Rodičovský príspevok pre mamičky dvojičiek a trojičiek - petícia

ivetanr
22. sep 2020

Ahojte dvojmamky... Napadlo ma či sa nejak nespojime a nespravíme petíciu.. Ide o to že dvomamky a viac mamky by sme žiadali vyšší rodičovský príspevok. Ak žena porodí jedno dieťa tak dostáva 370€. Ak žena porodí dve deti súčasne tak rodičovský príspevok dostáva 462€. Ak teda pracovali pred MD. Čiže na naše druhé dieťa akoby dostávame len 92€. Len 25% navýšenie. A ja sa pýtam prečo? To druhé dieťa nepotrebuje plienky, oblečenie a jedlo? To druhé dieťa je niečo menej? Skúsime s tým niečo spraviť?

grace55
22. sep 2020

@ivetanr stat tu nie je na to, aby zivil vase deti, ide iba o prispevok. Samozrejme, ze aj to druhe dieta potrebuje vsetko to co prve, ale to je vec rodicov.

mirka17
22. sep 2020

@ivetanr ak žena porodí dvojičky, tak potrebuje všetko dvojmo, 2 postielky, velký dvojkočík, 2 x oblečenie, a všetko dvojmo, ak máš 2 deti za sebou, tak kočík môžeš mať po prvom dieťati, postielky tak isto, oblečenie tak isto, tie výdaje su neporovnatelné vyššie, dvojičky po sebe nevedia nič "dedit" . a okrem toho ako uvádza @grace55 o tvoje deti sa ma postarať tvoj muž, nie štát

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivetanr
autor
22. sep 2020

👍

lenuliatko84
22. sep 2020

@grace55 presne tak,moja rec.

ivetanr
autor
22. sep 2020

Ja som s tým v pohode skôr mi ide o ženy ktoré zostanú samé bez muža alebo nejak sociálne slabšie ženy... Som v kontakte s matkou ktorá je na dvojičky sama a nemá peniaze.. Aspoň sa jej snažím niečo posunúť ale tak na slovensku sa nikto nikdy nespoji a nebojuje za niečo lepšie 🙂

andrea_ff
22. sep 2020

@ivetanr ano, svata pravda.... normalne by mala dostat 2x370 eur.....ved vsetko je dvojmo.

deti95060810
22. sep 2020

no dobre a čo rodinné prídavky? to nie je hanba? Na jednej strane je, ale odkiaľ má zobrať e štát keď každému sa všetko máli...😉

simca06022011
22. sep 2020

Ja napriklad, nie som za kadejake davky a prispevky, ani aby to sponzoroval stat a oz vobec nie aby sa odbavoval stat potom tym, ze zvysuje danove zatazenie ludom co makaju. Ale chapem to tiez ako nespravodlivost. Ak jedna mama bude mat dve deti naraz, je ukratena o prispevok na druhe dieta. Pritom bude doma "menej". Ak bude mat ina mama dve deti ZA SEBOU, tak dostane dva prispevky a doma si este aj dlhsie "pobudne". Ako nic proti akejkolvek mamine, len proste je to take nespravodlive. Rovnako ako som citala pred 10r.. mlada mamina, nepracovala, nema narok na MD, ale iba rodicak... ale aj ta mamina nakoniec odrobi do dochodku vsetko to, co odrobi aj ta mama, ktora nastupila na MD o 2-3 roky neskor...(samozrejme vynimky su vzdy, ale pre vacsinu to plati)

mandarinka555
22. sep 2020

@ivetanr No...niekedy treba aj premýšľať, nie len si narobiť deti...trošku predvídať...čo ak sa niečo stane a ostane žena sama...nerýpem, len každá minca má dve strany.

