Problém nájsť slušného nájomcu

augustovkaa
8. apr 2023

Ahojte, otázka najmä na tie, ktoré prenajímate byt. Máme 3 izbový byt, ktorý dávame do prenájmu. Mali sme tam pár rokov slušnú rodinu, ktorá si postavila dom a koncom marca odišla. Dali sme si inzerát na FB do skupín prenájom bytov. Ozývajú sa všelijakí ako to slušne povedať divní ľudia. Jeden prišiel na obhliadku bytu v takom stave, že mal vypité. O ďalších sme si na internete našli, že sú neplatiči. Jeden dlh na zdravotnom a sociálnom 6 000 ale samozrejme výhovorky, že to zamestnávateľ za neho neplatil poistenie a on o tom nevedel a už to ide riešiť, máme mu dať šancu. Teraz rodina vietnamcov s dvomi deťmi a babkou a dedkom. Predtým tam bývalá slušná rodina s dvomi deťmi. Myslela som, že nebude problém zohnať ďalšiu takú. Rozmýšľam, že zaplatím realitakovi za nájdenie vhodných nájomcov. Dali by ste do podnájmu neplatičov na zdravotnom poistení? Ja to beriem tak, že sú nespoľahlivi. Keď chodíme záujemcom ukazovať byt, tak babky z toho paneláku stále prízvukujú, že chcú nejakých slušných ľudí, rozčuľovali sa, keď tam videli vietnamcov. To je čerešničkou na torte.

maxalla
8. apr 2023

@zuzana9415 To uz je, samozrejme, na kazdom, ako si to zariadi. Ja by som sa, naopak, bala neprepisat. Ze mi urobia na energiach taky nedoplatok, ktory ani depozit nepokryje. A potom sa s nimi natahovat a sudit .. to nech si to radsej riesia poskytovatelia energii.

basska_b
8. apr 2023

@zuzana9415 Nam poradili v elektrarnach, nech to nerobime, nech dame len platbu inkasom z uctu najomnikov - tak budem ja ako majitel a zaroven ten, kto ma zmluvu s elektrarnami, vidiet, ze elektrinu platia, aj vyuctovanie uvidim a keby totiz neplatili, tak to elektrarne odpoja a zacnu sa sudit a bude problem tu zmluvu nejako zrusit a elektrinu zapojit.

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
basska_b
8. apr 2023

@augustovkaa Prenajom cez realitku pomoze odfiltrovat rozne socky. Veru aj my sme narazili na rodinu, co mala exekucie a dlh na zdravotke a este dake pofiderne s.r.o.cky... Na obhliadke nam aj modre z neba slubovali a potom som si hodila meno priezvisko do googlu a skoro ma vyvalilo... a chceli si tam dat trvaly pobyt, ze "kvoli skole" 🤦‍♀️ nakoniec sme chvalabohu natrafili na slusnu rodinu

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
8. apr 2023

@zuzana9415 nezaplatis mesiac elektrinu a vypnú Ta nemaju šancu narobiť veľké nedoplatky.keď sme prenajímali opísal sa stav elektromerov ku dňu prenájmu,vybrala kaucia

augustovkaa
autor
8. apr 2023

@basska_b nám ten vietnamec povedal, že si chce ma nás byť prepísať trvalý pobyt. V čom je riziko?

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
augustovkaa
autor
8. apr 2023

@majlo1234 my to isté, trojizbový byt je ťažké prenajať

augustovkaa
autor
8. apr 2023

@nikol789 ďakujem

augustovkaa
autor
8. apr 2023

@zuzana9415 ok, ďakujem

maxalla
8. apr 2023

Riziko je pri trvalom pobyte v podstate to, ze ak je byt zariadeny a najomca by mal exekuciu, tak by mohol exekutor vziat zariadenie z bytu (predpokladal by, ze patri najomcovi). Da sa to ale osetrit, ak budes mat riadny preberaci protokol aj so zoznamom vybavenia, z ktoreho bude vyplyvat, ze patri tebe, nie najomnikovi, exekutor by ho nemal vziat ani v pripade exekucie.

augustovkaa
autor
8. apr 2023

@zuzana9415 Nejako nám neodpovedali na otázku v akom stave sú starkí. Či majú paličku, či ležiaci. Rada by som ich videla pred podpisom zmluvy.

augustovkaa
autor
8. apr 2023

@maxalla Byt je kompletne zariadený, všetko sme kupovali my. Samozrejme by sme to uviedlo do preberacieho protokolu. Práčku si chcú doniesť svoju nejakú veľkú, ale my sme kúpili novú, tak nesúhlasíme.

augustovkaa
autor
8. apr 2023

@basska_b aj mám rôzne pofiderne osoby sľubujú aj modré z neba. Nie je problém platiť, aj keby sme im dali vysoký nájom, nič im nevadí. Samozrejme sťahovať sa chcú hneď.

