Dovolenka s bábätkom v Egypte. Čo odporúčate a čo nie?
Ahojte,
prosim Vas o radu .kocom augusta sa chystame na dovolenku do 5hviezdickoveho hotela v Egypte maly bude mat 7,5 mesiaca a chcela by som sa opytat ci mate mamicky dake skusenosti ci to odporucate alebo nie. malemu by som nabrala presnidavky a vodu mu tam budem kupovat vo flaskach prevarenu alebo mu zoberiem...prosim poradte alebo sa podelte so skusenostami...MOC DAKUJEM
Stručné zhrnutie
- V auguste sú v Egypte denné teploty bežne 35–40 °C, čo zvyšuje riziko dehydratácie a komplikácií u malých dojčiat; mnohé zdroje odporúčajú vyhnúť sa cestovaniu s 7–9‑mesačným dieťaťom v tomto období.
- Praktické prevencie uvádzané v diskusii zahŕňajú používanie balenej vody na pitie a na prípravu mlieka, prevarenie vody v rýchlovarnej kanvici, vynechanie ľadu a nelúpaného ovocia/zeleniny, a balenie detských príkrmov a liekov (Antinal, Endiex, Smecta, Hylak).
- Alternatívy k augustovému Egyptu odporúčané účastníkmi sú cestovanie v mesiacoch apríl‑máj alebo október‑november, alebo voľba bližších európskych destinácií (Kréta, Cyprus, Kanárske ostrovy, Grécko, Chorvátsko) a pobyt v kvalitnom 4–5★ rezorte s bungalovmi (príklady: Makadi Bay, Le Meridien Makadi Bay, Hilton).
Najčastejšie otázky
Q: Aké teploty a riziká sa v Egypte očakávajú v auguste?
A: V auguste sú teploty bežne 35–40 °C, mnoho užívateľov varuje pred vysokým horúčavami, dehydratáciou a vyšším rizikom gastroenteritídy nazývanej „faraónova pomsta“.
Q: Ako zabezpečiť pitnú vodu a prípravu mlieka pre bábätko v egyptských rezortoch?
A: Cestujúci odporúčali používať výhradne balenú vodu a v rezorte si zobrať alebo požiadať o rýchlovarnú kanvicu na prevarenie vody pre mlieko; v mnohých 4–5★ hoteloch poskytujú na izbe rýchlovarnú kanvicu automaticky.
Q: Ktoré lieky a prípravky sa odporúčajú mať pri sebe pre prípady hnačky alebo tráviacich ťažkostí?
A: V diskusii odporúčali Antinal (cena spomínaná ~1 € v miestnych lekárňach), Endiex ako slovenskú alternatívu, Smecta a Hylak; zároveň sa uvádza, že Antinal v tabletkovej forme obsahuje nifuroxazidum, ktorého vekové obmedzenia sú diskutované.
Q: Je Antinal bezpečný pre malé deti alebo tehotné ženy?
A: Uvádzali sa rozporné informácie: niektoré príspevky tvrdili, že Antinal sa v Egypte predáva aj v sirupovej forme pre deti, zatiaľ čo iný príspevok uviedol, že nifuroxazidum je podľa výrobcu indikovaný až od 6 rokov; pre tehotné ženy odporúčali prečítať príbalový leták alebo overiť v databáze bezpečnosti liekov.
Q: Dá sa s kočíkom nastúpiť do lietadla a čo s ním pri prílete?
A: Kočiar je bežne akceptovaný pri nástupe do lietadla (gate check) a personál ho pri prílete niekedy vráti hneď pri východe z lietadla, inokedy na pásovej vykládke.
Q: Sú plienky a detské príkrmy dostupné v egyptských rezortoch?
A: Viaceré príspevky potvrdzovali dostupnosť plienok a detských príkrmov v rezortoch a hotelových obchodoch, konkrétne značky však účastníci nešpecifikovali.
Q: Ktoré mesiace sú vhodnejšie na cestovanie s bábätkom do Egypta?
