Potřebuje dítě vlastní pas?

amael
14. apr 2012

Prosím slovenské maminky o info. Jsem Česka a v ČR se teď hodně řeší, že se na základě nařízení Evropského parlamentu musí dětem už od narození nechat dělat vlastní pas a není možné již používat zápisu dítěte v pasu rodiče. Dcera má slovenského tatínka a sama je občanka ČR i SR. Toto nařízení by mělo být závazné pro všechny státy EU, tedy i pro Slovensko. Jenže když jsem se na to ptala na SR Policii, o tom nic netuší a tvrdí, že pořád dcera na ten otcův pas cestovat může (a ani stránky Ministerstva vnútra SR o ničem takovém nemluví, výslovně informují, že do 5 let nepotřebuje dítě pas a stačí zápis u rodiče, viz http://www.minv.sk/?…). Tady jsou toho plné noviny a na Slovensku jakoby to neplatilo, přitom by se to nařízení mělo vztahovat i na SR… Nevíte náhodou, zda u vás proběhly v tomto směru nějaké změny, anebo Slovensko toto nařízení zatím nerespektuje? Chceme v létě cestovat, tak abysme se nedostali někde do problémů. Děkuji za odpověď 😉

monulicka
14. apr 2012

Vsetky deti musia mat povinne vlastny pas po 26.6.2012. Ak si do tej doby stihnes dcerku dat zapisat do svojho pasu, tak je to platne a platnost vyprsi az dnom skoncenia platnosti tvojho pasu. Treba si vsak pred cestou zisit ci dana krajina do ktorej cestujes, akceptuje aj taketo zapisanie...mozu sy vyskytnut obmedzenia 🙂

ulucia
14. apr 2012

Ahoj,v tomto článku sa píše o cestovných pasoch pre deti.http://najmama.aktuality.sk/clanok/229761/pozor-ani-male-deti-si-uz-do-pasu-nezapisete-musia-mat-svoj-vlastny/

dadka28
14. apr 2012

presne ako píše monulicka...ak stihneš zapísať dieťa do toho 26eho,tak može byť zapísané v pase...už po tom dátume nebude možné zapísať do pasov dieťa-už to nebude existovať podľa momentalneho zákona...booože každú chvíľu sa niečo mení,to žeby sme vkuse sedeli na nete a hľadali infoooo...katastrofa

ikke
15. apr 2012

na slovensku vsetky media informuju, ze zapisy deti v pasoch budu platne aj po 26.6.2012, len uz sa nebude dat pripisovat.
naproti tomu ceske aj holandske media aj vlada informuju, ze ZIADNE zapisy v pase rodicov uz po 26.6. 2012 nebudu uznavane ako cestovny doklad. jednoducho vas pas bude platny, ale zapis dietata v nom uz budu NEPLATNE!

obavam sa, ze na slovensku ide o uplne zle pochopenu dohodu EU a mnohych rodicov, ktori si teraz nechavaju este na poslednu chvilu deti zapisovat do pasov s tym, ze v juli, auguste s nimi takto pojdu do zahranicia, caka na hraniciach neprijemne prekvapenie 😖

mimochodom, v cechach sa uz davnejsie neda zapisat do pasu. a je vzdy prave na danej krajine kam cestujete, ci takyto zapis uzna. takze ja osobne by som radsej detom nechala spravit vlastny pas.
http://www.mvcr.cz/clanek/zapis-deti-do-pasu-ro...
http://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/paspoor...

http://europa.eu/travel/doc/index_en.htm
However, from 26 June 2012, children will need to have their own passport or ID card to travel (even if they are still mentioned in their parent’s passport, which remains valid).

zuzik1983
15. apr 2012

a potrebuje dieta pas, ked chcem ist do madarska?nechcem sa dostat do nejakych neprijemnosti

tosomja
15. apr 2012

Do 25. júna 2012 každé dieťa, ktoré vycestuje mimo hraníc svojho trvalého pobytu musí byť zapísané v pase rodiča (alebo vlastniť vlastný pas)- platí do piateho roku dieťaťa, od 26. júna musí mať každé dieťa bez ohľadu na vek vlastný pas.

