Čo si myslíte o bývaní v panelákoch?

12. apr 2022

Ahojte,co si myslite o byvani v panelakoch? Ma vyznam do tohto typu byvania vobec investovat? Vydrzia tu este s nami aspon 50-60 rokov?

V BA je to s novostavbami zle, pokial ide o cenu...panelaky su o cosi lacnejsie....

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
h2
12. apr 2022

@panelacikova , nechceš sa vyjadriť? 😂

pribinak
12. apr 2022
pribinak
12. apr 2022
xili99
12. apr 2022

Prečo by to nemalo význam? Však je to normálne bývanie. Veľa ľudí žije dlhodobo v panelákoch predsa.

a_alexandra_a
12. apr 2022

A čo si myslíš že za 50 zmiznú paneláky a budú len rodinné domy? 😀 To čo je otázka, omg 😀

beata_k
12. apr 2022

@a_alexandra_a Naraza na statiku budov.

a_alexandra_a
12. apr 2022

@beata_k Ja som pochopila 🙂

beata_k
12. apr 2022
parvinka0001
12. apr 2022

@beata_k len aby tie byty nevydzrali viac ako je narýchlo postavené domy .

Tak ono ľudia veľa možností nemajú,jedine že si postavis nový panelák 😁

elizabet173
12. apr 2022

Co si o tom myslim? Ze je panelak a panelak a je novostavba a novostavba, treba vyberat.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
12. apr 2022

Nie som autorka diskusie, mne je jedno. Ja v panelaku zijem. Ale uz som zopar ludi pocula zamyslat sa nad touto otazkou 🤷🏼‍♀️

beata_k
12. apr 2022

@viestta Ano, mas pravdu.

ndrag
12. apr 2022

podla mna vydrzia este aj dlhsie ako odhadovana zivotnost.. Ked vidim fotky panelakov na UA ako stale stoja aj po bombardovani, tak tie nase tiez vydrzia.

marcellka32
12. apr 2022

Som z Petržalky a stále sa tam vraciam, všetky paneláky majú tam 50 rokov, je pravda, že ich skoro všetky už zrekonštruovali, no nájdu sa aj také, čo sú bez rekonštrukcie po tých rokoch a stoja a podľa mňa majú dobré základy...

elizabet173
12. apr 2022

@viestta tiez sa riesili v novostavbach balkony, na ktore sa nesmeli vychadzat, bolo to aj v spravach. A tie francuzske okna na prizemi...

simonkaa27
12. apr 2022

vies co ja som tiez dlho zila aj v panelaku aj v bytovke a podla mna je to fajn, mozno moja mamina by mala aj iny nazor kedze ona ako dieta vyrastala v dome 🙂 ale je to fajn, mam pocit ze som tak medzi ludmi, i ked verim ze sukromie vlastneho domu je na nezaplatenie. a teraz fakt ked vidim, tie panelaky ako tu spominate to je kvalitka, to ked sa vtedy pred xy rokmi stavalo, si davali zalezat.

matabb73
12. apr 2022

Paneláky majú životnosť 80-100 rokov. Ten, v ktorom bývam ja má teraz okolo 35, takže ešte dlho vydrží. Keď sa o ne starajú, nie je problém. Pomáha aj zateplenie, lebo ochráni panely a tým predĺži životnosť. Dispozične sú tiež celkom dobre riešené. Mnohé nové bytovky sú riešené nezmyselne. Niekedy sa až divím, že tie byty kupujú. Aj výmerou sú teraz často nové byty menšie ako byty v paneláku.

modraslamka
12. apr 2022

z panelaka som, ale uz nie, radsej tehlovy. Nie vela bytov...vlastne kurenie.

matabb73
12. apr 2022

O statiku sa tiež netreba báť. Samozrejme ak v nich ľudia nebudú svojvoľne rezať otvory. Paneláky sú dimenzované aj na zemetrasenie. Ja som z fachu a kolega, dobrý statik, vždy vravel, že paneláky vydržia všetko. Síce nepočítal s bombardovaním ako na Ukrajine, ale prírodné živly určite.

hefo
12. apr 2022

@viestta Počuli, ale všetci vieme, na ktorom konkrétnom sídlisku, a ako tomu dotyční "spoluobčania" pomáhali...

