Ako často dávate deťom ovocie, jogurty a sladkosti?

lubikan
6. feb 2013

Idem znizovat vydavky,lebo dost miname na stravu...preto sa chcem spytat,ako casto davate detom,skolakom,skolkarom ( nie mansim).....tieto pochutiny?
U nas sa toho zje teda hojne,skoro kazdy den jogurt, niekedy aj 2-3 naraz,sladkosti maju tak asi 3 x do tyzdna, ovocie samozrejme kazdy den....a vela...napr. banan,mandarinka,pomaranc kazdy jeden....vedeli na posedenie zjest spolu aj kilo mandariniek...niekolko x do tyzdna,dalej rozne kolace typu dzemovych satociek,plundrove kolacky....

Alebo ako odporucate "krmit" tymto deti? kolko x do tyzdna a kolko kusov tychto veci?

Mozno blba otazka,ale chcem aby mali vitaminy,ale nie aby boli previtaminovany 🙂 ...miesto jogurtov som zacala davat radsej ochutene acidka,kefir...je to lepsie na zdravie a vyjde to lacnejsie....pretoze nedavam jogurty typu "dobra mama" a srdiecko....

dakujem

desszi
6. feb 2013

@lubikan previtaminovany nebudu, toho sa vobec neobavaj, aj moj maly zje na posedenie 4 banany, velky strapec hrozna atd. na ovoci a zelenine nesetrim. na strave nesetrim, kupujem kvalitne veci, aj ked drahsie (my sme okrem toho na diete). setrim radsej na obleceni a energiach.

xlucia
6. feb 2013

@lubikan jogurt denne, vacsinou s vlockami, ovocie maju neobmedzene, aj zeleninu. sladkosti som vyhodila a nekupujem, aj teraz mame len tie co dostali na mikulasa
rozhodne by osm nelutovala peniaze na kilo mandariniek, lebo nielenze su tam aspon nejake vitaminy, ale aj tekutina ale hlavne vlaknina co cisti creva od buducej rakoviny z toho bordelu co tam kvasi

blumka
6. feb 2013

@lubikan ja by som tiez nesestrila na ovoci a zelenine. Ak jedia vela satociek a plundrove kolaciky tak viac doma pec, myslim ze to vyjde lacnejsie. PRestali sme kupovat colu, lebo ked to mame doma tak neter nepije nic ine len colu na ranajky, na obed, na veceru, viac sa pecie, aj chlieb pecieme doma, bud ja alebo svokra. Nas je doma 5, takze vsetko kupujeme tak aby sa uslo kazdemu, vsetci su nauceni, ze ked je niecoho 5 tak jedno je moje a ostatne necham druhym, ak druhi nechcu, vtedy si mozem zobrat. Museli sme zaviezt taketo pravidlo, lebo hlavne teda pubertacka nepoznala mieru a jedla vsetko zaradom 😉 ale samozrejme netyka sa to ovocia a zeleniny...hovorim o jogurtoch, sladkostiach, kolacoch, atd..

mata24
6. feb 2013

@lubikan ja osobne by som bola šťastná keby mi syn jedol toľko ovocia, teraz sa nám konečne podarilo prepracovať k tomu že každý deň niečo z ovocia zje. na tom by som určite nešetrila. sladkosti, šatočky a tieto veci kludne vylúč - miesto toho im radšej upeč raz za týždeň koláč. ani na jogurtoch by som nešetrila, tak kupuj čisto biele a daj im tam trochu džemu ak máš počit že na tom veľa mínaš.
ale osobne by som tiež hľadala iné možnosti šetrenie ako ovocie a jogurty.

anjelicek26
6. feb 2013

Neviem, co tou otazkou velmi sledujes, deti su take a onake, ponukat mozes vela, niektore to proste jest nebudu alebo nemaju radi… u nas je ovocie/zelenina ku kazdemu jedlu, a to cerstva, proste to ku tomu patri. Ak to chces pocut na kila – tak do tyzdna sa u nas zje asi 10kg ovocia a zeleniny. Doslova. Jogurt maju 2-3x do tyzdna, smotanovy, co najprirodnejsi, ziadne detske jogurty ci odtucnene, hlavne s kratkou dobou spotreby.

