, keď to nie je "pripútané"...

nanika
29. júl 2012

@mili01 oni sa predavaju aj zvlast madla s hrackami od vyrobcov hraciek, skus pokukat v obchode. Mala som jedno, este pri malom, ale nepouzivali sme, vzdy ho skopol a on na take veci nebol. U malej som to ani neskusala kupovat. My nemame ziadne hracky v aute, obcas si tam decka nieco donesu z domu, ale to vsetko drzia v ruke 5 minut a je to fuc.

Vybrala si dobre, a to, ze mas sedacku zatial v obyvacke je super, ja som tiez tak deti zvykala, ze kym sme sa prvy krat viezli, tak si pekne po sedacke polozili a chodili si tam "hacat" 🙂