Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
@brita ahoj, rodila som vaginalne. Obaja boli hlavickou dolu a porodne cesty boli OK, tak tomu nic nebranilo. Porod sa velmi nelisi od porodu jedneho babatka, pretoze to druhe uz len tak vyklzne, prve mu urobi cestu. Moja baba isla druha a bola mensia, takze fakt sa uz velmi nenatrapila, bola vonku velmi sikovne. S chlapcekom ako prvym to bolo horsie. Vaginalny porod je pre deticky lepsi. Ak by nastali komplikacie, budes mat urcite pripravenu operacku na cisarak. Rozhodnut sa mozes sama, keby som chcela, mozem mat cisarky, pri dvojkach Ti s tym problemy robit nebudu. A dolezite je pre ne, aby boli co najdlhsie v brusku, najlepsie bude, ked vydrzite este dlhsie ako my, to bolo stale skoro. Aj pre Teba to bude lepsie.
Maminky dvojiciek ako ste to mali pri prvych zubkoch? Rastli obom detickam v priblizne rovnakom case alebo v rozdielnom vekovom obdobi? Nasi maju naraz sopliky a stale si zuzlu rucicky a vsetko co je naokolo tak rozmyslam ci to nebudu zubky?! Ale potom si hovorim, ze obom naraz? Maju teraz 6,5mesiaca .Tak neviem 🙂 dakujem za kazdu vasu skusenost
@lauricka klobúk dolu pred tebou dievča, je len veľmi málo mamičiek dvojčiat, ktoré poznám, čo sa rozhodli rodiť ako ty. ja som rodila sc, spinál, na ktorý budem vždy nadávať, lebo v čase, keď som sa už mala starať o deti v nemocke som sa ledva vystrela- nie kvôli rane na bruchu (už som pár zákrokov v bruchu absolvovala), ale kvôli neznesiteľnej bolesti hlavy. "fungovala" som v predklone ako hrbáč a ani vyspať som sa nemohla na chrbte, nedalo mi to dýchať a normálne som mala pocit, ako keby som mala spálenú chrbticu, ale to je nepodstatné...keby sme si dali všetky ruku na srdce, máloktorá by podstúpila to čo ty- dobro pre svoje deti. mohlo sa všeličo skomplikovať, ale nestalo sa tak a ja ti ešte raz vzdávam hold. poznám totiž také, čo sú a boli ochotné za cisársky vyvaliť kopu prachov, a nielen matky dvojčiat a nakoniec zistili, že to nebola až taká výhra...
@esgal nasim idu priblizne naraz, trapia nas od takeho 4-5 mesiaca a prvy vysiel matuskovi presne ked mal 8 mesiacov a tomaskovi presne v 9-tich, druhy im vysiel vzapati nato obom naraz... teraz cakame na horne... 🙂 uz sa tlacia ale nie a nie vykuknut 🙂 nam dost tazko lezu tie zubiska 🙂 gelikov sme minuli uz pozehnane, obcas sme aj cipok museli dat...🙂 ale tomu som sa snazila vyhnut, iba ked najhorsie bolo v noci...
@esgal Ahoj, moje mali medzi prvými zubkami rozdiel asi 7 dni....Stella mala druhý zub skor...asi o mesiac...ale ze budu mat zuby som si myslela uz v auguste...a vysli im v novembri....inak rast zubov znášajú zle.
Inak nam dvojicky uz 2 dni chodia spat okolo polnoci!!! ☹ 😒 😠 Fakt neviem co sa zmenilo, vstávajú ráno o 7 h. a spia poobede od 12 - 14 h. ...a potom sú hore do polnoci!!!! Co mám s nimi robit....Zeby to bolo tým, ze málo chodime von?!?
@mamoka4 fuha, tak toto sme mi riesili ked mali nasi 4,5mesiaca. Dovtedy krasne zaspali sami v postielkach okolo 21hod a od 4-4,5mesiaca zacali obidvaja strajkovat a plakali a plakali a plakali. Tak sme ich nosili a uspavali na rukach, ale to bol boj, vacsinou zaspali okolo 23-24. Takto to trvali asi 1,5mesiaca. Uz sme boli nestastni ze co robit a skusali sme asi vsetko. A zrazu opat z nicoho nic asi tyzden a pol zaspavaju pri papani a polozime do postielky a spia okolo 20-21. Obcas sa prebudia ale to len cumlik dame alebo odgrgneme a spia dalej. Malinka celu noc a maly asi 3krat v noci chce papat ☹ Ale aspon to zaspavanie sa zlepsilo. Snad sa to aj u vas polepsi. Drzim palceky 🙂
@nickushka ahojcek, ja som mala tiez "na male", uz ma skoro brali na operacku, lebo maly akosi nesiel von, hlavicka uz bola vidno a dalej nesiel, zacali mu klesat ozvy srdca a tak sme sa uz o neho bali. Ale na dalsiu kontrakciu a zatlacenie sme sa dohodli, ze to skusime, a potom bude SC a vtedy sa to podarilo. Mal pupocnik okolo krku. Mala po nom uz isla ako nic.