A: Používatelia odporúčali apríl‑máj alebo október‑november a pripomínali, že november–február je všeobecne chladnejšie a prijateľnejšie; august považovali za najmenej vhodný.
Q: Aký typ hotela vybrať pri cestovaní s malým dieťaťom?
A: Diskutujúci odporúčali 4–5★ rezorty s bungalovmi alebo veľkými areálmi (príklady: Makadi Bay, Le Meridien Makadi Bay, Hilton Nuweiba Coral Resort, Iberotel Club Fanara & Residence), kde bývajú postieľky, rýchlovarné kanvice, detské menu, animácie a detské škôlky.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vo väčšine príspevkov sa zhodli odporúčania používať balenú vodu, nepiť ľad, nejesť nelúpané ovocie a mať so sebou základné lieky proti hnačke a probiotiká.
- Mnoho diskutujúcich odporúčalo vybrať kvalitný 4–5★ hotel alebo počkať na menej horúce mesiace (apríl‑máj, október) namiesto augusta.
Sporné názory
- Niektorí rodičia tvrdili, že malé bábätká Egypt zvládnu lepšie než dospelí a opisovali bezproblémové skúsenosti v rezortoch s bungalovmi a hotelovými službami; iní varovali pred rizikom „faraónovej pomsty“, extrémnym teplom a neistou zdravotnou starostlivosťou v odľahlejších lokalitách.
Otvorené otázky
- Je nifuroxazidum/Antinal vhodný a bezpečný pre kojencov a tehotné ženy, keďže príbalové informácie a lokálne lekárne rozdielne uvádzajú vekové obmedzenia?
- Ako konzistentná je dostupnosť pediatrických foriem liekov (sirupy) a reálna úroveň urgentnej zdravotnej starostlivosti v konkrétnych rezortoch mimo Hurghady a Sharm el‑Sheikhu?
Spomenuté značky a firmy
BIODERMA, Daylong, Nutrilon, Antinal, Endiex, Smecta, Hylak, Le Meridien Makadi Bay, Makadi Club, Hilton Nuweiba Coral Resort, Hilton, Lillyland Beach Club, Iberotel Club Fanara & Residence, Kartago, Exim Tours, Azur Reisen, Koala, Hechter, Medina (medina.sk), egypt.orbion.cz
Spomenuté produkty a metódy
balená voda, rýchlovarná kanvica, Antinal (nifuroxazid), Endiex, Smecta, Hylak, citronový olej (preventívne), probiotiká, BIODERMA SPF 50, Daylong SPF 50, núdzové antidiarotikum, prevarenie vody, vynechanie ľadu, umývanie ovocia balenou vodou, antibakteriálne gély, očkovanie proti rotavírusom, gate‑check kočiar
Miesta a osoby
Egypt, Hurghada, Makadi Bay, Le Meridien Makadi Bay, Sharm el‑Sheikh, Iberotel Club Fanara & Residence, Nuweiba, Hilton Nuweiba Coral Resort, El Gouna, Ain El Sokhna, Taba, Káhira, Grand Canaria, Las Palmas, Rhodos, Korfu, Bibione, Benátska riviéra, Tunisko, Cyprus, Chorvátsko, Grécko
ahojte
tak my sme sa teraz 1.jula vratili z egypta a bolo uzasne. maly bol taky stastny a uneseny z bazenov, mora....absolutne nelutujeme ze sme tam isli aj s nim. let zvladol bez problemov a to teplo tam znasal najlepsie z nas. natierala som ho Biodermou faktor 50. nonstop sa cvachtal vo vode, vyliezal len ked isiel papat alebo si zdriemnut. jedol a pil s nami absolutne vsetko. ziadne hnacky sme nemali. len mal parkrat redsiu stolicu z toho co vsetko skombinoval. zmrzlinu, melon, hrozno, banan a zalial to dzusom 😅 😵 spavat sme chodili vsetci spolu okolo polnoci a drobec tiez. egypt vsetkym odporucam, boli sme tam 3x a urcite nie naposledy. hned by som sa pobalila a sla naspat. 😉
ozaj aby som nezabudla, teraz sme boli v sharm el sheikhu, hotel Iberotel fanara. naadhera 😵
Jeeej harmi úžastne sa to číta. Ja sa už neviem dočkať, kedy pôjdeme my. Ak sa ťa smiem opýtať leteli ste so Seagle Air ? Ako je to s batožinou pre malého? A ako kočiar ak ste vôbec nejaký brali? 😉 🙂
harmi ,,,, som rada že čitam dalšie dobre skusenosti s dieťatkom v Egypte 😵
tak ste si to teda užili,,,no parada 😅
akou leteckou spoločnosťou ste leteli? nemali ste meškanie???
