Boli ste s mesačným bábätkom na dovolenke?

barnica
30. júl 2015

Babenky idem si po radu... alebi teda skor o vase skusenosti s dovolenkou s babatkom ktore ma iba mesiac. Ci ste niekde boli v zahranici,ci ste leteli alebo sli autom a podobne a ako to deticky zvladali. Manzel premysla silou mocou ist niekam s detmi jeden ma vyse dvoch rokov ale druhy len mesiac a teda niesom presvedcena o tom ze je ti dobry napad sam nechce ist s malym. Tak neviem

maminkasisa
30. júl 2015

s takym malickym babatkom v ziadnom pripade, opytajte sa svojej pediatricky, ak chce ist manzel, nech ide s malym sam, pripadne si vezme nejakych znamych, alebo rodicov, Vy sa musite dat sama dokopy, a babatko je malinke, co ak sa vyskytnu nejake problemy, co budete robit? to nebude dovolenka ale utrpenie, viete si len predstavit, co vsetko by ste museli so sebou vziat? plne auto harmadov....

vevesh
30. júl 2015

@barnica zeny normalne tak cestuju za rodinami Do /zo zahranicia, aj na dovolenky - nechapem v com je problem 🙄 treba si len zaistit zdravotne poistenie a popozerat sa na moznosti osetrenia v cielovom meste, inac vela stastia
PS: bola som zo 4 tyzdnovym babom 1000 km autom aj lietadlom , s 3 mesacnym 4000 km autom... Ako to budes zvladat ty,tak to zvladne aj male - takze nastavit sa do pohody 🙂

vroni
30. júl 2015

No, ja asi nebudem dobra vzorka, lebo moje som vtedy svoje ani nie trojmesacne dieta + dve dalsie (starsie dieta + jedno pozicane od kamosky) zbalila a sla s nimi (sama!!!) lyzovat. Takze mam v tomto smere pomerne volne nazory. Napriek tomu - s mesacnym dietatom by som nesla nikam a uz vobec nie lietadlom ci hodiny v aute. Ina je situacia, ked clovek z nejakeho dovodu musi, ale kvoli dovolenke - nechapem. Mate dve malinke deti, preco nejdete na dovolenku uplne mimo sezony? Cize napriklad v septembri do Chorvatska/Talianska, na juhu Spanielska je teplo este aj v oktobri a to za stvrtinove ceny.... Nemat skolopovinne dieta, nedostanu ma na dovolenku pocas prazdnin ani nasilim....

ivkadracova
30. júl 2015

Ja neviem v com sa lisi dovolenka a navsteva rodiny po Slovensku. Ide o destinaciu, sposob cesty, a mozne riziko, ako dlho sa cestuje atd. Ked je plne kojene a zdrave, preco nie. Ked to vyhovuje matke a dietatu, nevidim problem. Nasa pediatricka s tym tiez nemala problem.
Moja sestra, kedze nasi robili v zahranici, cestovala takmer od narodenia. S dcerkou sme boli v zahranici az ked mala 4 mes lietadlom, aj to len preto lebo skor sme nestihli. No po Slovensku sme chodit museli, nakolko rodinu mame kadetade. Nikto ujmu neutrpel, prave naopak. Vsetci boli radi.

moni244
30. júl 2015

@m.i.r.i ale tak toto je už skôr o tom, ako ho naučíš, či dieťa vychovávaš v tichu, alebo ani hluk nevadí, moja cestuje od jej 4 mesiacov, 3 alebo 5 hodín vlakom pravidelne, nemá problém nikde zaspať, s cestovaním, s novým prostredím

peneloppe
30. júl 2015

Treba mysliet aj na ockovania. Nam bolo odporucane prvykrat vycestovat po 1.vakcine. Cize prvykrat sme leteli do zahranicia ked mal maly 3 mesiace. Nebola to dovolenka ale navsteva rodiny.

