Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
@vanilka1802 ja mam hauck sedenie vedla seba s prenosnymi taškami - musime chodiť po schodoch tak to by som s vaničkami nezvladla..
http://www.obchodny.sk/product/kocik-pre-dvojic...
u nas tiež prší a to nám slubovali slniečko ☹
ahojte maminy
mame hekticky tyzden za sebou....ale aj dnes ma cakaju komplikovane veci v robote...ach jaj 🙄 myslela som si, ze ked otehotniem budem mat trosku volnejsie v robote...ani sa mi nezda 😔
Ahoj marlenka,
dnes je konecne piatok, tak to nejako vydrz a hura vikend pred nami...
urcite si oddychnes🙂
ahoooj apple7, chcela som Ti napisat, len som to nejak nestihla. Musim to vydrzat, cakaju ma este 2 audity, dojdu mi 2 studentky na prax, ale hlavne ze je piatok!
a rano som zmokla 😖 ...esteze mame fen v robote
tak to mas teda dost hekticke...
hlavne sa nestresuj, ak sa to da....
to mate super ze mate fen...aspon si si mohla osusit vlasy🙂
my take vymozenosti nemame....
vcera som bola u lekarky dost ma vystrasila,
povedala mi ze mozem zacat krvacat...bojim bojim... ☹
ahojte...
lucka u nás už neprší a trhajú sa mraky, tak snáď už prestane pršať 😉
v škôlke mi "dovolili" podpísať, že Maťko bude cez leto doma ....keďže som na materskej, nemám nárok na škôlku cez leto 😎
a všetkým Lenkám prajem všetko naj k meninkám... 😉
tehuľky šetrite sa 😉
apple aj ja som krvácala v 13 tt, bola som 2 týždne v nemocke...
Ahoj juliagregor🙂
mne to povedala na margo toho, ze som mala brat este hormonalne lieky,
ale mi ich iny lekar vysadil....tak dufam, ze sa to nestane...
a co bolo v nemocke? iba si lezala ci si brala aj nejake lieky?
ja mam kocik so sedenim vedla seba znacky abdor,prvy rok som s nim bola velmi spokojna,no tuto zimu aj s fusakom to bolo len tak tak,vrchny kryt vobec neprekryl fusaky a kedze baby sa don zmestili nadoraz 🙂 tak sme sem tam suchali fusak o kolesa.Este ze su troska mensie,inak by nam bol nanic.Teraz uz nastastie behaju,tak ho uz nebudeme potrebovat.Ak by som teraz kupovala kocik,tak tie co sa daju spojit dokopy tymi spojkami.
@juliagregor aspon ze to zabralo a mas krasne deticky..🙂
tak uvidim , budem sa setrit...
co teraz porabate?
ja si vychutnavam chvilku kludu nez pojdem upratovat,bambulky su na cely den u svokrovcov,tak aspon trosku vypnem.Ked je takto skaredo,tak sa nudia a to vedia byt pekne protivne. 😀
@jitkatatarova sa mas🙂
ja budem upratovat zajtra...dnes som este v praci...
dufam ze sa vycasi, lebo by som chcela ist niekam na prechadzku.... 🙂
tak nech ti to v praci rychlo ujde.Co sa tyka upratovania,tak u nas je to neustali kolotoc 😀 ,zlate casy ked este zostali tam kde sa polozili.Ale uz sme si zvykli.Su vsade...deti aj hracky,na jednej strane upracem,na druhej zatial rozhadzu,su fakt zohrane.Ale obcas sa stane,ze si po sebe odlozia a vtedy som doslova na makko.
to mas fajn, ale mas dievcatka tak este trosku vyrastu a budu ti pomahat🙂
to sa ti potom bude zit🙂 ked ti budu upratovat....
aspon ja som to mala,ked som bola so sestrou mala, tak sme doma museli upratovat...
a mamina mala cas na ine veci...
uz nech to je...Ale je s nimi aj vela zabavy,vacsinou su take zlaticka,ale zacali sa mi stverat po nabytku,hlavne po kuch.linke a ked ih dam dole,tak revu akoby som ich bila.Jednoducho dve sireny,nedaju si vysvetlit ze to nemozu,jednoducho si prisunu stolicku a su tam.A ked zavriem kuchynu,tak len trieskaju na dvere.Obcas mam hlavu ako balon.Uz sa neviem dockat ked bude konecne pekne,aby sme mohli byt dlho vonku.Potom su take vybehane,ze na podobne lotroviny nemaju chut.