tam sme leteli s air slovakia a naspat so seagle air. let super aj jeden aj druhy. na batozinu nemal maly narok lebo letel ako infant. kocik je zvlast. ten sa nerata do batoziny. bud nahlasite ze ho chcete az k lietadlu mat so sebou a pri schodikoch ho odovzdate alebo ho date s batozinou na pas.
Ja by som si ten Egypt dobre rozmyslela. Nie kvoli vyssim teplotam v lete, ale kvoli nedostatocnej hygiene, ktorej sa casto ani pathviezdickove hotely nevyhnu, kvoli vyskytujucim sa postelnym plosticiam (!!!ja mam na ne alergiu, neprajem nikomu!!!) atd.
aj ja sa tešim sa foto 😅 😵
a som rada že oba lety boli super 😀
juzinka ,,,, si mi nenapisala kam to presne idete 😨 som zvedava, ja viem 😀 😝
AHA 🙂 ja že mate vybrany hotel už 😵
no nevadi daj potom vedieť čo ste vybrali a ako bolo 😅 my sme do teraz chodili tiež na last minit 🙂 vždy si je z čoho vyberať 😉 teraz sme si rezervovali už dopredu 🙂
😀 😀 😀 no my zas vzdy dopredu sme kupovali a teraz na lastku, lebo ked som videla ake hotely kupili segri a za ake ceny, tak som povedala ze to vyskusam aj ja tak sa uvidi
Na last minute akorát není tak snadné sehnat dostatečný počet míst... Většinou je to třeba pro dva apod. Takže např. 4členná rodina moc velký výběr nemá...
shaula,,,ano asi tak, preto sme si to tentokrat my objednali už skor, pretože ideme 3 rodiny s deťmi takže to by sme určite last minutku nenašli 😖 ale niekedy sa aj take najde, že maju viac volnych miest(izieb) 🙂
ahojte babulky
tak som hodila par foto do albumu aby ste videli ako to v nasom hoteli vyzeralo.
este k tomu letu. meskanie sme mali iba ked sme leteli domov. aj to len hodinove. 😉
my si vzdy kupujeme dovolenku na first minute lebo cestujeme velka familia a na last minute tolko miest nehrozi 😅
dufam ze vsetky prezijete super bezproblemove dovolenky 😵
ozaj a este k tej hygiene, my sme nikdy ziadny problem u nich nemali. vsetko krasne ciste. kazdy den prevlecene periny, aj plachty.... 🙂 😉
jzinka, dakujem. prajem stastny vyber a super dovolenku.
a kam vlastne idete? do hurghady ci do sharmu?
harmi...krasne fotky 😵 a nikde nikoho akoby ste tam boli sami 😕 😀 a chcem sa ešte spytať,,,plienky do vody tam predavali niekde? nevšimla si si? bojim sa že zoberieme malo, tak pre istotu 🙂
zuzpolka, plienky tam mali v lekarni. nevsimla som ci aj plavacie, ale myslim ze snad ano. my sme mali jeden balik a bohate stacil. ked sa rano drobec vykakal tak dostal iba plavocky. ked nie, tak dostal plavaciu plienku. ked do plavacej nic neurobil tak som ju vyzmykala , dala ususit a mozes ju znova pouzit. tak ked si jeden ten maly balik plavacich hodis do kufra tak by ti to malo stacit.