barnica
autor
30. júl 2015

Dakujem baby len sa utvrdzujem v tom ze moj pocit bol spravny a cestovat s nim by bola blbost. Rozviest sa isto nerozvedie ale nadseny nebude ale smola...

sasa1983
30. júl 2015

Pokial niekde pojdete, s mesacnym,rocnym, 2rocnym...tak si over, ci a kde je najblizsia detska pohotovost a nemicnica s odd. A ak to bude daleko,tak to tam ani nechodte. S malym dietatom treba byt v,alebo absolutne v dosahu velkeho mesta a nie v dakej dedinke niekde na krasnom ostovceku,kde ide len trajekt 2krat denne.

gijar
30. júl 2015

tak ine je to asi v tom,ze napr. ja som musela,kedze som rodila na SR a domov mam vo FR. Mm samozrejme siel skor,asi v 2-3tyzdnoch maleho,lebo ved treba pracovat. No a ja som sa mohla rozhodnut,ci byt u rodicov vlastne na navsteve s babatkom,ktore by otec nevidel dlhsie a ani ja som nemala svoju pohodu domova tam, alebo proste odist. No a samozrejme po navsteve gynekologa som sa rozhodla odist domov,aj za cenu rizika,ze ano-tlak v lietadle, potom 6h v aute ablablabla.
Inak, mesacne a 2mesacne babo zvlada let daleko lepsie co sa tyka tlaku a pod., staci kojit vo chvili vzlietania a pristavania. Sli sme potom na Vianoce s 5mesacnym -navsteva SR a rodiny 😉 a tam ten let prereval.

Vyhodu to ma v tom,ze ak je dieta odmalicka naucene cestovat, nemate s nim neskor problem, my jazdime 2tisic km autom na SR v lete a maly ma 5r teraz (ja som sla teraz v 34tt tehotenstva,akurat sme sa vratili sem do FR) a nerobi mu problem 2 dni sediet v aute (spavame v hoteli na noc vzdy a dalsi den pokracujeme),sledovat cestu,kamiony a pod.
Cesta do nejakeho Chorvatska jee potom pre nas uplne nic zo Slovenska 😀

sue
30. júl 2015

Hm, môj syn a teraz aj dcéra cestujú od narodenia - podľa toho ako sa cíti mamina a dieťa, tak sa treba zariadiť. My pôjdeme na dovolenku autom, keď bude mať dcérka 10 týždňov. Manžel so synom sa vybláznia a nám je lepšie keď budeme v hoteli a nebufdem musieť upratovať a variť - dosť si oddýchnem 😊

jabadaba
30. júl 2015

@barnica nie, neboli sme a ani sa to lekarmi neodporuca. Najma nie lety! Tak malinke mimco nema este zrely imunitny system a to co sa pohybuje po letistnych halach a vzduch, ktory koluje lietadlom je riadny kokteil celosvetoveho humusu. ja by som to neriskovala. Pediatri odporucaju najskor od roka cesty s dietatom. 😉

jabadaba
30. júl 2015

@sue tu nejde o pocity maminy ci dietatka, ale o rizika, ktore na preplnenych letiskach hrozia. Pletieme tu tusim, ako tak citam prispevky, niekolko nesuvisiacich veci dohromady. Neber osobne, myslim vseobecne, tu v tejto teme. 😉

sue
30. júl 2015

@jabadaba chapem, ale barnica nepisala, ze buduletiet 😊

jojake
30. júl 2015

Ahoj, ja by som tiez nesla na dovolenku s tak malym dietatom. Ale kazdy sme iny. Ja mam napad pre teba - ak nechces ist a manzel to zatial nepochopil, tak vyskusaj vylet na jeden den niekde na kupalisko na Slovensku. Ty bud v tieni s babom a manzel nech zabava starsie dieta. Myslim, ze hned pochopi, ze behat za 2 rocnym cely den na cudzom mieste je tiez riadna fuska (doma je vsetko ine, predsa mate svoj rezim,....) a nebude mat cas dat si ani malinovku, pivo. Niekedy to chlapi nechapu (nie v zlom, len si to nevyskusali). Ja mam doma 2,5 a 1 rocne deti a nejdeme nikam, lebo viac si oddychnem doma ako na cudzom mieste. Doma si aspon ku kave sadnem 🙂 Ale obdivujem akcnych ludi, ktori na taku dovolenku sli 😎
@barnica

