Krajný byt na 1. poschodí

20. okt 2023

Ahojte, je tu niekto kto býva/býval v krajnom byte na 1. poschodí? Ako vnímate nejaké výhody, nevýhody? Naskytla sa nám možnosť kúpy, niektorí v okolí nás odhovárajú, že tam môže byť chlad a dokonca plesne pri krajných bytoch na prvých poschodiach, bytovka je ale zateplená.... platíte viac na energiách?

sylvia217
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dzina007
20. okt 2023

manzelova sestra byva na prizemi v rohovom byte a ma nenormalnu zimu tam... bez papuc a svetra tam v zime ani nejdeme... ona je zvyknuta... jej zima nieje a ani jej detom... len nam je... 😀

harrisson
20. okt 2023

Bývam v rohovom krajom byte a nemenil by som. Dokonalý kľud od susedov stojí za väčšie náklady za kúrenie. Za mňa parada

hradnapani
20. okt 2023

tym prvym poschodim myslis prizemie? Skontroluj si, co je pod bytom - znami mali pod bytom pivnicu, na ktoreho strope boli teplovodne rury, takze mali podlahove kurenie "zadarmo" :D co sa tyka doplacania - vacsina domov to ma tak, ze prizemnym a najvrchnejsim bytom sa rozpocitava teplo s ohladom na umiestnenie bytu. My byvame navrchu a na rohu a mame mensie nedoplatky za teplo ako ludia pod nami a kurenie mam v zime zapnute stale, okrem vetrania, vtedy stiahnem.

ptvw
20. okt 2023

Zima bola, aj je vlastne, aj keď kurime všetky izby na max, ale pod nami a nad nami majú vypnuté všetko na nule aj cez zimu lebo pod nami sama dôchodkyna a nad nami par ktory už má deti preč a chodia domov po 20:00, ale pleseň sme nikdy nemali... Zatepleny činžiak je len z boku

autor
20. okt 2023

@hradnapani je to prve poschodie, celkom dostatočne vysoko nad zemou, pod bytom sú pivnice... radšej by som iné poschodie, no nie je až taký výber bytov a tento sa nam dispozične páči, len ma to poschodie odrádza, či tam fakt nebude zima

autor
20. okt 2023

@harrisson a ste tiež na prvom poschodí, či?

hradnapani
20. okt 2023

tak ono prve a posledne poschodie bude mat vzdy nejaku vyhodu a nevyhodu a vzdy sa to odrazi aj na nizsej cene, my sme to tiez zobrali za tu nizsiu cenu a nelutujem, Ale hlavne si zvaz aj take veci, ci vam nesvietia poulicne lampy priamo do okien, ak mate radi tmu, alebo ci nemate stromy nalepene takmer na oknach (v tom pripade je to velmi chladny byt), ci nie je orientovany na sever, kde slnko nezasvieti atd - je tam vela veci, co treba zvazit a vyhodnotit a moze sa stat, ze to prizemie bude uplne ok, alebo aj nie.

sissy27
20. okt 2023

Ako jedinu nevyhodu vnimam len to, ze ak sa niekto rozprava pod oknami na ulici, tak ho (pri otvorenej vetracke) pocujem ako keby mi sedel v obyvacke 😂
Byt mame urcite chladnejsi - vsade inde mi je strasne teplo a druhym je u nas zima 😃 ale zas v lete tu mam uplne v pohode aj v horucavach. A velmi som to ocenila s kocikom alebo zlomenou nohou, ked sa pokazil vytah, to si neviem predstavit byvat na 12.

autor
20. okt 2023

Ďakujem baby, a bývate v krajných bytoch či stredných? Ak v krajných, mali ste nejaké problémy s plesňami?

hradnapani
20. okt 2023

ja v krajnom, teraz a aj predtym, a plesne sme nikdy nemali. Ale na tu krajnu stenu vzdy vedelo svietit slnko - bud to bol juh alebo zapad.

macekovam
20. okt 2023

a ake svetove strany?

autor
20. okt 2023

@hradnapani ďakujem, toto je zrovna taký byt, že má až tri strany krajné, nie len jednu 🙈 hoci je zateplený zo všetkých strán

autor
20. okt 2023

@macekovam presne to akurát pozerám či sa nedá pozrieť cez google maps, na toto mám nevedela odpovedať realiťáčka, že to pozrie....ale malo by byt tak, že spálňa a detská otočené na východ a kuchyňa s obývačkou na západ.... akurát, že z jednej strany,z východnej ako je spálňa su stromy pred oknami aj balkónom

lalenka33
20. okt 2023

My sme výškový panelák, kde každý 1 byt má 1 izbu rohovú. Tá izba je neskutočne studená. Cez tie 2 rohove steny ide zima ako keď otvoríš chladničku. A pleseň je boj celej stupačky. Každú zimu. Komplet celá stena. Všetci máme na tej stene postele, aby dýchala a nebol tam nábytok. My máme v pivniciach potrubie s teplou vodou, ktoré slušne vykúria.

