Bývanie v paneláku

17. dec 2023

Ahojte, tie, ktore byvate v panelaku - ako sa vam tam zije? menili by ste za novostavbu napriklad? Kadetade citam aj o obmedzenej zivotnosti tychto bytoviek.

muchacici
17. dec 2023

Ja osobne by som menila hneď 🙂 s deťmi by sme mohli ísť vonku kedy chceme, celkovo mám radšej život v dome. V paneláku je o čosi menej práce ako okolo domu, ale zase sme hneď v centre, také akože pohodlnejšie. Tiež bývame na úplne najvyššom poschodí, čo je v paneláku veľká výhoda.

lindous
17. dec 2023

Ja som v paneláku vyrástla, takže život v dome nepoznám, ale ani ma neláka, aby som bola úprimná 😅 môj partner naopak vyrastal v dome a chýba mu to, no zároveň čo sa týka roboty, tak už by nechcel nič s veľkým pozemkom… do budúcna sme sa zhodli, že by sme radi byt s mini záhradkou 😊

thereisabear
17. dec 2023

Podľa mňa autorka porovnáva panelák a novšími bytmi, nie domom.

muchacici
17. dec 2023

@thereisabear Och, to ma ani nenapadlo 😃🤦‍♀️ ak je to tak, určite má novostavba výhody, ale paneláky sú lepšie ako tie tisícročné tehlové. A čo sa týka životnosti, ja to beriem tak, že pre nás, pre deti, a to stačí, toľko snáď vydrží 😃 a či vôbec tu budú chcieť deti ostať, a koľko ešte požijem 😄

dadka1997
17. dec 2023

Vsetko ma svoje pre aj proti ..
Zivot v bytovke/v panelaku:
1. rôzny susedia (hluk, nerespektovanie, vytápanie,..)
2.platiš nájom
3.spoločne vonkajšie priestory
4.nemas sukromie
5.nemusis sa viac menej starat o vonkajsie priestory o vchody (na opravy je fond, a na vchody byvjau tie upratovacie firmy)

Život na dome
1. aj tu su rôzny susedia (ale nikto nebyvat pod tebou nad tebou vedla teba, mas svoj pozemok na ktorom ti stoji dom)
2. mas sukromie, svoj vlastný pozemok, mas vlastnu nehnutelnost celu iba pre seba..
3. Staras sa o svoj pozemok, sama si financujes rekonstrukcie ako chces ty a kedy chces (potrebuješ)
4. Neplatíš najom
5. Ak mas deti mozes vypustit na dvor a mozu sa sami hrat
6. Potrebujes pozemok( a postaviť dom ak nemas ani jedno z toho )
Skus si takto napísať a uvidis co bude pre teba lepsie ..

deti95060810
17. dec 2023

v paneláku sú alfa a omega susedia... ak sú škriepni, neprispôsobiví, svojskí - koniec.

domkakvet
17. dec 2023

Nove byty niektore byvaju izolovane, ci to pomaha uz neviem.

1gramofon
17. dec 2023

Pol roka som sa starala o babku v dome a bála som sa, že nás niekto príde vykradnúť. Potom som zistila, že v tom dome straší od smrti strýka a ze sa o tom v dedine vie, takže by nikto kradnúť neprišiel... nikdy som nič nevidela, zvyšok rodiny má príhody... Uz by som sa teda bála aj kradnutia, duchov a je tam veľa roboty, všetko upratať, veľa okien umývať, záhradka, kvety pred domom...

liz_lemon
17. dec 2023

byvala som v panelaku, teraz byvame v novostavbe, v starom panelaku boli taki normalnejsi ludia (skor starsi), nebol problem s neporiadkom (napr, v kontajnerovom stojisku), v novostavbe su divni ludia, doslova bordelari, ktori si myslia, ze ved niekto to uprace, stretla som sa viackrat s nazorom, ze v novostavbe byvaju bohatsi ludia, a je to vyhoda, ale po vlastnych skusenostiach mozem povedat, ze to, ze niekto ma na byt v novostavbe neznamena, ze je slusny, a vie sa aj spravat, skor opacne, mnohi su arogantni, nevedia ani odzdravit, nieto este pozdravit

@dadka1997 aky najom sa plati v panelaku, ked byt vlastnis?

maria1989
17. dec 2023

@liz_lemon pod pojmom najom my napriklad myslime platby za energie.

vulka
17. dec 2023

Čo chápeš pod pojmom novostavba? Porovnávaš bytovku s rodinným domom? Pýtaš sa totiž dosť čudne. Panelák je panelový dom-bytovka. To myslíš tú typickú blavácku s 13timi poschodiami? Lebo naša bytovka ma 2 poschodia, 12 bytov, vlastnú dielňu, sušiareň, bedmintonové ihrisko,hojdačku, okrasné a úžitkové hriadky,celkom fajn susedia,hoci veľmi rozdielni... Za mňa fajn život.

beata_k
17. dec 2023

Novostavbu mozno zadarmo. Tenke steny, susedia oddeleni lexanom 🙈, obcas narychlo postavene a jedno tresnutie oknom a omietka ti padne na hlavu.

raffaella
17. dec 2023

@vulka to máš odkiaľ, že "typická blavacka" má 13 poschodí? 🤦
Bratislava nie je iba Petržalka, treba sa tu prísť niekedy pozrieť aké rôzne bytové domy tu sú a potom písať.

dadka1997
17. dec 2023

@liz_lemon my sme platili najom co chodilo z bytoveho družstva platila som kazdy mesiac 170€ ( ja a 2 deti) .. a to bolo - tepla, studena dazdova voda, vytahy, opravy vytahov, svietenie vo vchode a podobne fond oprav panelaku, potom fond oprav kotolne.. hned ako nahlasis dalsieho clena tak sa dvihalo aj toto nájomné

vulka
17. dec 2023

@raffaella Pýtala som sa autorky, nech definuje svoje označenie"panelák". Či má na mysli ten typ vysokých panelových domov alebo nejakú inú bytovku. Netvrdila som, že v Blave sú len tie.

eeffka
17. dec 2023

@dadka1997 to nie je ziadne najomne 😱

zuzulka558
17. dec 2023

Manžel po novostavbách robil aj sme bývali,, nikdy v živote povedal keď vidí ako narýchlo to robia

marsmykkok
17. dec 2023

@vulka panelák je za mňa budova z panelov. Ako drevodom je dom z dreva. Teda budovy postavené hlavne v 80tich rokoch minulého storočia, teda sidlisková zástavba čo vtedy vznikla ako v Bratislave napríklad Petržalka, v BB Sásová a podobne. Teda budovy z panelov s väčším počtom bytov. Nie tie staré tehlové bytové domy čo majú zväčša 2-3 poschodia a sú menšie.

dadka1997
17. dec 2023

@eeffka a co to je ? Chodilo to ako predpis

walentina7
18. dec 2023

Žijem v byte,nemenila by som za nič. Milujem to. Som bytovkovy typ.