@jitkatatarova ja som mala na zimu klsickú trojkombináciu (kto je výrobca netuším), mala som kvalitné fusaky Eisbarcher, nepromokavé, neprefúkavé, nánožník som nepoužívala a tie fusaky som uviazala o konštrukciu kočíka, chalani miesta mali dosť a fusak pekne držal, nešmýkal sa...ešte sa tam zmestia aj na daľšiu zimu....
niekde mám fotky troch kdvojičkových kočíkov vedľa seba, len nemám čas to teraz hľadať....
http://www.facebook.com/#!/pages/Telerano/29199...
pozrite hrozné, čo sa deje...
ja som ich tiez mala pripevnene o konstrukciu,ale celkovo sa mi ten kocik vidi divny,akoby nedorobeny.Ale co uz,baby strasne radi behaju po vonku,nastastie byvame v malom meste,takze nic nie je velmi daleko,tak kocik predame,na leto mame golface a cez zimu budeme chodit len tak.Aspon konecne budeme moct chodit normalne do obchodou.
tá fotka je nakoniec v albume...naľavo je hauck, v strede je môj, potom mono, a na pravo je babywelt ohio (v ňom je dvojročná slečna a 16 mesačné dievčatko)
jitka ja ešte kočík budem potrebovať, lebo ráno chodím do škôlky a vliecť za sebou tri deti je na mašľu 😝 , takto ich posadím a idem a maťo sa drží za ruku...
@loginka - ano, ja kojim obe. Ale vycsinou osobitne....mala som silny tok mliecka a Adelka sa mi dusila...nestihala hltat. A tak som zacala osobitne kojit. A ja kojim jednu cca 15-20 min....a druha sa veru niekedy ide zblaznit....niekedy musim prvu odstavit a zaobrat druhu....a krik a plac spusti ta, ktoru som skor odstavila. No je to niekedy na nervy....ale snazim sa vymysliet system, aby som druhu zabavila, kym prvu kojim. Niekedy to zabera...
@juliagregor - na to si teda pockam , na tie tvoje dalsie dvojky 😲 😀 😝 😵
@katrinb aj ja 😀
a neskúšala si jednu kojiť normálne (myslím normálne poloha ako iba pri jednom) a druhú vo futbalovej polohe....mne sa tak dobre...
a ešte som chcela napísať, včera som odskúšala, či sa zmestíme do výťahu...
tak Nurse Pareo sa zmestí do úzskeho výťahu s vnútornými dverami, bolo to len tak tak ale prešiel 😉, a nemusela som ho ani zužovať...
@juliagregor...praveze som sa este chystala vam napisat, ze ako by ste odporucali. ono ja som skusala uz spolu, zatial obe futbalovou polohou. Ale ked uz nie su v perinke....uz to nie je take pevne.....a na tom vankusi sa mi uz zle koji..ked su spolu..ale skusim ich teraz tak nakojit...aj tak su obe hore...dam vediet
DIK ZA RADU
juj, apple, nemysli na to....hlavne optimisticky 🙂 inac milujem tych doktorov, ked uz dopredu oznamuju take veci a dodaju, ze sa nema clovek stresovat. No uz len ta myslienka staci na to, aby clovek zacal krvacat!
Zabudni na to a zatial to neries!!! je to príkaz! dohodnute? 😉
poobede hura na prechadzku 😵
na vankúš sa vykašli...normálne si daj jednu akoby by bola sama a pod druhú si daj podušku a tak trošku zboku....
dakujem, marlenka🙂
konecne nepri a prechadzka bude🙂 uz sa tesim
prajem vam pekny vikend, dufam ze slnecny...🙂
Apple7, ja som sa pred tyzdnom vratila z nemocky, v utorok vecer som zacala krvacat jasno cervenou krvou, tak sme bezali na pohotovost. Ale v piatok som sa pytala na vlastnu ziadost domov, uz som nekrvacala odvtedy ako som prisla do menocky, aj ked sa im to moc nepozdavalo, ale pustili ma. Musela som to spravit, lebo s drobcom nemal byt kto cez vikend doma, manzel musel ist do prace, a drobcek nezaspi, ked ho dava spat jedna alebo druha babka. On ich ma na zabavu. Ale v buducnosti budeme musiet na tom pracovat, aby si zvykol aj na ne.
nechcela som ta tym vystrasit. To len moj pripad. Ale ten doktor je pekne na hlavu, ked ta takto strasi. To by nemal robit.
ahoj vanilka🙂
a bereis este nejake hormon.lieky?
tosom rada, ze sa to dobre skoncilo a vsetko je v poriadku...to je super
musis si na seba davat pozor....aj ked to mas asi tazke ked mas maleho ....
drzkaj sa🙂
@juliagregor - no uz to mam za sebou...ale neslo mi to a baby boli nervozne tak so ich kojila obe futbalovou...no treba mi cvik na novu polohu... Budem skusat dookola...kym to nepojde

ahojte u nas zase prsi :((( kedy to uz prestane???