Inak ak nezateká do výstuže panelov a pod., tak nie je dôvod, prečo by normálny panelák nemal vydržať dlho.

elizabet173
12. apr 2022

@matabb73 suhlasim, v sobotu som bola na navsteve v novostavbe, ale tak nezmyselne rieseny byt som davno nevidela. S par upravami by bol fajn, len pani o chvilu rodi, tak sa im do toho nechcelo, ale tazko to vobec zariadit, niektore dvere nahradili zasuvacimi, aby sa tam vobec dalo existovat 😦

h2
12. apr 2022

@hefo Nezvaľujme všetko na "spoluobčanov".
https://www.yimba.sk/clanky/buranie-apollo-busi...

hefo
12. apr 2022

@h2 Až na to, že je to úplne mimo témy o "panelákoch".

h2
12. apr 2022

@hefo Stavba ako stavba, nie je to až tak mimo témy.

viky_21
12. apr 2022

Urcite vydrzia dlhsie ako dnesne moderne novostavby, ktore rastu ako huby po dazdi.

zuzanka.zuzu
12. apr 2022

🙄 vydrzia aj panelaky aj novostavby, zije sa aj v 200, 500 rocnych domoch, boze zase tema...

v BA idealne kupit TERAZ (nech je to hocikedy) a odlahlejsie casti, nechapem preco sa toho ludia boja... v predpredaji 40 000 pred cca 4 rokmi ("kupa z papiera") a dnes 129 000 😉 a to je este dobra cena na 1i v novostavbe! ja neviem kolko budu stat dnesne 130tisicove byty, tipujem okolo 200 000 🙈 o 4 roky ma tu oznacte 😀

maxxim
12. apr 2022

Ja chápem presne na čo sa autorka pýta. A pýta sa opravnene. Je dobré to prebrať skôr ako sa pustiť do kúpy, teda za predpokladu ze si môže vybrať alternativu.
Dnešné sídliská ( väčšina panelaky) majú cca 35 -60 rokov...a stavitelia odhadovali ze životnosť bude 80 až 100rokov.
Samozrejme ze údržba, lokalita... Sa tiež podpisuje na stave panelov...ale problem ako taký je dimenzacia el. Pripojky, vody....
Ked ich stavali boli ine nároky na elektrifikaciu, izolaciu...
Ok, môzete si dať prerobiť nove rozvody v byte, ale celkový pripustný ( zaťazitelný) prikon byva casto nevyhovujuci keďze sa dnes pouziva velke mnozstvo spotrebičov...
Najväčsí problém je zateplenie. Áno, šetria sa naklady na teplo, ale, tím ze sa betonový panel zatepli( uzavre) tak kondenz medzi panelom a izolaciou urychluje degradaciu kovovych spojov, širenie plesní a je nemozné i v buducnosti kontrolovať stav panelov.
Samozrejme, kapacity na iné bývanie pre velký pocet obyvatelov niesu a ani nechcem vyvolavať napätie tím, ktorí v nich bývajú..ale nie vsetky zasahy ,ktoré boli vykonane za úcelom mensieho plytvania" boli spravne...
Na tvojom mieste pri dnesných cenach by som zvolil buď bytovku ( tehlovu) alebo dom. Neviem aky stýl byvania preferujete, ake mate moznosti, / naroky ale podla môjho nestranneho názoru je najlepsia volba dom. Odbornici na stavebnictvo najmä v zahranici tvrdia ze domy, ktore boli postavene v 70, 80, 90 rokoch boli najkvalitnejsie a vačšinou s prirodnych materialov. 40cm tehloblok, ( ten netreba zateplovat) vapenne omietky, brizolitova fasada, bez pouzitia lepidiel....
Ok, nieco musite prerobiť ale cenovo je to vyhodnejsie ako byt a mas aj sukromie na oddych vonku na dvore....
Ale zase na rovinu, o kurenie sa starate vy, voda, opravy.... Vsetko vo vlastnej réží Kde na bytoch stací iba platiť..
A samotný spôsob byvania, ma to byť mesto? Obec?... Primestska cast? Vsetko zavisí od poziadavky. Nech sa rozhodnete akokolvek, prajem Vám pekné bývanie a ospravedlnujem sa ak som napisal nieco nevhodné. Je to iba môj názor...držim palce v dobrý výber🙂

basska_b
12. apr 2022

Moj muz hovoril, ze panelaky boli projektovane na 70 rokov, aby vydrzali... nebavime sa o tehlovych domoch, tie su ovela solidnejsie. Takze otazka je na mieste. Ale akoze ja ked vidim tie novostavby, tak si myslim, ze to vydrzi menej, ako komunisticky panelak 🤣