Poraďte - jedna, alebo dve kúpeľne v rodinnom dome

andreanova
4. dec 2021

v plánovanej novostavbe uvažovať o jednej či dvoch kúpelniach, a dávať ich spolu s wc alebo zvlášť?
My sme chceli pôvodne jednu kúpeľňu ,,komplet ,, na prízemí - (vaňa, sprcha, práčka, umývadlo..) a záchod zvlásť , avšak veľa ľudí ma presviedča, až dáme aspoň malú kúpeľňu aj na poschodí.
My sme považovali mať dve kúpeľne za nie potrebný prepych, kedže dom bude neveliký, radšej ten priestor druhej kúpeľne nechať a mať väčšiu izbu - obytný priestor.

K faktu, mať iba jednu kúpeľňu a to na prízemí - ak by sme boli starší, nebudeme možno vládať po schodoch, možno bude treba doopatrovať rodičov - bude aj kúpeľňa, aj Vc hneď vedľa ,,hosťovskej,,.Čoskoro aj deti budu veľké, možno budú na internáte, atď

Ak by sme však mali mať dve kúpelne, tak by sme dávali hore vaňu, umývadlo a wc, dole by bolo všetko, ale vaňa by potom nemusela byť ,neviem, či je fakt potrebné takto obe...uznám, že mať kúpeľňu hore, v podkroví , hneď vedľa spálne je fakt pohodlné a praktické na rannú aj večernú hygienu a kým sme ,,mladí,, využívala by sa hlavne tá. Tiež, umývadlo dole v kúpeľni je potrebné - keď prídu decká zamazané z vonku., a či návšteva, atď...

A, ak by ste uvažovali nad dvoma kúpelňami, dávali by ste aj obe wc zvlášť, mimo kúpelní, alebo, dať na poschodí spolu?
ďakujem za Vaše postrehy

pieksamaki
4. dec 2021

@andreanova my mame iba hore...zial nedala sa vybudovat dole...nakolko sme kupili starsi dom a ten prerabali..mame potom este v pivnici.na poschodi vana.sprchovaci kut..2x wc. Dole1x wc.
Urcite doporucujem kupelnu v dome na kazdom poschodi...akokolvek si premyslite..ci vana hore a sprchovaci kut dole....aj ked su iba dvaja ludia....vzdy sa vyuzije.....

nwnw
4. dec 2021

@andreanova mame 2 kupelne. Hore s vanou a dolu bezbarierovu. No navstevy okupuju detske izby hore. Poviem Ti, ze pocas tehu, ked som chodila na wc kazdu hodinu a tak... By som brala aj tretiu iba k spalni. No na umyvanie su aj 2 dost.

eviacki
4. dec 2021

My mame 1kúpelnu s vanou,spr.kutom a wc.Samostatné wc vo vstupnej chodbe,co je fajn,ked sa vonku pracuje...Nemusime chodit cez dom a je to poruke.Sme 4clenna rodina a zatial nam to bohate staci a hlavne na upratovanie 😃Pracku a susicku mam v technickej miestnosti.Je to na kazdeho uvazeni...😉pekny vecer...

k_a_j_k_a
4. dec 2021

Už pri nadpise ma napadlo - určite dve kúpeľne 🙂. My sme štyria momentálne a budeme mať v dome (budeme sa sťahovať) dve kúpeľne spojené s WC - v detskej bude sprchový kút, v rodičovskej budeme mať vaňu. To je moje minimum pre štyroch. Moja podmienka bola, že ak by sme boli sami s manželom, tak min. kúpeľňa s WC a samostatné WC, s deťmi min. dve kúpeľne (aj s WC). Bez toho sa odmietam kamkoľvek sťahovať 😁 máme jednopodlažný dom. Ak by bol viacpodlažný, určite by som trvala na jednej kúpeľni (spolu s WC) na každom poschodí.

