Sedenie na prednom sedadle v aute

timi29
23. jan 2016

Dcéra má 12 rokov ale výšku má 143 cm. Môže sedieť vpredu pri mne alebo musí dorásť d0 150 cm? Známych syn sa totiž vpredu vyváža a má 11 rokov a je cca o 3 cm vyšší ako moja dcéra. Sedadlá v aute máme polohovateľné dajú sa vydvihnúť hore takže podsedák by mať nemusela či?

janinah
23. jan 2016

a ktorý policajt ju bude kedy merať?🙂 môj má 10,5r. 152cm a sedí vzadu,neposadím ho na sedadlo smrti....

sammy
23. jan 2016

Moja ma 8 rokov a tiez 143 cm a veru tiez musi obcas sediet vpredu na podsedaku, lebo najmensia si ma vyzaduje na dlhsej ceste alebo ked je unavena vzadu.

senta_sofia
23. jan 2016

Na sedadle vozidla, ktoré nie je vybavené bezpečnostným systémom, sa nesmú prepravovať
a)
deti do veku troch rokov,
b)
na prednom sedadle deti vo veku troch rokov a viac s telesnou výškou menšou ako 150 cm.

V preklade,sediet moze,ale aspon na podsedaku

baja15
23. jan 2016

Na mieste spolujazdca môže sedieť dieťa akejkoľvek výšky a v akomkoľvek veku pokiaľ má vhodnú autosedačku. http://auto.sme.sk/c/5266137/deti-na-mieste-spo...

katrinka8
23. jan 2016

@janinah - podľa najnovších testov sa sedadlo vedľa vodiča už nepovažuje za sedadlo smrti 😉 Škoda, že neviem, kde som to čítala, ale u tu raz bola diskusia na takúto tému. Tam bol aj link. Vari najhoršie vycháda vzadu v strede - paradoxne...

vroni
23. jan 2016

Musia byt splnene obe podmienky, vek AJ vyska. Cize nie, nemoze sediet vpredu, resp. moze, ale len na podsedaku. Takze ak znami stretnu iniciativneho policajta, mozu to mat za dve tisicky.
Ta sprostost so sedadlom smrti uz bola vyvratena tolkokrat, ze nevediet o tom moze len totalny ignorant.

janinah
23. jan 2016

@katrinka8 je to možné...ale preto,lebo vzadu sú častejšie nepríputaní pásom....potom vyjde štatistika aká vyjde....

@vroni tak sa vyjadruje ten,čo zjedol všetku múdrosť sveta....

vroni
23. jan 2016

@janinah, tak je neviem, vyberali sme detom sedacky a na tento fakt nas upozornoval hadam kazdy zainteresovany. Kupovali sme auto a boli "bez vyzvania" upozornovani, ze toto uz neplati. Pisalo sa to uz hadam v kazdych novinach a na kazdom portali, poslednou zmenou zakona na to "upozornovali" takmer v kazdom clanku,fakt neviem, ako sa to da prehliadnut, hlavne pokial ma tato tema zaujima. Inak je to minimalne v troch temach aj na konikovi.

lauruska1234
31. jan 2017

može byť v predu na sedadle autosedacka ale iba od 9kg viac tj po smere
1.sedacka musí byť čo najdalej vzadu 2.musí bť zapnutý airbag

premamu
21. máj 2017

Povinnosť použiť detské zadržiavacie zariadenie má osoba nižšia ako 150 cm.

Ale!

Možnosť sedieť na prednom sedadle upravuje zákon NR SR č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, konkrétne § 43 ods. 2 – citujem:

"Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť."

Deti do 12 rokov a do 150cm nesmú byť vpredu bez sedačky.

Vzadu to nie je vekovo obmedzené, t.j. vzadu bez sedačky nad 150cm môže aj 10 ročný.

Súhlasím s @janinah že je to sedadlo smrti a načo ich dávať dopredu ak to nie je nevyhnutné? Ale každý je zodpovedný za svoje dieťa 🙂

vroni
21. máj 2017

@premamu, este raz a pomaly: tento zakon bol nahradeny novelizaciou a uvedeny paragraf vynechany. Ziadne prednostne umiestnenie sedaciek v novom zakone NEEXISTUJE!!!! Stale treba na predne sedadlo splnit obe podmienky na sedenie bez sedacky (teda aj vek aj vysku), ale v sedacke moze dieta sediet kdekolvek bez dalsich obmedeni. Sedadlo smrti je taka ista pravda ako spenat plny zeleza. Gag, urban legend, nezmysel. Je to najcastejsie obsadzovane sedadlo v aute, takze ak pride ku havarii, je logicke, ze je na nom najviac nehod. Na prazdnych sedadlach vzadu sa nikomu nic nestane, sokujuce... Statistika plne obsadenych aut hovori ako o sedadle smrti o mieste vzadu vstrede, preto sa mnohe velke a drahe auta oznacuju ako stvor- a nie ako patmiestne (hoci fyzicky by tam traja vliezli v pohode)

premamu
21. máj 2017

@vroni
Vďaka za opravu, ale v podstate platí to hlavné stále a teda:

otázka - vek 12 rokov a 147cm + 11 rokov a 145cm či môžu byť vpredu bez sedačky.