soldi
22. sep 2020

tak ono nic nie je spravodlive vzdy a pre kazdeho.
ja som mala tiez prve dieta hned po skole, cize iba rodicak a prispevok. o dva roky sa narodilo druhe. o tri roky tretie. ked mal rok zacala som pracovat. ale prvy rok sa nic neodvadza socialke, takze ked sa mi o dva roky narodilo stvrte dieta, tak som nedostala ani matersku ani prispevok, napriek tomu, ze som pracovala.
ale tiez to beriem tak, ze prispevok od statu je na prilepsienie, nie na uzivenie nasich deti.

andrea_ff
22. sep 2020

@deti95060810 podla mna rodin s dvojickami, trojickami... nie je tak vela, ze by to statna kasa pocitila...staci, keby sa urobili kozmeticke revizie v niektorych statnych podnikoch, kde je aj v dnesnej dobe prezamestnanost....a saldo by bolo =0.....
Tiez by bolo fayn, keby sa inspirovali napr. Madarskom, kde rodiny s detmi dotuju formou danovych ulav. Cim viac deti ma rodina, tym vacsia ulava...a myslim, ze ak ma rodina 3 deti, tak PRACUJUCI muz neplati ziadnu dan z prijmu!!! Figel je v tom, ze v tych rodinach, kde sa rodicia povaluju a nepracuju, ani nedostanu. V tomto state je to naopak...tu motivuju mat co najviac deti a niektorym individuam sa ani neoplati potom pracovat...a ake deti vychovaju?? Takze iste, co budu prizivnici od narodenia do smrti....a stredna vrstva obyvatelstva sa moze s prepacenim po*rat...lebo na nic nema narok...ale vsetko musi....

andrea_ff
22. sep 2020

@andrea_ff a este nepochopim to, ze ten kto nepracuje cely zivot ma vypocitany dochodok z priemeru a nejaka tetuska, co cely zivot drela niekde za minimalku...ma aj taky dochodok....
Ale viem, to je ina tema...len roky sa cudujem do oka bijuce neferovosti.....

tilko
22. sep 2020

no...potom by sa tu mohli ozývať aj maminky, ktoré síce nemajú dvojičky, ale napríklad už viac detí.....miminko potrebuje svoje, ale aj ostatné deti rastú a potrebujú toho tiež dosť...nové oblečenie, školské pomôcky, krúžky....beriem to tak, že ak ide rodič na MD či RD musí rátať so sociálnou dávkou danej sumy, ako príspevok pre rodinu, pre deti sú rodinné prídavky, prípadne si pracujúci rodič uplatní ešte daňový bonus...

ivetanr
autor
22. sep 2020

@mandarinka555 a ako majú mlade ženy dopredu vedieť keď planuju jedno dieťa, su naň peniaze ale priroda sa rozhodne že z jedneho dieťaťa su neplanovane dve? Ona zato nemôže že si narobila až dve deti..

ivetanr
autor
22. sep 2020

Nepotrebujem aby ma štát živil... Len na jednej strane pridavky na dieťa dostavas na obe rovnako... A na ten rodičovský sa už peniaze nenajdu? Jasne že nie keď sa len všetci nabaluju ako len môžu...

evinka3007
22. sep 2020

Tak zas vdaka Bohu ze na Slovensku mozeme ostat doma s detmi do 3r a poberat aspon nieco, o tom vo vela krajinach mozu len snivat... 🤷‍♀️
Mne sa napriklad nepaci ze slobodne mamicky nemaju okrem 3 tyzdne dlhsej materskej ziadnu extra pomoc...ale zial, ak by take nieco bolo tak by drviva vacsina mamiciek bola vedena ako slobodna mamina a zas by to bolo len vyciciavanie statu... 🤷‍♀️

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivetanr
autor
22. sep 2020

No nič ženy... Uzatvaram debatu.. Každá to vidíme inak.. Tu nejde o vyciciavanie štátu ale o to dať každému rovnako.. Ak vedia dať rovnake pridavky prečo nie rodicak. Lebo to je viac? A? Žila som v zahraničí 8rokov a tam to krásne funguje. Presne sa mi potvrdilo to čo sme s mužom pred touto debatou si povedali. Ženy a Slováci sa nikdy nespoja aby sa mali lepšie. Radšej budu spoko s tým čo majú aj keď môžu mať viac... Ale radšej necháme vrchnosti nech si naplnia vrecká 🙂 dobru noc.

tilko
22. sep 2020

@ivetanr koľko ľudí toľko názorov....možno som sa nevyjadrila v príspevku jasne, ale rodičovský príspevok je podľa mňa sociálna dávka "lopatisticky" chápaná niečo ako plat ....tiež ti v robote nedávajú € podľa počtu detí....
Pracujúci rodič môže mať celkom peknú materskú a rodičovký nie je povinný...rodič môže späť do práce...

soldi
22. sep 2020

@ivetanr prosim Ta a v ktorom zahranici dostava zena peniaze od statu 3 roky? a popritom moze este aj pracovat a aj tak stale dostava od statu. hm?

dzina007
22. sep 2020

Par je tu nas takych co si pamataju rodicak 200. Takze 370e uz je pomaly dvojnasobny. 😉 na dve deti bol nieco cez 200 ale tiez sa ani k sume 370 nepriblizoval.
Takze ver ze uz teraz sa maju tieto mamicky o doooost lepsie ako pred nejakumi 3 rokmi

klarissa25
22. sep 2020

Toto nemoze nikto mysliet vazne.. O svoje dieťa sa mas postarať sama a nie stat 🤣🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️😪

rachel36a
22. sep 2020

Rodičovský príspevok je príspevok pre rodiča, nie pre dieťa...je to príspevok preto , že sa žena( väčšinou žena) stará o dieťa...zivit dieťa je povinnosťou rodičov, nie štátu...

zuzana212722
22. sep 2020

Ja teda čumím co tu už niektoré chcete od štátu ja som mala prvé dve deti dávnejšie a dostala som 220 e aj s pridávkami.. A mne stačilo aj vtedy manžel robil staral sa.. A teraz som tehotná opäť všetky deti plánované.. A myslím si ze 370 e je dosť plus prídavky z toho sa dá aspoň ja to dokážem.. Manžel sa vie postarať ja som pracovala teraz som síce PN ale to je jedno... Myslím si ze životná úroveň sa pomaly dvíha na sk a je super ze konečne rozlišujú pracujúce a nepracujúce ženy matky prečo by mala nejaká z mojich odvodov dostávať to isté čo ja keď som na meterskej a pred tým som pracovala.. Ale čo už niektoré čakáte to je vrchol..

adulik2
22. sep 2020

@ivetanr pises o zene ktora je sama na deti. Ale tie deti musel niekto urobit alebo si mala rozmyslieť ci si s nim chce robit deti. Ja som sla najskor pracovať nasla si muža o ktorom viem ze sa o nas postará az potom som robila deti. Dieta neje povinnosť o ktore sa ma starať stat, dieta ma byt rozhodnutie dvoch ludi ze ho chcu a su schopny sa on postarať az do jeho dospelosti. Toto je moj nazor.

sara07
22. sep 2020

@mandarinka555 to by som chcela vediet ako sa daju plánovat trojičky, to nik nečaká

lenuliatko84
22. sep 2020

@ivetanr prosim ta aj ja sim zila v zahranici 11 rokov a teda vsade mali matersku len pol roka,potom sa postaraj ako vies alebo chod makat

sara07
22. sep 2020

@lenuliatko84 ale ano ale pozri si aké mali odvodové zaťaženie, dane, dph, cla , poistenia soc atd ... v pomere napr zdravotné odvody a to čo dostávame patríme k totálne najhorším v Europe, proste viac platimé a skoro nič nedostávame z toho
a to ked začali pitvat ach jo
fakt máme nepomer vo všetko čo platíme a čo máme dostat

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz