Dom vo svahu - osobná skúsenosť

9. okt 2021

Ahojte, mate niekto dom rieseny ako je tento na obrazku?
Prestahovali sme sa do domu, ktory je podobne rieseny. Ma 2 samostatne poschodia, my byvame hore. Spodok sluzil predoslemu majitelovi ako dielna a letna kuchyna.
Rozmyslame, ze by sme to prepojili a spodok prerobili na obrovsku obyvacku s kuchynou a velkou kupelnou. Mam ale obavy, aby tam nebola zima a nedostatok svetla. Okna su velke francuzske troj okna, ale druha strana je vlastne opreta o svah, cize tam okno nie je mozne dat. Architekt tvrdi, ze svah bide dobry izolant a ak sa steny vykuria, bude drzat teplo, ale predsa len by som prijala realne skusensoti. Nemam chut dat do toho kopec tisic a vysledok bude tmava a vlhka a studena obybackokuchyna. Vdaka

ukulela
9. okt 2021

Bezne mas okna len na 1 stranu. Aku mate orientaciu? Ak nie na sever, tak tam bude slnko. A ak na juh, ci zapad, tak to bude exkluzivne. Urcite treba riesit izolaciu. Ak to tam nevlhne, tak do toho chodte. Ano, svah bude izolant.

bibina32
9. okt 2021

Skús napísať na fórum Modrá strecha.

simca06022011
9. okt 2021

Vsetko závisí od polohy, a aj inych veci... Pravdupovediac ja som v kopci, susedia stávajú nado mnou uz taketo domy (my sme este dokazali spodok vyrovnať) a nik dole nema obytnu miestnost. Maju tak. Technické veci, telocvičňu. Jeden letnu kuchynu otvorenú (inak super sa to s detmi využíva ked napr prší) , "pivnicu", saunu atd. Kedze rozloha je veľká inak im to nebolo treba riesit.
Ak mate problenm, ze to takto potrebujete urobiť, dom nevlhne, je tam moznost napr umiestniť krb, je dobra orientácia... Tak nevidím problem.... Moj otec ma dom dlhy, kde je okno iba na jednej strane, pri okne ms obývačku, vzadu v tmavsej časti kuchynu. Ja by som to urobila naopak... Ale vsetko zalezi na detailoch... Podla tvojho opisu by som sa nevedela rozhodnut 😊 ale bolo by to super a luxusne keby ste ten priestor využili na niečo.
Ja by som tam urcite nedavala velku kupelnu... Vedla obývačky a kuchyni, zbytočnosť.

basullinka
9. okt 2021

My máme podobne riešený dom do svahu, resp. ho momentálne staviame, ale v spodnej časti mame veľkú garáž a pivnicu s kotlom. Napriek tomu, by som však do spodnej časti nedávala obytné miestnosti, ten chlad tam cítiť a to je momentalne leto.

luccija
9. okt 2021

Podľa mňa s tým nebude problém verila by som architektovi.Je dom oproti Vášmu či vedľa?pozri sa či Ti tam nebudú clonit ostatné domy a bude Ti svietiť slnko.Pri dnešných materiáloch, podlahových kúreníach, izolaciach nevidím problém...

lenkapap
9. okt 2021

Svokor tak ma dom (novostavba), v zime tam je 8 stupnov a v lete max 18 aj to mu tam musi cely den svietit slnko...preto tam ma len sklad, technicku miestnost atd. Neobyvaju to prizemie.

laurikagab
9. okt 2021

My mame takto dom vo svahu ale mame 3 poschodia ( dom so strechou). Takto na spodku mame velku obyvacku a kuchynu, WC, pracovnu, spajzu, malu kotolnu. Z cesty mame vstup na 1.poschodie ( detske izby, garaz, kupelna). Vsetci susedia maju na spodu pivnice. Ja som spokojna, mame tu cely den slnecno a vystup priamo na terasu.

jaass
9. okt 2021

Moja teta majú dom do svahu a stále vraví, že nikdy viac. Ako sa spomína vyššie, v spodnej časti ma zimu. Niekedy už v septembri musí topiť lebo im je veľká zima po večeroch. A keď idete ešte len stavať, tak ja by som zvolila domček na rovine….môj názor 🙂

simca06022011
9. okt 2021

@jaass väčšinou v septembri kurime aj my a nemame dom do svahu sme na juh orientovaný... Cize to vôbec nie je rarita.