@zuzik1983 áno, musí mať pas, alebo musí byť zapísané v pase rodiča.

hoogy
15. apr 2012

pokial ja viem tak musi mat vlastny pas. v rakusku tiez hovoria ze musi mat vlastny pas a zapisanie uz neplati. my sme mu dali hned spravit ved to stoji 8e tak neni o com...

carmella
15. apr 2012

pripajam s a k tosomja je to tak od 26.juna musi mat dieta vlastny pas

kaja73
15. apr 2012

moj muz sa bol informovat a uradnicka mu povedala, ze deti zapisane v pase do 25.6 , nemusia mat svoj pas-zapis bude platit do doby platnosti pasu.
Od 26.6 sa uz dieta zapisat nemoze a musi mat svoj pas. Teda ak zapis spravite napr 25.6 tak musi stacit a dieta pas nepotrebuje.
Ono totiž pasy vydane pred datumom 26.6 platnost nestracaju-a platia aj pre dieta v nom zapisane.

Inak kde sa pasy vlastne v EU na hranicich kontroluju?-nam nikde pasy nepozerali-v ramci EU -a mimo EU zas nemozu vyzadovat ,aby sa krajiny ,ktore nie su clenom EU riadili nariadenim EU-tak ako to vlastne je?

sasanka123
18. apr 2012

vyzera to tak, ze vsetci ostatni v ramci EU pochopili nove nariadenie, ze od 26.6.2012 bude kazde dieta potrebovat vlastny pas, len na Slovensku si to zahadnym sposobom vysvetlili inak. mam pocit ze doteraz sa kompetentni tvaria, ze to tak nebude. aj na stranke niektorych oficialnych uradov este stale najdete informaciu, ze ak mate deti zapisane v pase do 25.6.2012 budete s nimi moct cestovat.
odporucanie pre vsetkych rodicov, co chcu spokojne vycestovat v lete s detickami do zahranicia, nech daju detickam vybavit vlastny pas. my sa s nasou dcerou tiez chystame vybavit jej vlastny pas, aj ked sme ju pred par mesiacmi davali zapisat do nasich pasov. nechcela by som zazit situaciu, ze mi ju na letisku nepustia, lebo niekto kompetentny zrazu pochopi, ze sa mylil, a ze si cele nariadenie EU zle vysvetlil. (len je smutne, ze nas nikto neupozornil na fakt, ze od juna tohto roku bude dcera potrebovat vlastny pas... dakto zjavne zaspal na vavrinoch...smutne...)

adrioska
18. apr 2012

Ja by som tiez neriskovala, prave vcera o tom hovorili v televiznych novinach, ze Slovensko zaspalo na vavrinoch a Cesi to uz davno maju v zakone osetrene, ze ako s pasmi pre deti. Takze radsej by som dala vyrobit aj pre dieta, aj ak je zapisane v pase rodica. Aby potom nerobili problemy v zahranici. Pasy sice na hraniciach nekontroluju, aspon som nezazila,ale nikdy neviete, co sa moze stat, dojde k nehode alebo tak...Ja som dala malemu urobit este pred 2 rokmi, stalo to 8 eur a plati tento pas 2 roky.

veve39
18. apr 2012

baby, ale ved na pohyb po statoch EU obcan krajiny EU nepotrebuje pas, nie?
Ja sa na striedacku zdrziavam napr. s dcerkou niekolkokrat rocne v Rakusku, nikdy som ani svoj pas nebrala 😲, len OP....

