Kúpa použitej autosedačky verzus kúpa novej

tinka_21
10. okt 2013

Maminy, kupovali ste niektorá autosedačku cez bazár, na inzerát, či už tu alebo niekde inde, to znamená, nie novú ale použitú?
Boli ste si ju osobne pozrieť? Čo ste si všímali na nej?
Viete, váham totiž nad tým, pretože síce by mi to ušetrilo dosť peňazí ( som s dcérkou sama), ale niektorí vravia, že tam nemám záruku, že tá autosedačka nebola napr. havarovaná, poškodená... a je pravda, že to ja nezistím. Môžem kúpiť lacnejšiu, nejakú "no name" alebo lacnejšiu značku, ktorá sa mi vojde do peňažného limitu, ale nebudem vedieť či je dostatočne bezpečná, alebo použitú značkovú, u ktorej zas neviem či jej už dačo nie je. Ďakujem za rady, názory.

m.i.r.i
10. okt 2013

ja uprimne by som pouzitu nekupila..my sme potrebovali dve a aj tak sme ich kupili nove..okrem tej zaruky ze nevies cim si ta autosedacka presla - kazda autosedacka ma tiez svoju zivotnost...aj v obchode ti na nu daju istu zaruku...ja mam teraz napriklad 3.5 rocneho syna, autosedacku ma od 9 mesiacov, pomaly to budu 3 roky..ked budem mat druhe dieta, aj ked je autosedacka zachovala, kupime novu...setrim radsej na inych veciach, oblecenie moze mat aj z bazarika, ale na bezpecnost si velmi potrpim...to je ale moj nazor...

tinka_21
autor
10. okt 2013

@m.i.r.i dakujem za príspevok... a akú máte teda autosedačku ak sa mozem spýtať... lebo vieš, na novú Römer alebo Maxi-Cosi za 200 alebo 300 eur nemám, a ked uvažujem o lacnejšej, tak sú to neznáme značky, ktoré neboli v testoch bezpečnosti (zverejnených na internete) testované. Takže neviem čo je lepšie...

wena
10. okt 2013

@tinka_21 Podľa mňa je autosedačka jedna z vecí, na ktorých by sa nemalo šetriť, ide predsa o bezpečnosť dieťaťa.
Ja osobne by som použitú ani nejakú lacnú no name nekúpila, radšej by som ušetrila na iných veciach ako na tomto. Pre dieťa chcem len to najlepšie.

albao
10. okt 2013

@tinka_21 no tak asi by som to za tejto situacie riskla s pouzitou autosedackou, nejakou romerkou, a pokusila sa zohnat naozaj doveryhodnu predavajucu, co nezaklame, ze bola havarovana. Ked ju prides zobrat, vyzlec ju z potahu, aj tak si to budes prat a pozri sa, ci je to niekde popraskane. Ono na povrchu to nemusis vidiet, takze ak to vidis uz na povrchu, tak je to uz jednozacne poriadne poskodene.

brumka
10. okt 2013

@tinka_21 ahoj mi mame romerku za 180e novu vianocna akcia, ani mi nemae ale boli viasnocne premie daco dali babky a kupili sme teraz ideme kupit vadsiu starsej a tato ostane mensej. vela cestujeme a mame male auto uz aj buracku ale malu sme mali a dcerka sedacke si nic nevsimla, mne to odniesol kkrk.

albao
10. okt 2013

@tinka_21 inak bacha na niektore neznackove lacne, mnohe su urcene len na kratke prejazdy, nemaju vobec ziadne polstrovanie, extremne nepohodlne ... Narazam na 30-40 eurovu Nania kategorie 9-36kg, hroza, neposadila by som tam dieta ani na 5km 😎 Inak ja osobne kupujem nove Romerky, ale mam tie finacne moznosti. Tiez oblecko isti bazarik, bezpecnost musi byt, ale zase lacne sedacky vs. jazdene kvalitne sa mi zda malinko istejsie tie jazdene, hm. Ale to je len moj nazor.

maribell
10. okt 2013

ahojte ja si nemyslim ze ta najdrahsia autosedacka musi byt zaroven aj najlepsia... tak isto lacnejsie autosedacky sa len tak nemozu dostat na trh a musia prejst nejakymi testami a normami..ja osobne nebudem kupovat autosedacku za 300eur pride mi to zbytocne kedze ta autosedacka presla tymi istymi testami a normami ako ta za 50e

brumka
10. okt 2013

zvaz si kolko a ako casto cestujes autom mrkni crash testy a na vianoce su super akcie a zlavy, spytaj sa babiek ci prispeju na sedacku a takmi sme to mali ako darcek k vianociam a drobnu hracku

tinka_21
autor
10. okt 2013

@albao ahoj , dakujem za názor, ja som práve v obchode pozerala teda už aj nejaké noname autosedačky. Bola to napr. značka 4baby (netuším čo je to zač) a bola hned vedla romerky, vyzerala veľmi podobne, pohodlná, polohovateľná. a bola okolo 100 eur. Akurát neviem čo je to za značku....

