icon

Ako postupovať, keď syna neprijali na školu?

19. máj 2024

Potrebujem poradiť. Kto tom podobne. Syna neprijali ani ma jednu školu ktorú si vybral. Sledujem že veľa aj jednotkárov sa nedostali tam kde chceli. A určite nechvem aby išiel na ucnovku alebo na neperspektívnu školu . Ako dalej ?

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 14. jún 2026 · 68 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Ak žiak nebol prijatý, bežný postup je podať odvolanie proti rozhodnutiu, aktívne obvolávať školy so zameraním, ktoré sú alternatívou, a vyhľadať informácie o voľných miestach u výchovnej/kariérnej poradkyne a na stránke https://www.svs.edu.sk/prehlady.aspx.
  • Po odvolaniach sa čaká na výsledky prvého kola (v diskusii spomínané ukončenie odvolacieho konania 22. mája) a následne sa otvára druhé kolo prijímacích konaní približne v prvej polovici júna; voľné miesta sa môžu dopĺňať aj počas leta až do 15.9. podľa viacerých príspevkov.
  • Alternatívne cesty zahrňajú nájsť voľné miesta v druhom kole, nastúpiť na odbornú školu s možnosťou dvojročnej nadstavby a maturitnej nadstavby, použiť prestup cez komisionálne skúšky alebo zvážiť súkromné školy/internát v inom kraji.


Najčastejšie otázky

Q: Ako podať odvolanie proti rozhodnutiu o neprijatí na strednú školu?
A: Odvolanie sa podáva na školu, kde sa konali prijímacie skúšky; podľa diskusie treba podať odvolanie čo najskôr (odporúčané „zajtra“) a očakávať výsledky po ukončení odvolacieho konania prvého kola (v diskusii spomínané 22. mája).

Q: Kde zistiť, ktoré stredné školy majú voľné miesta?
A: Prehľady naplnenosti a voľných miest sú zverejnené na https://www.svs.edu.sk/prehlady.aspx a informácie má aj výchovná/kariérna poradkyňa základnej školy; po ukončení odvolacieho konania sú prehľady aktualizované.

Q: Kedy prebieha druhé kolo prijímacích konaní a zápisy?
A: V diskusii sa uvádza, že druhé kolo prijímačiek býva približne v prvej polovici júna a zápisy na školách prebiehajú do konca mája, pričom voľné miesta sa môžu meniť ešte cez leto až do 15.9.

Q: Môže žiak, ktorý nastúpil na inú strednú školu, znova robiť bežné prijímačky na gymnázium?
A: Podľa diskusie bežné prijímacie skúšky na stredné školy sú určené deviatakom; prestupy medzi strednými školami sú možné, ale často vyžadujú komisionálne skúšky z viacerých predmetov.

Q: Aké sú možnosti pre žiaka, ktorý nechce ísť na učňovku, ale nebol prijatý na gymnázium?
A: Odporúčané kroky v diskusii sú podať odvolanie, prihlásiť sa do druhého kola, zisťovať voľné miesta v iných krajoch (internát), zvážiť súkromné gymnáziá s doplatkom alebo nastúpiť na odbornú školu s možnosťou maturitnej nadstavby.

Q: Sú učňovské odbory slepou cestou alebo majú perspektívu?
A: V diskusii viacerí spomínali, že učňovky majú dvojročné nadstavby a možnosť získať maturitu, že absolventi remesiel sú často žiadaní a môžu mať dobré zárobky, zatiaľ čo iní tvrdia, že učňovka nemusí vyhovovať čistým teoretikom; názor je sporný.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Prvým krokom po neprijatí je podať odvolanie a zároveň aktívne zisťovať voľné miesta na iných školách a u výchovnej/kariérnej poradkyne.
  • Druhé kolo prijímacích konaní a následné dopĺňanie miest počas leta sú reálne možnosti získať miesto na požadovanej škole.
  • Odborné/učňovské školy často ponúkajú dvojročné maturitné nadstavby, ktoré umožňujú pokračovať na vyššie stupne vzdelávania.


