Dovolenka bez deti

bohovska29
17. jan 2016

Ahojte....som tu nova..potrebujem poradit ci nema niekto z Vas skúsenosti s dovolenkou bez dietata...ideme v marci na kubu a po vsetkych uvazeniach sme sa rizhodli nechat nasho syna 1,5.. U babky na 12 dni...je to pre mna dost tazke nedokazem sa ani tesit... A preto by som chcela vediet ci niektora nemate taku skúsenosť ci sa to neodradilo na dietatku nejako.... Dakujem

jasminet
17. jan 2016

@bohovska29 ak si babka trufa postrazit a babo je na nu zvyknute, tak nevahaj a chod 😀 mna nasi este za komunizmu nechali 2 tyzdne u babky a deda a sli na "svadobnu cestu" - mala som ledva rok 😉

sharmana
17. jan 2016

@bohovska29 v prvom rade musíš dôverovať osobe, ktorá sa bude o tvoje dieťa starať. Ak jej veríš, že to zvládne, dieťatko to zvládne určite. Deti sú flexibilnejšie ako my dospelí. Konieckoncov niekedy sa stávajú aj horšie veci, obaja rodičia v nemocnici a tiež sa musí rodina postarať o deti. Všeličo sa stáva. Alebo vela mamičiek je tu s 2. dieťatkom na rizikovom aj 5 mesiacov. 😉

charity
17. jan 2016

@bohovska29 Existuje skype... ;)

alaguema
17. jan 2016

@bohovska29 skúsenosť nemám, ale mám dve deti a podľa mňa je na to ešte maličký a je jedno, či je na babku zvyknutý, alebo nie. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, nenechávala by som také malé dieťa skoro na dva týždne. Ono v tom veku nevie ešte pochopiť, že sa vrátiš a kedy. Len nechápem, načo sa pýtaš, keď ste sa už rozhodli a dovolenka je zabezpečená. Určite by som uvažovala radšej ho vziať so sebou. My sme cestovali aj kým boli deti malinké aj s nimi.

@sharmana samozrejme, že to zvládne, čo iné mu aj ostáva, prežiť, prežije, ale čo cíti vie len ono. A myslím, že je to rozdiel, ak nie je iné riešenie a mamina je v nemocnici. Kam mimochodom, za ňou s dieťaťom chodia na návštevy. U maličkých detí je problém to, že ešte nemajú konkrétnu predstavu o čase. Rok a pol ročné nevie pochopiť, že mama odišla na dva týždne. Jemu ten pojem nič nehovorí. Ono vie iba to, že mama nie je pri ňom.

miriama11
17. jan 2016

My sme tak boli.a myslim ze to zvladla super,asi lepsie ako ja 😉

janinah
17. jan 2016

Deti sme ťahali so sebou odmalička,síce až na kubu nie.....ja by som sa inej veci bála v dnešnom svete,napíšem to priamo- či sa obaja vrátime v poriadku 😒 môj najmladší má 10r. a ja sa ešte stále bojím ísť sama s manželom od detí preč napr. tak odkladám cestu do Izraela...je to na tebe,niekto nechí malé dieťa aj mesiac s babkou,niekto ani hodinu....ale upozorním na jednu vec-aby to babka zvládala,ak už nie je mladica alebo je chorá,tak opatrne,malé dieťa dá zabrať,to zrejme vieš

natalka13
17. jan 2016

odisla som od rocneho na tyzden, uz nikdy by som to neurobila. dovolenka o nicom, cele dni mi chybal, pozerala som na dovolenke na kazde male dieta a spominala. Cestujem teraz ked su decka velke.

lune
17. jan 2016

@bohovska29 Ahoj, no ja by som nesla. Babka moze ochoriet, alebo dietatko... Nepoviem na den, dva tu niekde do Tatier, aby sa dalo hned vratit keby nieco... Prepac, ale je to velmi sebecke rozhodnutie od Vas dvoch. Co ak preplace cele dni. Nasa by nevydrzala od nas byt ani na jednu noc. By revala a starka by z toho zinfarktovala 🙂 . Ale kazde dieta reaguje inak. Ak pojdete, tak peknu dovolenku prajem.