ivett1
18. apr 2012

ahoj, súhlasím s odpoveďou, ktorú napísala @ikke ... lebo naozaj to musia na ministerstve vnútra prehodnotiť (asi doteraz nebol čas, aby sa tomu venovali?...) a určite sa im nepodarí "vybaviť nejakú výnimku" pre SR, keďže väčšina európskych štátov resp. štátov EÚ, akceptovala dátum 26.6.2012 ...a aj SR to nariadenie EÚ o vydávaní vl. cestovných dokladov pre deti vlastne malo implementovať do právnych predpisov (a možno to aj urobili...ale akosi nemali správny výklad?...) ...zápis dieťaťa v pase rodiča potom naozaj nebude platný po 26.6.2012...v EÚ...
inak, čo sa týka kontroly v rámci Európy, tak naďalej to bude len "policajná kontrola"...teda klasika-môžu vás zastaviť napr. rakúski dopraváci a ak budete mať dieťa v aute, tak môžu požadovať nejaký doklad - a ten nejaký doklad je pre dieťa LEN vlastný pas od toho 26.6.2012...(ovšem, na druhej strane, dieťa v aute ich vôbec nemusí zaujímať😉...takže...budú im stačiť len vaše papiere a papiere od vozidla...tak ako doteraz, keďže sme "v Schengene")
a tá správa, že v ČR mali prechodné obdobie (zapisovať sa mohlo len do urč. dátumu a potom už nie...)...no a ...veď na Slovensku sa všetko rieši ad hoc...skrátka, v júni sa dozvieme, že budeme potrebovať na cestu pas aj pre deti a je to... 😅 😀 ...najlepšie, dozvieme sa to deň pred 26.6. 😎

katy1979
18. apr 2012

@veve39 ty pas po EU nepotrebujes. ale dieta nema ziadny iny doklad. ano sme v EU ale nie si na svojej rodnej zemi. takze ak ides s dietatom tak malej treba brat aj pas.

martinkah
18. apr 2012

ministerstvo vnútra - dnešná tlačová správa:

http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=minis...

bambola
18. apr 2012

@veve39 keby ta skontrolovali policajti chceli by vidiet doklad od dietata. ked ides mimo SR musis mat doklad aj pre dieta, a teda pas (alebo zapisane v pase), RL nie je doklad

@kaja73
a by ste neverili ale nam minule (dva mesiace dozadu) na SR-CR hraniciach kontrolovali pasy resp. doklady 😕

petrina82
19. apr 2012

Aj nam kontrolovali na rakuskych hraniciach doklady aj kufor

hlava78
19. apr 2012

Takze ako deti mam zapisane v pase ideme na dovolenku do chorvatska.22.6/30.6spet mam im robit pasy?som z toho jelen.

martuska75
19. apr 2012

Práve mi prišiel mail z cestovky, aby som drobcovi dala urobiť pas. 🙂

"Ministerstvo vnútra odporúča občanom žiadať o samostatné cestovné pasy pre deti

Dňom 26. júna 2012 vstupuje do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Táto európska právna úprava bude mať prednosť pred úpravou v slovenskom zákone o cestovných dokladoch, ktorý zatiaľ umožňuje vykonávať zápisy detí do cestovných pasov rodičov. V praxi to znamená, že príslušné útvary Policajného zboru už od 26. júna 2012 nebudú vykonávať zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča.

Slovenská republika a niektoré ďalšie členské štáty EÚ zastávajú názor, že na základe zápisu dieťaťa do cestovného pasu rodiča vykonaného do 25. júna 2012, bude môcť takéto dieťa cestovať mimo územia Slovenska bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísané

Slovensko však má už v súčasnosti viaceré signály o tom, že niektoré iné členské štáty schengenského priestoru majú v úmysle od 26. júna 2012 neuznávať zápisy detí v cestovnom doklade rodiča - čiže budú striktne vyžadovať, aby bolo každé dieťa, bez ohľadu na vek, držiteľom vlastného cestovného pasu. Slovenskí občania sa tak môžu stretnúť so závažnými problémami najmä pri prekračovaní vonkajších schengenských hraníc v niektorých iných členských štátoch, ak nebudú mať aj ich deti mladšie ako 5 rokov vlastné cestovné doklady.

