Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Aké vreckové deťom?

pohodickasrandicka
10. feb 2019

Poraďte aké vreckové deťom 1stupeň ZŠ , 2. stupeň ZŠ. Stredoškolák.

liz_lemon
10. feb 2019

znama dava 13-rocemu 5 E/tyzden

0silvia0
10. feb 2019

@pohodickasrandicka u nas 2. stupen zs 5 euro na tyzden, ss dochadzajuci do ba 20 eur tyzdenne. Skolu ma vacsinou do 15:30 a potrebuje si nieco dokupit jest, hoci obedy ma a desiatu mu balim.

benit
10. feb 2019

Dcera 16 cestuje na ss dostava 15e tyzdenne. Chodi domov okolo stvrtej tak si musi nieco kupit aj jest. Neda sa balit vsetko. Obed ma, ale aj tak je to potom dlho. Syn 12 dostava podla potreby. Cestuje na treningy. Hladny stale ako vlk. V cudzom meste musi mat nieco pri sebe, pre istotu.

0silvia0
10. feb 2019

@benit mame to podobne, len syn ma skolu 4x do tyzdna do 15:30 a domov pride o siestej cely unaveny...

pribinak
10. feb 2019

Mam tretiaka, davam mu 2e na tyzden. Niekedy hned minie a niekedy nie. Desiate mu robim, to ma na prilepšenie a potešenie.
Niekedy mi kupi maly darček - zubky, Fidorku k napr meninam ci MDŽ
Niektore deti c triede dostavaju viac, ine nic

gabika0825
10. feb 2019

Načo je dieťaťu na prvom stupni vreckové? Druhý stupeň a stredoškoláka čo cestuje chápem, dala by som podľa potreby... každý deň po nejaké 4€ na obed, alebo keď si bude chcieť po škole kúpiť niečo na jedenie, keď tak dať stravné lístky. Ale dieťa na prvom stupni si myslím že vreckové nepotrebuje....

mondolina
10. feb 2019

@pohodickasrandicka
Mám štvrtáka, dostáva 10€ na mesiac, nech sa naučí narábať s peniazmi.

vroni
10. feb 2019

Mam siedmacku, dostáva 4 € na týždeň, posledný rok na účet a ma bankomatov kartu. Ale mam doma strýka drzgrosa, ešte kartu nepoužila a na účte sa jej kopi slušne množstvo peňazí. Väčšinou minie len to, čo jej podstrčí stará mama a potom to sa vyburi v americkom obchode..... 🙄🙄🙄

hettinka
10. feb 2019

@pohodickasrandicka 1 stupeň ZŠ žiadne, 2. stupeň ZŠ žiadne ... stredoškoláci dostávajú 10-20€ mesačne, v závislosti od výdavkov, ktoré majú + dostávajú nejaké peniaze od starých rodičov, čo žiaľ neviem ovplyvniť, ani nechcem zakázať. Ale aspoň im to nedávajú tajne, ale mi povedia, koľko im dali. Vreckové dostávajú na účet, v hotovosti len pár drobných, takže pri akejkolvek platbe mi chodia SMS, takže mám prehlad, na čo a kedy míňajú ...
Všetko, čo potrebuju, im kúpime, aj navyše. Z vreckového si platia len drobnosti do školy - pero, zošit občas, poplatok za Klokana a takéto veci, prípadne niečo v bufete si kúpia, prípadne ak by šla dcéra autobusom, bežne chodí vlakom zadarmo. Dcéra si kupuje občas nejakú kozmetiku, alebo aj jedlo, ak má krúžok do 17:00. Ak má len školu, to sme si už vydiskutovali, že nemá len tak bez rozmyslu kupovať v bufete predražené, ale nabaliť si viac z dolmu, obedy majú zaplatené.
A tiež ma zaujíma, aké máte platy, ked dáte dieťaťu na SŠ aj 80€ mesačne len tak na rozhadzovanie... Ja by som si to nemohla dovoliť ani pre seba, ak si mesačne kúpim niečo za 50€ som rada.

bobula46
10. feb 2019

My s bratom keď sme boli ešte v škole sme nikdy vreckové nedostávali. Keď som niečo potrebovala tak som povedala rodičom a peniaze mi dali. Napríklad keď som vedela že budem mať nejaký krúžok tak vždy rodičia dali niečo na desiatu, keď sme potrebovali niečo kúpiť do školy (často som tam aranžovala) tak znovu dali koľko som potrebovala, čo mi ostalo to som si potom míňala. A napríklad ocino vždy keď mala mamina sviatok tak v ten týždeň mi dal peniaze s tým že ak chcem môžem za to niečo kúpiť mamine, prípadne som prišla za ním ja čo som videla a koľko na to potrebujem.
Spolužiakov čo som mala na ZŠ dostávali niektorý vreckové a vždy to prehajdákali na chipsy, keksíky a podobne. Na strednej som zas mala spolužiačku ktorá dostávala vreckové podľa známok. Nebolo to na nič, klamala, prepisovala si známky, falšovala vysvedčenia....
Záleží od teba. Pokiaľ myslíš že nejaká čiastka je adekvátna tak daj

hettinka
10. feb 2019

@bobula46 áno, bežný obraz ráno v potravinách, deti si cestou do školy nakúpia čipsy a kolu ... v lepšom prípade. V tom horšom cigarety a redbull. Decku treba nabaliť riadnu desiatu, nie strčiť 2-3€ do ruky, nech si kúpi jedlo.

veronikaszabova
10. feb 2019

@pohodickasrandicka syn 3.ZŠ, 5€ na tyzden.

k_a_j_k_a
10. feb 2019

Ja mám 8 ročnú a 10 ročnú. Dostávajú 2€ týždenne. Platíme im všetko. Vreckové majú na vlastné hospodárenie - ak niečo velmi chcú. Napr. na vianočných trhoch míňali svoje. Ak chcú nejakú hru na nintendo, polovicu si hradia ony, polovicu my (tie hry stoja cca 50€, keďže sa hrávame všetci a, delíme to. Vychádza to cca 7-8€ na jednu ak sa dohodnú. Ak nie, platí si tá, čo chce, celú polovicu hodnoty.), dnes si napr. kúpili za vreckové multifunkčné šatky. Za svoje si kupujú aj veci, čo si zničia (káble, stilus, obal na telefón - prvú vec dostanú, náhradu si platia samé). Moc ale neminú. Závisí od nálady, väčšinou chcú niečo väčšie, tak šetria. Dva roky dozadu si takto našetrili na kolobežky. Momentálne túžia po lampach k posteliam a farebných žiarovkách, ktorým sa dajú cez mobil nastaviť farby. Snažíme sa ich viesť k tomu, aby si vážili svoje veci, a že každá sranda niečo stojí.

andrejka1974
10. feb 2019

Ja mam 5 deti a ani jedno nedostávalo vreckové dostali všetko čo potrebujú a keď chceli viac od 16 brigáduju takže si viacej vážia peniaze

eri444
11. feb 2019

Osobne by som deťom na prvom stupni vreckové nedávala. Načo by ich akože mali aj minúť. Keď niečo potrebujú, predsa im to človek kúpi

okita
12. feb 2019
vroni
12. feb 2019

@okita, dobre palky tam triafaju. By ma zaujímalo, či to priam odpísali z nemeckej stránky (kde uvádzali identické sumy) alebo to bola podvedoma asociácia....

hettinka
14. feb 2019

@okita zábavné čítanie, vraj ". Vreckové má byť čerpané s rodinných prídavkov" a podľa ich tabuľky by som ja mala dať svojím deťom mladšiemu 16-20€ mesačne a staršej 40-60€ ... z toho vyplýva, že synovi môžem prídavky rovno odovzdať celé a dcére neviem, asi musím napísať na UPSVaR, že moje dieťa má právo na vreckové a žiadam o 2-násobné navýšenie prídavkov, keďže mi to nevychádza.

Ďalej do vreckového sa nemajú rátať náklady na dopravu, jedlo ani oblečenie, zábavu ani šport ... teda všetko, čo dieťa reálne potrebuje. Zároveň má rodič sledovať, aby dieťa nemíňalo na to, čo nepotrebuje, teda zbytočnosti ... a na čo teda má vreckové minúť? No jedine na nepotrebnosti, keďže nna všetko, čo potrebuje, by malo dostať extra.
Presne o tom to je, vreckové učí dieťa míňať peniaze, ktoré nezarobilo (ale podľa niektorých má na ne automatický nárok bez ohľadu na okolnosti) na veci, ktoré reálne nepotrebuje.