evelynm
17. jan 2016

mam osobnu skusenost. Boli sme na dovolenke, ked mala dcera rok, svokrovci sa na ten cas nastahovali k nam a opatrovali dceru u nas. Zvladli to uplne perfektne, ja som si sama sebe nedovolila smutit, ale uzivala som si dovolenku. Mam aj inu skusenost, ked mal syn rok (dcera mala vtedy 6), vzali sme ho so sebou na dovolenku a trapili sme sa vsetci. Jemu to bolo uplne fuk, ci je pri mori alebo nie a my sme boli dost unaveni. Neexistovalo spolocne sa najest, lebo drobec mal svoje potreby, neexistoval pre nas oddych, lebo vyzadoval sustavnu pozornost. Takze sme si vôbec neoddychli.
My mame s muzom taky nazor, ze sme nielen rodicia, ale aj manzelia a z casu na cas potrebujeme byt sami, bez deti. Pre upevnenie vztahu je to velmi dobre. venujeme sa len sebe, riesime len nas dvoch, mame cas sa do sytosti porozpravat, vselico vidiet, zazit...
Mimochodom, na Kube sme boli pred 6 rokmi, tiez bez deti, vtedy mali 11 a 6 a opatrovali ich staari rodicia. Skvela dovolenka!!!

sissy27
17. jan 2016

@bohovska29 ak nevidí babku prvýkrát v živote, ak babka nemá 89 rokov a zdravotné problémy, tak nevidím problém... Snáď tá babka už nejaké dieťa vychovala 😅 dieťa z toho žiadnu traumu mať nebude ani ťa neprestane ľúbiť ani nič podobné... Len teda daj sa do poriadku ty, lebo z tej dovolenky nebudeš mať nič a pokazíš ju aj mužovi... Aj tak si myslím, že problém máš z veľkej časti preto, lebo "čo povedia druhí, že ideme preč bez dieťaťa"...

luciferkax
17. jan 2016

@charity neviem,č i je skype rozumný nápad, vieš 🙂 u tak malého dieťatka platí, že zíde z očí, zíde z mysle :D :D a je lepšie, ked na maminku myslieť nebude :D :D

@bohovska29 neváhaj, chod, hlavne ty musíš veriť, že to zvládnu.. predpokladám, že na babičku je zvyknutý.. my sme síce na dovolenke bez krpca neboli (ale keby mal kto baviť, ideme :D D: ) ale, bola som v nemocnici práve v čase, ked mažel na školení, tak drobec šiel k babke na 8 dní, mal dva roky,a zvládli do krásne.. kým nenašiel moju fotku, ani neplakal :D :D

prasiatko30
17. jan 2016

Pokial je doeta zvyknute na babku a babka nie je prilis stara tak preco nie este by som mozno zabezpecila nejaku pomoc navyse - tvojich/muzovych surodencov aby babku trosku odbremenili na niekolko hodin ak maju trosku vacsie deti este lepsie aby v tom babka nebola sama

meusicka
17. jan 2016

@janinah si presne vystihla aj moje obavy, clovek nikdy nevie co sa stane a ci sa vrati domov zivy a zdravy. ja osobne by som tiez bez diatata nikam nesla. ked si zalozim rodinu tak potom neriesim ako byt bez nej. je ine ist vecer na koncert alebo veceru vo dvojici ale nie na par dni vypadnut na dovolenku od deti. a to by oddych bodol aj mne kedze ja mam uz deticky 3 a niekedy je to na prasky a hlavne ked mi cely rok nema s nimi kto pomoct.

martinka13
17. jan 2016

My ideme tiež v marci na Maldivy. Berieme staršieho syna (7) a mladšiu (14 mes.) nechávame u našich. Nevidím na tom nič zlé ani čudné. Mala je na starých rodičov zvyknutá, vidia sa takmer denne. Syna sme tiež nechali keď mal 1,5 roka a nič sa neudialo. V pohode.

sharmana
17. jan 2016

@alaguema ak je dieťa zvyknuté na starých rodičov a má s nimi úzky citový vzťah, tak stres prežívať nebude. Iné je, ak dieťa vidí babku raz do mesiaca a je takýmto spôsobom hodené do vody. Okrem iného, autorke to nie je jedno, samej to príde zaťažko, tak prečo jej to ešte sťažovať. Ja som bez detí nikdy nikde nebola, práve preto, že moje deti vidia starých rodičov velmi zriedka, tak si nedovolím ich tam dať na týžden spať. Môj synovec je však na moju mamu tak zvyknutý, že od 11 mesiacov tam v pohode spí a sestra môže ísť mimo mesta na koncerty alebo nejaké semináre. Je to indi vidi.

mima4
17. jan 2016

@bohovska29
prosim ta ako sa to ma odrazit na dietatku?
moje zname bezne aj pri rocnom dietati chodia s manzelmi na dovolenky, obycajne exoticke..dnes su to uz skolkari a uplne v poriadku deti...

