Dvojičky, druhá časť
Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂
Stručné zhrnutie
- Odsávanie hlienov pomocou odsávačky napojenej na vysávač je v diskusii vykreslené ako efektívnejšie než ručné odsávačky a používateľky odporúčajú pred odsávaním použiť nosný sprej z morskej vody PHYSIOMER baby na zvlhčenie suchých soplíkov.
- Kurzy plávania pre bábätká sa v diskusii odporúčajú začať približne od 3. mesiaca, keď dieťa drží hlavičku, a rodičia popisujú výrazné pozitívne účinky na pohodu a spánok bábätiek.
- Tehotenstvo s dvojičkami je považované za rizikové a v téme sú príklady predčasných pôrodov v 32.–33. týždni s konkrétnymi váhami novorodencov (napr. 1 600 g, 1 010 g/1 075 g, 2 900 g/2 500 g) a spomína sa starostlivosť ako inkubátory, odsávanie a stimulácia produkcie mlieka po cisárskom reze.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa používa odsávačka hlienov napojená na vysávač a čo robiť pred odsávaním?
A: Diskusia odporúča pred odsávaním kvapnúť do nosíka morskú vodu, konkrétne PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej), počkať pár minút a potom použiť odsávačku na vysávač; užívateľky hlásili lepší efekt ako pri ručných odsávačkách a minimálne plačanie detí.
Q: Kedy začať s plávaním bábätka?
A: V diskusii sa uvádza, že kurz plávania je zmysluplné začať od približne 3. mesiaca, keď dieťa dokáže držať hlavičku; viaceré mamičky popisovali, že bábätkám plávanie výrazne pomohlo a po ňom bole viac odpočinuté.
Q: Kde kúpiť sedátko do vane a aké zdroje existujú pre kúpu dvojitého kočíka?
A: V diskusii boli uvedené obchody a zdroje babybazar.sk, babetkovo.sk, Matko.sk, topnakup.sk a predajňa PRE DETI; spomínané modely kočíkov sú Jane Powertwin, Nurse Tandem (v Predeti uvádzaný zlacnený za „5 tisíc“), Peg Perego Duette, Easy Walker a Babywelt/Oregon tandem.
Q: Ako dlho zvyčajne trvajú nevoľnosti v tehotenstve pri dvojičkách?
A: Používateľky v téme uvádzali, že nevoľnosti často trvajú do 3. až 4. mesiaca tehotenstva; v jednej skúsenosti boli nevoľnosti dokumentované do 4. mesiaca.
Q: Aké váhy mali predčasne narodené dvojičky v príkladoch z diskusie?
A: Konkrétne príklady uvádzané v diskusii sú: Taella spomenula deti 40 cm a 1 600 g; iné príspevky uvádzali 1 010 g a 1 075 g pri vyšetrení, a pár v 37+5 tt s váhami 2 900 g a 2 500 g.
Q: Koľko stojí morfologický ultrazvuk podľa skúseností z diskusie a kde ho robiť?
A: V diskusii bola zmienka o morfologickom ultrazvuku u lekára Holana v Euromedix s cenou približne 1 800 SK (spomínaná suma za vyšetrenie).
Q: Kedy sa rozhoduje o cisárskom reze pri dvojičkách a majú matky voľbu?
A: V diskusii sú dve perspektívy: niektoré mamičky uviedli, že im lekár dal voľbu medzi prirodzeným pôrodom a sekciou, iné písali, že rozhoduje lekár; jedna zmienka uvádza, že ak druhé dieťa nevyjde do 10 minút, často vykonajú cisársky rez (tento bod je v diskusii sporný).
Závery z diskusie
Zhoda
- Odsávačka hlienov napojená na vysávač sa v diskusii hodnotí ako účinná pomôcka s lepším účinkom než ručné odsávačky.
- Kurzy plávania pre bábätká sú v diskusii odporúčané od cca 3. mesiaca, ak dieťa udrží hlavičku.