Previtaminovat sa telo neda, co nevyuzije, vyluci. Ale da sa prekyslit, preto sa citrusom chlp vyhybame (nie uplne, ale pomenej), ani to neni dobre na zubky.

Sladkosti u nas minimalne, maly ma problemy s bruskom a okrem cokolady (70%) neznesie vlastne nijake hluposti, takze toto mame poriesene, nekupujeme, ked to aj tak nemoze, upecene doma nemavame casto (proste to nestiham, maximalne cez vikend).

zivika
6. feb 2013

@lubikan previtaminovani nebudu, ale na druhej strane, je uplne zbytocne, im davat toho ovocia az tolko, lebo jednak je v nom vela fruktozy a jednak si z nich telo nic nezoberie, zoberie to co potrebuje z 1-2ks a zvysok sa vyluci...napriklad jedno kiwi pokryje celu potrebnu davku vit C, ked ich zjes viac, nic sa ti nestane, len cez teba prejdu a vit C, ktory je navyse vycikate 🙂 takze podla mna staci 1-2ks ovocka denne...radsej zeleninu, ale ta im zase az tak nechuti, vsak? 😀 a so sladkostami, podla mna 3x do tyzdna je ok, ak to teda nie je cela cokolada na posedenie 🙂 len by som povedala, ze kolace toho typu, ktory si napisala su tiez sladkosti, takze by som dala bud sladkost, alebo kolac, nie oboje 🙂 jogurty si podla mna dobre nahradila acidkom a kefirom 🙂 viem, nemam este deti vo veku skolakov, ale o vyzivu sa zaujimam, tak dufam, ze sa nehnevas, ze som sa ti zaplietla do temy 🙂

alex31
6. feb 2013

@lubikan .. jogurt denne ... ale iba 1 ... zistila som ze malemu to robi dobre na brusko .... vecsinou ale iba cisty biely, bez lentiliek, vlociek alebo inych dodatkov 🙂 ovocie denne ... ale u nas idu hlavne jablka a banany ... mandarinky a pomarance mozno tak kilo na tyzden a pol ... akosi nam nechutia ... ale aspon dve kila mrky za tyzden ... maly mrkvicku miluje 🙂 co sa tyka sladkosti ... minimum .... moj nazor je ze aj umely cukor je potrebny ale urcite nie kazdy den ...buchty o ktorych si pisala mozno tak raz do tyzdna u nas boduje cisty cerstvy chlebik 🙂 tieto kolaciky nam akosi nie su pochuti a ja maleho ani nenutim 🙂 .... na jedle neminame ale tiez ani velmi nesetrime ... ved ked pocuvam co vsetko v tom jedle je tak sme tiez zacali kupovat aj ked drahsie ale urcite kvalitnejsie vyrobky a hlavne Slovenske !!!!

terina25
6. feb 2013

@lubikan jogurt majú každý deň ráno.ak je to malý jogurt,tak jedia aj 2,ak veľký tak len jeden.ovocie jedia každý deň poobede tak 1-2 jablká alebo 2 banány podľa toho ,čo máme.k obedu zjedia sem-tam kompót.

evening_star
6. feb 2013

@lubikan Ja mam este len 6-mesacne babo, ale ak tvoje deti jedia vela jogurtov, ako pises ze 2-3 naraz, neuvazovala si nad jogurtovacom? Alebo sa domaci jogurt da robit aj v trube, a nepotrebujes na to jogurtovac za 25€. Jogurty su potom zdrave, ziadne chemikalie, vyjdu velmi lacno a ochutis ich cim chces. Na ovoci a zelenine by som nesetrila, ako baby uz pisali. Bud rada, ze toho tolko papaju, to im neobmedzuj. Kazdy tyzden je v obchode v akcii nejake ine ovocie, ina zelenina. Nemusi to hned byt zhnite, treba vyberat, ale da sa kupit aj lacno... A sladkosti si myslim, ze ked maju 3x v tyzdni ako pises, je v pohode, horsie by bolo, keby mali kazdy den - ale ak by to prezili ze by to dostali raz do tyzdna, tak v tom probem nevidim. Ak chcete znizit vydavky, odporucam temy vo fore v zlozke "rodinny rozpocet", je tam xy navodov, ako to baby robia, aby usetrili. Ja som sa tam vela inspirovala....