Milujem takéto s prepáčením "drísty" premúdrych ľudí, ktorí evidentne ani deti nemajú a/alebo na SK nežijú, inak by takúto hlúposť nemohli napísať.

wieruska1
14. feb 2019

Ked som bola na zakladke 8,9 trieda dostavala som 50Sk/den . Kupila som si malborky desiny za 28 a zvysok odlozila na vikend a bola za hviezdu 😉 strednu si nejako nepamatam.... od 17 byvam sama a zarabam si na seba ..... neviem kolko budem davat malej , este je len prvacka ale 10€ na tyzden ak vsetko ostatne ma dieta kupene asi dava zvysel.... mozno 15.

pohodickasrandicka
autor
15. feb 2019

@hettinka vystihli ste to v čom mám dilemu. Otázkou mi je aký je vhodný prístup k vreckové mu aby s dieťaťa vyrástol dospelý so zručnosťou narábať s peniazmi. Najviac ma zatiaľ zaujala reakcia k_a_j_k_a kde vystihla že dieťa síce dostáva navyše od základných potrieb ale zaroven nemá všetko po čom túži a naučí sa sporiť a dokonca v sporení spolupracovať.

hettinka
15. feb 2019

@pohodickasrandicka keď to je ťažké ... dcéra bola ako dieťa sporovlivá, neminula nič. Účet mala dlhšie, ked mala 15 rokov, boli sme zaregistrovať jej OP v banke a pri tej príležitosti sa prehlásili SMS notifikácie z mojho na jej mobil. A potom prišla puberta a zrazu sa stalo, že z účtu v priebehu asi 3 mesiacov zmizlo 400€! Skoro som odpadla ... keby si aspon niečo konkrétne pekné kúpila, ale ona to rozflákala fakt na úplné somariny, kozmetika, lacné tričká, sladkosti... Takže sme mali vážny rozhovor. Rozplakala sa, že ona si to vôbec neuvedomila, povyťahovala po 10€ z bankomatu, tam 2€ tam 5€ platila ... začala som zasa sledovať jej účet a snažím sa, aby k dispozícii mala obmedzené množstvo penazí. Teraz má skoro 18 a už je to lepšie, musela dozrieť.
Syn ja (zatial) úplne iný, on veľmi ťažko míňa zo svojej peňaženky. Ale odkedy chodí na 8-ročné gymnázium a majú tam bufet, všímam si, že si berie drobné a kupuje si niečo v bufete, alebo v automate ... asi nechce byť out, že iní si kupujú a on nie.

Podľa mňa si dieťa vážiť peniaze nenaučí, kým si ich nemusí samo zarobiť. Proste kým ich dostáva len tak, nerieši to ... však nevadí ak minie, o týždeň budú ďalšie.

vroni
15. feb 2019

@hettinka, súhlasím, že článok e zvast. Ale nesúhlasím, že dieťa nemá dostávať vreckové a ani s tým, že tie peniaze nezarobilo. Dieťa "pracuje" vrámci svojich možností a schopnosti. Učí sa a rastie. K tomu patrí aj základná finančná gramotnosť. A aj možnosť rozhodnúť, čo je pre neho dôležité a co menej. Možno peniaze priamo nezarobilo, skôr sú "za zásluhy", ale dajú mu pocit finančnej nezávislosti (isteže nie skutočnej) Nedám dieťaťu také vreckové, aby si denno denne kupovalo cukríky a čipsy na kila, ale aby bolo schopné dopriať sebe ci inému drobnosť, ktorá poteší. Moje dieťa úplne "rastie", keď kúpi darček ci zošit do školy "za vlastné", teší ju to nepomerne viac, ako keby na všetko musela pýtať.

hettinka
15. feb 2019

@vroni moje detio vreckové ako také nemajú, ale napriek tomu majú peniaze, syn dosť veľa aj na účte, aj v peňaženke. Ked chce niečo kúpiť, kludne môže. Aj to občas robí, napr. si raz za rok kupí značkové tenisky, ktoré sa mu páčia (samozrejme, my mu kúpime tiež). Alebo ho nechám niekedy niečo naschvál zaplatiť si a potom mu peniažky na účet tajne vrátim.
To, čo si sporí, na to mu nechcem siahať, možno bude chcieť časom niečo drahšie, auto, jazykový pobyt ... tak nech na to má nejaké vlastné peniaze.

