Ako dlho trvá schválenie hypotéky v Prima banke?
Dobrý deň, dávali ste si teraz niekto v blizkej dobe schvaľovať hypotéku? Ak áno, prosím ako dlho vám to trvalo?
Sľubujú teraz 48h… je to pravda? Dakujem pekne
Stručné zhrnutie
- Prima banka oficiálne uvádza, že schválenie hypotéky môže trvať do 48 hodín, ak sú všetky doklady v poriadku a klient splňuje podmienky banky.
- Reálne skúsenosti z diskusie sa líšia: niektoré prípady hlásili schválenie za 4–24 hodín (SLSP, „sporiteľňa“), iné prípady čakali týždeň až 3 týždne; v niektorých prípadoch banka poslala peniaze notárovi po niekoľkých týždňoch.
- Hlavné dôvody oneskorenia uvedené v diskusii sú nedostatočný príjem, záznamy v registroch neplatičov, potreba centrálneho spracovania znaleckého posudku (supervízia) a neúplné alebo chýbajúce doklady; LTV ~50–54 % bolo v diskusii považované za prijateľné a Prima má splatnosť úveru do 70 rokov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako dlho zvyčajne trvá schválenie hypotéky v Prima banke?
A: Prima banka deklaruje schválenie do 48 hodín pri kompletných podkladoch; reálne časy z diskusie sa pohybovali od 4–24 hodín (prípady v SLSP/„sporiteľni“) až po 1–3 týždne v iných prípadoch.
Q: Čo najčastejšie spôsobí, že schválenie hypotéky trvá dlhšie?
A: V diskusii boli menované konkrétne príčiny: nedostatočný príjem žiadateľa, záznamy v registroch neplatičov, potreba poslať znalecký posudok na supervíziu/centrálu a neúplné dokumenty.
Q: Aké údaje by mala obsahovať rezervačná zmluva, aby chránila predávajúceho aj kupujúceho?
A: Rezervačná zmluva by mala obsahovať dátum konca rezervácie a ideálne termín na podpísanie kúpnej zmluvy; v diskusii sa uvádza, že pri chýbajúcom termíne môže záloha prepadnúť v prospech predávajúceho.
Q: Potrebuje banka originál občianskeho preukazu (OP) alebo postačí kópia poskytnutá realitkou?
A: V diskusii bolo uvedené, že realitka môže poskytnúť kópiu OP alebo správne vyplnené údaje v rezervačnej zmluve a to často stačí pre predbežné spracovanie žiadosti.
Q: Ako rýchlo pripíšu peniaze po schválení hypotéky?
A: Podľa skúseností v diskusii môže banka pripísať finančné prostriedky do ~48 hodín po schválení; zároveň sú v diskusii prípady, kde od podania do pripísania peňazí uplynuli niekoľko týždňov.
Q: Aké LTV a vekové obmedzenia boli spomínané pre Prima banku?
A: V diskusii boli LTV ~50–54 % hodnotené ako OK pre banku a Prima banka má podľa jedného príspevku možnosť splatnosti úveru až do 70 rokov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Schválenie hypotéky v praxi trvá rôzne dlho a často presahuje deklarované 48 hodín, ak nastanú komplikácie s dokumentmi alebo bonitou žiadateľa.
- Rezervačná zmluva má dátum ukončenia rezervácie a mala by riešiť termín podpisu kúpnej zmluvy.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že banky (vrátane Prima) vedia schváliť hypotéku za 24–48 hodín, zatiaľ čo iní majú skúsenosť s čakacími dobami 1–3 týždne.
- Niektorí považujú spracovanie znaleckého posudku a centrálnu supervíziu za bežné zdroje oneskorenia, iní ich považujú za výnimočné príčiny.
Otvorené otázky
- Ktorý presný faktor (výška príjmu, zápis v registroch, vek, interné limity banky) spôsobuje oneskorenie v konkrétnom prípade ostáva nevyjasnené.
- Čo sa stane s rezerváciou a zálohou, ak banka nestihne rozhodnúť v termíne uvedenom v rezervačnej zmluve, závisí od konkrétnych zmluvných ustanovení.
Spomenuté značky a firmy
Prima banka, SLSP, VUB
Spomenuté produkty a metódy
rezervačná zmluva, kúpna zmluva, záložná zmluva, znalecký posudok (ZP), LTV, registr neplatičov, centrálne schvaľovanie / supervízia, pripísanie finančných prostriedkov
Miesta a osoby
Bratislava
Určite sa vyjadria do 48 hod či áno či nie, vyššie si písala kz- som myslel kúpnu zmluvu
@simonad7 ahoj, aj ja som v pozicii predavajucej a nasi kupujuci ziadali sice hypo vo vub nie prima banka ale v utorok niesli vsetky potrebne doklady a odpoved z banky mali az o tyzden v stredu. Neviem preco to teraz tak dlho trva v bankach, ja ked som ziadala v slsp pred 4 rokmi tak som mala odpoved v priebehu 24 hodin
@bubobubo29 no presne… my pred 4r sme riešili hypo a po mesiaci a to tam bola veľká noc sme mali úver vyplatený… nechápem kde to viazne. Ale už aj tak je to vyše týždňa… takze má to znepokojuje.
No podľa mňa by tam mal byť termín do kedy má byť podpísaná kz, ak nie záloha prepadáva v prospech predávajúceho, ak nie je to môže vybavovať neobmedzene dlho
@simonad7 este by som pockala do konca tyzdna a uvidite, mozno im pre nieco neschvalili a cakaju za vyjadrenim inej banky len im je to blbe vam to povedat, a maju cas na vybavovanie presne do konca rezervacnej zmluvy
@sasa1310 viem, ale nechce sa mi to vysvetľovať ďalšej osobe ako to prebieha. Chcela som názory take ako prišli ďalej, nejake skúsenosti pripadne kedy už treba zbystriť.
Ja som sa informovala všeobecne v banke a tam mi povedali že ak je vsetko ok zo strany kupujúceho, mal by ro schválené do 48h. Tak to ma dalo do nepohody, že ja vôbec neviem v akom to ma stave a čo aa deje. A teda rada by som to vedela.
@simonad7 my sme v sporiteľni mali schválené za 4h. V prima banke sme chceli najprv vziať a tam také otrasné podmienky a taká neprofesionalita z ich strany, že sme radšej odišli odtiaľ ešte pred samotnou žiadosťou o úver. Takže pri prima banke nič nové, keď to bude trvať aj 3 týždne. Zbystriť ti nepomôže, skôr oni môžu byť na infarkt, keďže nestihnú dobu v rezervačnej zmluve, tak ich záloha prepadá v prospech 50% vás a 50% realitka.

Ak máš znalecký, dostatočný príjem a zábezpeku , áno.