mysli na to, ako si to s manzelom uzijete, bude to len o vas dvoch... manzelia potrebuju aj cas iba pre seba, pre romantiku, lasku, nehu.... ako ked boli este bezdetni..uvidis, ze to ocenis, a aj tvoj manzel 🙂

seahorse27
17. jan 2016

Uplne v pohodicke. Ak je dieta zvyknute na babku, tak nebude ziadny problem. My sme tak chodili s muzom, kym bola dcerka mala a ani si na nas nespomenula 😀 Neboli sme sice na tak dlho...Toto je podla mna lepsie rozhodnutie ako trepat take male dieta na Kubu. Ja som tiez bola ako rocna 2 tyzdne u babky, ked nasi boli pri mori a ziadnu traumu z toho nemam...To skor uzkostnejsie maminky s tym maju vacsi problem ako samotne dieta. Ja mojej mame napr. maximalne doverujem, ze sa dokaze postarat o dieta. Aj teraz zvazujem, ze synceka 15 mes. necham s nou, ked pôjdeme na zimnu dovolenku a mozno aj v lete...este nie som na 100% rozhodnuta, co urobim, ale tuto moznost nezavrhujem...Dcerku sme prvy krat zobrali k moru, ked mala 2,5 roka. Toto leto sme boli s malym na dovolenke len tu na SK a poviem ti, ze som si absolutne neoddychla...mal vtedy 8 mesiacov.

alaguema
17. jan 2016

@sharmana ja jej nič nechcem sťažovať. Napísala som svoj názor. Súhlasím, že je to individuálne, niektoré deti sú zvyknuté tráviť veľa času s babkou a je to takmer ako druhý rodič. Ale dva týždne je proste dlho, neviem, ako vieš tak presne posúdiť, či dieťa bude, alebo nebude zažívať stres, alebo bolesť z odlúčenia, je to ďaleko a navyše tá mamina sa už teraz obáva, píše, že sa ani neteší. Preto som napísala, že by som bábo vzala so sebou. Sólo čas s manželom je, samozrejme, potrebný, ale kým sú deti také maličké, tak to nemusí byť rovno na dva týždne a na druhom konci sveta. Kino, večera, koncert...aj to sú chvílky. Veď deti rýchlo vyrastú a príde zas čas aj na sólo dovolenky.

ywet72
17. jan 2016

@alaguema presne takto tovnimam aj ja, ze deti rychlo vyrastu a ochvilu nebudu ony chciet s nami chodit 😉 ja za seba by som nebechala, jednoducho by sim si to neuzila, tento rok sme boli letecky so 4r v Grecku, jasne ze transport o polnoci prespala a vliekli sme ju na rukach, jasne zenechcela jest,, ich,, stravu, ze poobede sme,, spavali,, s nou v hoteli, ale dalo sa podniknut aj vylet, aj lezat na plazi atd a myslim ze s mensim je lepsie ako so 4r,mensie supnes do kocika (nasu muz nosil na krk), taktiez aj spanie sa sa poriesit v kociku, atd 😉 ale to vravim za nas a nase dieta

sharmana
17. jan 2016

@alaguema nemá prečo zažívať stres, lebo nebude v stresovej situácii. Ak je naozaj zvyknuté na babku, tak je to vysoko pravdepodobné. Zbytočné o tom polemizovať.
Súhlasím, že je to dosť dlho na dovolenku pri tak malom dieťati. Ale budiš, neviem prečo si vybrali takú dovolenku, čo je za tým, tak na čo do toho rýpať. V hlave si to musí v prvom rade utriediť ten rodič, naše rady sú aj tak len naše osobné pocity, čo by sme my urobili, ale nie sú objektívne, ale vysoko subjektívne každý zo svojho pohladu, lebo každý máme doma iné zázemie a aj deti majú rôzne povahy a koniec koncov aj my mamy máme iné povahy. 🙂

mima4
17. jan 2016

@alaguema je pravda, ze dva tyzden od 1,5 rocneho dietata, a teda 14 dni, je dost, to suhlasim, ine by bolo ist na vikendový pobyt... ale ked uz to mali rezerovavane..uz by som tam dieta netahala.
Predsa len kuba nie je chorvatsko..a ak clovek za tie prachy z toho nieco chce mat a vidiet, pre dieta by to bolo skor utrpenie a asi aj pre rodica....

alaguema
17. jan 2016

@sharmana dieťa môže cítiť príznaky separačnej úzkosti. Práve takto vzniká, ale samozrejme, nech každý koná, ako uzná za vhodné. A ak píše otázku na verejné fórum, tak ju asi tie subjektívne skúsenosti zaujímajú 🙂