lubikan
autor
6. feb 2013

@evening_star neuvazovala...,vraj ide do toho susene mlieko,neako specialne to nemam nastudovane...

ale moze to byt zaujimave robit to v trube...vies mi napisat postup?

dievcata,takze sme celkom v norme....porovnavam to so svojim detstvom,ked mama kupila ovocie -banany raz do tyzdna,kazdemu sa usli 2,inak sme mali jablka zo zahrady,jogurty boli tak raz do tyzdna vzdy na desiatu v skole s rozkom povinne,a cez tyzden robievala domaceho milacika,sladkosti cez vikend,v nedelu kolac.....a aj tak som bola tucna 😀

teraz si dost doprajeme,plesnove syry,salamky atd ....snazim sa dost kupovat akciove a aj tak sa mi zda,ze vela miniem...budem si musiet zapisovat....lenze neviem,kolko a ako casto vsetkeho je tak optimalne...

hlavne,ked mam pazraveho muza 😖

evening_star
6. feb 2013

@lubikan Ja mam jogurtovac, ale vela báb to robi v trube - malo by to byt v podstate to iste - ide len o tu stálu teplotu: Zmiesam liter mlieka (je na tebe ake, cim viac tuku, tym bude jogurt hustejsi - ja davam plnotucne), do toho zamiesam 1 klasicky biely smotanovy jogurt so zivou kulturou, toto zohrejem na priblizne 40 stupnov, nalejem do mensich flasticiek (ak nemas jogurtovac, tak napr. od tatarskej) a dam na 5-6 hodin do jogurtovaca, kde sa tato teplota udrzi - mozes dat ale aj do truby na tych 40 stupnov. To je cele... 🙂

lubikan
autor
6. feb 2013

@evening_star wau,dakujem a dnes aj skusim...a mlieko kupim to cerstve z automatu,..aj v tej trube to musi byt 5-6 hodin??

no spalena energia 😒

evening_star
6. feb 2013

ak mas trubu na 40, nie je to vela, stale lacnejsie ako z obchodu... 🙂

zuzana76
6. feb 2013

@lubikan ja by som tiez vylucila radsej sladkosti a tie kolaciky , ako ovocie a zeleninu, u nas sa zje tiez vela ovocia ale radsej im doprajem ovocie, ako sladkosti, aj ked prekyseluje. Jogurty su podla mna super, mne ich mladsi neje vobec a starsi maximalne 1 denne - kupujem bud Bio v Bille, alebo Zvolensky. Jedneho casu jedli tiez vela kolacikov, najma taky tvarohovy kysnuty, ale to mali jedno obdobie taku maniu, teraz ich nekupujem vobec. Fakt radsej to ovocie, navyse aj ja menim jedalnicek a tak nekupujem uz vobec ani pastety, ci salamy - natierky mame robene doma, alebo napr kupim avokado a z toho urobim natierku, to mi zatila nejedia, ale hadam raz zacnu. Ten jogurtovac by sa vam asi oplatil, ked ti tolko jogurtov zjedia.

wena
6. feb 2013

Na ovocí a zelenine sa rozhodne neoplatí šetriť, buď rada, že im to chutí a že toho toľko zjedia. Každý deň zjesť niekoľko kusov ovocia (2-3) by mala byť podľa mňa samozrejmosť aj u dospelých, nie len u detí.
Jogurt nemusia mať každý deň, každý druhý stačí ak majú dostatok iných mliečnych výrobkov (mlieko, syry). A jogurty môžeš robiť aj doma (v rúre alebo v jogurtovači), bude to lacnejšie aj zdravšie.