Sporné názory

  • Niektorí tvrdia, že učňovky sú perspektívne a dobre platené; iní tvrdia, že nie sú vhodné pre teoreticky orientovaných žiakov.
  • Niektorí uvádzali, že žiak po nastúpení na SŠ nemôže robiť klasické prijímačky na gymnázium (len deviataci), zatiaľ čo iní popisovali prípady prestupov a opakovaného skúšania iných ciest (prestupové skúšky, internátny pobyt).


Otvorené otázky

  • Koľko miest sa definitívne uvoľní po zápisoch a počas leta v konkrétnych školách v jednotlivých regiónoch?
  • Aká je pravdepodobnosť úspešného prestupu z odborného učilišťa na gymnázium cez komisionálne skúšky v praxi?


Spomenuté značky a firmy

svs.edu.sk, Metodka, OA

Spomenuté produkty a metódy

odvolanie, druhé kolo prijímačiek, komisionálne skúšky, maturitná nadstavba, dvojročná nadstavba, prestup, internát, talentovky, prehľady naplnenosti na svs.edu.sk, zápisy

Miesta a osoby

Bratislava, výchovná/kariérna poradkyňa, riaditeľka SŠ, Metodka

avatar
zuzulka558
19. máj 2024

@augustovkaa ja nepíšem práve o tvojom dietati ale o iných deťoch,, suseda ma napríklad dcéru a jednotky ma iba biflením no mamka z nej chce mať neviem co tak dievča trpí a bifli sa a bifli sa sedí nad učebnicami sama sa sťažovala mojej dcére ako jej závidí ze nehulakam za 2 ak občas donesie 😬 takže veľa je to aj o rodičoch nie o deťoch

avatar
augustovkaa
19. máj 2024

@jana_eyre_2 ja by som deťom tiež nebránila ísť na ucnovku aj s jednotkami. Ale keď majú vyššie ambície, tak ich v štúdiu na gymnáziu podporujem, dcera chce byt zubarka, tam ucnovka stačiť nebude. Ja sa skôr stretávam s opačným prípadom, že nám niektorí ľudia s nižším vzdelaním ironicky hovoria, že všetci chcú len na vysoké ísť a kto bude smetiarov robiť a chleba piecť. Každý nech študuje co ho baví. Tvojim deťom držím palce nech sa dostanú kam chcú. Ono tie predsudky sú možno ešte z čias, keď som ja chodila do školy a na ucnovky šli stvorkari, prepadlici a problémové deti. Tak to proste bolo.

avatar
zuzanaete
19. máj 2024

@eliska13 A keby bol syn cisty teoretik a bavila by ho historia, filozofia? Asi by sa trapil na takychto skolach. Remeslo ma zlate dno, ale pre manualne zrucnych ludi.

avatar
augustovkaa
19. máj 2024

@zuzulka558 to je pravda, to píšem aj v predchádzajúcom príspevku. Mnohí rodiča vytvárajú na deti tlak a chcú mať z nich jednotkarov aj keď to ich deti ničí. Tomu nerozumiem.

avatar
zuzulka558
19. máj 2024

@augustovkaa ved to a poriadny ona chcela ísť na školu z maturitou aby mala na niečo odbor a potom VŠ gympel nechcela no rodicia rozhodli za ňu chodí na gympel prvý rok lebo oni tak chcú a hotovo a do očí ti iné hovoria a mojej sa sťažuje 🤔 dievča je šikovné to nemôžem povedať ale peklo ak doniesla domov dvojku ze sa podarilo možno 3x za celý skr na 2.stupni,,niektori rodicia si plnia nesplnené sny cez dieťa

