icon

Čo vziať do Toskánska ako tradičný suvenír?

avatar
dakota404
26. sep 2025

Ahojte, idem si po radu. Čo zobrať do Toskánska, niečo tradičné slovenské. Nemám na mysli alkohol. Za každý dobrý nápad budem povdačňá.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 17. jún 2026 · 29 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • V Toskánsku sú najspoľahlivejšie slovenské suveníry jedlé a pitiľné výrobky, napríklad med (agát, lipa, lesný, repka, medovicový), Trnavská medovina, tokajské víno, suché klobásy, slanina, pagáčiky, medovníky a sladkosti ako Horalky.
  • Tradičné remeselné suveníry vhodné ako darček sú valaška, drevený pohár na bryndzu, vyšívané obrusy, píšťala, varechy alebo bábika v kroji.
  • Chladené mliečne výrobky (bryndza, oštiepok, parenica) sú pri preprave v letnej horúčave rizikové; sklenené poháre s medom a džemami sa odporúča balit do bublinkovej fólie.


Q: Aké jedlé slovenské suveníry sú vhodné pre darovanie v Toskánsku?
A: Odporúčané jedlé suveníry sú med (agát, lipa, lesný, repka, medovicový), Trnavská medovina, tokajské víno, suché klobásy, slanina, pagáčiky, medovníky, horalky a oškvarkové pagáče.

Q: Sú bryndza a iné sýry bezpečné previezť do Talianska v lete?
A: Chladené syry a výrobky, ktoré potrebujú chladenie (bryndza, oštiepok, parenica), sú počas horúčav otázne z hľadiska bezpečnej prepravy a risku skazy.

Q: Ako zabaliť med alebo džemy na cestu, aby prežili prepravu?
A: Odporúčané balenie je vložiť sklenené poháre s medom do bublinkovej fólie; v diskusii uviedli, že tak medy „vždy prežili cestu v pohode.“

Q: Je Horalky dobrý suvenír pre Talianov?
A: Názory sú rozdelené; niektorí odporúčajú Horalky ako jednoduchý sladký darček, iní tvrdia, že pre Talianov sú Horalky „odporne“ alebo nepoužiteľné.

Q: Aké netradičné slovenské potraviny môžu byť u Talianov obľúbené?
A: Ako nečakaný, ale populárny darček bola uvedená „veľká strakatá fazuľa“, ktorú jeden Talian nepoznal a ocenil ju natolik, že si ju odniesol.

Q: Ktoré nejedlé tradičné suveníry sa odporúčajú ako darčeky do Talianska?
A: Uvádzané možnosti zahŕňajú valašku, drevený pohár na bryndzu, vyšívané obrusy a bábiku v kroji, pričom niektorí diskutujúci upozornili, že takéto predmety nemusia sedieť do každej domácnosti.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Jedlé a pitiľné darčeky (med, medovina, víno, klobásy, medovníky, pagáčiky) sú najspoľahlivejšou voľbou pre talianskych príjemcov.
  • Sklenené poháre s medom/džemami sa má baliť do bublinkovej fólie, aby prežili prepravu.
  • Chladené mliečne výrobky sú pri preprave v horúčave rizikové a ich doprava nie je jednoznačne doporučená.


Sporné názory

  • Horalky: niektorí odporúčajú ako vhodný sladký suvenír, iní považujú Horalky za nevhodné alebo „odporne“.
  • Nejedlé remeselné suveníry (valaška, píšťala, varechy, vyšívané obrusy, bábika v kroji): niektorí ich považujú za pekný darček, iní ich považujú za nepraktické pre domácnosti príjemcov.


Otvorené otázky

  • Ako bezpečne a hygienicky previezť bryndzu, oštiepok alebo iné chladené mliečne výrobky do Talianska počas letných horúčav?
  • Ktoré potraviny a domáce údeniny (klobásy, slanina) sú najpraktickejšie z hľadiska trvácnosti a akceptácie u talianskych príjemcov?