majlo1234
8. apr 2023

@guiseppinka jasne, kludne posli, vyskusame ak bude treba. Vdaka😊

majlo1234
8. apr 2023

@augustovkaa je, a hlavne, ked mas nejake super predstavy o novych najomnikoch😃nam doteraz boli na obhliadkach pofiderni mladasi, cakajuc o druhej poobede s pivkom a cigou v hube, zopar ukrajincov s nejasnou viziou zamestnania sa, potom viaccetne rodiny(dve deti a viac) ni a teraz mame vo vyhlade par so styrmi psami😃tak si vyber

zuzana9415
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amelie2017
8. apr 2023

Citala som prve 4 komentare. Zijem v pondajme, pod nami Vietnamci. A je to horor. Kazdu nedelu a sviatok od rana do noci karaoke, deti revu 23 hodin, oni po nich 24 hodin vrieskaju. Neviem, ci ich tam zije 5 alebo 50. Byt je skvely, ale len kvoli nim cakam, kedy nam skonci zmluva. V meste sme boli novi a az po podpose zmluvy sme sa dozvedeli, ze uz odtialto odisli min. 5 rodin. Byt oproti nam predavaju uz 4 roky. Nepredajne. Pachy, hluk,..

amelie2017
8. apr 2023

@amelie2017 nie som rasista, ale ked sa bavim s kolegami, so znamymi..vsetci maju rovnaky nazor. Ale cest vyninkam.
A teda nie su to len nase halucinacie. Vzdy, ked mame navstevu, tak rano otazka, ako tu mozeme zit.
Oni su mili, pozdravia sa, upracu si spolocny priestor, ponuknu pomoc...ale uz som neraz v noci buchala na dvere s vyhrazkami..

dejka77
9. apr 2023

@zuzana9415 Tak cenu prisposobim spotrebe. Ved predsa s tym musia ratat, ze budu mat vyssiu spotrebu ak su siesti.

heidi4
9. apr 2023

@amelie2017 bozinku, sucitim s tebou. Tusim raz si pisala, ze vo vasom meste kazdu pol hodinu bije veza v kostole... Obdivujem ta, ze este zijes, mne tiez velmi vadi hluk (doma = kde by mal clovek oddychivat a mat pokoj, ved kde inde, ak nie doma?) a teda ja uz meliem z posledneho kvoli susedom (telka reve nonstop, trieskaju od rana do noci, raz z dolu, raz z prava, potom z lava, nevedia normalne rozpravat, len hulakat, nespala som dobre uz par rokov, som total neoddychnuta, nie psychicky v naj stave kvolu tomu, tiez sa tesim, ked odtialto vypadnem a fakt ta obdivujem, ze tolko trpis, ja by som to asi nezvladla :D ) - sorry autorke za spam, ale som votreta v tejto teme, lebo ma zaujimaju info a skusenosti ostatnych, nakolko sa ma to jedneho dna bude tiez tykat - neviem este, ci predaj alebo prenajom bytu, no vidim, ze sa mam na co tesit... 🙄🙄🙄

basska_b
9. apr 2023

@amelie2017 Veru, nalejme si cisteho vina... a tuto 10 prispevkov o tom, ze babky su rasistky. Mozno len realistky ...

nikol789
9. apr 2023

@augustovkaa každý mame nejaké preferencie a ja si myslím že je to tak v poriadku. To čo chceš ty, nemusím chcieť ja a naopak 🙂

kristiii
9. apr 2023

@augustovkaa ja by som v tvojom prípade na babky ohľad absolútne nebrala. Keď budú najbližšie frflať, sa ich spýtaj, či sa ti po dobu, kým ty nájdeš im vyhovujúcich susedov, budú skladať na nájomné. Ale v trojizbáku musíš rátať s kompromismi. Neplatičov by som určite nebrala, nad tými Vietnamcami by som uvažovala, ale s tým, že chces najprv vidieť komplet rodinu. Pobyt by im mohol stačiť aj prechodný, ale v podstate ani s trvalým nevidím problém, ty ako majiteľ bytu im ho môžeš kedykoľvek zrušiť.

amelie2017
9. apr 2023

@heidi4 ano, ja som pisala o tom kostole. Uz nebyvame na tej ulici a nepocujem ho (mozno aj vdaka susedom). Alebo ho uz nevnimam 🤣 Lebo som teda napisala len zlomok toho, co stvaraju 🤦‍♀️
Radi by sme sa prestahovali, ale byty, co sme videli by bolo ako ist z blata do kaluze. Nehovoriac, ze by nas to stalo velmi vela €, ktore radsej odlozime na kupu vlastneho.

oli18
9. apr 2023

@zuzana9415 ja som prenajimala 2 byty dlhe roky a vzdy som energie davala prepisat na najomnikov. Nikdy ma dodavatelia nenahanali, ani neprisli energiu vypnut. Je to cista robota a najomnik nema dojem, ze plati viac, ako spobtreboval.

mpg
9. apr 2023

@augustovkaa Ja by som radšej hľadala ďalej, aj títo vietnamci sú riziko.

luccija
9. apr 2023

@amelie2017 ty chces do budúcnosti zostať v Spanielsku?