avatar
eliska13
19. máj 2024

@anjelicek26 hlási sa aj 350 deti môže na to mať, ale boli lepší.Ja som videla zoznam kde 60 deti málo rovnaky počet bodov prvých 5 zobrali a ostatní pod čiarou Autorka nepíše o gymnáziu môže ísť o ekonomickú, elektrotechniku

avatar
augustovkaa
19. máj 2024

@zuzulka558 to je strašné, moje deti keď aj horšiu známku doniesli, nikdy som im to nevycitala, ani ich nehresila. Učia sa pre seba, nie pre mňa

avatar
zuzulka558
19. máj 2024

@augustovkaa preto ti to píšem aby si si nemyslela ze som narážala na tvoje deti, proste to mam tu pri sebe

avatar
augustovkaa
19. máj 2024

@eliska13 myslím, že berú viac ako 5 deti. Väčšinou 30, aj viac som videla.

avatar
augustovkaa
19. máj 2024

@zuzulka558 jasné, chápem. Pekný deň

avatar
luliu
19. máj 2024

@pribinak o rok si určite nemôže dať znova prihlášku, musí nastúpiť teraz na školu, ktora bude voľná

avatar
dupinka
19. máj 2024

Všetky, ktoré sa tu oháňate tým, že učňovské odbory sú tiež dobré...Vás by potešilo, NAPRÍKLAD dieťa s priemerom známok 1-1.5, možno aj nejaké tie súťaže, celé roky šikovné a snaživé má skončiť v triede s deťmi, ktoré majú priemer 3ky? Len preto že sú vybralo školu, kde sa hlási veľa ďalších šikovných detí? Vy by ste v prípade svojho dieťaťa s tým boli v pohode?

Autorka - neprijali pre nedostatok miesta alebo pre neúspech na prijímacích skúškach? Monitor dal ako?
Skúsiť dať odvolanie, tie poradia sa budú ešte dosť posúvať keď sa potvrdia jedna škola a tá druhá sa uvoľní.. A keď nie, druhé kolo a potom skúsiť riešiť preloženie.

avatar
eliska13
19. máj 2024

@augustovkaa píšem o ďalších v poradí.Brali 30 a od 25-60 mali všetci rovnaký počet bodov zobrali tych 5 a doplnili plný počet ostatnych nie.To neznamená, že napisali zle

avatar
augustovkaa
19. máj 2024

@eliska13 aha, to je zaujímavé, že toľko detí malo rovnaký počet bodov

avatar
jana_eyre_2
19. máj 2024

@augustovkaa áno presne tak, tiež to tak vidim, že je to z dôb minulých a mrzí ma že to je stále také živé a vďaka tomu mnoho remesiel padlo, školy tiež zatvaraju.. (ta moja v júni končí úplne, čo ma fakt mrzí, lebo myslím že to bola dobrá škola) ďakujem, tiež tvojej dcére držím palce aby jej vyšlo to, po čom túži..

avatar
jana_eyre_2
19. máj 2024

@dupinka a čo je akože na Tom? Sú snáď deti s priemerom 3 nejaké horšie že pri nich nemôže byť niekto kto má jednotky? 😳 Akoze to je teda uvažovanie..

avatar
anjelicek26
19. máj 2024

@dupinka na každej zakladnej skole chodí 9 rokov aj s tými hroznymi trojkarmi do triedy a žiadne matky s toho nesaleju, ze strasne tam ten ich jednotkar trpi. Ten ďalší rok na ucnovke moze využit na ucenie reči a pripravu (tentoraz poriadne) na ďalšie prijímačky. Keď ho teraz neprijali na tri školy,tak urcite v tej top elite nebude.