Spomenuté značky a firmy

žiadne

Spomenuté produkty a metódy

Horalky, korbáčiky, parené údené syry, lokše, med, bryndza, oštiepok, medovníky, parenica, oškvarky, pagáčiky, klobásky, slanina, strakatá fazuľa, Trnavská medovina, tokajské víno, kniha o Slovensku, valaška, drevený pohár na bryndzu, píšťala, varechy, vyšívané obrusy, bábika v kroji, rôzne druhy medu (agát, lipa, lesný, repka, medovicový), propolisové výrobky, bublinková fólia

Miesta a osoby

Toskánsko, Taliansko, Trnava, Čína

avatar
kaca222
26. sep 2025

Horalky

avatar
viestta
26. sep 2025

parene udene syry, najlepsie kvalitne korbaciky alebo nite

anonym_7934a4
26. sep 2025

Lokše

avatar
lasona
26. sep 2025

Med, korbáčiky, bryndzu, oštiepok...možno aj medovnicky

avatar
bloger
26. sep 2025

parenicu, oškvarky

avatar
pribinak
26. sep 2025

Pagaciky medovníky klobásky

A nikto dal tip že lokše, čo je super

anonym_155e71
26. sep 2025

moj sa vzdy nabali klobaskami a slaninou ..

avatar
marianarem
26. sep 2025

@dakota404 Jedna kolegyna Talianka si chvalila nase medy. U mojho byvaleho Taliana som mala uspech s klobasou a uplne najvacsi s velkou strakatou fazulou 🙂 Tam, kde byval, tento typ vobec nepoznali, bol z nej nadseny, dal sestre, aby zasadila a naucil sa odo mna varit nasu fazulovu polievku 🙂

avatar
rozculena
26. sep 2025

fujaru

anonym_e25c44
26. sep 2025
@anonym_7934a4

Lokše

@anonym_7934a4 ved lokse upece tam cerstve

avatar
cukroska
26. sep 2025

@dakota404 My sme vlani v Toskánsku dostali darčekový kôš od milej pani majiteľky s uch tradičnými výrobkami. Bolo nám ľúto, že nemáme nic mi pre ňu. Ale nakonec sme nechali aspoň symbolicky naše chrumky a horalku 😀 Nic iné sme nemali..Teraz sme chceli bryndzu, ale v tej horúčave by sme to neriskli tak aspoň naše slovenské víno a horalky .

avatar
cukroska
26. sep 2025
@marianarem

@dakota404 Jedna kolegyna Talianka si chvalila nase medy. U mojho byvaleho Taliana som mala uspech s klobasou a uplne najvacsi s velkou strakatou fazulou 🙂 Tam, kde byval, tento typ vobec nepoznali, bol z nej nadseny, dal sestre, aby zasadila a naucil sa odo mna varit nasu fazulovu polievku 🙂

@marianarem Waaaw

avatar
mamutka
26. sep 2025
@marianarem

@dakota404 Jedna kolegyna Talianka si chvalila nase medy. U mojho byvaleho Taliana som mala uspech s klobasou a uplne najvacsi s velkou strakatou fazulou 🙂 Tam, kde byval, tento typ vobec nepoznali, bol z nej nadseny, dal sestre, aby zasadila a naucil sa odo mna varit nasu fazulovu polievku 🙂

@marianarem toto je skvelý napad, potrebovala som vymyslieť niečo malé a hodnotné, poctivý med je super napad, dik 👍

avatar
marcellka32
27. sep 2025

Je aj krásna kniha o Slovensku, je vo viacerých jazykoch, je tam veľa fotografií

anonym_720faa
27. sep 2025

Valaska, dreveny pohar na bryndzu, vyrezavana pistala, vyrezavane varechy, vysivane obrusy a utierky.
Oskvarkove pagace (s tymi som mala vzdy uspech). Parenica, korbaciky. Medove, propolisove vyrobky.

avatar
maranta_leuconeura
27. sep 2025
@kaca222

Horalky

@kaca222 horalky a podobne keksy su pre nich odpad, prepac za uprimnost. To skor nejake medovniky pekne zdobene bielou polevou (nie farebne mis mas).
Ocenit mozu syry ako parenica, korbaciky. Aj masove vyrobky mozu byt pre nich zaujimave.
Ale vseobecne doniest Talianom potraviny je ako vozit drevo do lesa 😉

anonym_18de82
27. sep 2025
@anonym_720faa

Valaska, dreveny pohar na bryndzu, vyrezavana pistala, vyrezavane varechy, vysivane obrusy a utierky.
Oskvarkove pagace (s tymi som mala vzdy uspech). Parenica, korbaciky. Medove, propolisove vyrobky.

