Dovolenka v Tunisku s 2 ročným bábom. Ako sa vydarila?
Čaute babenky, som rada, že môžem aj ja prispieť nejakým príspevkom k témam. Hlavne mám otázku na dovolenku v Tunisku. Ako sa Vám vydarila dovča s malým asi 2 ročným dieťaťom? Brali ste si aj potraviny pre malé, alebo ste používali stravu čisto z "jedálne".?
Stručné zhrnutie
- Cestovanie do Tuniska s batoľaťom (8–24 mesiacov) je bežné a rodičia odporúčajú vyberať hotelové rezorty s vlastnou plážou a bazénmi (príklady z diskusie: Mahdia, Djerba, Sousse, Tabarka, Club Abou Nawaz), pričom mnoho rodičov preferuje hotely od 3 hviezdičiek hore pre lepšiu čistotu a služby.
- Rodičia dôsledne odporúčajú kupovať balenú vodu a používať ju na pitie i umývanie zubov; k dispozícii je aj možnosť prevariť vodu rýchlovarnou kanvicou na izbe.
- Bežné lieky a zásoby, ktoré ľudia baliť: Smecta, Endiex, Sunar, detské presnídávky a piskóty, plienky a základné lieky proti bolesti/teplote; niektorí rodičia tiež balia viac čajov a ohrievačku na fľaše.
Najčastejšie otázky
Q: Aké hotely v Tunisku sú podľa skúseností vhodné pre rodiny s malými deťmi?
A: V diskusii boli odporučené Mahdia Beach, Prima Life Garden Park / Prima Life Djerba, Soviva Resort (Sousse), Club Abou Nawaz (Tabarka), Caribbean World Borj Cedria a Les Princes Mahdia; Club Abou Nawaz a Tabarka boli menované ako vhodné pre deti, zatiaľ čo hotel SAFA v Hammamete dostal viaceré negatívne recenzie.
Q: Je bezpečné dať batoľu hotelovú stravu v Tunisku?
A: Mnoho rodičov (príklady: 8‑mesačné, 12‑mesačné a 16‑mesačné deti) jedlo z hotelovej jedálne zvládlo bez problémov a niektoré hotely ponúkajú "baby menu" s 2–3 druhmi nesoleného jedla; odporúčanie z diskusie bolo vyhýbať sa šalátom, ovociu, majonéze a červenému nedopečenému mäsu.
Q: Čo zbaliť proti žalúdočným problémom a aké lieky odporúčajú rodičia?
A: Diskutujúce rodičky najčastejšie spomínali Smecta a Endiex proti hnačke, ďalej bežné lieky na teplotu a bolesť, dezinfekciu, plienky a náhradné presnídávky; niektorí nosili aj Sunar a Frutapury.
Q: Ako riešiť tlak v ušiach dieťaťa pri štarte a pristátí?
A: Odporúčané metódy sú dudlík, dojčenie pri stúpaní a klesaní, žuvačka alebo gumené cukríky pre staršie batoľatá a podľa viacerých skúseností letušky poskytujú „umelohmotné poháriky s mokrou teplou vreckovkou“ prikladané k ušiam.
Q: Potrebujem pre dieťa do Tuniska špeciálne očkovanie proti žltačke (hepatitíde A)?
A: V diskusii väčšina rodičov očkovanie pre batoľatá proti žltačke nespomínala a jedna užívateľka explicitne uviedla, že očkovanie „navíc jsem nedávala“, čo však nie je lekárska rada.
Q: Ako sú na tom letecké a bezpečnostné obmedzenia na tekutiny pri cestovaní s deťmi?
A: V diskusii bolo vysvetlené, že obmedzenia tekutín sa vzťahujú na príručnú batožinu (tekutiny do 100 ml v priehľadnej fľaštičke), zatiaľ čo v odovzdanej batožine je možné mať tekutiny ľubovoľne; opačné pravidlá pre batožinu v podpalubí nezaznamenali.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vybrať rezort s vlastnou plážou a detskými atrakciami (bazén, tobogany, detský klub) výrazne zjednoduší pobyt s malým dieťaťom.
- Kupovať a používať balenú vodu na pitie a na umývanie zubov je bežná prax medzi rodičmi.
- Mať v batožine základné lieky proti hnačke (Smecta, Endiex), plienky a obľúbené detské jedlá (Sunar, presnídávky) je odporúčané.