- Tehotenstvo s dvojičkami sa považuje za rizikové a často vedie k intenzívnej lekárskej starostlivosti vrátane UZ vyšetrení a možnosti predčasného pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že lekár rozhoduje o spôsobe pôrodu pri dvojičkách; iné uvádzajú, že matke môže byť ponechaná voľba medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom.
- Časná stimulácia sedenia a prikrmovania: niektoré mamičky preferujú postupné a neskoršie sedenie kvôli ochrannej starostlivosti o kĺby, iné praktikujú skoršie využitie stoličiek a pomôcok.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií by mal lekár definitívne rozhodnúť o cisárskom reze pri dvojičkách?
- Ako optimálne pripraviť logistiku dvojičiek a súrodenca pri rannom odvoze do škôlky alebo škôlky s obmedzeným prístupom (schody, úzky vchod)?
- Aký je najlepší postup pri zavedení kŕmenia a podpornej laktácie po sekcii u predčasne narodených dvojičiek?
Spomenuté značky a firmy
PHYSIOMER baby,babetkovo.sk,babybazar.sk,Matko.sk,topnakup.sk,PRE DETI,Euromedix,Holan,gynfive,modrykonik.sk,Raj deti,Jane (Powertwin),Nurse (Tandem),Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt,Sunarku
Spomenuté produkty a metódy
odsávačka hlienov na vysávač,PHYSIOMER baby (nosný čistiaci sprej),sedátko do vane,kurz plávania pre bábätká,Jane Powertwin,Nurse Tandem,Peg Perego Duette,Easy Walker,Babywelt/Oregon tandem,morfologický ultrazvuk,cisársky rez,prirodzený pôrod,odsávanie mlieka/odsávačka prsníkov,inkubátor,amnio (amniocentéza),Sunarku (slnárková/umelá výživa)
Miesta a osoby
Stará Ľubovňa,Bratislava,Severné Írsko,Euromedix,Predeti,Holan
@bombula určite máš pravdu, ja sa len chcem trošku dopredu poinformovať 😉 Určite nebudem aspoň nejaké 4 mesiace nič kupovať, ja sa len trošku vytešujem, čo všetko im musíme pokúpiť a potom keď to bude reálne tak až potom to budem riešiť 🙂
@zuzuliatko12 ja som zacala kupovat az po 24tt,vtedy sme boli este na kontrolnom 3D utz a ked nam povedal,ze je vsetko ok,tak sme zacali s pripravami 🙂 🙂 🙂
caute, teraz som dosla od gyn, do soc . poistovne som musela letiet kvoli mojej PN, lebo nejak im nesedeli papiere a a este k samkovej dr, lebo v noci mal teplotu a samozrejme co mame???... ovcie kiahne... super....dr mi hned vravela, ze si mam davat ale velky pozor, lebo moze sa to prejavit aj ako herpes oster / pasovy herpes/ ...tak ze mam pouzivat ruska, umyvat si dokladne ruky ....do prdele...vsetko naraz
a aby toho nebolo malo, tak na uzv to nedopadlo najlepsie, jedno babatko ok , velkostou zodpoveda aj tyzdnu 8tt+6 , ale to druhe je o dost mensie , srdiecko sice bilo, ale ktovie , co bude...dr ma upozornil, ze moze ist o syndrom miznuceho dvojcata , ze ak by som zacala spinit, ze mam ist rovno do nemocky, ale ohrozit to druhe by to druhe nemalo, kedze su kazde v inom vaku... som z toho taka nervozna a neista, ze az...o 3 tt mam ist na na kontrolu, dostala som aj tehu knizku, krvne testy boli ok...aspon nieco pozitivne...
mali ste niekto s tymto skusenost..moze to babatko dorast???
inac vysledky amm ok,len cukor mam nizku hladinu,tak nechapem.stravu mam pestru,jem vela sladkeho,tak...