Fakt je ze "tmou" bude pocitova teplota nizsia

autor
9. okt 2021

@jaass tiez sa toho bojim, tej zimy 🤨🤔 ten dom je dedicstvo mojmo muza...cize, urcite by sme ho nekupili, ale volili inu variantu. Mne strasne vadi, ze nemozem vypustit deti na dvor same, je to neprakticke aj ked grilujeme, kupeme sa, musim byt stale tam. Nemozem si varit a deti sledovat okom zvnutra. Lebo byt nas je hore, cize je to totalne odveci. Kedze novu nehnutelnost si dovolit nemozeme, zvazujeme vsetky varianty, aby sme co najlepsie vyuzili tie priestory.

autor
9. okt 2021

@laurikagab ahoj, prosim Ta, vedela by si mi poslat foto? Kludne aj do spravy 🤗 inak my sme teda vlastme hore a aj tak kurime takmer 9 mesiacov z roka. V horucavach tam je prijemne, chladno...lenze bojim sa, ze budeme musiet tolko kurit, ze to bude totalne neekonomicke...a ja teda neznasam zimu

autor
9. okt 2021

@ukulela
@simca06022011
@basullinka je to orientovane na juh, do obyvacky este cloni velka terasa 😬 poslem realnu foto, ked budeme doma... Domy neclonia ziadne, je to posledny dom na konci ulice, potom uz len les.
A teda schodisko je tam momentalne iba externe, cize ak utekam nieco zobrat, musim obehnut cely dom, vchod je zvrchu vstrede, z opacnej strany.
Cize bude sa musiet spravit pristavba na ineterne schodisko (dali by sa aj vnutri spravit schody, ale ukrojilo by to dost z miestnosti). Cize predbezny odhad bol okolo 50 tisic, preto mam obavy, ci to bude ok 😩

luccija
9. okt 2021

Každý chce čo nemá🙂my sme na rovine v lete strašne teplo, malo lesov mne sa kaskadovite pozemky veľmi páčia dajú sa pekne vysadiť kvety, upraviť ..a teda tebe ide iba o to, že zobytnite spodné poschodie namiesto vrchu, že získate viac priestoru?keď kurite toľko mesiacov v roku už Ti to môže byť jedno...dnes sú moderné osvetlenia a, ak budete mať na terasu veľa skla slnko a svetlo dostanete dnu.

autor
9. okt 2021

@luccija ano, viac priestoru, hore by sme mali iba izby na spanie a dole yeda kuchyno obyvacko...lebo je to ozaj neprakticke, mat hore kuchynu. Mam sice novu letnu dolu, ale vzdy clovek nieco zabudne a pocas jednej grikovacky beham hore dole 🙄 a teda ten komfort, vypustit deti a mat ich na ociach

zuvelyn
9. okt 2021

Ja si práveže myslím, že to že tam bude chladnejšie je práveže výhoda. Leta su horúce, koľko ľudí kupuje klimatizácie do domu a bytu, ked budete mat v obyvacej časti prijmemne aj bez toho je to plus. Nehovoriac o priamom vstupe na záhradu. A v zime sa kúri tak ci tak, bezne sa v septembri uz spúšťa kúrenie v domoch (u mas nie lebo máme radi chlad 😅) tam by som problém vôbec nevidela.

autor
9. okt 2021

@zuvelyn ano, v lete je tam prijemne, hore mavame 29 stupnov, ked su horucavy...mne ide o ten priamy vstup na dvor, presne ako pises 👍😊 pridavam teda fotku z ulice a z dvora, aby ste si to vedeli predstavit. Strexha budw cierna, ta sa ide prerabat, zatial sme stihli iba fasadu a dvor 😊

barbora_t
9. okt 2021

My tak mame rieseny dom a veru je dole zima :( keby tam spravite nejaku spolocensku miestnost, hernu alebo tak tak pohodicka ale mat tam obyvacku, to by som si nevedela predstavit, teda aspon u nas to nepripada do uvahy :(

autor
9. okt 2021

@barbora_t A vedela by si poslat aj foto, kludne do IP. Ako teraz je tam.chladno, ale tvrdi mi muz, ze ak sa bude kurit nahreju sa aj mury a nebude tam.zima. Tak netusim, ale mam respekt pred tym.

marca12
9. okt 2021

Ja si nemyslim,ze by tam bola zima. Je to juzna strana ako pises svetlo mas cely den. Mame na juznu stranu kuchynu s obyvackou a je krasne presvetlena pocas celeho roka. V zime kuris,nema ti byt preco zima a v lete sa vyhreje zvonka. Pri prerabke vam architekt navrhne vhodnu izolaciu steny z tej strany,kde je svah,aby tam v prechodnom obdobi nebola zima.