a tento hotel bol super kvoli tomu ze mal 2 bazenove casti. jedna bazenova cast bola velka, pospajanych bolo viacero bazenov tam bola hudba, animacie, vodne polo........a druha cast bazenova bola na uplne opacnom konci rezortu a tam bol velky bazen a detsky bazen. tam skoro nikto nechodil lebo tam neboli tieto aktivity. bol tam iba bar a podavali sa tam vecere. nam to vyhovovalo lebo sme tam boli ako v raji. klud, ticho, sami v bazene....ale striedali sme to aj s morom a tou aktivnou castou. 🙂 😉
harmi, tak vdaka za radu 😅 dobry napad s tym že dam vysušiť 😵 ale ked sa tam vycika tak to asi nezistim 😀 😝
tak super , ešte ste si aj vybrať mohli, či chcete klud alebo nie 😅 parada 😵
a chodili ste von už hned od rana? alebo ako ste to robili? 😒
no to ani nezistis lebo sa to vlastne preplachne. 😅 urcite ich nevyhadzuj ale daj pekne vysusit. 😉
rano sme vstali okolo 8.30 a isli sme na ranajky. potom sme uz rovno isli k bazenom. od bazenov na obed a potom zaspal bud v kociku a my sme isli na kavicku v klude...alebo si s nim isiel muz zdriemnut na izbu. ked spal v kociku tak kratsie a ked sa zobudil tak sup rovno do vody. to sme poobede boli vacsinou pri mori. doobeda pri bazenoch a poobede more. a ked spal cez den na izbe tak potiahol trochu dlhsie a spal pomaly az do vecere.
harmi,,,no presne tak to aj budem robiť 😅 pokial sa teda nevykaka 😵 super napad, fakt 😀
No tak si to aj ja nejako predstavujem, že si s nou muž pojde zdriemnuť na izbu 😀 alebo si pospinka aj niekde vonku v tieni, uvidime ako jej bude lepšie 😅
zuzpolka, to bolo fajn ze sa muz "obetoval" a isiel si cez den zdriemnut s malym. ale potom vecer ked bolo treba ist spat s malym tak mal argument ze on bol cez den a ja teda budem chodit vecer 😀 ale nevadilo lebo ten spanok tam mal drobec tak posunuty ze spavat chodil tesne pred polnocou 😉
harmi,,,no wooow, že pred polnocou 😅 tak to ste mali ozaj super, mohli ste ešte aj na animacie chodiť večer 😵 no mne nebude vadiť ked večer budem musieť zalahnuť s malou aj tak budem unavena ako sa poznam 😝
ked sme boli naposledy tak animacie začinali až o 22:00 hodine a boli sme tam len par krat lebo sme zaspali do vtedy 😀 No hlavne nech sa aj moj muž obetuje cez den, nech sa možem vyvalovať troška na lehatku 😀 😀 😝
a ideme do Hurghady,,,,hotel Siva Grand Beach 😉
zuzpolka, moj maly tam chodil spavat vselijak cez den. niekedy ked zalahol po tom co sa naobedoval o 14.00 tak sa zobudil az cca o 17.30 takze tazko by mi isiel skoro vecer spat. tento rezim nam absolutne vyhovoval lebo my sme nocne sovy. vecerne animacie sme pozerali vzdy, pokial sme nesli do mesta. a este potom sme isli na drink na terasu a drobec tam lietal akoby si dobil baterky. 😀
Siva Grand Beach poznam podla nazvu a fotiek ale tam sme neboli a ani neviem o nikom znamom kto by tam bol. tak prajem super dovolenku.
harmi, maly ti tak dlho haja aj doma či len tam? 😕 😅
No ja tiež nepoznam nikoho kto bol v Siva grand beach ale recenzie su dosť poitivne tak snad bude super 😀
už som vela krat okolo toho hotela išla ked sme boli v Hurghade a z vonku sa mi pačil 😀 😀 no uvidime,,,a dakujem 😵

juzinka,,,a kam to presne idete??? 🙂 potom daj určite vedieť všetky podrobnosti som zvedava 😅
aj to ako ste zvladli let 😵 😉