Čo by som úplne vylúčila zo stravy (alebo aspoň obmedzila) sú tie sladkosti, šatôčky a podobný odpad. K zdraviu im to rozhodne nepomôže, radšej im za tie peniaze kúp zeleninu, ovocie a kvalitné zdravé potraviny.

bets
6. feb 2013

snazim sa o pestru stravu, zaradit co najviac roznych zloziek potravy do stravy a co najviac domacej. u nas je teraz obdobie kyslej kapusty, aj surovej, aj vymyslam rozne jedla. robim z nej aj salat ako prilohu. u nas viac ide zelenina ako samotne ovocie. mojim detom stacia jablka (mame zo zahrady), raz za cas pre zmenu banan, citrusy nemusia, iba citron do caju, alebo do cistej vody. maju radi aj sladke pitie, takze idu sirupy, co najviac moje vlastne.
sladkosti nekupujem, sice sa im vyhnut uplne neda, lebo podostavaju, hoci rodina (nasi rodicia) sa naucila sladkosti detom nekupovat...
ale sladke maju radi, takze peciem. casto aj do skoly na desiatu, napr. jablkove muffiny s ovs.vlockami, vianocku, briosku, kde davam mensi podiel cukru ako su tie z obchodu, a bez stuzenych tukov. sladke len pre chut ako dezert, nie ako hlavne jedlo.
jogurty su naucene len ciste biele. aj som dlho robila vlastne, ale detom casto prestane chutit to, co jedavaju dlhodobo. takze na cas som jogurtovac odlozila a kupujem biele jogurty, ale striedam vyrobcov, ale len vybranych. na jogurty maju chut denne, niekedy aj po dva. trochu ich v tom obmedzujem, ked viem ze najblizsie sa mi casovo nedari nakup, aby mali aj na dalsie dni. rovnako musim striedat aj chlieb z pekarne s kupovanym pecivom.
k pecivu jedavame vzdy nejaku zeleninu, najradsej mame ked mame na tanieri mix viacerych druhov, najnovsie maju radi jest len tak uhorku nakrajanu na pasiky... ale aj tak nemam z toho v tomto rocnom obdobi dobry pocit, koli tomu, ze to nie je sezonna zelenina zo zahrady, ale vypestovana niekde umelo, ktora este precestovala pekne kilometre. takze teraz to trosku obmedzujem. ked je sezona paradajok, tak jeme ich velmi vela naraz, hlavne ked podostavame domace (alebo aj kupene niekde na trhu, alebo si obzriem paradajku ako je zafarbena a podla toho posudzujem ci dozrela na slnku), tento rok sa pokusim dopestovat aj ja vlastne. preto radsej sa snazim ciastocne nahradzat kupovanu zeleninu a ovocie nalozenou kapustou a tak...

motovidlo
11. feb 2013

@bets Asi prispevok mimo temu, ale ako pecies bez stuzenych tukov, cim to nahradzas? Ja som sa tiez rozhodla viac piect, lebo minieme na sladkosti aj 50 eur mesacne ☹ A to nespominam nase bozske tela, ako to vyzera ☹ Ale sladke uplne odstranit nevieme, tak aspon skusim nahradit 🙂

Inak vo vela veciach suhlasim - tiez sa snazim pripravovat hlavne sezonnu zeleninu, chce to trochu spekulovat, hlavne v zime, ale urcite vyjde lacnejsie kapustovo-mrkvovy salat ako rajcinovy... A to nehovorim ako rajciny chutia v zime :-/