deninka233
9. okt 2021

Ahoj, my máme dom vo svahu, ale ako druhé poschodie (tam kde vy máte byt) my máme podkrovie, takže zatiaľ bývame len dole. Časom je plán zobytniť aj podkrovie… Máme dom otočený na juh tými oknami a ani nemáme francúzske okná a je tu fajn, cez leto to tu nie je príliš prehriate a v zime sme krytí pred všetkými severákmi, návejmi snehu a podobne. Ale tak my máme 140r dom, kde sú min 80tky múry. Susedia vedľa nás majú tiež takto vo svahu dom, podkrovie zbúrali a postavali si tam byt (kocku), dole majú práčovňu, zašívareň a tak, no predtým tam bývali ich rodičia, preto sú mladí zvyknutí bývať
hore a už tam ostali. Ale museli ten vrch zateplovať lebo im tam fujákalo…

zuzanka.zuzu
9. okt 2021

do IP ti asi nikto nič nepošle keďže tému si založila ako anonym 😉 👍😂

zuvelyn
9. okt 2021

A ešte k tomu chladu, to ie veľmi subjektívny názor, ze bude tam zima... Niekto ma doma v zime 24 stupňov a je to podľa neho zima a babusi sa do hrubých ponožiek a mikiny, niekto ma 20 a behá v kraťasoch a tielku (ako ja) a zniesol by aj menej ;)

simca06022011
9. okt 2021

Tiez si myslim ze zima nebude. V tejto dobe podlahového kurenia atd... Naozaj ak yo nevlhne dole tak je to ok. A podla mna sa zbytocne trápis aj ukrojenim miesta na schodisko... (no neviem teda realne o koľko m2 sa bavime pri celom dome) Ved prakticky ked hore zrusis obyvacku/kuchynu musi ti tam ostat na obyčajné schody miesto v pohode. Skor vonkajsie si urobte od prijazdovej cesty/vchodu dole. Aby navstevy/nakupy atd nemuseli ist cez obytne izby.
Lacne to nebude určite. Trreba si dat urobiť vizualizaciu. Komplet. A uvidis. Určite tu veluuu kupelnu dole prehodnot, ta ma byt pri spálni. A hned mas dalsie usetrene miesto.

simca06022011
9. okt 2021

Podla fotiek je to podla mna super. Ja by som ten spodok urobila na obytný

lenkike
9. okt 2021

My máme tiež pozemok takto vo svahu, v jari chceme začať stavať a dole budeme mať obývačku s kuchyňou, špajzu, wc a spálňu s kúpeľňou. Hore budú tri izby a kúpeľňa. Myslím, že svah nie je vôbec problém, len treba dom dobre odizolovať od svahu a tiež sa mi oveľa viac páčia pozemky vo svahu,aj keď sú na výstavbu náročnejšie, ale oveľa zaujímavejšie a záhrada vo svahu pekne vynikne 😊

ukulela
9. okt 2021

Podla fotiek je to super. Ak je dom dobre zaizolovany, zima tam nebude.

autor
9. okt 2021

@zuzanka.zuzu ano, som si vedoma, ze som anonym 😉 ak baby napisu, ze foto nie je problem poslat, tak im napisem spravu, aby vedeli, kam poslat

autor
9. okt 2021

@deninka233 super, tak vy mate riadne mury teda 😊 no uz som bola zneistena po precitani niektorych komentov, ale naopak su tu aj take, co mi davaju nadej, ze to moze byt ok 😊
@zuvelyn presne ako pises 😊 inak hore v byte kurime na 22 stupnov...dole byva v zime nejakych 14 a to sa tam nekuri vobec

autor
9. okt 2021

@simca06022011 Vdaka za povzbudenie 😊 my mame externe schodisko, nachadza sa z drubeho boku domu, ten nie je na fotke. Bavime sa o 90 m2 vrch ( teraz mame 1 detsku izbu a 1 spalnu, obyvacka je velka ako tieto 2 izby dokopy a stred domu je otvorena kuchyna + plus kupelna a wc. Spodok je tiez 90m2. Tiez sme chceli tie schody vnutri, ale z pohladu odbornikov to bude lahsie a dokonca aj z financneho hladiska to vraj vyjde lacnejsie, ak sa prilepia ako pristavba - samozrejme kryte budu, aby sme mohli chodit v i erieri hore dole. Ta vrxhna obyvacka sa prerobi na spalnu a kuchyna by sa hore prerobila na satnik. Dole je teraz taka mini kupelna a WC a tam by sa to mohlo spojit, ze sa zrusi letna kuchynka a vznikne taka vacsia kupelna s wc

autor
9. okt 2021

@ukulela no snad mate pravdu baby 😊 vahame, vahame, predsa je to vacsia investicia...ale myslim, ze to ke sto a jedno, ak mas kuchynu a obyvacku na prizemi. Vzdy, ak sme u niekoho na navsteve tisko zavidim a zelam si aj ja mat dvor na dlani 🤭