odpoveď - podľa zákona nie, musí mať 12 rokov a 150cm

V tom sa zhodneme, nie?

maciatkolulu
21. máj 2017

@vroni mna potom zaujima, ze preco su "celebrity" Prezidenti, politici vozeni stale vzadu....

vroni
21. máj 2017

@maciatkolulu, pretoze "nemozu" sediet na jednej urovni so soferom 😉 Prisaham, ze je to naozaj tento dovod, pochadza to este z cias kocov, kde kocis sedel vpredu a panstvo za nim. Ono ani ta celebrita ci VIP nesedi dnes na sedadle vzadu v strede, ale vzadu za sedadlom spolujazdca.

@premamu, ano, v tomto sa zhodneme 😉

senta_sofia
21. máj 2017

@maciatkolulu zalezitost diplomatickeho protokolu, pri celebritach hranie sa na dolezitost a fakt, ze vzadu mozu byt uplne tmave skla

maciatkolulu
21. máj 2017

@vroni
@senta_sofia no hej, tak ono podla mna zalezi najma pri nehode ako sa narazi, kde atd. Ja mam maleho v strede, pocas soferovania je mi najjednoduhsie mu podat pitie atd.... a v duchu som si myslela, ze je aj nabezpecnejsie... No hold, lenze mne by sa dve velke vyvrazdili kebyze ma jedna sediet v strede, takze na vyber nemam jedine muz, alebo ja do stredu a decko dopredu😉

vroni
21. máj 2017

@maciatkolulu, my sme toto riesili sedemmiestnym autom (moj muz sa tymito statistikami intenzivne zaobera dlhe roky a na stredne sedadlo dozadu neposadi ani svokru 😀 ) Ako - v meste obcas "na tajnasa" odveziem nejaku tu spoluziacku plus matku a nevytahujem zadne sedadla, ale na dovolenku do Talianska chodime siedmi a to musime ist dvoma autami, inak chlap hrozi ohnom pekelnym (mne!!!) Ale beriem, ze toto uz je extrem. 😇

meluela
21. máj 2017

@katrinka8 No neviem ... ja som nasla toto (https://www.welt.de/motor/article149289029/Dies...)
V skratke ... zadne miesta uz v statistikach nevychadzaju ako bezpecnejsie, ale z 2 dovodov
1) pokrok bezpecnosti na prednych sedadlach ktory neprebehol v beznych autach aj pre zadne sedadla (airbagy)
2) ludia sa vzadu citia viac v bezpeci tak sa spravaju nebezpecnejsie (zle zalozeny pas a pod.)

Obe veci sa vsak deti netykaju - airbag musis mat v predu vypnuty a v sedacke ak ju spravne zapnes tak toho moc nevymysli ... neviem si predstavit int dovod co sa mohlo este zmenit ze by zadne miesta zrazu boli nebezpecnejsie. teda akurat ze by vyrobcovia kvoli crashtestom nejako posuvali deformacne zony .. ale fakt by ma zaujimalo vysvetlenie.
Pokial viem tak sa tato tema objavila po tom co ten nestastny pan zabudol dcerku v aute a ona to neprezila ... vsetci boli mudri ze keby ju mal v predu tak sa to nestane a potom vela expertov na dopravu sa vyjadrovalo ze v pohode dajte dieta dopredu, aspon ho nezabudnete a vraj tie miesta su rovnako bezpecne .. ci im verit alebo mali len tieto info na zaklade dat o dospelych obetiach nehod (?)