vevesh
30. júl 2015

@jabadaba no, cesta metrom ci mhd v zahranici (ale aj na sk) je ovela nebezpecnejsia ako let lietadlom... Takto by clovek ani z domu nevysiel s dietatom do 2 rokov..

jabadaba
30. júl 2015

@sue spominala aj tuto moznost v uvodnom prispevku. 🙂 Preto som sa zamerala najma na tie letiska, ktore su skutocne rizikom, aj pre dospelych a starsie deti ani nehovorim. Plus klimatizovane lietadlo je dalsi minus. Doslova cloveka vymrazia, je to na hlavu, vonku je o 20 stupnov obycajne viac ako v lietadle. Otras. Este mam neblahu spomienku ako som na kost premrznuta letela Lufthansou, nasledne vystupila v krajine, kde bolo 40 stupnov v tieni a stopercentna vlhkost, dostala som taky sok, ze herpes cez pol ust som mala do par hodin a nasledne zvysok pobytu tazka angina! A teraz si to predstav pre 4 tyzdnove mimino a matku este v sestonedeli..... Ono, ani cesta autom v tejto situacii nie je vyhra. Taky chrust musi byt vo vajci a teda, pobyt v nom sa absolutne neodporuca dlhsie nez hodinu dve. Na nevyhnutny transport. No, ja za seba by som na dovcu nesla za tychto okolnosti. 🙂

jabadaba
30. júl 2015

@vevesh a na to si ako prisla, ze je rozdiel medzi metrom a letiskom? Ved je to to iste, letisko mi este vychadza z toho horsie, kedze je tam predsa len vyssi vyskyt ludi z celeho sveta. Ta koncentracia ludi je neporovnatelna.

Pediatri odporucaju cesty s detmi od roka ich zivota.

m.i.r.i
30. júl 2015

@moni244 jasne...ono nejde o hluk ako taky - nas je tiez zvyknuty...cestovatel je dobry...neboli s nim nikdy problemy ani v aute, ani vo vlaku...ono mne nejde ani tak o tu cestu --ale o ten pobyt a nutnost niecoho takeho....ja to beriem tak, ze vsetko je docasne...tie deti su male len kratko...tak si prvy rok ozeliem to more a venujem sa dietatu....aj ten starsi surodenec prezije, kedysi sme my ako k moru chodili....mnohi mozno v dospelosti..nevravim, ze to maju nase deti mat teke isto, to ani nahodou...pokial su moznosti, tak preco nie..doba je ina...cestuje sa viac...aj je to dovolene na rozdiel od byvaleho rezimu aj cenovo pristupnejsie atd...len proste nutnost tu nie je....myslim ze aj manzel, aj starsi surodenec sa jeden-dva roky mozu prisposobit, ci uz sa proste na vacsiu dovolenku nejde alebo idu sami....ja mam teda iba jedno dieta, ale mat druhe, tak to urcite riesim tak, ze poslem na dovolenku manzela so synom a mozno by pribalili starkeho..alebo sli s inymi kamaratmi co maju tiez deti v synovom veku..s babatkom by som urcite ostala doma...lebo pre babatko teda taketo vecne premiestnovanie urcite nie je ani vhodne ani to nepotrebuje...

Ine je ako tu bolo spominane jednorazova cesta napriklad domov niekam po porode, ci do zahranicia..jeden let/cesta, aj ked dlha..ale idem domov, do prostredia kde dietatko teraz bude..to je podla mna nieco uplne ine ako cesta na dovolenku....

A dalsia vec -- ked uz sa ale bavime o trosku starsich detoch, nie mesacnom babatku..ale uz trebars do tych 2r -- je to potom o tom, ako to vnimaju aj rodicia...niekto je aktivny uz pred narodenim babatka a nechce to menit ani potom a tiez ma dieta co nebyva chore a je dobry cestovatel..tak fajn..ked si dana rodinka tymto vychutna pobyt a su vsetci spokojni, tak ok...tomu dietatku to uz neublizi a vsetci su spokojni......mne osobne taketo pobyty prinasali akurat tak stres...ze nemusim varit a upratovat je sice fajn..ale kedze mam zive a dost narocne dieta, tak vacsinou to bolo viac stresu ako oddychu 🙂 a ist s nim k moru aj keby bol mal 2r.....pre mna stres...letisko a nedajboze meskanie letu, neviem co by som s nim bola robila...presuny v noci po autobusoch napriklad...klima a bacily, kolki este len dosli na miesto a uz dieta skoncili na atb co v lietadle uz chytilo anginu alebo nieco horsie...a pobyt pri mori? rano vstavat o 5, ist s dietatom na chvilu k vode..pocas horucav sa skryvat v tieni v izbe tak ci tak, vecer ist s nim spat skoro tak ci tak....teplo, stresy....ako mi aj niektore kamosky potvrdili, este zvlast ked manzel to chape ako dovolenku, ved on si musi ist zaplavat, do bariku sadnut, prejst sa, zasnorchlovat..a matka s dietatom zavreta v izbe, pod slnecnikom, riesit prehriatie..kadeco...nie neprosim 🙂
Kazdopadne viem, ze pre niektorych je to ozaj oddych.....u mna vyhodenie penazi za stres ...my sme si vystacili bez mora 4 roky....dovtedy syn ani nerozumel co to je more a co je jazero a co je ina krajina..teraz chodi po mape, obzera na googli a tesi sa na more.....nikto o nic neprisiel

vevesh
30. júl 2015

@jabadaba praveze nie - na letisku mas ludi, ktori cestuju oficialne, hygienicke standardy, podmienky ockovania pri cestovani, otvoreny priestor v hale, kdezto v metre/mhd stretnes hocikoho, bez hygieny, bez ockovania, ktovie odkial, natlaceni, takisto s klimou po vacsine a vsetci dychaju na babo...
A mozno slovenski pediatri odporucaju, inac v zahranici ti kazdy lekar povie, ked dieta prospieva, nie je problem (samozrejme nie Typ Papua Nova Guinea medzi domorodcami..)

moni244
30. júl 2015

@m.i.r.i ja som nemyslela dovolenku pri mori, ale na Slovensku, to sa dá zvládnuť aj s menšími deťmi

meusicka
30. júl 2015

@barnica moja osobna skusenost je, ze take male dieta a aj to dvojrocne je este malinke a je mu uplne fuk ci ho zoberu k moru alebo mu vylozia bazen na dvor. Tvoj manzel si vobec neuvedomuje rizika spojene s cestovanim s takym malym dietatkom, vysoke teploty a celkovo aj zmena prostredia pre take malinke dieta nie je absolutne vhodna. Urcite by som nikam nesla, aj tak by to nebol oddych, ved by si bola aj tam v jednom kole okolo deticiek. Manzel je dost sebecky a mysli len na seba.
Sama som sa vzdy pozastavila nad zenami ktore mali so sebou na plazi a v 40 horucavach babatka a fakt som uvazovala o tom ci tie zeny nemaju upal ze sa spravaju tak nezodpovedne.
Ty sama nemas z toho dobry pocit, daj na svoju zensku intuiciu a drz sa jej. Si mamina a sama citis co je pre tvoje dietatko lepsie.