Ta bolest hlavy sa lieci, anesteziolog mal prist za Tebou, do toho predosleho vpichu sa pichne znovu, Tvoja vlastna krv, ktoru Ti vezmu z ruky predtym a uzavru nou ten kanalik, ci co to je, co ostalo akoby "dychat" a sposobovat bolest. V tom momente bolest hlavy prestava. Ak toto nespravili, tak su to zvery. Lebo to je zbytocne tryznenie rodicky. Ale taka je prax. Sama som videla, ako mamicku nechali trapit par dni, nez toto vykonali a v ten moment jej to preslo. Anestezilogovia to akosi neradi robia a vymyslaju vselijake mozne ine dovody bolesti hlavy. Tej mamicke hovorili, ze malo pije, ze ma vela pit a ma si davat colu a kavu atd. a davali jej cipky od bolesti do zadku 😠 trapne.
@mamoka4 tak ako pise dana_l, ja ak nestihnem dat spat do 18.45, max 19.00 vyvadzaju ovela dlhsie, ale je pravda, ze nikdy to nebolo viac ako hodinu. a to, ze sa moc neda chodit von, ma podla mna urcite vplyv. ved aj mne uz z toho ide sibnut. drzim palce, nech sa to rychlo vrati do normalu, mali ste super rezim.
@lauricka to bolo presne aj so mnou. sama som si škodila, lebo som nechcela vyzerať že jasné prvorodička, precitlivelá, už by som to riešila inak. keď už som od únavy a vyčerpania+hormóny začínala upadať, hneď sa prejavil o mňa záujem. to by bolo na dlhšiu debatu a momentálne sa k tomu už nechcem vracať, ale niekedy ma prepadnú slzy pri pomyslení, že veľa vecí mohlo byť inak, len nepodceniť výber pôrodnice...
@lauricka ja tiež rodila normálne, malý išiel prvý mal 2.850 g a malá druhá, tá mala 2550 g a vôbec nešla ľahko. Mala 4x omotanú pupočnú šnúru, čo sa tam tak popretáčala. V podstate sa mi rodilo horšie, ako prvá, ktorá mala 3330 g.
@esgal ja mám síce len 2-mesačné deti, ale zdá sa mi, že malému idú zúbky. Je nervózny, plačlivý, ručičky žuje, prípadne aj mne prsty. Aj prvej dcére išli ako 3-mesačnej, tak je to dosť možné. Uvidíme, čo sa z toho vykľuje.
@betina1984 ahoj, presne pre to, čo sa prihodilo tebe s malinkou ma od toho všetci odhovárali, lebo ja som hrdinsky chcela rodiť vaginálne. lenže aj moje predchádzajúce zdravotné problémy mi v tom bránili, tak nakoniec bol sc. určite si si užila svoje, tiež máš môj obdiv za odvahu.
@lauricka a ešte ma v tej súvislosti napadlo, že mi to, čo píšeš o tom vpichu vlastnej krvi na "zacelenie" kanálika hovorila iba sestra, z lekárov nik, aj to až vtedy, keď mi už bolo lepšie a vraj sa to robí " AŽ" v Bystrici, takže tam, kde som rodila by mi to aj tak nemal kto urobiť, pokiaľ je to, čo hovorila tá sestra pravda. A asi je, lebo sme v ten deň rodili takto dve a aj tá druhá mamička bola na tom podobne, ale tá sa nedokázala ani z postele postaviť a viem, že jej dávali len infúziu, lebo málo pila 😒 😖
dvojičkove maminky alebo tehulky ktore ste v 32 tt poradte..uz dva dni neviem spať mam pocit že som ochrnutá strasne krče ma chytaju do celych nôh,neviem sa poriadne ani pretočiť s boka na bok a neprejde to ani rano chodim ako chromá.toto ma čaka až do konca? brali ste niečo na to alebo s čoho to je pretože ja uz teraz beriem iba poctivo železo.dakujem za všetky odpovede
@nana80 Žiaľ, ja som mala podobné pocity až do 37 tt. pokým sa baby nenarodili...ked som sedela mala som mraucenie a nedokrvenie v panve..ked som lezela na boku tak na nich... 😒 ale skus to povedat v poradni, mozno ti predpisu magnezium...presnejsie Magne B6. 😉 Inak tiez si uz v peknom tyzdni...
hlasime sa z domu. od utorka boli twins hospitalizovane v nemocnici. maly dostal koznu infekciu co sa rychle sirila, k tomu hnacku, kasel, sople a horucku. mala (podla nich) nebola az tak na tom zle i ked mala vysoke horucky - 40C a velmi veeeela soplikov ze az dychat nevedela a kaslala ako turek. ale kedze som ich kojila tak ju prijali tiez.
tesime sa ze nas pustili, dali vela liekov pre maleho a ideme spat na kontrolu na konci mesiaca.

@brita to je dobre, ze si doma. Pracovala som len prve tri mesiace, asi 2x som mala spinenie, prvykrat to bolo take krvacanie skoro ako menzes, som sa velmi bala, ale nic sa nestalo. Rodila som v necelom 37 tt, aj ked drobci boli vzdy podla sona tak o tyzden mensi, nez ja som mala tt