Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
@parvitas Vdaka 🙂 ved ano, presne taky zoznam mi vymenovala riaditelka, takze mi je jasne, ze sance su viac nez mizive... Mame v zalohe sukromnu skolku, len tak je trochu mimo, a pri predstave presunu autom s 2mini - mam zatial divne pocity.... ale verim, ze sa to da zvladnut, i ked na zaciatku pokial sa spamatame, bude to trosku "o hubu". Vidim, ze vam sa narodili len nedavno, takze asi si tiez hladas to spravne fungovanie. Drzim palce a dakujem za info.
@betina1984 oni spia iba 2x cez den a to 20 minut. ked ideme von tak mala spi a maly je po pol hodinke hore, a potom place a musime ist dnu. mala pospi potom este vo vanicke doma. oni velmi malo spia. v byte je ticho , ja len sedim na gauci aby som ich nezobudila a i tak su po 20.minutach hore 😒
@slivocka ahoj, deti by sa mali posadiť samé a nie ich dávať sadnúť. teraz som to pri mojich dvojičkách aj dodržala a obaja sa pekne posadili samý. najskôr malá a teraz už aj malý, tomu sa to tak ľúbi, že sedí skoro stále, ale ja ich sadať nedávam. pri staršej som ju dávala sadať ja a to už vedela asi 5 mesiacoch, teraz nechávam tomu voľný priebeh
@slivocka a s tym spaním to máme aj mi také divoké, tiež spia doobeda pol hodku, potom keď sa naobedujú asi hodku a vonku tiež nejakú hodku, malý spí hoci kedy aj dlhšie len malá stále štrajkuje, ale dnes na počudovanie spali doobeda hodinu a pol, tak už pôjdu spať len do kočiara poobede okolo druhej.
@slivocka kazde dieta rado spi vonku, nech je ake chce. Skus chodit cez hrboli, nadtriasat kocik. Aj moje sa obcas zobudia po chvili ale este to uhrkam. To by som neprezila, aby tak malo spali. Moji maju dva velke spanky a dva par miutove, ako napr.teraz. Pak pojdeme za hodinu von asi na 2,5 hodky. Doobeda spali takmner tri hodny. Potiahnu ale do 17.00-17.30 a vydrzia uz do vecera, kym nejdu spat.
@betina1984 závidím
ja by som chodila tiež s nimi aj doobeda von, no ale potom doma by som nič nespravila, tak chodíme len poobede
@rosinka ja mam vyhodu, ze byvam u nasich, tak mi odpadaju urcite povinnosti, ale aj tak by som chodila von. Navarila by na dva,tri dni a poobede poslala manzela a urobila ostatne.
@betina1984 no ja som do piatej skoro každý deň sama, tak si všetko musím robiť sama, inak pri prvej som chodila von aj doobeda aj poobede, no teraz to proste nejde a nejako mi to ani nevadí. deti si zvykli že doobeda spia doma a poobede v kočiari
Inak, buduce mamickym dvojiciek, mam na predaj po mojich vela body, kabatikov, dupaciek, zimne overaly, aj zimne zavinovacky. Ak nie ste narocne, lacno predam. Fotky poslem na poziadanie. Body su po 1 Eure, dupacky po 2-2,5 Eur a kabatky po 1,50-2 eur.
Ahojte maminky dvojičok, potrebovala by som poradiť, ako ste riešili monitor dychu, ak chceme iba jednu veľku postieľku.
@betina1984 nasi byvaju tiez na dedine, a ked tam ideme cez vikend tak ich nechame v kociku a minule spali aj 3 hodiny na verande 🙂 ja to urcite ine byvat v dome a v byte 😔
@zuzancek22 my sme nemali a ani mi to nechybalo , kamosky co maju tak ich to zbytocne vela krat vystrasilo pipanim a malicke krasne spinkalo 🙂
@zuzancek22 ja som kúpila a stálo to v skrini, takže zbytočná investícia, ale ak by to boli skôr narodené tak odporúčam také na plienku to môžeš kúpiť každému svoju.
@rosinka dik za radu, len na tie monitory na plienku som práve počula to že tie zvyknu ako sa detičky mrvia pípať častejšie. Ja viem že je to malá pravdepodobnosť že sa to stane, ale mali sme to v rodine, tak sa bojím,
@zuzancek22 ahoj, ja mam predcasne narodene deticky a my sme vyuzili monitory na 100%. Mne ich v nemocnici jednoznacne doporucili, ale tie s podlozkou a museli sme mat preto 2 postielky. Tiez som pocula, ze tie na plienky casto pipaju...