Dcéra už by mohla aj brigádovať, ale zatial do roboty nechodila ... cez školský rok s tým nesúhlasím a na leto má nejaké plány, ale uvidíme, ako to vyjde.

vroni
15. feb 2019

@hettinka, to áno, len pravidelne vreckové ma ako bonus ešte aj svoju pravidelnosť a výšku, dieťa vie (od istého veku) odhadnúť, čo dokáže ušetriť a co už je cez. Ja to považujem za dobru prípravu do života. Ale zase zákonne by som to tiež neukotvila (vreckové pre deti zo zákona majú povedzme Nemci, takže taka nereálna predstava to nie je)

0silvia0
15. feb 2019

@pohodickasrandicka a ty ako dieťa si dostávala alebo nedostávala vreckové? Ako ťa to ovplyvnilo? Ja som vreckové nedostávala a mne ako dieťaťu padlo zaťažko pýtať každú korunu od našich. Nevedela som to pýtať, cítila som sa trápne. Vedela som, že môj otec je príliš šetrný a cítila som z neho, že síce mi dá, keď pýtam, ale padne mu to zaťažko, jednoducho mu každá koruna žily trhala 😲😨 U mňa to dopadlo tak, že som potom už radšej nič nepýtala. Zatajila som, že máme v škole lyžiarsky, aby som nezaťažovala rodinný rozpočet, neprihlásila som sa radšej do autoškoly, aby som nezaťažovala rodinný rozpočet. Autoškolu som si zaplatila potom zo svojich peňazí, keď som robila. Keď sme išli zo školy niekde na výlet, naši mi dali nejaké peniaze a ja čo som prvé kúpila? Len nejakú drobnosť pre nich, vôbec som nebola zvyknutá myslieť na seba, furt len na druhých...
Veľmi záleží od dieťaťa ako je naladené, aj moja dcéra sa mi priznala, že jej je trápne si pýtať peniaze na niečo. Preto ja chcem, aby moje deti mali vreckové. Ak ide dcéra s kamarátkami do mesta, a chce si kúpiť tričko, alebo niečo na vlasy z drogérie, nech si kúpi, hádam nepôjde bez eura do mesta, potom príde domov, vypýta peniaze a pôjde si to nazad kúpiť?

0silvia0
15. feb 2019

@hettinka no po tom zážitku ako tvoja dcéra minula 400 euro sa nečudujem, že máš taký radikálny postoj, ale súhlasím s názorom @vroni
Môj postoj vychádza z príspevku, ktorý som napísala o kúsok vyššie pre @pohodickasrandicka
Ja som chodila na strednú do BA, kamošky chodili po koncertoch, po cukrárňach, ja som sa len vyhovárala, nič som si nikdy nedožičila, na stredoškolský život nemám prakticky žiadne spomienky, lebo som dokopy nikde nebola, len v škole. Môj syn je tiež na strednej v BA, má frajerku, idú občas do kina (na cestovateľské kiná), občas na kofolu, na nejaký koncert. Koncert je vstupenka aj 20 euro. Denne dochádza, nemá možnosť brigádovať, brigádoval cez letné prázdniny a aj bude. Nechcem ho odrezať od kultúrneho života so spolužiakmi a kamarátmi ako som bola odizolovaná ja, lebo peniaze.... Dávam mu pravidelné vreckové a vie, ako s ním zaobchádzať aby vyšiel na celý týždeň, toto je tiež škola života, tiež sa učí ako hospodáriť s peniazmi. A nevadí mi, keď si občas kúpi aj fast food. Nebudem ho nútiť jesť celý deň obložené rožky, to by ani mne nechutilo stále. A ak by si ich aj zobral z domu o pol šiestej ráno a jedol o štvrtej poobede, v akej by boli kvalite?
Každý máme svoj názor vychádzajúci zo svojich vlastných skúseností a postojov. Život v hlavnom meste je oveľa pestrejší ako inde a žiaľ, stojí peniaze. Už je obrovský rozdiel BA a Trnava, kde bývame. Tie kultúrne možnosti sú veľké a škoda ich nevyužiť.

hettinka
15. feb 2019

@0silvia0 áno, presne ako píšeš, človek by mal vychádzať z osobnej skúsenosti a tiež naladenia a možností rodiny.
Ty tiež vychádzaš zo skúsenosti z vlastnej mladosti, ktorá však vychádzala z tvojej povahy a povahy tvojho otca, že ty si mala problém si pýtať a otec mal problém peniažky dať (ozaj a mama tiež mala problém?). No a takéto skúsenosti sa prenášajú ďalej a možno ty dávaš teraz ochotne, len aby tvoje deti netrpeli tým pocitom, že nemajú a je im trápne si vypýtať.

