Preplatok - nedoplatok v podnájme

cigipepe1247
10. aug 2020

Zdravim, Ako to funguje ak sme v podnájme? Už 2 roky sme nevideli vyúčtovanie, ani neviem ci bol preplatok alebo nedoplatok, ale určite preplatok... V zmluve nič nie je uvedené. Co robiť v takomto prípade?
Ďakujem

zirafienka
10. aug 2020

upraviť zmluvu. Obyčajne doplatky platí nájomca a preplatky nevidí...

mogaa
10. aug 2020

@cigipepe1247 treba si pozrieť nájomnú zmluvu, malo by to tam byť upravené zmluvne

lenka2813
10. aug 2020

@cigipepe1247 určite by som to riešila... Nam vždy pošle prenajímateľ podrobnosti a o všetkom nás informuje, či už je preplatok alebo nedoplatok. Ale mame to uvedené aj v zmluve, že sa to vzťahuje na nás.

cigipepe1247
autor
10. aug 2020

@lenka2813 u nás nič také a určite bol preplatok, lebo keby bol nedoplatok isto by nám to dal k úhrade.. Už druhý rok takto nevieme vôbec ako gazdujeme...

simsalabim
10. aug 2020

@cigipepe1247 ja prenajimam a v zmluve mam uvedene, k akemu datumu predkladam vyuctovanie. Preplatky vraciam (resp. si ich odpocitaju z najomneho) a nedoplatky mi platia. Su take aj take roky - raz vraciam, raz oni doplacaju. Ale ty ked nemas zmluvu, prenajimatel ani nema paky ziadat od teba nedoplatok....a ty samozrejme, nevidus preplatok. Rozhodne zmenit zmluvu.

lenka2813
10. aug 2020

@cigipepe1247 no ja by som sa určite ohľadom toho informovala 🙂a ak to nie je uvedené v zmluve, tak upraviť aby to obsahovala. Ale v takomto prípade nemôže od vás ani nedoplatky žiadať 😄

raszuz
10. aug 2020

@cigipepe1247 ja keď som prenajímala, tak som v zmluve mala, že nedoplatky hradí nájomca, preplatky im vraciam. Ak neboli celý rok, tak sme to pomerne rozdelili.

snowflake07
10. aug 2020

@cigipepe1247 V zmluve mas konecnu cenu vratane energii,alebo rozdelene cenu za najom a cenu za energie?

cigipepe1247
autor
10. aug 2020

@snowflake07 mame tam všetko spolu t. J konečnú sumu co platíme za podnájom... Ale vyúčtovanie nikde nič...

stvura
10. aug 2020

zalezi ako je postavena zmluva, spravidla vacsina prenajimatelov ma zahrnutu len fixnu sumu a ze nedoplatky plati najomca...o preplatkoch maloktory informuje

cigipepe1247
autor
10. aug 2020

@raszuz tak by to malo byt ale nič také nemáme v zmluve...

snowflake07
10. aug 2020

@cigipepe1247 ked mate vsetko spolu,tak vam nema preco davat vyuctovanie,pretoze to nemate rozdelene.Tym padom,keby ste teraz minuli vodu za 1000 e mesacne,tak ju doplati on.

kristiii
10. aug 2020

@cigipepe1247 preplatky vždy vraciam, nedoplatky zvyčajne pýtam, pokiaľ to nie je nejakých 5-10 eur, to neriešim. Normálne si vypýtaj vyúčtovanie k nahliadnutiu.

mariejenka
10. aug 2020

Ano, pytajte sa,a aj navrhnite úpravu zmluvy v tomto bode.
Ja som bola na private počas VS,a budy sme mali preplatky, co nám majiteľka.bytu odratala z nájmu.

snowflake07
10. aug 2020

@kristiii lenze on nema mat co preplatky ani nedoplatky,kedze ma v zmluve najom vratane energii.

tilko
10. aug 2020

ak nemáte v zmluve uvedené, že budete riešiť ročné zúčtovanie a máte len fixnú mesačnú sumu za prenájom, tak na preplatok zabudni ale na druhej strane ani nedoplatok neuhrádzaj 😉 ....

patka06
10. aug 2020

V nájomnej zmluve by mala byť uvedená výška jednotlivých zálohových platieb na energie a podľa toho sa potom robí vyúčtovanie ...ak to tak v zmluve nemáte, žiadajte prenajímateľa o jej doplnenie, prípadne o novú zmluvu so všetkým čo do nej patrí

qetka
10. aug 2020

my mame v jednom byte zmluvu postavenu tak, ze v nej mame napisane mesacne naklady - voda, elektrika, plyn, kurenie... s tym, ze pri vyuctovani dame doplatit alebo vratime. V druhom byte ale mame prenajaty po izbach a v zmluve je IBA fixna cena za jednotlivu izbu vratane energii a internetu. Tam nevraciame, ale ani nepytame nic. Je to fixna cena za izbu, nemame na zaklade coho riesit preplatky / nedoplatky. Cize zavisi na tom, co je v zmluve.