alica_z_lesa
21. okt 2023

Ahoj my sme bývali v tehlovom byte na prízemí v BA. Pod nami boli pivnice. Kuchyňa a kúpelňa na východ, spálňa a obývačka na západ. Byt bol studený. Keď zapadalo slnko, tak sme si vyslovene užívali tú hodinu kedy svietilo do obývačky a spálne. Samozrejme tým pádom bol tmavši a museli sme viac svietiť. Náklady na plyn (kúrenie) boli väčšie oproti iným bytom. Teplotu sme mali nastavenú na 21 stupňov a pamätám si, že v jeden rok sme zapínali kúrenie aj 1.6. lebo bola v byte zima. Plesne sme začali mať, keď sa dom “zateplil”.
Výhody: iba 11 schodov do bytu, v lete super “zima” v byte.

cacianka
21. okt 2023

Bývam v paneláku, rožny 1i byt, okná na západ, stena na sever. 5. poschodie , Ba sídlisko.
Celý panelák zateplený, v byte mame aj v zime 20 - 23° C , radiátor zapiname výnimočne, vetrame často.
Stačí teplo zo stupačiek v kúpeľni a kuchyni.
Oblečení normálne, dlhé nohavice a rukávy, ponožky, občas vesta. Spíme iba pod dekou, občas prehodíme prehoz., pyžamo obyčajné, ja spím v ponožkách lebo sa odkopem.
Pivnice majú zateplene stropy, čiže byty sú odspodu tiež vlastne zateplené.
Susedov na prízemí - nad pivnicami nepoznám, pomenili sa, nikdy ich nevidím, ale ak ich stretnem, opýtam sa presne na toto.
Plesne nikde, prievan nikde, a to nám na dom fučí od severu.

rebrambora
21. okt 2023

Zalezi na tom, o aky byt ide.
My sme byvali v rohovom byte na prizemi.
Podlahove kurenie, tehlova stavba. Ani sme netusili, ze je zima a ze mame susedov, plesen nebola ani v pivnici.
Cize zalezi na tom o aky byt ide. Ak je to kvalitne stavba, sla by som do toho hned.
Ak je to panelak alebo nieco narychlo zbuchane, byt by som nekupila ani keby bol na 3.poschodi v strede.

sissy27
21. okt 2023

Ja byvam v roznom byte a teda vsetky izby aj kuchyna maju minimalne jednu stenu “holu”, teda plast bytovky. A nemame nikoho ani pod polovicou bytu (ani pivnice), je tam prechod na druhu ulicu, a uplna pohoda.

autor
21. okt 2023

@sissy27 a máte zateplené aj od spodu? Okná máte na ktoré strany otočené, prosím? Ďakujem pekne

autor
21. okt 2023

Ďakujem všetkým za reakcie, sama neviem ako sa rozhodnúť.... pôjdem sa skúsiť ísť rovno spýtať na tej ulici do druhého vchodu ľudí, ktorí bývajú na prvom v rožnom byte, že ako sa im býva, lebo realitkám až tak nedôverujem

sissy27
21. okt 2023

Zateplene (ale byvala som tu aj predtym) a okna SV a JZ

prunee
21. okt 2023

My byvame v krajnom na 1. posch., nikdy sme plesen nemali, pod dvoma izbami su pivnice, pod zvyskom je este prizemny byt. V zime v pohode, chlad nemame a v lete je to parada, max. 25.st. v naj horucavach sme mali.

majkamasar
21. okt 2023

Aj my tak presne ako pisete plesne, zima, nedoplatky. Po 5rokoch sme ho predali kupili vnutorny a neda sa to porovnat.

harrisson
22. okt 2023

Nie.. sme na 3. Na prvom to môže byt problém. Počuť všetko z ulice.. hlavne ak tam je dáka lavicka, parkovisko ci cesta

harrisson
22. okt 2023

Plesne sme nikdy nemali. Stále vetrame + nové omietky zo stuku

autor
24. okt 2023

@prunee ďakujem pekne, a na ktorú stranu máte okná orientované prosím?

prunee
24. okt 2023

Obyvacka, kuchyna je zapad, detska a spalna su na sever.

prunee
24. okt 2023

Inak v nasom panelaku su vsetky byty krajne, je to 10 posch. panelak, na kazkom poschodi 4 byty, a neviem o nikom, ze by sa stazoval na plesen.

guiseppinka
24. okt 2023

Moj ex byval na prizemi, rohovy byt s orientaciou sever juh, este aj stromy pred balkonom, vedla chodnik, vytah a neviem co este vsetko a nepamatam sa, ze by mali niekedy plesne, z ulice nebolo pocut nikoho, pri vytahoch tiez nikoho a ani ich, ked sa debatovalo v kuchyni. Mali dokonca aj dlazbu, ale v zime zimu nemali, resp. mi tam nebola zima... Co mi prislo na zaciatku zvlastne, ze mali balkon. Casom mi to neprekazalo vobec...