maciatkolulu
21. máj 2017

@vroni tak my mame tiez sedemiestne, ale dotycne sedadla sa este nepouzili... a to som momentalne nasrdena, pretoze si maly vcera prvykrat odopol!!!!!pocas jazdy sedacku a bohovsky sa na tom bavil- rommerku....hlavne, ze ta svina vydava zvuky ked nie je poriadne dotiahnta a signalizuje aj odopnutie, co nemusi uz, lebo maly to komentuje nadsenym vreskom ja som to dokazal a to prosim pekne na strednom vyvysenom sedadle, super... no nic, budem to riesit

vroni
21. máj 2017

@meluela, menil sa statisticky vypocet, preto ta zmena. Pred tym sa ratala nehodovost na sedadla, cize dvaja mrtvi vpredu isli do statistiky ako dvaja mrtvi vpredu a traja nezraneni vzadu, nezohladnovalo sa , ze zadne sedadla boli prazdne, islo len o pocet miest (tento vypocet pochadza este z tridsiatych rokov a mal vtedy svoje opodstatnenie, dnes uz je to nezmysel) Dnes sa zohladnuju miesta aj osoby, funguju airbagy, kabina auta reaguje inak pri naraze (motor sa nevtlaci do kabiny) - a to su len tie zakladne rozdiely, ktore robia z auta celkom inak reagujucu vec ako pred rokmi...

katrinka8
22. máj 2017

@maciatkolulu - protokol 😉

senta_sofia
22. máj 2017

@vroni
@maciatkolulu my mame tiez 7 miestne a v druhom rade v strede nesmie byt ani autosedacka umiestnena

katrinka8
22. máj 2017

@meluela - podľa mňa to nie je myslené, že "zrazu sú bezpečnejšie", ale že začali robiť iné typy testov, ktoré vyvrátili proste tie dovtedajšie poznatky.
Možno sa viac testovalo, alebo keď chodili štatistiky predtým, neexistovali ešte detské sedačky ako povinné - ja napr. poznám túto informáciu o sedadle pri vodičovi ako sedadle smrti ešte dobre z čias, kedy som bola pomaly dieťa a o sedačkách sa vtedy v našich končinách ani nechyrovalo...

meluela
22. máj 2017

@vroni
@katrinka8

rada by som ale videla statistiku ktora plati pre detske sedacky / najlepsie aj zvlast pre vajce a sedacky pre vacsie deti ... take vsak zrejme nie su lebo sa take data nezbieraju.

vroni
22. máj 2017

@meluela, myslis statistiku nehodovosti, ktora by vykazovala kolko deti, v akych sedackach a s akymi nasledkami bolo ucastnikmi dopravnych nehod? Lebo o takej veru neviem, len deti bez sedaciek su statisticky podchytene a potom klasicke crash testy... Ale tiez by ma to zaujimalo....

maciatkolulu
22. máj 2017

@senta_sofia tak neviem preco by nemohla byt... Nejaky dovod?, pas tam je, upevnena je, kde a kto to zakazal, lebo vyrobca zarucene nie, policia a pravidla cestnej premavky tiez nie, tak potom preco?

senta_sofia
22. máj 2017

@maciatkolulu je to v pouzivatelskej prirucke, takze skor od vyrobcu bude vietor fukat,preco by zaujimalo aj mna

maciatkolulu
22. máj 2017

@senta_sofia nic take som tam nenasla.... jedine, zeby si rodicia neprputavali dieta, to by sedelo v sedacke nepriputane a v pripade prudsieho brzdenia by letelo a problem je na svete.... Takze moznost, ze sa chrania, ale teda u nas som to nevidela, mozno musim pozriet este raz... A inak sa mi to teda absolutne nezda, lebo ak raz kupujes patmiestne auto, alebo sedemmiestne, tak mozes predsa obsadit vsetky miesta, ci tam akoze davaju vynimky, ze sedacky nie? Podla mna blbost, pretoze do nasho auta sa uplne v pohode zmestia tri sedacky vedla seba, umoznuju to pasy, sedadla, vsetko, nikde nie je povinnost pouzivat zadne dve sedacky, ked prevazas viac ako dve detske sedacky, takze sa mi to nezda realne. Mozu to tak maximalne odporucit, ze teda sedacka do stredu nie..... Zakazat pochybujem a minimalne by tam bola vystraha v podobe znaciek ako na prednom sedadle, aby si vypla airbag, ked davas dieta v protismere do sedacky, takze, ak by vyrobca v pouzivatelskej prirucke zakazoval, tak by to mal zarucene aj na sedadle oznacene.... To, ze sa to sedadlo radi medzi nanebezpecnejsie som sa dozvedela teraz, ale ja momentalne polohu menit nejdem, pretoze kebyze sa vkuse riadim co nove, tak asi chodim s tou sedackou v rukach peso a ani to by podla statistiky nebolo bezpecne, takze tak....

senta_sofia
22. máj 2017

@maciatkolulu nehovorim,ze to musi byt vo vasom, mna samu to prekvapilo

vroni
22. máj 2017

My mame len upozornenie, ze v sedemmiestnej verzii nie je v strede isofix, toto miesto nie je vhodne na detsku sedacku (ci myslia vseobecne ci isofixovu nie je celkom jasne...)