Ministerstvo vnútra SR preto odporúča občanom Slovenskej republiky - rodičom, ktorí plánujú po 26. júni 2012 cestovať spolu so svojimi deťmi mimo územia SR, aby požiadali o vydanie vlastných cestovných pasov pre deti, prípadne sa informovali na zastupiteľskom úrade danej krajiny, do ktorej cestujú, či uznáva zápisy detí v cestovných pasoch rodičov. "

koralinka
19. apr 2012

a dokedy je platný pas ked vybavím dcére ako 10 mesačnej? platí rok? alebo do koľkého veku?

vierkasteffi
19. apr 2012

a ako to je v krajinach eu kde ani my nepotrebujeme pas iba občiansky nestači potom iba rodný list ukazat?

aduskatt
19. apr 2012

podla mna rodny list nestaci, lebo tam nie je fotka dietata, kazde dieta potrebuje vlastny pas

vinifred
19. apr 2012

...doteraz sa dieťa zapisovalo do pasu rodičov,ale teraz vyšiel nový zákon a od 26.6 každé dieťa musí mať pas, aj bábätká..rodný list nestačí..ak je ešte platný pas rodičov,kde majú zapísané deti,ten ešte v platnosti je..

njonja
20. apr 2012

@amael, urcite si daj spravit pre dieta vlastny pas. Mam kamaratku na talcovom na ministerstve zahranicnych veci a mi volala tento tyzden (aj my ziejeme v zahranicni), ze mylne informovali verejnost a musia teraz vsetko opravit. Vraj VESETKY DETI potrebuju od 26.6. svoj pas, BEZ OHLADU NA ZAPIS V PASE. Ten uz bude neplatny. Zle si vysvetlili europsku smernicu..takze urcite potrebujes pas!

7adka7
25. apr 2012

ja by som sa vas chcela spitat ci nahodou niekto nevie my sme od januara z dietatom v anglicku a mame ho zapisaneho obaja v pase ale co mam teraz robit mam sa vratit na slovensko a dat urobit malemu pas alebo ako nemusi

sashabb
25. apr 2012

@7adka7 čo viem, tak deti nad 5r. musia mať svoj pas a teraz od leta bude nove to, že už nebudu zapisovať deti do pasov rodičov ale aj male mimi budu musieť mať svoj pas

layla06
25. apr 2012

deti do 5rokov mozu ostat zapisane v pase a nemysia mat vlastny...pokial maju viac ako 5rokov musi mat kazdy svoj pas...nevidim problem ked si v UK...sak ak to tak surne potrebujes chod na sl.ambadadu v uk🙂

inffinity
25. apr 2012

Já jsem Češka a žiju na Slovensku svůj pas mám propadlý a přítel nemá. Malá se narodila v SR a když sme chteli jet do ČR tak sme ji nechali udelat vlastní pas a to měla 1měsíc. Ted už máme druhý a co se týká konkrétně tvé otázky logicky mi vyplývá, že by vám to mělo platit dokud vám platí pasy, že to co ted nově avizují bude asi že od toho data už nebudou zapisovat deti do pasu ne?

anesim
25. apr 2012

Adka KAŽDÉ dieťa po 26.6 bude musieť mať svoj vlastný pas, potom nebudú môcť byť zapísané v pase ako doteraz, čiže aj mesačné bábo bude musieť mať svoj pas, a ak je teraz zapísaný v pase, tak po tom 26.6 ako keby tam nebol, takže jedine pas

yanni
25. apr 2012

@7adka7 nemusis ist na SK koli pasu. Ten sa da vybavit aj cez slovensku ambasadu v UK.

@layla06 Zial nemas spravne info. Ide os europsky zakon. EU-zakony platia pre vsetky EU-krajiny a su nad narodnymi. Zial, a takmer ako vzdy, si Slovensko vyklada zakony po svojom a potom maju Slovaci v zahranici problemy.

Od 26.06. potrebuje kazdy obcan EU vlastny pas/popr. obciansky preukaz. A kedze detom sa na SK vydavaju obcianske preukazy az od 15. roku, musi mat NA VYCESTOVANIE DO ZAHRANICIA VLASTNY DETSKY PAS: a JE JEDNO CI MA DIETA TYZDEN; ROK alebo 10 rokov.

Zaujimave, ze po celej EU sa to vie a funguje to bez problemu, len na SK ako vzdy chaosia. A uradnicky niekde na pasovom su posledne osoby, ktorych by som sa pytala. Ti sa dozvedia vsetko nie len na poslednu chvilu ale az ked uz je neskoro 😠