@anonym_720faa valašku, píšťaľu a varechy by som tam asi nevláčila, málokomu takéto veci sedia do domácnosti

anonym_720faa
27. sep 2025
@anonym_18de82

@anonym_720faa valašku, píšťaľu a varechy by som tam asi nevláčila, málokomu takéto veci sedia do domácnosti

@anonym_18de82 Ja som dala doporucenie autorke, nie tebe.
Nech si ona zo vsetkych tipov vyberie.

anonym_18de82
27. sep 2025
@anonym_720faa

@anonym_18de82 Ja som dala doporucenie autorke, nie tebe.
Nech si ona zo vsetkych tipov vyberie.

@anonym_720faa ok, ja som si to otočila opačne, čo by som s tým asi robila, možno je fajnm nech sa an autorka témy na d tým zamyslí

avatar
kiki68
27. sep 2025

Priklanam sa k medu tej strakatej fazuli ( fakt ju nemaju), to urcite potesi. Horalky nie, mala som ich po dlhom case a boli odporne. To oni maju lepsie sladke veci ked uz

anonym_866788
27. sep 2025

@dakota404 Ha kebyže ideme na rovnaké miesto tak vezmem krásnu babiku v našom národnom kroji.

avatar
mircalla
27. sep 2025

Mne vzdy vsetky tradicne slovenske veci prisli pre zahranicie totalne nepouzitelne, jedine sladkosti bodovali. A nejake suveniry detto.

avatar
dakota404
autor
27. sep 2025

Ďakujem Vám za skvelé nápady 🫶🤗, určite sa budem niektorými inšpirovať.

avatar
pinkgirl
28. sep 2025

@dakota404 vecné darčeky sú fajn, ale skôr uch ocení niekto kto na Slovensku aj realne bol a zažil niečo čo je v spojení s tým predmetom.
Všeobecne sú naj darčeky ktoré sa dajú vypiť a zjesť. Odporúčam naše tokajské víno, suché klobásy, prípadne aj z diviny, med, džem - čučoriedkový, šípkový, skrátka taký ktorý u nich nie je bežný. Syrya výrobky ktoré potrebujú pri preprave chladenie je otázne či vieš bezpečne previesť.
Známeho sestra žije v Taliansku cez 50rokov a vždy si vezme domov z SK slaninu a klobásy.

avatar
dakota404
autor
28. sep 2025
@pinkgirl

@dakota404 vecné darčeky sú fajn, ale skôr uch ocení niekto kto na Slovensku aj realne bol a zažil niečo čo je v spojení s tým predmetom.
Všeobecne sú naj darčeky ktoré sa dajú vypiť a zjesť. Odporúčam naše tokajské víno, suché klobásy, prípadne aj z diviny, med, džem - čučoriedkový, šípkový, skrátka taký ktorý u nich nie je bežný. Syrya výrobky ktoré potrebujú pri preprave chladenie je otázne či vieš bezpečne previesť.
Známeho sestra žije v Taliansku cez 50rokov a vždy si vezme domov z SK slaninu a klobásy.

@pinkgirl Ďakujem za radu. Keďže sme z TT zoberieme tradičnú Trnavskú medovinu a med.

avatar
margotka17
28. sep 2025
@mamutka

@marianarem toto je skvelý napad, potrebovala som vymyslieť niečo malé a hodnotné, poctivý med je super napad, dik 👍

@mamutka vyskladať darček z malých fľaštičiek rôznych druhov medu od ovocných stromov cez repku, agát, lipu, lesný, medovicovy 🍯👍 .

avatar
mamutka
30. sep 2025
@margotka17

@mamutka vyskladať darček z malých fľaštičiek rôznych druhov medu od ovocných stromov cez repku, agát, lipu, lesný, medovicovy 🍯👍 .

@margotka17 Jo, to je super napad. Keby som to niesla ja 😁 bude to prevážať môj puberťák, budem sa báť o prežitie čo i len jedného pohára. Ale už je kúpený, musí to prežiť 🤣

avatar
katka164
30. sep 2025

@dakota404 za mňa je pekný suvenír aj párik v kroji

avatar
margotka17
30. sep 2025
@mamutka

@margotka17 Jo, to je super napad. Keby som to niesla ja 😁 bude to prevážať môj puberťák, budem sa báť o prežitie čo i len jedného pohára. Ale už je kúpený, musí to prežiť 🤣

@mamutka daj to do bublinkovéj k fólie. Vedľa nás je firma cíňana a jeho žena ak ide do Číny, vždy berie med pre svoju mamku, tak ho balíme do bublinkovéj fólie a vždy prežil cestu v pohode 👍.