@janette77 nevedel mi povedat,ze vraj jednotvarna strava,ale ja mam pestru stravu a sladke si mam dat,ale bez toho ja ani den nepocitam,tak nechapem....mam ist este raz na krv,na cukor,ale doma sa mam naranajkovat,tak potom uvidime..
ideme von.je tak krasne teplucko,treba to vyuzit.
@matelko1 hm...je to divne, tak som zvedava, co povie kontrolna krv. Juj, chodte veru von, aj ja som predchvilou hrkutala mangelovi do telefonu, ako je krasne, ako by som uz labzovala s kocikom.🙂) Vraj v BA je skaredo a sedo. Tak som rada, ze tam u vas je tiez fajn, vyuzi dosyta. Zelam krasnu zdravu prechadzku.
@matelko1 ...bre ranko prajem, vidis, super napad navarit den vopred. Aj tak sa to asi pri bdejucich babenach velmi neda, vsak? Ak mas dobre lokality na kocikovanie, preco nie? My tu mame tiez celkom fajn moznosti, uz sa neviem dockat. 🙂 Ved v sobotu ideme po ten kociarik a manzel si zo mna robi srandu, ze mozem povozit nasho Huga, ked uz ma to tak pali.🙂))))
dobré ránko no dnes som si pospala 🙂 akurát raňajkujem normálne sa mi byť doma páči 🙂 som zvedavá dokedy ma to bude baviť @janette77 my ideme zajtra do Močenku kuknúť kočík tak sa teším a ideme aj na 3D sono do Hlohovca tak sa teším že uvidím dubákov a som zvedavá či mi potvrdia pohlavie 🙂
@adra22 Dobre ranko🙂) Som Ti vravela, ze sa Ti domacky rezim zapaci. Ja sice este obcas mavam zachvaty clivoty, ale prevazuje klud a vytesovanie sa z volnosti rezimu. Mas tiez obmedzene vychadzky? Ci Ty si vlastne este cerpas dovolenku, si spominala... Som zvedava, co povies na Mocenok a na aky kocik mate zalusk? Inak, maju na predajni naozaj vsetky dvojickovske, ktore propaguju na stranke (aspon, ked sme my boli, tak mali). Je treba si pre istotu telefonicky dohodnut obhliadku s tou majitelkou, asi sa tak uz stalo, vsak? A drzim palce na 3D a tiez som zvedava, ci Ti potvrdia chalanov.🙂 Budete mat velky zazitok.
@janette77 Ahoj ano ja ešte čerpám dovolenku takže môžem ešte lobzovať po meste ale moc sa mi nechce dávam dokopy bytík sťahovali sme sa pred 3 týždňami tak je ešte stále čo robiť 🙂 samozrejme také lahké roboty 🙂 Ten kočík neviem sa rozhodnuť buď easywalker alebo BABY JOGGER CITY SELECT DOUBLE tak sa ešte rozhodujeme uvidím čo poviem keď to budem vidieť na živo. Ano s majiteľkou som už dohodnutá no tak uvidíme 🙂 No aj ja sa teším na to 3D zase budem pokojnejšia keď bude všetko ok. dnes ma voláko ťahá brucho nieže by mi tvrdlo ale cítim také ako keby mi ho niekto naťahoval tak neviem čo to je tak som si trošku lahla hádam to prejde .