bets
11. feb 2013

@motovidlo
vsade kde su v recepte hera, cera, palmarin a ostatne (velmi sa v tychto tukoch nevyznam), tak pouzivam obycajne maslo. lenze aj pri masle, nie je maslo ako maslo. na chlieb pouzivam tie klasicke slovenske produkty, cez 2 eur za velke maslo. ale pri peceni ked chcem obcas trosku usetrit, tak si kupujem aj tie lacnejsie masla (82 % tuku). lacnejsie su preto, lebo maslo je mrazene a pred balenim ho rozmrazia a pridaju maslove prichute, aby to chutilo ako maslo (lebo tym mrazenim a dlhsim skladovanim straca tu vyraznu maslovu chut)... ale davam si pozor, aby to nebolo polske.
niekedy sa da pouzit aj obycajny olej, ale tymto to v recepte nahradzam az ked najdem taky recept, este to sama neviem odhadnut, ci sa to vzdy da. casto si pozriem viac receptov na ten isty kolac a vyberiem si recept podla toho ako sa mi pozdavaju suroviny.

briketa
11. feb 2013

@lubikan otazka to nie je blba, len si ju neformulovala spravne. Mala si napisat ako rozpocitat tieto veci, ked si na setriacom rozpocte.
Ovocie davaj sezonne, to je najlacnejsie. Jablka a hrusky sa daju skladovat aj vo vacsom (v garazi v zime - v piesku), tym mozes usetrit v mnozstevnej zlave.
Ako kocky hovorili, jogurt si rob doma.
Sladkosti mozes kludne vylucit uplne. Namiesto toho mozes robit napr koktejl z mrazeneho ovocia (zase, ak si v lete zamrazovala, teraz to vyuzijes) zmixovaneho s jogurtom co si si uvarila. Trochu dochutit, zakazdym inac medom, skoricou, zazvorom, klincekmi alebo len tak. Jogurt zmixovany s ovocim je taktiez vyborny zmrazeny v nanukovej forme - a zase si usetrila na nanukoch z obchodu...
So zeleninou varis, tak to udrzuj ako sucast normalnej stravy.

elienka
11. feb 2013

@lubikan ja neviem, ale mám pocit, že sa najskôr o tomto šetrení na jedle porozprávaj so svojím mužom. viem ako môj otec zjedol na obed kludne 3 ks celé kuracie stehná a ja, mama a priateľ sme mali po jednom. Keď kúpila mama salám, tak celá štangla bola do 2 dní preč a o tom, že na raňajky zjedol k tomu salámu kludne aj skoro celé malé maslo (margarín by nejedol) a potom mi mama hovorila, koľko strašne sa míňa na jedlo. a prestaň kupovať tie salámy a špeciálne syry. Aj my momentálne ideme na šetriaci režim a vidím to, koľko stálo to kupovanie údenín. radšej sem tam kúpim šunku, veľmi zriedka salám, ale zato varím z mäsa minimálne 5x do týždňa. Plesňové syríky a pod veľmi lúbim, ale nekupujem si, radšej kúpim 400 gr eidam a ak mám chuť na syr, dám si tento. Jogurty kupujem už len smotanové jednota - 33c za kus sa mi nezdá veľa a jogurty sú to veru kvalitné. Keksy nekupujem už, upečieme si doma koláč aj hocikedy cez týždeň, skrotí to naše chute a vyjde to lacnejšie. šetrenie na jedle podľa mňa hlavne spočíva v tom, že treba variť, piecť. Môj muž mi hovorí, že ak zje uvarené, tak nepotrebuje jogurt, ak zje koláč, nezje tatranku (ale vytiahnuť tatranku je pohodlnšie pre mňa)
Inak k tvojej otázke - jogurt máva denne, ovocie denne (ale môj muž vie zjesť na posedenie aj 2 kg mandarínok - ale nie je to tak často), sladkosti po troškách, ale nekupujem, stačí to čo dostane.