andrea_ff
4. dec 2021

@andreanova za mna dole: wc, umyvadlo, sprcha a ak nebude technicka miestnost, tak aj pracka+susicka a hore druha kupelna wc+umyvadlo a vana.
Ak budete starsi, budete sa sprchovat dole.
A neviem kolko mate rokov, ale ak viac, tak mozno vsetko take bezbarierove?

ckatka
4. dec 2021

@elizabet173 my sme naopak dávali kvôli babke vaňu. Nechcela v sprchovom, na bolesti jej bol omnoho lepsi teply kúpeľ. Samozrejme z vane jej bolo treba pomôcť, ale to by bolo treba aj zo sprchy. A na obmurovanu vaňu so širokým okrajom si starý človek pohodlne sadne a nohy prehodí. A pokiaľ je už v stave ze nohy neprehodi - tak to už musí mať pomoc ci už vo vani alebo v sprchaci. A súhlasím - sprchový musí byť pre dvoch. A nie tie 80-90cm boxy, kde keď mužovi spadne mydlo, tak ma problém sa pon zohnut a ritou nevytlacit sklo 😂🤦‍♀️

rdx3000
4. dec 2021

Podľa mňa, poschodový dom = 2 kúpeľne. Bungalov - stačí jedna. My máme kúpeľnu s wc a potom ešte jedno wc (chalanské :D ) kde je zároveň aj malá technická miestnosť, bojler, sušička,... 🙂

elizabet173
5. dec 2021

@ckatka hlavne ak muž takmer 2m ako môj.... 😂

zuzu188
5. dec 2021

My máme poschodový dom,máme len jednu kúpelňu na poschodí s vaňou,sprchovým kútom a wc a na prízemí len samostatné wc. Práčka a sušička sú v technickej.

lulus13
7. dec 2021

@andreanova my sme tiez nechceli dve kupelne, ale nakoniec sme spravili. V jednej mame vanu a wc, v druhej malickej sprchovy a wc. Ked budeme viaceri tak to ocenime deti vyuziju malu a ja bude mat pre seba velku s manzelom, nebudeme sa hadat rano, ked pojdeme do prace, do skoly.

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka75
14. apr 2022

kúpelňu by som nechala dolu. Z dôvodov aké si opisovala. Nechala by som sprchový kút + umývadlo, wc osobitné a hore dala iba wc a umývadlo. Vaňa sa mi zdá zbytočná. Aj s pribúdajúcimi rokmi, lepšie vojdeš do sprchového kúta

kvetinka75
14. apr 2022

@ckatka my sme zase teraz svokre prerábali - dávali sprchový kút miesto vane. Chodí ešte sama ale už s problémami a lepšie sa jej vchádza do sprch.kúta ako do vane.

yoxinka
14. apr 2022

@andreanova
Máme malý domček, poschodový. Máme tri deti. Dole máme veľké WC s umývadielkom a veľkou vstavanou skriňou (máme v nej čistiace potreby, vysavač, mop, zásoby toleťáka, handry, vedrá …). Dole máme spálňu a s ňou je spojená menšia kúpelňa s veľkým sprchovacím kútom, WC, umývadlo. Na poschodí máme detské izby a tam je väčšia kúpelňa s WC, vaňou a dvoma umývadlami. Práčku a sušičku máme v technickej miestnosti. Za mňa, top riešenie. Minimálne 2wc by som do domu isto dala. Ak je poschodový, tak hore aj dole kúpeľňu.

grolia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jankalukasova
14. apr 2022

O jednej kúpeľni ani neuvažuj. Je nás 5, máme dve (jednu veľkú s vaňou, jednu malú so sprchovým kútom) a už teraz vieme, že budeme robiť ešte jednu.

andreanova
autor
16. apr 2022

@jankalukasova Ahoj, dakujem všetkým za príspevky. Nakoniec, rozhodli sme sa pre hore malu kupelku s vanou , wc zvlast a dole kupelka so sprchovym kutom, prackou, ... a zvlast WC