amaretti
30. júl 2015

Kazde dieta je ine.Nasa dcerka je zvyknuta na cestovane.Prva nasa dlhsia cesta bola do Nemecka,6 hodin cesty ... 2x sme sa zastavili ... isli sme k svagrine.Pocas cesty hrala a pozerala rozpravky ... Mala vtedy 8 mesiacov.A vtedy sme vyskusali ze nesedela som s nou vzadu a v pohode.Odvtedy sama sedi v autosedacke bez toho aby som priamo bola vedla nej.S nasou dcerkou sme pohodili vsade tade ... velmi sa vie prisposobit,fakt sa dobr. ecestuje s nou ... Takze kazde dieta je ine ...

vevesh
30. júl 2015

@m.i.r.i nesuhlasim, a nechapem, preco si vsetci myslia, ze ked pridu slovaci na slovensko, idu domov - ked pridem zo zahranicia (Kde zijem) na sk "domov " - je to to iste ako dovolenka - pre dieta je to cudzie prostredie, cudzia klima, ine bacily, dieta nie je na sk zdravotne poistene - jedina vyhoda je, ze poznam jazyk a viem naspamet , Kde je nemocnica, kedze som tu vyrastla ...

ingelika78
30. júl 2015

@vevesh suhlasim ze asi na Slovensku sa to tak odporuca, moja svagrina bola s ani nie 5 mesacnou (v oriebehu cca 6tich tyzdnov) Hobart (Tasmania, Australia) - Pariz- Lisabon - Praha - Bratislava - SNV - nocak do BA - Vieden -Sicilia - Vieden - uz su naspat domov v Hobarte v Australii . Prvykrat s nou letela ked mala 6 tyzdnov z Hobartu do Perthu co je tiez 6 hodin letu. Nikomu nebolo nic a uz vobec nie malej, prespala lety.🙂 Ja este deti nemam ☹ ale mne sa taky pristup paci, vidim z prvej ruky ze sa da vela s nimi absolvovat, ja to tak tiez planujem, ak sa podari.

vevesh
30. júl 2015

@ingelika78 drzim palce, vsetko je o nastaveni a logickej miere uvazovania a zvazovania rizik - napr. tiez by som nesla na dovcu do africkeho Nairobi, Kde je problem s ebolou a najblizsia nemocka 2 hodiny letu a pod.

zuzanaete
30. júl 2015

S mesacnym babom by som necestovala, keby to nebolo naozaj nutne. Od tych 3mesiacov v pohode, ale ani to by som neisla na dovolenku k moru (platit peniaze, aby som stravila cele dni na izbe kvoli horucavam nemienim). My sme isli s malym, ked mal 3,5 mesiaca na Sumavu. Cele dni sme boli vonku v prirode. Bolo nam super. Ved pockajte do septembra a mozete ist tu niekde v okoli a starsia sa moze vykupat v aquaparkoch.
A manzelovi by som priala porozpravat sa s panom, co sedel tento rok vedla nas pocas letu spat na sk. Cestovali s 5rocnou a 5mesacnou. Zhodnotil, ze nie je si isty, ci idu z dovolenky. 🙂

ivkadracova
30. júl 2015

Musim suhlasit s niektorymi komentami, v niektorych lietadlach je klima na nevydrzanie, a to dopredu nikto nevie .. ale my sme to vyriesili ciapockou a dobrym oblecenim... horsie by to bolo keby chceli ist do US : ) to by sa uklimatizovali... vzdy som dosla uzimena aj ja sama, takze na taku dlhsiu cestu, ze viac ako 3h lietadlom, by som asi pockala aspon do pol roka dietata.

sissmiss
30. júl 2015

@lilimoni daj autora a stranu knihy, rada si to precitam. Bez ironie a srandy, toto som naozaj nevedela

charity
30. júl 2015

@barnica Zena v sestonedeli je oslabena. Nema co cestovat, ale davat sa dokopy.

natalym
30. júl 2015

@charity Ja si tiež myslím, že to 600nedelie nebolo vymyslené len tak pre nič za nič. Ale myslím, že zakladateľka už bude mať po, keď chcú ísť. Záleží ako sa ona bude cítiť, ale určite by som nešla lebo on chce.