gretocka
10. okt 2013

moj nazor je, ze aj lacnejsie sedacky ak maju oznacenie normy su v pohode. Poviem to asi tak: aj Skoda Fabia je v porovnani s Mercedesom nebezpecne auto, ale ked proste na ten Mercedes nemam, tak nebudem vobec jazdit?
Ja by som zas osobne nekupovala jazdenu sedacku z bazaru od cloveka ktoreho nepoznam...
Pre syna mame newbuddy 9-36 kg a stala nas 50 eur. Tak ma odsudte, ze hazardujem so zivotom dietata....

zahradka76
10. okt 2013

Ja Ti jednoznacne odporucam maxicosi a podla mna vobec nevadi, ze bude aj kupena cez bazar. My sme ju kupovali novu pre dcerku a teraz sa v nej vozi aj syncek. Jej potah je priam neznicitelny aj po viacerych praniach vyzera pekne a je velmi priestranna, myslim tym aj na sirku. Nech sa uz rozhodnes pre akukolvek znacku, ak potrebujes setrit, tak nekupuj novu, pretoze z tejto novorodeneckej sedacky Ti dieta rychlo vyrastie.

tinka_21
autor
10. okt 2013

@brumka ja auto nemám, ked sa vezieme tak len v mamininom aute. Teraz už veľmi nechodíme nikam, V lete sme chodili častejšie, semtam na nejaký výlet a tak, absolvovali sme dokonca cestu do Prahy a späť. Takže nie je to len po meste doma... Odporúčaš teda počkať na vianoce? Sem tam totiž majú akcie aj teraz, ale nie zrovna veľké a nie na tie drahé autosedačky.

digysa
10. okt 2013

V USA sa autosedacky v bazaroch NESMU predavat zo zakona. Kazda autosedacka ma iba urcitu dobu zaruky bezpecnosti. Je to par rokov (3-4). Uz len to, ze niekto tieto pouzite autosedacky ponuka je hazard!

Nikdy nekupujte pouzite autosedacky.....radsej lacnu ale novu a v zaruke.

simca06022011
10. okt 2013

No tak tym co tu tvrdia, ze je jedno aku a za kolko kupit... ze su rovnake... no tak na prekvapenie vobec nie su! Ja som dcere kupila jednu poriadnu aj s ISOfixom, vysla ma cca 400EUR. Je 9-18kg, kedze si nemyslim, ze je dobre velke rozpatie pre tieto sedacky, co som si aj overila, kedze dieta 15kg potrebuje ine miesto ako 36kg a malej normalne trpli nohy vo vacsej lebo jej to tlacilo nozky. Dalsia vec je polohovanie, pretoze ak dieta zaspi v sedacke za 70EUR (taku som kupila do babkinho auta, ked ju raz za uhorsky rok prevezie niekam), tak sa neda ani polohovat a cela je tak "polistirenova", neda sa to ani porovnat s tou drahou. O tom, ze ked je prudsia zakruta cela ta "SUPER" sedacka je taka labilna, ze veru o crash testoch by som pomlcala... ja som rada, ze mam na tychto cestach dieta v bezpeci, nic mi nie je prednejsie. A je jedno ci ideme iba 20km, alebo 200. Co sa tyka pouzitej sedacky, neviem si predstavit co by sa malo na nej normalnym pouzivanim poskodit... ja by som sa toho nebala... aj hned ak by bola havarovana, to nie je auto, ani airbag, je to sedacka a vzdy len sedacka.. pripina sa vzdy pasom vasho auta a nie nejakeho ineho. Pas v autosedacke nie je nijakym sposobom citlivy na brzdenie auta, tak ako to je pri pasoch v aute, ktore sa stiahnu. Cize ak nie je zlomena, pokrcena od nejakej vaznej havarie atd, neviem co s tym moze byt...poucte ma... podla mna radsje jednu kvalitnu tazku a stabilnu sedacku ako tie komplet polystyrenove (pisem komplet, lebo aj moja ma niektore casti z polystyrenu alebo coho ale cela ta sedacka je narozdiel od nasej "druhej" cela pevna a stabilna) hluposti za 50EUR. Neviem ci na vsetkych ale napr. na mojej viem aj potah vymenit ak by bol poskodeny....