avatar
augustovkaa
19. máj 2024

@jana_eyre_2 ďakujem

avatar
luliu
19. máj 2024

@anjelicek26 ale na prijímačky už nemôže ísť, na tie môže ísť len deviatak, môže len prestúpiť, čo je z ucnovky na gymnázium nereálne

avatar
zuzulka558
19. máj 2024

@dupinka moja sedí zo 3 až 4 kárkou na ZŠ a ujmy z toho nemá ani ja depky, beriem to tak ze jej pomôže vysvetlí nie každý má hlavu na všetko, ale ma šikovné ruky proste talent

avatar
vevesh
19. máj 2024

@anjelicek26 ja neviem, ale videla si niekedy ucnovku? Ze sa dieta vylepsi a zlepsi v niecom za ten rok popri ucnovkr, mozes len snivat (maju praxe, kolektiv, nezaujem a puberta to vybicuje na maximum). A na prijmacky sa neda opat ist- jedina moznost je bud prestup (co z ucnovky na akekolvek gymnazium nehrozi), alebi dorobit skolu, urobit maturitnu nadstavbu a sup na vysku- strata rokov a ktovie, ci sa to podari nakonpletku dotiahnut (muselo by to byt dieta extremne ambiciozne...)

avatar
anjelicek26
19. máj 2024

@vevesh prečo sa nedá ísť opät o rok na prijímačky? Véd vezme vysvedcenie z posledného ročníka ZS a podá prihlášku. Kamoška takto zaparkovala dcéru na OA a na Metodku robila prijímačky druhý rok a tam ju už vzali. Nastúpila do 1. Ročníka. Je to 2-3 roky dozadu.

avatar
dadis
19. máj 2024

@vevesh No, asi tak. Nie kazdy bunky ma na gymnazium. Lepsie na odbornej skole s maturitou, alebo si po ucnovke spravit maturitu, nadstabvu, hoc aj vysku nejaku jednoduchsiu. Nemyslim, ze to je taka tragedia. Ja som mala jednoduchu vysku a mala som spoluziaka elektrikara 🤷‍♀️.

avatar
tilly
19. máj 2024

@eliska13 lenže aj na tie školy je problém sa dostať. Všetko perspektívne je obsadené. Nás to čaká o rok. Syn chce remeslo aj keď má jazyky a pod, čo sa tu skloňuje. Nechce gympel a ani ja nechcem gympel, stačí mi jedno dieťa s gymnáziom. Ale keď tak pozerám, tak na vybrané školy je natresk. Tak som zvedavá o rok.

avatar
vevesh
19. máj 2024

@anjelicek26 co ja viem, tak sa da ist iba na skoly, ktore maju talentovky. Tie klasicke bez talentoviek prijimaju len deviatakov na zaklade skusok. Zo strednej nemozes opat robit skusky na klasicku strednu len preto, ze ti to pred rokom nevyslo...

avatar
luliu
19. máj 2024

@anjelicek26 lebo na prijímačky nemôže ísť stredoškolák, len deviatak. Nedá sa to

avatar
luliu
19. máj 2024

@anjelicek26 kamoskina dcéra možno prestúpila, robila prestupové skúšky.... Určite nemohla ísť na prijimacky

avatar
lucik194
19. máj 2024

stale sa da prejst z jednej SS na druhu SS,ale musí urobit komisionalne skusky z viacerych predmetov.

ak raz bude na SS, nemoze opat robit prijimacky na SS,to mozu len 8r na bilingual a 9 rocnik na vsetky SS

avatar
zuzulka558
19. máj 2024

@jana_eyre_2 mame dobrú znamu je riaditeľka SŠ raz sa vyjadrila ze deti bez maturity sú sprosté deti toť vizitka učiteľky 🤨 ale keď stavali dom a obaja ruky ľavé lebo majú VŠ a vzdelávajú sa tak im boli dobrý aj tí sprostý aby nebývali v stane 😅

avatar
eliska13
19. máj 2024

@lucik194 je to tak robia sa rozdielove skúšky aj z predmetov, ktoré ani nemalo to dieťa musí sa ich doučiť za ten čas.
@tilly už teraz sa bojím čo bude, keď nás to bude čakať.Kamaratke dcéru nezobrali tak ide na súkromné gymnázium a budú platiť