Sporné názory
- Možnosť používať hotelovú stravu: jedna skupina rodičov podáva hotelovú stravu deťom od 8–12 mesiacov bez problémov; druhá skupina odporúča baliť vlastné jedlo a vyhýbať sa šalátom/ovociu a majonézam.
- Úroveň hviezdičiek ako záruka kvality: niekoľko rodičov považuje 3+ hviezdičkové hotely za dostačujúce, iní trvajú na 4–5 hviezdach pre vyššiu hygienu a lepšie služby.
Otvorené otázky
- Sú detské postieľky a ďalšie „baby friendly“ služby vždy k dispozícii v 3‑hviezdičkových hoteloch, alebo je potrebné ich dopredu nahlásiť cez cestovku?
- Ktoré konkrétne hotely sú dlhodobo konzistentne čisté a bez problémov so službami (pretože skúsenosti v diskusii boli veľmi variabilné)?
Spomenuté značky a firmy
Prima Life Garden Park, Prima Life Djerba, Prima Life Imperial Park, SAFA, Mariequenn, Soviva Resort, Mahdia Beach, Les Princes Mahdia, Caribbean World Borj Cedria, Club Abou Nawaz, Floriana Castille, Paradis Palace Hammamet, LIDO hotel, Prince (Nabeul), Topkapi Beach, Nesrine, EL Fell, Le Prince, Marabouth, Tapsus, Karthago Tours, Kartágo, Azur Reisen, azurreizen, azur reizen, Invia.cz, etravel.cz, orbion.cz, zajezdy.cz, travel.sk, Satur, Medina tours, British Airways, Tunis Air, Lufthansa
Spomenuté produkty a metódy
Smecta, Endiex, Sunar, Frutapury, piskoty, Haribo cukríky, balená voda, rýchlovarná kanvica, ohrievačka na fľaše, umelohmotné poháriky s mokrou teplou vreckovkou (metóda pri ušiach v lietadle), dudlík, žuvačka, gumené cukríky, opalovacie krémy (tekutinový limit 100 ml do príručnej batožiny), baby menu (nesolené), all inclusive, polpenzia, prevarenie vody, plienky, detské stoličky, animátorské programy, tobogany, bazény, postieľka
Miesta a osoby
Djerba, Hammamet, Mahdia, Sousse, Tabarka, Zarzis, Monastir, Porto El Kantaqui, Nabeul, Skanes el Hana, Ibiza, LUNIK IX, Brno, Praha, Viedeň, Londýn, Bratislava, Nitry, Žilina
@miska73 jeeej, dakujem za blahozelanie. aj ja som to brala tak, ze by bolo fajn sa stretnut na dovolenke...☹
teraz som pozerala jeden hotel a celkom sa mi paci- http://www.travel.sk/dovolenka/tunisko/djerba/f.... len ten termin je zase velmi skoro, musel by si muz zmenit dovolenku...
No aj my ideme do Tuniska, ešte nevieme presne kedy, ale asi nikedy v polovici septembra. a ani nemáme ešte vybratý konkretny hotel. pár tipov už máme ale ešte sa budeme rozhodavať. Dufam že nám všetkým teda bude svietit riadne slnko, nech si to tam užijeme. 😀 😀 😀
ahoje baby...ja som bola v tunisku 6 krát.velmi mi vyhovuje to more a pláž....jemný piesok a v mori žiadna háved 🙂 ......no ak smiem poradit ak idete s detmi a chcete klud tak určite Mahdia.
my sme boli dva roky dozadu v Sousse a bola to špina,hnus,smrad...... Boli sme v centre v hoteli Prima Live Karavan ,tam to bolo ešte dobré,ale na pláži bola vyslovene špina. V mori nám plávali hov..á, kosti od kurčat,igelity..... v noci na pláži prespávali miestny a tí,čo prišli do Sousse za sezónnou prácou,tak more mali aj ako WC,aj na umývanie riadu a tak.
Boli sme väčšinou na hotely.
Ale napr. 4 roky dozadu sme boli v Tabarke a tam bola aj pláž aj more čistučké,krásne.
Ak by som musela! ísť ešte niekedy do Tuniska,tak určite by som si nevyberala centrum-radšej si do centra potom zájsť taxíkom ako v tom bordeli bývať.
hlavne si treba dávat pozor aby hotel bol na pláži a mal vlastnú pláž.to by som velmi zdôraznila aby ste neboli sklamané.
jedu do Tuniska po čtvrté...tak vím jak hledat. Měla jsem zatím kliku a tak jsme byli vždy spokojení.. Někde je to fakt hnus a bída... 😝
Vždy jsme bydleli přímo na pláži a ta byla hlídaná tak nás ani neotravovali místní prodejci..