@zuzancek22 aj my sme ich mali, ja som to vyuzila, aspon na tie prve tyzdne doma... ja za seba to odporucam .-) My sme mali od zaciatku dve postielky, takze aj monitory sme mali dva, tie s podlozkou
@slivocka mne az teraz chalani zacinaju dlhsie spavat, dlho spali len tak, ze pol hodinu doobeda, naobed a poobede, a do cca. 8 mesiacov len v kociku cez den. Ja mam postielky na kolieskach a tam ich uhojdam ako v kociku, aby zaspali naraz 🙂 teda, aspon priblizne naraz 🙂
@betina1984 na balkon kocik nevojde , vlastne cez dvere na balkon neprejde , ani do vytahu takze musi byt dole v kocikarni :(
@nattalia ďakujem za radu, tiež si začínam myslieť, že budeme musieť mať dve postielky,pozerala som sa do tvojho bazariku a tuším máte kočík easywalker, ako si s ním spokojná?
@zuzancek22 ani my sme to nemali. Paulínka ma reflux, takže aj tak by ho mať nemohla, keďže spi podložená vankúšom a Filipko spí s nami...
@zuzancek22 ano, mame Easywalker a ja som velmi spokojna 🙂 urcite ho nemienim menit, zmestim sa takmer vsade a lahucko sa ovlada, pre mna jednoznacne super volba 🙂
@juliagregor Nechcem to zakríknuť...ale moji starší okrem ovčí kiahní a 1 x šarlachu neboli vážnejšie chorí....ani raz nemali angínu. Syn mal 1 x antibiot. 5 r. a dcérka 4 r. A syn mal aj teraz v škole asi 10 vymeškaných hodín.. 🙂 aj to sme boli u zubarky...nás skor trápia alergie a atopia...ale to je o inom....ale verím, že ani dvojičky nebudú na tom horšie.
@slivocka Ahoj, zosuladit rezim dvojičkám je dlllllllllllllllllhý proces. Mne to trvalo IBA 9 mes. az okolo decembra mi zacali obe naraz poobede zaspávat....fakt to bolo dovtedy nanervy, ked jedna spala...druhá nechcela....a potom sa vymenili.....ale uz je to za nami....Držím palce, aby ste si čím skôr našli svoj režim! 🙂
@mamoka4 oni nemali ani antibiotika ale hnusne sopliská stále, aj teraz sa dokažem rano orzculit, ked rano v skolke deti chore ukaslane, zelene sople, minule som sa až stažovala u riaditelky a ucka zacala vracat deti rodicom...
ja chapem, ked su maminy zamestnane, že neda sa už tak doliecit alebo ked nema ich kde dat, viem dobre, že ani ja nemožem zostat doma 2 týždne z roboty a vselijako to lepime s pomocou svokry a mojej mamy...
ale treba brat ohlad aj na ine deti...prajem vsetkým hlavne zdravicko potom sa zvlada vsetko
@slivocka ja som mala doma dva monokociky a tie som davala na balkon, rezim sme zosuladili prechadzkami v rovnakom case ...boli potom ako hodinky 9.30 sup na balkon a o 12tej dnu...

@ka. vitaj
toto bude asi aj môj prípad, ale dcérka (prvorodená) bude mať v októbri 3 roky, takže tiež skúšame zápis do škôlky. keby mala menej, tak asi jasličky, alebo súkromnú škôlku riešime... o tom, žeby sme mali prednosť, nič neviem, ale u nás (v BB) to istotne nehrozí, stále je priveľa detí a primálo miest na umiestnenie. takže sa stáva, že maminky, ktoré sú s mladšími deťmi na materskej, majú smolu a ich staršie dieťa sa do škôlky tak ľahko nedostane. resp. dostane, ale nie vždy to tej, ktorú si vyberie rodič... alebo až keď je tesne pred vstupom do školy... preoste prednosť majú tie deti, ktorých rodičia sú obaja v zamestnaní...
Podľa § 59 zákona NR SR č. 245/2008 Z.z. sú prednostne prijímané deti do MŠ:
1. deti 5- 6 ročné
2. deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou
3. deti s dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou
4. 4- ročné deti
5. 3- ročné deti
6. súrodenec dieťaťa, ktoré už navštevuje danú MŠ
7. deti s trvalým pobytom na území mesta
8. deti s nástupom od 2.9.2012.