gretocka
10. okt 2013

@simca06022011 ja som nikdy nepovedala, ze 400 Eurova s Isofixom je rovnaka ako moja 50 Eurova, len mi je trochu smutno, ze ked si clovek precita nejaku takuto debatu, tak sa citi ako vrah vlastneho dietata kvoli tomu ze nie je ochotny vysolit 400 Eur.... ☹
Ver, ze aj ked sme kupovali tu 50 Eurovu, dobre sme si sedacky popozerali a hladali sme a jednoducho sme mali standard a poziadavky na nu a hladali sme co najdeme v danych poziadavkach najlacnejsie a nasli sme dokonca aj polohovanie ma a vyhovuje nam.
Len jednu vec mi prosim vysvetlite, ze ked teda su uplne nafigu tie lacne, kto a preco im da normu? Pre mna osobne je trosku znizena vierohodnost Crash testov kedze v nich nefiguruje kopec znaciek ktore normu maju.... pripada mi to akoby si Crash testy predplatili len niektore firmy, ktore na to maju.... opravte ma ak sa mylim

brumka
10. okt 2013

@tinka_21 mi vela chodime autoam nas stala romerka 180€aj s dovozom na mall.sk a na vianoce uvadzacaia cena lacnejsie som nikde nevidela ako pouzivam skoro 3 roky adalsia dcera ju bude pouzivat takzeu nas je plne vyuzita

m.i.r.i
10. okt 2013

@tinka_21 my mame tuto:
http://autosedacky.heureka.sk/besafe-izi-combi-...
Je na Izofix, v protismere jazdy sme davali maleho do asi 2.5r...posledny rok je uz otoceny v smere jazdy...my sme vsadzali na to aby to bolo top v bezpecnosti a to autosedacka do protismeru jazdy co najdhlsie to ide kym dieta nema dostatocne pevnu krcnu chrbitcu...Isofix ak mas v aute je tiez velke plus.
Ja suhlasim s dygisou, v bazari autosedacka nema co hladat..a presne ako nasa co uz to budu 3 roky co ju pouzivame - dalsie dieta uz v nej nebude..kupime mu novu..myslim, ze sa vseobecne uvadza zivotnost autosedacky maximalne 5 rokov..
Ono je to samozrejme o financnych moznostiach...my sme investovali a nelutujem...mohli sme si to dovolit...ale ak by nie, tak asi poziadam celu rodinu o prispevok na vianoce a do tej autosedacky investujem..
Co sa tyka zivotnosti - tak ok, zachovala byt moze, ale vsetko casom starne...aj plasty ktore su nanej posobenim slnka, vzduchu...mozu prasknut, pri naraze uz vobec nemusi byt taka bezpecna ako nova...

sashabb
10. okt 2013

@tinka_21 kupila by som aj použitú. Radšej overenú značku a použitú, ako nejakú lacnú a novú.
Čo sme mali sedačku po vajíčku, tak vtedy vychádzala nová 12-tis. a to bola dobrá pálka. Nakoniec som ju kúpila použitú za polovicu. Bola ako nová, vraj ju použili minimálne.
Treba si dobre prezrieť inzeráty, neponáhlať sa - neunáhliť sa. Osobne som všetky naše sedačky predala a nevidím dôvod prečo nie. A hlavne neviem si predstaviť, že by som ju mala vyhodiť alebo tak 😒 veď boli v perfektnom stave.

tinka_21
autor
10. okt 2013

@zahradka76 Dostala som autosedačku Maxi-Cosi po mojej sesternici, ale tá je až od 15 kg, je to síce už starší model, ale myslím si že na funkčnosti mu to nneuberá. Potrebujem teda ešte variantu od 9 kg. do 15 kg. Tá vydrží na ako dlho? Do 3 rokov by to malo byť?

tinka_21
autor
10. okt 2013

@sashabb Tiež tak nejak uvažujem, no bojím sa skôr toho že dotyčný/á ti nepovie, že bola havarovaná alebo akokoľvek poškodená. Na poťah ako taký sa vykašľem, diery sa dajú zaplátať zakryť, ked už to zveličím... skôr mi ide o tú bezpečnosť. Preto váham :-/

zahradka76
10. okt 2013

@tinka_21 ja si tiez myslim, ze tak do troch rokov, ale skus si to este pozriet na nete, alebo sa popytat. Malej sme museli kupovat novu autosedacku v priblizne troch rokoch.

zahradka76
10. okt 2013

@tinka_21 ja by som kupila pouzitu, ale len vtedy, ak by som si ju mohla prist osobne pozriet. Treba skotrolovat ako vyzera pod potahom, tam zbadas hned, ci sa s nou nieco dialo.

