Líška na dvore

07022007
15. feb 2019

Ahojte, píšem pod značkou zúfalá mama. Na dvor mi začala chodiť líška. Vôbec sa nebojí. Chodí mi priamo na terasu. Ako sa jej zbavíme ? Plašička nehrozí máme mačku a psa. Poľovník sa mi vykašle na to aby mi tu čakal na líšku.... Nechávame hydinu, takže neviem čo ju tu stále láka. Je to veľmi nepríjemné lebo vôbec nie je plachá a ide úplne na terasu k dverám. Mačke vytiahne deku z pod zadku ..... A prechádza sa.

17juraj17
15. feb 2019

@luba41 Urcite suhlasim s @bellovag . Ak divoka zver strati plachost treba to riesit. I ked casto x radikalne. Si nevidela napr video ako obycajny jelen sa pustil do cloveka ? Takisto ud domace ochocene zvierata napadnucloveka ci majitela. Takze o nejakej hlúpej liske je zbytocne sa bavit. Plne suhlasim ze by sme prirodu komplexne mali chranit no tie OJEDINELE pripady treba riesit rychlo a razne.

luba41
15. feb 2019

@17juraj17 ale líška nie je plachá, je len ostražitá..si v lese a ani nevieš, že ta može sledovat a ty o tom nevieš...takisto si može zvyknut na blízkost človeka, a bez toho , že by bola chorá alebo ohrozovala život...takisto aj srny, vtáky, hocijaké zvery bez toho - aby boli nejako "choré"..vid horárne v lese, horár keby mal riešit každú líšku čo mu prebehne cez dvor- tak musí vystrielat snad všetky..líšky žijú aj v mestách, na okraji nepozorovane ..a pokial nenajde zdroj potravy, tak po čase odíde..kedže "u susedov " mali sliepky, tak sa mala pre čo vracat a skúšat štastie..a teraz je zima, potravy nedostatok, preto hladá..

17juraj17
15. feb 2019

@luba41 Pozri Sykorku alebo jezka by som neriesil. Uvedom si prosim ta ze liska je DRAVEC. Dravec lovi . Dravec napada ine zvery alebo zere zhnite maso z mrsiny....... nech ale dalej od domu a deti.

jankalukasova
15. feb 2019

@luba41 mam velmi dobreho priatela polovnika. Byva sice v inej oblasti ako ja ale rovnako su u nich lisky premnozene. Ked nejaku vidi ide bez milosti dole. Nie pre kozusinu ale preto, ze je to dravec a likviduje kvantum mladat inych zvierat v sirom okoli. Tam kde su lisky maju problem zajace, bazanty, divoke kacky.....atd. atd. atd. Tych Ti nie je luto? Netvrdim, ze treba zastrelit kazdu, ktora prebehne cez dvor. Lenze tato sa evidentne opakovane vracia a popravde by som sa tiez bala toho co mi na tu terasu prinesie. Toto sme vsak vyriesili psom a je vystarane.

luba41
15. feb 2019

@jankalukasova mám kolegu polovníka, viem ako to chodí ..informácií mám dennodenne dostatok ..a som "v obraze" ako je to u polovníkov, aké sú ich štatistiky a pod...takisto sledujem napr. prácu záchranných staníc pre živočíchy, takže mám info z oboch strán.. a najväčší nepriatel malých divokých cicavcov je človek a jeho rozpínanie sa-cesty, polnohospodárstvo atd....líška už len "dozbiera" v prírode to, čo po človeku zostalo..☹líška predovšetkým žerie myši, drobné hlodavce na poli, žaby a až potom ide lovit nejaké mláďa zaja, bažanta atd..to je je prirodzená potrava a od toho závisí ako bude rozmnožená..to že ju vidím pri baráku , neznamená, že je ich na okolí vela..a na sliepke si pojde zmlsnut len na takej, ktorú jej majitel nechá napospas..

henikav
15. feb 2019

Vysoky plot by mohol pomoct, maly preskoci. My sme v centre mesta, ale vela zelene a bezne stretavame lisky a moj pes na nich len pozera ako na zjavenie, este dobre ze sa nejdu kamaratit

iva71
15. feb 2019

http://www.preventivne.sk/zaujalo-nas/parazit-a... @luba41 odporúčam prečítať. Hlavne pri deťoch by som neriskovala, môže napr. kontaminovať ovocie (jahody) apod

jankalukasova
15. feb 2019

@luba41 lenže stavbu ciest zastavíme asi ťažko...to už zachádzame do úplne inej témy. A to koľko ich tu je vidím, keď večer pozriem do poľa... tých červených očí tam svieti veru požehnane.

jankabenji
15. nov 2021

@slnieckko nasla som túto diskusiu, tak reagujem. Aj nám chodí líška a kradne topánky 🤣 chodí nám po terase a stále odíde s nejakou slapkou, topankou a to " kradne všetkým naokolo, svagrovci majú 2 psov na dlhých vodzkach a bezproblémov jednému pred budú odniesla slapku a druhému ukradla deku z búdy . Bez strachu, dokonca mačky v kľude spia na terase a nič. Sme z toho mierne v šoku ci to nieje domáci miláčik 😂 U vás to kedy prestala robiť?

tajy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
15. nov 2021

No treba to riesit, pretoze lisky prenasaju okrem besnoty aj ine "fajnotky". Lisky su teraz velmi premnozene, rovnkao ako hlodavce kadejake a nie vobec sa neboja.. my mame psa, mame elektricky ohradnik okolo plota (lebo mame kurin) a liska sa promenaduje kade chce. Riesila by som polovnikov, obec.. hocikoho ak je to obtazujuce, lebo nie je to sranda naozaj. Nemusi ublizit detom, ludom... lenze naozaj, nevies co ti domov zavlecie, na zahradny nabytok, do zahrady atd...

jankabenji
15. nov 2021

@tajy áno aj u nás sa začala teraz na jeseň objavovať. Zo začiatku sme obvinovali psa od nedalekeho suseda,že nám chodí na topánky, ale keď nam dal echo,že je pes vo voliere ,na prechádzku ide na voditku a topánky sa stále strácali, sme to viac sledovali. Syn síce prvý vravel,že liska bola na terase a sa na neho pozerala, ale to sme ho vysmiali, že to bol určite pes 😁 Potom prišla zas a to už aj susedovci začali vravieť, že suseda umyvala terasové dvere a vonku na terase ju sledovala líška. Sú to betarky zvieratá