sasa1310
10. aug 2020

@cigipepe1247 a načo ti to je? My prenajímame byt. Dali sme mesačnú taxu a zbytok neriešime. Nájomník platí mesačne dohodnutú sumu. Majiteľ si má kontrolovať tvoju spotrebu a podľa toho by mal dávať preddavky na nájomné. Náš nájomník tiež nevie či je preplatok alebo nedoplatok. Väčšinou je nedoplatok, neriešime. Zvýšili sme si preddavok a už bol preplatok.

tanialicka
10. aug 2020

@cigipepe1247 ja prenajímam byt a do zmluvy sme uviedli že ak budú nedoplatky si to platia podnájomníci a keď preplatky ja im posielam peniaze alebo zaplatia menej nájomné. Samozrejme že vždy im hneď preposielqm vyúčtovanie aby videli. Oni tam predsa žijú v byte tak majú nárok na tie peniaze a vy tak isto

snowflake07
10. aug 2020

@tanialicka ale on ma v zmluve cenu spolu.Cize najom s energiami.Oni mu nemaju co ukazat,pretoze z jednej spolocnej sumy nie je ziadny nedoplatok ani preplatok.

tosomja
10. aug 2020

@cigipepe1247 my sme teraz v prenájme u známych a žiadne preplatky ani nedoplatky sa nás netýkajú.
Predtým som bola s ex v prenájme a v zmluve sme mali uvedené, že nedoplatky platíme a preplatky nám vrátia. Vždy sme mali preplatok a majiteľ bol férový. Treba si to ošetriť v zmluve 😉

cigipepe1247
autor
10. aug 2020

@sasa1310 prečo by som nemohol vedieť ci je preplatok ci nedoplatok, za prvé,,, za, druhé o ten byt sa mu predsa staráme my, takže si myslím ak je preplatok, logicky by mal byť nás ci zle píšem?, či len nedoplatky znášajú pod nájomníci? 🤷‍♂️Za tretie a veľa ľudí to tu napísalo, malo by to byt osetrene v zmluve s čím sa stotožňujem... 👌✌️👍

cigipepe1247
autor
10. aug 2020

@tanialicka stotožňujem sa s Vami 👌

snowflake07
10. aug 2020

@cigipepe1247 a z coho chcete vidiet nedoplatok ked mate energie spolu s najomnym???Ked platite teraz povedzme 500 e vratane energii z akej sumy chcete preplatok?Nech vam to da potom osobitne napr.380 najomne a 120 energie.Potom nedoplatok,alebo preplatok sa bude brat z tych 120 e.Ja uz neviem ako to napisat.Momentalne mate nastavene tak,ze aj keby ste rocne mali nedoplatky ,tak vsetko znasa on.

tosomja
10. aug 2020

@snowflake07 my sme platili prenájom v jednej sume, to neznamená, že som nevedela koľko platí inkaso. Koľko je preplatok, toľko mi dá, koľko nedoplatok, toľko zaplatím. Ja platím majiteľovi na účet peniaze, on z toho platí nájom a inkaso. 🙂

snowflake07
11. aug 2020

@tosomja kazdy plati na ucet jednu ciastku a nie oddelene.Ide o to ako je postavena zmluva.Ked v zmluve nemas uvedene kolko je najom a kolko energie,tak nemas z akej sumy vyratat preplatky a nedoplatky.

tosomja
11. aug 2020

@snowflake07 my sme to pri prvej zmluve nemali uvedené, aj tak nám vyúčtovanie ukázal a dal preplatok.

qetka
11. aug 2020

@tosomja mohol to urobit samozrejme, ale nemusel. Ked to nie je v zmluve, tak to v podstate nema na zaklade coho robit. Moze si povedat, ze to bude podla toho, co vypocital spravca. Ale napriklad nas spravca da vzdy preddavky tak, ze za kurenie mi vratia 300 eur a za vodu mi 200 chyba, cize nie velmi dobre odhadnute. Okrem toho, napriklad moja mama posiela viac, ako jej urcil, lebo vzdy mala nedoplatok. Potom by sa preplatok nedoplato ratal z coho? Zo sumy vypocitanej spravcom? Alebo zo sumy, ktoru posiela?
Aby sa to mohlo riesit, v zmluve by malo byt uvedene, kolko zo sumy su energie, a tiez, co s doplatkom / preplatkom. Pokial to v zmluve uvedene nie je a je tam len cena celkova cena uvedena za byt / izbu, nemusi s tebou vyuctovanie riesit. To ale znamena, ze ti nemusi vracat preplatok, ale ani pytat nedoplatok. Ked to urobi, je to na vasej dobrej voli - na tvojej doplatit a na jeho vratit. Zmluva o prenajme nema povinnost mat uvedene ceny energii. Pri danovom priznani ich ale samozrejme najomca odratava a dan z nich uz neplati.

simca06022011
11. aug 2020

Nemate uvedene v zmluve ceny energii a ceny najmu samostatne, nemate urcene ake preddavky za vas uhradzaju na tieto energie. Nemalo by sa vyuctovanie tada vobec riesit. Nebudu pytat nedoplatky a nebudu davat preplatky. Ak chcete toto riesit, tak vam treba zmenit zmluvu.. na najomne a energie. Inak to nie je mozne.