anuskaaprazko
10. okt 2013

@maribell pozor, to ze presla testami, neznamena ze je bohvieako bezpecna... Napr. testy ADAC maju znamkovanie od 1 do 5.5 a nad 4.5 uz neprejde. A je rozdiel ci dostala autosedacka hodnotenie povedzme 1.5 alebo 4.5 a tesne presla

vroni
10. okt 2013

@sashabb, pouzita sedacka v nijakom pripade nie je v perfektnom stave, mozno este vajicko (lebo sa pouziva kratko a z auta sa spravidla vybera), ale vacsia - to je skoro vylucene. Zivotnost sedacky je cca rri roky, vo vynimocnych pripadoch moze vydrzat o nieco malo dlhsie. Vobec nemusi byt havarovana, uplne staci, ze je vystavovana teplotnym zmenam, prudkemu slnku ci chladu (take letne parkovanie na slnku alebo nocne v zime da sedacke zabrat rovnako ako havaria) a ani umela hmota ani polystyren nie su materialy, ktore taketo vykyvy dokazu dlhodobo znasat (a prave z nich z velkej casti sedacky su). Jednoducho patrocna sedacka uz je vetcha starenka, ktora sa pri najmensej namahe moze poskodit napriek tomu, ze kedysi ziskala vsetky ocenenia tej nabezpecnejsej sedacky. a vyzera ako nova z obchodu.

majulino
10. okt 2013

my sme kupili pouzivanu romerku mnohe ma tu ukrizuju teraz... Stala nas 30 e. Manzel nechcel no boli sme nuteni nie kvoli peniazom ale Majkovi trcali nozky z vajicka a my sme potrebovali surne do Za. Tu v Po v obchodoch sme nenasli taku aku sme chceli boli to same znacky ktore sa v Adac testostoch neobjavili. Jedinou moznostou bola pouzita z blizkeho okolia. Sme s nou este stale spokojni no pre kazdy pripad mame odlozene peniaze na novu.

sashabb
10. okt 2013

@tinka_21 tak sedačku by som kupovala asi jedine ako osobný odber (my sme tiež tak, taktiež aj keď som predávala).
Pokiaľ by mala sedačka napr. tie diery alebo by bol poťah vyťahaný od slnka alebo nejak zničený, tak o tu by som určite záujem nemala. Toto už je jasný dôkaz, že sedačka je stará a nevhodná.

@vroni neviem, no ešte som nevidela aby niekto napr. 3-ročnú sedačku vyhadzoval 😒

chjulia
10. okt 2013

@tinka_21 ahoj, ja by som napríklad vajíčko kľudne kúpila aj použité - samozrejme, keď by som si ho dobre pozrela a väčšiu autosedačku už len fakt od nejakej dôveryhodnej osoby a takú aby nebola stará - napríklad niekto predáva po roku, lebo sa mu už nepáči a tak 😉 Ono totižto ta autosedačka ako je stále v aute - mráz, horúčavy..... sa dosť ničí, ja mám napríklad Romer Kidfix od 15-36 kg, kupovali sme novú a máme ju 4 roky a teraz keď som prala poťah tak som bola zhrozená - prasknutý ten polystyrén okolo hlavy a aj tie gumu okolo poťahov celé púšťajú. Takže napríklad vajko sa nenecháva v aute a používa sa krátko, takže to je iná vec. Ale u staršej treba dobre premyslieť a celú ju vyzliecť pri kúpe, či nie je popraskaná a pýtať si doklad o kúpe - kvôli tomu aby si vedela aká je stará.

chjulia
10. okt 2013

@vroni máš pravdu s tými teplotnými vplyvmi, my máme 4 roky tu 15-36 kg Romer a uvažujem, že keďže má syn 8 rokov, ako vydrží ešte tie cca 2-4 roky, keď už teraz nie je v moc dobrom stave 😒

monhla
10. okt 2013

@vroni Máš pravdu - známi majú sedačku stále v aute ktoré nie je garážované a už na pohľad vyzerá ošumele . My máme sedačku pre mladšiu po staršej a je ako nová. Viem to, lebo staršia ju použila cca 10-15x /z toho 2 celodenné výlety, ostatné boli cesty cca 15 km do mesta 🙂 / a vždy po jazde išla sedačka von. Musela - my nemáme vlastné auto 😀
Takže ak ju za rok predám po mladšej bude mať necelé tri roky a za sebou asi 30 jázd autom. Myslím, že by ešte rok niekomu poslúžila. Takže niekedy sa dá kúpiť aj dobre.

vroni
10. okt 2013

@sashabb, verim, ale (minimalne teoreticky) by sa taka sedacka vyhodit mala... Inak ja som nasu trojrocnu Römerku vyhodila (prasklo zapinanie, takze uz sa nedala pouzivat) a pri pade do kontajnera sa zlomila vo dvojo. Nechcem vediet, co by bola byvala udrzala pri naraze v aute, ale zozelenela som pri tej predstave poriadne....