@adra22 jej, ten Baby Jogger sa mi ako jediny paci z tandemovych. Mali ho v Mocenku na predajni v ciernej farbe a manzel sa mi smial, ked som sa nad nim rozplyvala, ze "ved od tandemovych si uz upustila...", tak sa na mne bavili s majitelkou, lebo som sa nevedela vynadivat. A super je, ze sa da nakliknut len jedna vanicka a je moznost pouzit ho ako jendokocik, lebo aj take situacie v praxi s dvojcatkami isto nastanu. Potom mi len vadilo, ze ked sa naklikli obe hlboke vanicky, tak to spodne babo mi pripadalo take "prilahnute" vrchnym a bala som sa, ze tym padom bude k tomu babatku aj horsi pristup. No bol to len dojem, urcite je to prakticke, lebo kvoli takemuto "vrstveniu" nemusi byt kocik zbytocne dlhy. V sportovej verzii som tento problem nevnimala, tam sa mi to zdalo super riesene. Tak som zvedava, co povies nan live, ale teda chutny je.🙂
Tak ste cerstvo prestahovani, gratulujem, su to prijemne starosti - zveladovanie noveho hniezdocka. Len si pekne cifruj pribytocek, ale neprepinaj sa. To tahanie bruska - mozno sa Ti rrozpina maternica, babatka rastu, tak mas pocit tahania. Mna zase "boli" spodne babo, lebo ho mam az za lonovou kostou - tak nizucko a pri chodzi tlaci. Dost sa aj bojim, ked sa zacne hybat, lebo mi to sposobuje akoby jemnulinke kontrakcie. Mozno je to len hlupy pocit, ale vzdy som napata, ked citim pohyby tohto babatka. Inak, vcera ma kopkali obe naraz (vacsinou sa zvyknu striedat) a som sa smiala, ako vyvadzali.🙂
Tiez som to riesila, aj riesim ako Ty, ked mam nejaky divny pocit s bruskom, najlepsie je lahnut si, oddychnut. Ono by to malo svojvolne prejst. Tak drzim palce a daj vediet, ako ste dopadli.
Aj ja pridavam tip na burzu detskeho oblecenia, potrieb a hraciek:
pardon, tento link:
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=590885&t...[cmd]=SINGLE&tx_rtglister_pi1[uid]=11844
do kelu, vzdy skopirujem aktualny link a nasledne nenajdem pod nim tu burzu, ktoru avizujem, ale vzdy nieco ine. Skratka, k burze detskeho oblecka sa preluskate cez "babetko.rodinka.sk" - zoznam akcii. Ospravedlnujem sa, ze chaosim.🙂
ahojte tehulky...vitam nove azaroven velmi velmi gratulujem...ja nejako nestiham v posledne dni tu chodit,...ale ked budete potrebat poradit - cokolvek...som tu pre vas. Krasny den vam prajem....
@deinad aj ja drzkam palce, silno silno...nech to vyjde. Ci uz s jednym alebo dvoma embryjkami.......Uvidis, ujme sa to a budes stastna tehulka a potom este stastnejsia maminka
@matelko1 aj mne baby sem.-tam odmietaju...a isto to bude v zubcekoch.... A to vazne, ze ked segre riesili tu ruku, ty si to nejako podvedome citila? Fakt je to tak pri dvojkach? ja nase nechcem rozdelovat...som rada, ze si mi to aj potvrdila


@andzis ak mas tazke nevolnosti tak rada s pravidelnym jedenim ti velmi nepomoze nakolko je to niekedy neuskutocnitelne. ja som mala veru takze nevolnosti kt. mierne povolili az po 14tom tyzdni. nemohla som ani pozerat televizor, pocitac neskor mi uz tiez nerobil dobre, dovtedy som prezila na zltom melone, grepovom dzuse, ked tak po glgoch, aj vodu pit po glgoch, obcas nejake susienky tiez sa udrzali. vraj pomaha jest suchu stravu. velmi mi pomahalo lezanie, klud no a snazit sa spat. veru ze som ratala dni cez kt. som sa prebojovala, bolo to nesmierne tazke, jedine co ta moze povzbudit je to, ze ked ti je zle tak vies ze bejby sa drzia v tebe. prekvapko bolo ze moje deti rastli jedna radost, brali si vsetko z tela co potrebovali, ja som schudla 5 kil a vyzerala som desne🙂 v druhom trimestri uz mozes aj torekan cipky proti vracaniu, uzasne pomohli, zobrala som ich asi 3x, potom sa to uz zlepsilo.