@miska73 tak číslo 1 je hotel Les Princes Mahdia...tam je odlet 2.9.takže asi nebudeme dlho vymyšlat a zoberieme toto
@veronikazm koukala jsem na to.. 🙂 pěknej menší hotýlek.. 🙂 Tak to už máte za pár 😵 My jedeme až 16.9.... To nám stihneš i napsat jak jste se měli 😉
@veronikazm no my sme presne na tom tak ako vy, akurat, ja este nemam favorita... 🙂 porad, aku cestovku si pozerala?
@miska73 mali sme grilovacku, tortu a prisli aj stari rodicia. Velmi mile to bolo 🙂 Neboj, cochvila to caka aj vasho Adamka, ved to tak leti... 🙂
ten hotel, co sa mi lubil, tak bol volny len od 9.9. a to je muzovi este skoro, lebo finisuje nejaky projekt v praci... stale som v procese, ze cakam na tie naj last minute ceny...a ked to uvidim, tak ma to osvieti. Ale zaujalo ma, co pisali baby, ze lepsie je hotel mimo centra koli moru a plazi. Ja som sa nad tym takto nezamyslala, ale nieco na tom bude. Ja som skor brala, ze ak je hotel mimo centra, tak clovek sa nema ani kam prejst... na dovolenke je vsak najdolezitejsie to more a plaz.
@petrinka no my pojdeme s najvačšou pravdepodobnosťou cez azurreizen, majú jednoznačne najlepšie ceny. A to mám popozerané fakt všetko.
aké lieky mám zbaliť? poradte niečo...
a neviete ako je to na letisku s batožinou a vecami v nej? počula som že opalovacie kremy a podobná drogeria nemôže byt, ak hej tak len v 100ml priehladnej flaške preliata. Zda sa mi to choré, ako to teda je? Ešte som nikdy neletela, nemám skúsenosť
@veronikazm ty tekutiny se týkají pouze těch, co budeš mít sebou na palubě letadla..v kufru můžeš mít co chceš..
A co se týká léků, tak já beru vždy Smectu, něco na teplotu a něco na bolest..a nějakou dezinfekci na rány.. Jo a nezapomeň nějaký přípravek proti komárům...nejlépe do zásuvky 🙂
http://www.zajezdy.cz/141647/?zeme[]=235&destinace[]=23505&odjezdInterval[]=&doprava[]=&strava[]=13&maxCena[]=&ftext=Skanes+el+hana&ssf_count=57&thru=s-rc&stranaZajezdu=133789,149514,141647&celkem=3&orderBy=price&pozice=2
my jsme byli tady a muzu jen doporucit.. lita se primo do Monastiru, takze zadne dlouhe cesty z letiste na hotel (je to asi 7 minut) meli jsme krasny pokoj s balkonem a vahledem na more, bazeny krasny , brouzdaliste taky.. more taky, s prckem jsme to zvladli super...
u vody byl ve svym zivlu...
suhlasím s beruskou,bola som tam minulý rok,celkom fajn hotel,boli sme spokojní.
čo sa týka komárov......bola som v tunisku 6x a ani raz sme nemali problémy s komármi a ani som ich nevidela.a odporúčam namiesto smekty tabletky endiex.ak vás chytí hnačka tak tieto sú ako u nich ....no teraz mi to vypadlo z hlavy.
ja tam komara snad ani nevidela - selkove hmyz ne, jen na trhu s rybama a masem 😀 ale to jsme byli jen juknout...
ja mela Smectu sebou ale zadne problemy jsme nemeli, a to je prcek cune!!! pil z more, bazenu.. jedl mistni ovoce, zmrzku.. no vsechno asi mame kachni zaludky 😀
pristi rok se chystame do Suisse.... a asi vezmeme babinu na hlidani 😀
kdyby mel nekdo tip na 4* hotel v Sousse a blizkem okoli budu rada - neco hned u plaze, s brouzdalistem 😉
@beruska2x ......v sousse som bola v hoteli marabouth.....ma síce len tri hviezdičky ale boli sme milo prekvapení.je to dobrý hotel ale ked môzem odporučit sousse je velké mesto takze je tam dost ludí a nám sa viac pácilo v mahdii,je tam biely piesok ,mesto je mensie,pláž pre deti ideálna a kopa musličiek.boli sme raz v hoteli tapsus a raz mahdia palace.

@miska73 a cez ktoru cestovku idete?