lubikan
autor
11. feb 2013

😠 😠 😠 😠

ja som si urobila ze setriaci vikend...v zlave kauflande hovadzie maso,k tomu rajcinova omacka,knedla domaca.....do vyvaru zeleninu.....obed na 2 dni.....kolace boli ze cookies...len tak proste narychlo,nechcelo sa mi hladat speci recept,lebo mam recept z ovsenymi vlockami a tie mi zozrali mole... 😅 ..tak som si vymyslela gramaz podla seba-z mrazaku som vytiahla Heru,co som na vianoce kupila v Lidli za 40 cent 😀 ,do toho trosku mlieka,vajce,muky kolko vzalo,med,vanilkac....bola z toho husta hmota,nacapkala kopky na plech a behom chvile zjedene 😀 ....a potom vcera pobede prisiel MM z roboty,s plnou kapsou nakupu a v nej boli cukriki,pukance,dzusy s tymi vajickami,on si vzal uz hotove uvarene kridielka....no mna islo vystriet !!!! hlavne ze vela miname a mame setriaci rezim.... 😠 ..mozem sa aj na hlavu postavit.....ale ja som spokojna so sebou,ja som usetrila v penazenke... 😎

briluxina
11. feb 2013

@lubikan Ahoj, mám školáka a tomu každý deň dávam jeho obľúbené jablká. Potom poobede skôr nejaký tvarohový dezert na každý deň má jeden,( lebo potom mi nechce jesť varenú stravu a chodí stále do chladničky čo by ešte zjedol) a hlavne mlieko. Ak chce banán a práve nemáme tak ho v najbližšej dobe kúpim. Nekupujem tiež za každú cenu len aby sme doma mali všetko. Lebo sa potom dosť vyhadzuje a to je teda hriech.... 😒

lubikan
autor
11. feb 2013

este taka vychytavka moja...ked mi ostanu rozky,chleba,take uz starsie...nakrajam na kocky,rozky na tenke kolieska,v mise posypem vegetou,alebo len osolim..a potom v trube na plechu vysusim na plno cca 10 minut,ostanu chrumkave,suche,odlozim a pouzivame ako cipsy...alebo aj do polievky miesto smazeneho chleba,hrasku z obchodu....moji to velmi lubia,len take samotne ,ja nie,mam dietu...

11nika11
11. feb 2013

@lubikan jogurt je u nas kazdodenna zalezitost,dcera nezje na ranajky nic ine len jogurt s cerealiami..ovocie a zelenina tiez.ked nahodou varim nieco,kde nieje zelenina tak malej dam napr varenu mrknu na olovrant alebo vecrra je zeleninova.na tychto veciach by som urcite nesetrila.a sladkosti?u nas takmer zakazane 🙂.maximalne piskoty alebo maslove susienky

briluxina
11. feb 2013

Sladkosti tiež obmadzujeme, niekedy si ani nespomenie a keď áno tak mám na krku výčitku 🙂 vraj mu nikdy nič sladké nedám, tak vytiahnem tajnú zásobu čokoládky... ale iba pár štvorčekov 🙂

959touareg
14. feb 2013

citam tu prispevky a takmer v kazdom su sladkosti zakazane, ale jogurty tlacene detom denne a to uz nepisem ze niekde aj 2-3 denne. preco aj tie nezaradite do kategorie zakazane, alebo iba obcas. tiez su skodlive, najma pre dievcata. tych staci jest maximum 1-2 tyzdenne, alebo aj menej. 🤐

a previtaminovania sa bat nemusis, najma v tom terajsom ovoci je tych vitaminov minimum, az vobec su nejake. vynimku tvoria jedine banany.

libka1
1. apr 2013

@lubikan ovocie denne, snazieme sa denne 1 jogurt alebo acidko, sladkosti nekupujeme lebo nam ich stale niekto dava, takze ich mame napriek tomu kvanta, deckam skor peciem kolace, mufiny a tak, dost kupujeme 80% cokoladu, ta deckam berie

@959touareg s tym jogurtom si ma prekvapila, nepovies nieco blizsie k tomu, pocujem to prvykrat

959touareg
2. apr 2013

@libka1
acidko je OK ale uplne obycajne, neochutene, jogurty nie. tie by som uplne vynechala, popr. obmedzila na minimum.najma ak mas dievcata. 😉

libka1
2. apr 2013

@959touareg mam dievcatko, ale stale nechapem z akeho dovodu by sa mal jogurt vynechat... aj biely neochuteny?