Moje deti chodia do školy do krajského mesta, syn sa zatial velmi samostatne nepohybuje, školu majú v okrajovej časti mesta a vozíme ho, takže jedine, kde môže minúť je školský bufet, ešte nechodí sám ani do kina, ani nikde.
Dcéra už chodí všelikde, ak niekam ide, normálne si vypýta na vstupné, alebo aj sama sa jej opýtam, či má, alebo jej treba dať. Nerobíme s tým obštrukcie a ofuky a netvárime sa pritom, že jej neviem čo dávame a má byť extra vďačná. Vie, že sa môže na nás obrátiť aj s väčšími výdavkami, na lyžiarsky sme jej dali, na výlet do Londýna, na KOŽAZ v Taliansku, na vodičák polku, na tanečnú, teraz bude stužková ... nemám problém dať jej peniaze, ale chcem vedieť, kam tie peniaze idú (áno, pod vplyvom tej skúsenosti). Aj vtedy som sa nehnevala na to, že minula, ale na to, že sama nevedela povedať, na čo to minula. Ale bola to fajn príučka pre ňu, uvedomila si to, a hoci to bola dosť veľká suma, bola som svojím spôsobom rada, že sa to stalo.

A tiež neje celý deň obložené rožky, doma sa predsa naraňajkuje, potom má ten rožok na desiatu (teda zvyčajne nie rožok, ona si vyrába úplne iné desiaty, berie aj vela ovocia z domu) a má zaplatený teplý obed. Domov chodí o 15:00 - 16:00 zvyčajne a ak má tanečnú, asi si ešte niečo kúpi ... ale nie je to na dennej báze, ak si kúpi 1-2x do týždňa, som s tým v pohode. Ale netreba si idealizovať, že si deti kúpia kvalitné jedlo, sú to bagety v školskom bufete, po ceste domov sladkosti, čipsy a sladké nápoje.

0silvia0
15. feb 2019

@hettinka no veď práve, takto som to myslela, každý to máme podľa seba. Nie, moja mama až taký problém nemala s peniazmi, ale od nej som nerada pýtala, s mamou som mala taký divný vzťah, nebola mi duševne blízka, ja som jednoducho nebola "pýtací" typ, tak isto moja dcéra má problém pýtať, sama mi to povedala, že má z toho divný pocit, preto chcem, aby mala vreckové. Ale ona veľmi málo míňa, poväčšine si šetrí, má našetrené okolo 400 euro z toho vreckového. Pôjde na strednú a chce si kúpiť notebook, tak jej len doložíme.
Môj syn nemá problém si pýtať peniaze, on je aj viac rozhadzovačný, on má tiež v škole obed, ale končia takmer denne o pol štvrtej, má 190 cm a vyše 90 kg, takže ten toho skonzumuje za dvoch a hodinu po obede už ani nevie, že jedol. U neho je z mojej strany zvýšená kontrola výdajov. Pýtam sa čo kupoval, čo jedol, kde bol, koľko minul a na čo, to, čo minie z jeho karty vidím pod mojím účtom, ale to, čo dostáva v hotovosti tak z tohoto míňania dostáva pravidelný výsluch, tiež mi nie je jedno načo míňa. Ale on je ten typ, že príde vek 18 rokov a prchá z domu, sám mi to povedal. Že si nájde brigádu a ide bývať s frajerkou, on je taký maximálne samostatný jedinec, on si vie poradiť, o neho sa teda nebojím. Čiže mám dve deti, ku každému mám úplne iný prístup, nakoľko si úplne iný prístup vyžadujú, lebo sú každý úplne iný. Jedneho treba kontrolovať a korigovať, druhého netreba, ale toto tak bolo odjakživa, každý úplne iná povaha.

sintra
16. feb 2019

Moj siestak dostava 5 eur na mesiac. Myslim si, ze staci, vsetko co potrebuje mu kupim, z vreckoveho si financuje len veci ktore nie som ochotna ja platit - veci do PC hier, extra sladkosti a podobne.

hettinka
18. feb 2019

@sintra financuje si veci, ktoré nie si ochotná platiť .... ale dáš mu peniaze, takže mu to aj tak ochotne platíš 😀 Či to vreckové dostáva od niekoho iného?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli