Omis - postrehy, rady, tipy
Ahojte, zakladam tuto diskusiu napriek tomu, ze o Chorvatsku je tu vela tem, ale je velmi neprehladne v tych vseobecnych temach hladat konkretne informacie. Dufam, ze mi ju admini nezavru.
Chystame sa zaciatkom augusta do Omisu, ak vsetko klapne ako ma. Budeme byvat v dome, cize si budeme ciastocne aj varit. Mali by sme ist 2 rodinky s dievcatkami vo veku 26 a 21 mesiacov. Bola by som rada, keby ste mi napisali nejake uzitocne rady, kde sa da dobre nakupovat , najest sa prip. tipy na nejaky vylet, zabavku pre deti, alebo nieco, co Vas zaujalo, co si vsimnut, comu sa vyhnut a pod. Alebo aj nejake uzitocne rady ohladne cesty, ako sa najjednoduchsie dostaneme do ciela 😀 (mame v plane ist na noc, aby deti spali - dufam, ze to nebude len zbozne zelanie 😀 ) Dakujem 🙂
Stručné zhrnutie
- Duće je časť Omišu vzdialená približne 2 km a v Duće sú pieskové pláže vhodné pre malé deti, kým pri prístave v Omiši je dlhá piesková pláž s plytkou vodou až cca 100 metrov od brehu.
- Najpohodlnejšia trasa do Omišu je po diaľnici (okolo Balatonu), diskutujúci odporúčali kúpu maďarskej diaľničnej známky (spomenutá 4‑dňová aj 10‑dňová verzia) a uviedli približnú sumu cca 12 € za 10 dní.
- Výlet loďou na ostrov Bol sa dá dohodnúť priamo v prístave v Omiši pri stolíkoch agentúr alebo cez miestne známosti; ubytovanie sa často dá nájsť aj „na blind“ pri veľkom parkovisku pri pláži, kde parkovací pán vie zavolať kontakty.
Najčastejšie otázky
Q: Kde sa v Omiši dajú nakúpiť potraviny a základné veci?
A: V Omiši je lokálna CBA a pri Duće je obchodné centrum Studenać, kde podľa diskusie sú „veľké potraviny CBA“ a butiky na poschodí.
Q: Ako najlepšie ísť autom do Omišu z Slovenska?
A: Väčšina diskutujúcich odporúčala diaľnicu okolo Balatonu s maďarskou diaľničnou známkou; v diskusii sa uvádza 4‑dňová známka a 10‑dňová známka a príkladná cena cca 12 € za 10 dní.
Q: Je lepšie rezervovať ubytovanie dopredu alebo prísť „na blind“?
A: Obidve možnosti sú bežné: niektorí našli ubytovanie „na blind“ zastavením pri veľkom parkovisku pri pláži (parkovací pán zavolal známeho) a iní odporúčajú rezervovať dopredu cez známych alebo stránky (v diskusii spomenuté villaankora.com).
Q: Ako sa dohodne výlet loďou na Bol a koľko stojí?
A: Výlet sa dá dohodnúť priamo pri prístave v Omiši pri stolíkoch agentov alebo cez miestnych sprostredkovateľov; v diskusii nebola uvedená konkrétna cena výletu na Bol.
Q: Ktoré pláže sú vhodné pre malé deti?
A: Duće má pieskové pláže vhodné pre malé deti; pri prístave v Omiši je dlhá piesková pláž s plytkým vstupom (v jednom príspevku spomenuté cca 100 m plytkej vody), niektoré iné miesta sú kamenisté alebo štrkové.
Q: Aké detské atrakcie a vodné aktivity sú v okolí?
A: V ponuke sú požičovne vodných bicyklov, skútrov a „balóny“ (spomenuté v diskusii), plavba loďou, volejbalové ihrisko pri mestskej pláži, kolotoče na veľkom parkovisku a pirátsky večer v Omiši (spomenutý dátum 18.8. v jednej reakcii).
Závery z diskusie
Zhoda
- Duće je považované za časť Omišu (približne 2 km) a Duće má pieskové pláže vhodné pre rodiny s malými deťmi.
- Väčšina odporúča použiť diaľnicu (okolo Balatonu) pri ceste do Chorvátska namiesto starej cesty.
- Výlety a doplnkové služby (lodné výlety, požičovne) sa dajú vybaviť priamo v prístave alebo cez miestne kontakty.
Sporné názory
- Niektorí hodnotili pláže v Omiši ako čisté a príjemné; iní poukázali na množstvo „špak“/nečistôt a považovali pláže v centre Omišu za menej atraktívne.
- Niektoré miesta mali „teplú vodu ako čajík“, zatiaľ čo iní tvrdili, že voda je ochladzovaná blízkosťou Cetiny a môže byť chladnejšia.
Otvorené otázky
- Presná cena a harmonogram lodných jázd z Omišu na Bol neboli v diskusii uvedené.
- Konkrétny počet a kvalita reštaurácií v Duće zostali v diskusii nešpecifikované.
Spomenuté značky a firmy
CBA, Studenać (OD Studenáč), Livingstone, La Vida Loca, villaankora.com, hotel Damini, apartmány Rica, kemp Galeb, Željko Sorić
Spomenuté produkty a metódy
lodný výlet na Bol, maďarská diaľničná známka 4‑dňová, maďarská diaľničná známka 10‑dňová, chorvátska diaľničná známka (matrice), „na blind“ ubytovanie (hľadať na mieste), požičovňa vodných bicyklov, požičovňa skútrov, balóny (vodné atrakcie), splavovanie Cetiny, pirátsky večer v Omiši, parkovanie pri pláži 5 kun/deň, rezervácia výletov u agentov v prístave, nočná cesta s deťmi (cestovať na noc)
Miesta a osoby
Omiš, Duće, Bol, Cetina, Split, Makarska, Dugi Rat, Pisak, Baška Voda, Mimice, Nemira, Studenač, Komárno, Székesfehérvár, Balaton, Šahy, Budapešť, Komárom, kemp Galeb, Željko Sorić, Livingstone (bar)
@bodka13 - myslis v Madarsku? My este stale cestu neriesime, ale coskoro asi budeme, pojdeme k susedom po presne instrukcie - oni to uz dobre poznaju 😀 My zvazujeme tu dialnicu - kvoli poplatkom. Lebo vlastne ideme v strede tyzdna a na noc (ako asi vsetci) a to sme uz poculi, ze nie je vela aut - kedze vacsina turnusov sa meni v sobotu (ci piatok) - tak neviem, asi nebudeme zase vela stat, vyuzijeme, ked budu deti spat... (ak teda budu) 😀 Neviem presne, ake su dialnicne znamky cenovo v Madarsku. Ci sa to oplati usetrit - viem len, ze je 10-dnova, co nam nepomoze, museli by sme ju kupovat 2x. Ale este som nepozerala ceny...
ahojte, super téma, my chodievame do Mimíc, to je kúsok od Omišu a do Omišu chodievame skoro každý druhý deň, aj tohto roku ideme v polovici augusta, možno sa tam stretneme, a aké máte ubytovanie v Omiši?
@bodka13 - jeeej, Ty si poklad 😉 Nam to vyzera tak, ze na Sahy asi... Ale tak my sme z Martina, tak mozno aj keby sme sli nie na Bystricu, ale na Nitru a potom na Komarom - ak by to pomohlo... Co vyzera, ze ano, lebo ako kukam do mapy (mam taku, co bola teraz v Pravde, ze cestna mapa do Chorvatska aj s dialnicnymi vyjazdami) - je dost podrobna, tak tam to vyzera tak, ze sa ide len uplne popri okraji Budapesti. Ked sa ide cez Sahy, tak tam by sa mala obchadzat skoro cela Budapest... Ale mm ma kolegov, ktori tiez chodia, tak aj on sa este popyta 🙂
@katrinka8 taktiež cestujeme cez Maďarsko po diaľnici okolo Balatonu, teraz vyjde poplatok na cca 12 eur na 10dní, cesta je takto o niečo dlhšia, ale je to pohodlnejšie, ako sa túlať po maďarských cestách, a tiež sa nám už podarilo zablúdiť v Budapešti, s malou sme vyrážali na noc a pekne spinkala, myslím, že to máte dobre vymyslené, tak len šťastnú cestu prajem a príjemný pobyt
@helimama - no, my ideme na 10 dni pobytu plus 2 dni cesta, takze budeme si musiet kupit 2 dialnicne znamky 4-dnove, co vychadza spolu do cca 10€ (ako som nasla na nete) Ideme prvykrat do Chorvatska, tak som zvedava, ako sa nam to podari 😀 Ale ideme aj s kamaratmi, co maju dcerku rovnakeho veku ako nasa, a oni uz boli dakedy davno v Chorvatsku - tak uvidime, ako to cele dopadne, ale dufame, ze dobre 😉
Juj, to mate dobre to ubytovanie, ze je priamo na plazi. My budeme byvat cca 15 minut od pieskovej plaze a cca 5 minut od kamienkovej. Ale budeme v dome, ktory prenajima 1 pani a len nam vlastne, cize tam budeme sami - teda, ona asi bude byvat dole a my na poschodi 🙂 Povodne sme chceli blizsie k plazi, ale sme sa dost neskoro zbadali vybavovat a potom sme si povedali, ze aspon sa trocho prejdeme - ze nemusime len lezat 😀 Ale vraj sa da blizko pieskovej plaze parkovat za 5 kun na den - ta nasa znama nam ukaze, kde presne to je - tak by sme to autom mali za 2 minuty, keby bolo najhorsie 😉 Ale tak mne to az tak nevadi, ja som na chodenie zvyknuta, 15 minutova prechadzka je fajn. Okrem toho premyslame, ze by sme aj obcas sli niekde inde sa pozriet na ine plaze v okoli 😉 Aj ja prajem krasnu dovolenku a hlavne stastnu cestu a stastny navrat potom domov 🙂
@dado01 - no u nas to zatial predbezne vyzera na Sahy - ale este to nie je iste 😉 Tiez dialnicou okolo Balatonu a potom az pod Split kusok, kukam, ze sa tam da vyjst vyjazdm Blato na Cetini, co je najblizsi vyjazd pri Omisi - je to este kusok pod Splitom 😉
My mame 1 dcerku (2 roky a 2 mesiace bude mat) a nasi znami maju tiez 1 dcerku (1 rok a 8 mesiacov bude mat) - tak snad sa stretneme v Livingstone. Je to bar, pri ktorom je jedine volejbalove ihrisko na mestskej plazi, hned za mostom doprava 😀 (moje teoreticke znalosti)
@habo568 - my ideme v utorok 😀
@dado01 - nakoniec sme sa rozhodli, ze ideme cez tie Sahy a riskneme to priamo cez Budapest, chceme vyrazit okolo 21:00, tak to vychadza na Budapest okolo polnoci a nemal by to vraj byt problem. Naspat sa Budapesti asi vyhneme, lebo to tam budeme asi rano, tiez chceme naspat ist na noc.
Tak my sme uz spat, bolo super 😀 Sli sme cez tie Sahy a priamo cez Budapest (nie obchvatom), vsetko slo ako po masle 😉
ano, aj my sme šli na blind. zastali sme na veľkom parkovisku pri pláži, deti sa šli kúpať a manžel išiel hľadať ubytko, ktoré sme mali za 5 minút. Ten pán ktorý zbiera parkovné zavolal svojej známej. mali sme šťastie. iba treba dať pozor, aby ste nešli veľmi vysoko, čo najbližšie k pláži, lebo majú sakramentsky strmé uličky.
Baby, spaky sice boli - ale celkom v pohode, my sme ich v Omisi nemali nejak extremne vela, aj ked by to mohlo byt lepsie, na to, ze maju modru vlajku... . Boli sme aj v Duce na plazi inak kuknut, tam sa nam velmi pacilo 🙂 A aj na tych malickych kamennych bolo pekne - najma ta voda nadherna 🙂
Ahojte,
my sa chystame tento rok do Omis, ale zaujima ma platba lodou na Bol, viete pribliznu cenu? Lebo je tam nadherne 🙂
@bodka13 Dobrý deň, neviete mi prosím Vás poradiť nejaké lacné ubytovanie v súkromí -pre 5 osôb v Omiš - Duče? Vďaka a prajem všetko naj...

@katrinka8 my sme vyskúšali aj po starej ceste aj diaľnicu ....vyhrala diaľnica 🙂 je to rýchlejšie,odpočívadlá na benzínkach sú čisté s tečúcou vodou a wckom a dosť husto za sebou...