@mima4 naše deti s nami precestovali celkom dosť, od úplného malička, utrpenie to pre ne vôbec nebolo. Je to náročné pre rodičov, to uznávam, ale tak...preto sú rodičia, že nimi chceli byť 🙂

mima4
17. jan 2016

@alaguema no ja by som si radsej chcela tu dovču užiť a nie pretrpiet 😉 sú to 2 tyzdne z 52 tyzdnov 🙂

sharmana
17. jan 2016

@alaguema ale my tie skúsenosti nemáme, v tom je rozdiel. Keby šlo o dovolenku v Europe, moja odpoved by bola jasná, vziať so sebou. Ja by som tiež nešla bez dieťaťa. Ale KUBA?

1,5 ročné dieťa a let 12 hodín? To je samovražda. Tam by ešte len zažilo stres, dieťa, rodičia aj všetci okolo. Nehovoriac, že v Kube je tropická klíma s vysokou vlhkosťou, čo by bol pre dieťa další šok. Tam vidím ja vyšší stres. Väčšie dieťa by som brala, ale takéto nie. No a ja v prvom rade, by som ani na takúto dofču nešla, kým mám malé deti. Ale to už som spomínala, že nevieme čo je za tým. Možno to videli zo začiatku ružovo, ako pôjdu všetci a teraz jej docvaklo, aké to bude pre dieťa náročné, taká vzdialenosť a diametrálne odlišná klíma. Kuba nie je nejaké Chorvátsko. Tam je problém aj s pitnou vodou, exotické choroby spojené s horúčkou prenášané komármi a hocičo, čo je pre tak malé dieťa dosť nebezpečné.

alaguema
17. jan 2016

@sharmana my sme tiež nebrali deti do takých destinácií, keď boli malinké, ale mám kopec známych, ktorí to robili a robia a deti väčšinou ten let zvládajú kupodivu dobre. Sú aj tu na MK o tom témy. My sme leteli max. 4 hodiny, kým boli bábätká a bolo to úplne v pohode. Časť 12 hodinového letu prespí. MM lieta veľa aj zaocenánske lety a vždy je nejaké bábo na palube 🙂 Problém s pitnou vodou je kdekade, aj v európskych destináciách, to by sem necestovali pomaly nikde. Balenú vodu kúpiš všade a predpokladám, že idú do hotela, kde je taká voda úplná samozrejmosť.

sharmana
17. jan 2016

@alaguema takže si bola bez malinkých detí v takejto destinácii... A radíš teda ísť s nimi. Nechápem. Sama si išla bez nich, tak by som skôr čakala, že budeš radiť, aby šli bez detí. Respektíve mali vaše deti stres?
No tak možno by si mala autorke trošku viac napísať, že prečo nie, čo ste zažili vy, ako reagovali vaše deti, u koho ste ich mali počas vašej neprítomnosti... Toto by jej možno pomohlo v rozhodnutí.

Inak išla by som rada na dofču, ale ešte si teda zopár rokov počkám. Ja som na svoje deti dosť naviazaná.

whitecat666
17. jan 2016

@bohovska29
No, na taku dovolenku by som sa ja tesit nedokazala 😖 😖 😖 . My tiez vela cestujeme, najma na exotickejsie miesta ale fakt si neviem predstavit nechat dietatko doma. Na lietanie uz nie je taky maly (najlepsie je dlhsie lety planovat s dietatom na noc, 10hodin prespi a zvysne 2-3 sa prehra) a pokial vyberiete dobry hotel, tam vzdy myslia aj na najmensich, takze nejaku specialnu vybavu brat nemusis. Samozrejme nepit a neumyvat sa vo vode z vodovodu, len balenu a babatku treba aj tu prevarit, ale to nie je taky mega problem.
Nechapem preco ho neberiete (samozrejme je to vasa vec), no pre mna je dovolenka hlavne o spolocnom case stravenom s rodinou, tak je to pre mna tazko predstavitelne.
K tvojej otazke:
Ak chodi casto k babke tak by to mal prezit, no sama poznas najlepsie svoje dieta. Zalezi ake je citlive a ako tazko / lahko znasa zmeny a prisposobuje sa.

stepanka274
17. jan 2016

@charity na kube?

charity
17. jan 2016

@stepanka274 Nie je tam?

monika15
17. jan 2016

Sorry absolutne by som sa netesila, nechat taku babiku doma sorry NIE>>>>
neni nic krajsie ako pozerat dieta na plazi ako sa hraje ako sa tesi ....
sorry je to esebecke.....