Ako financujete domácnosť a deti s partnerom?

simona1981
27. sep 2017

Mamičky, poviete mi ako to funguje u vás doma, čo sa týka financií? Myslím najmä počas materskej/rodičovskej dovolenky.
Kto platí u vás náklady na bývanie, kto nákupy, oblečenie, hračky, z čoho si platíte prípadné výdavky na seba alebo občas na kávu a podobne? A koľko prípadne aj miniete na domácnosť a deti mesačne (potraviny, drogéria, nejaké oblečenie, hračky atď.)?

S manželom máme oddelené účty, on platí náklady na bývanie, no ostatné výdavky máme podelené.
Máme dve malé deti, som na rodičovskej, no mám živnosť a snažím sa každý mesiac zarobiť nejaké peniaze.
Napriek tomu však stále vo mne drieme pocit, že niečo nie je celkom správne, nakoľko väčšina výdavkov na domácnosť je už dlhšiu dobu na mne. Oblečenie a hračky platím takmer iba výlučne ja, potraviny a drogériu platíme na striedačku, no veľakrát ja zoberiem veľké nákupy a manžel len malé, keď chodí sám po pečivo a základné potraviny.
Keď mám väčší výdavok, tak sa spýta, či mi má poslať peniaze, no často je mi to také čudné, aby mi preplácal nákup do rodiny.
Ja kúpim kľudne aj jemu, často mu kupujem oblečenie, keď viem, že niečo potrebuje. On mi oblečenie nekupuje, ani keď sme nemali deti.
Občas zaplatí kávu alebo obed vonku, pôsobí to, že nám vlastne aj platí, ale keď si to spočítam, tak u neho sú to väčšinou malé výdavky a ja miniem mesačne oveľa viac. Ak teda nepočítam náklady na byt, ktoré aktuálne platí on (keď som pracovala naplno, platili sme ich na polovicu a to sa očakáva odo mňa aj keď nastúpim znova do práce).
Na dovolenky nás neberie, keď som už potrebovala niekam aspoň na Slovensku vypadnúť na pár dní s deťmi, nechal to zaplatiť mňa.
Neviem, či by som chcela mať spoločn účet, ale takto sa mi to zdá také zvláštne. Ja mám dlhy (mimoriadne výdavky totiž nie vždy utiahnem v rámci môjho príjmu popri rodičáku), on má našetrené.
Je to v dnešnej dobe normálne takto fungovať alebo to máte inak?

0silvia0
29. sep 2017

@negymama máš pravdu, ale tento pánko s týmto jeho žglrlošským levelom si to postaví do pozície, že veď keby ona bývala s deťmi sama, tiež musí platiť nájom, takže vlastne on jej uľavuje od platieb za nájom a ona môže riešiť "len" deti a seba a ešte jej veľkodušne pleskne 200e k tej jej ušetrenej sume za prípadný nájom. On to berie že veď ona býva s deťmi zadarmo tak čo sa môže sťažovať? Treba mu poriadne argumentovať, lebo on to má v tej svojej lakomej hlave 100x prerátané...

emilia25
29. sep 2017

Ja by som povedala ty mi das 200eue vyzivne na deti a hned budem mat na najom a este aj usetrim lebo nebudem musiet zivit dalsi krk a satit ho.joj fakt si treba proste riadne ale riadne dupnut a vyvratit mu vsetky jeho pomylene argumenty.

negymama
29. sep 2017

@0silvia0 chapem, len neviem ci takemu bazivemu po peniazoch daco vyargumentujes. Deti su aj jeho, ak chlap rozdeluje rodinu na "Ja" a "zena s detmi" zvlast, nech si oni ziju zo svojho a ja tiez zo svojho a este im velkodusne prispievam... nedokazala by som s nim zit. Ja v tomto pripade neverim, ze to co on potrebujem, su argumenty. ze mu len chyba info, a hned by bol iny.

v style, "jooooj, to som nevedel, uz sa mi v hlave rozsvietilo a od tejto chvile mame vsetko spolocne". ..., skor mam pocit, ze on vedome takto hrabe k sebe, zmyka rodinu. ktovie mozno pripravuje odchod. ja neviem. toto by nebol muz s ktorym chcem zostarnut.

jamika27
29. sep 2017

@simona1981 nohy na plecia a odíď ... Podľa všetkého si veľmi šikovná žena, máloktorá by stíhala makať po nociach, o dve deti sa starať a všetko čo píšeš.

To sa ani čítať nedá čo ty píšeš😨

Tvoj chlap je chrapúň.

Najhoršie je, že ukracuješ tým svoje deti!!! Ničíš si svoje zdravie!!! a v neposlednom rade vštepuješ svojim deťom od malička zlý príklad fungovania dvojice.

Okamžite na súd dať žiadosť o výživné počas trvania manželstva, nech ti láskavo platí a pokiaľ sa dá - odísť od neho ...

eliska13
29. sep 2017

@kacenka255 nie nezdá sa mi to veľa.Ved len topánky, bundy deťom stoja veľa peňazí.400 eur minút na stravu je normálne

negymama
29. sep 2017

@0silvia0 este je otazka koho je byt, ci ho nadobudli spolocne po uzavreti manzelstva, ak ano jej patri polovica, bezohladu na to, ci by tvrdil ze ho financoval zo svojho platu, ak aj on plati uver z jeho platu, tak ci tak sa to povazuje za uhradu zo spolocnoych penazi kvoli bsm.

kacenka255
29. sep 2017

@eliska13 nie to pise ze ked ma take vydavky tak naklady idu 700-800 eur.

0silvia0
29. sep 2017

@negymama no ja by som takého nechcela ani keby bol jediný chlap na planéte...
Ale mám pocit, že takýchto chlapov je čím ďalej tým viac. Keď čítam nejaké diskusie, chlapi majú obrovské problémy s tým, aby "živili" rodinu, trvajú na tom, aby sa žena pomaly živila aj na rodičovskej sama a keď chce byť na rodičovskej, nech si na to ona našetrí... Neviem kto to dnešným chlapom tlačí do hláv, ja si pamätám ešte model z rozprávania mojich starých rodičov, že pre chlapa bola povinnosť sa o rodinu postarať a pre chlapa bola hanba, ak žena musela ísť do práce, lebo to bola jeho vizitka, že nedokáže uživiť rodinu. Kam sa do v dnešnej dobe posunulo za tých pár desaťročí, nestačím sa čudovať.

negymama
29. sep 2017

@0silvia0 no tu naraza na seba, moderne pozitkarstvo a egoizmus a biologicka a tradicna previazanost zeny a deti.

na jednej strane ma byt zena spata s detmi, priroda zariadila ze ich rodi a koji, no dajme tomu i tam moze okrem porodu nastupit flasa a jasle... v kazdom pripade je nejake obdobie ked sa zena vzda svojho prijmu aby zabezpecila porod a ranny vyvoj potomstva..

toto je prilezitost , kde sa ukaze charakter chlapa. Bud sa ukaze ako ochranca svojej rodiny, ten co jej chce zabezpecit najlepsie podmienky aby jeho zena aj jeho deti mali to najlepsie co im dokaze dat.

alebo to zneuzije ako zranitelne obdobie zeny i deti, male deti su bezbrane, odkazane na starostlivost rodica, v drvivej casti pripadov matky... a chrapun vtedy ukaze svoje zbrane, zavislost deti a zeny na nom, materialnu financnu pouzije na psychicky tlak, toto je najcastejsie obdobie, ked dochadza k tyraniu zien, fyzickemu, psychickemu ci financnemu.

Muz autorky tiez ukazal svoj charakter... Jak sa vravi, zlato sa skusa v ohni, nie je problem pekne nazivat, ak ma ona dostatocny prijem, vsetko taha, vsetko si plati, on nepociti ziadnu potreby obetovania sa, potrebu sa delit. Hups prislo obdobie materskej...a on ma navrch, teraz vie ako treba hospodarit, aby jemu ostalo a zena nech si zlizne, ked chcela deti.

Toto mala vidiet, uz ked s nim chodila na rande, nuz presne sa jej splnilo, co si priala, treba si davat pozor na to co si zelame. Nechcela byt zivena muzom, tak nie je, do slova a do pismena.

0silvia0
29. sep 2017

@negymama absolútny súhlas, aj ženy by mali byť viac ženami a nie hrdinkami, ktoré od nikoho nič nechcú a trvajú na svojej 100 percentnej nezávislosti

negymama
29. sep 2017

@0silvia0 a tiez by mali veci vyargumentovat pred tym nez s niekym zviazem zivot a mam s nim deti. nie ze len hrku hrku, drahy kde a ako sme to este nerobili, alebo 3 mesiace vyberat vhodny odtien svadobnej vyzdoby...

treba sa rozpravat aj o tom, ako bude rodina fungovat, financne , byvanie, volny cas, kontakt s rodinou, kto a kolko bude s dietatom na RD, atd, poriesit si aj prakticke veci, pred tym nez naplanujem s niekym deti.

Nieze potom halooo velke prekvapko.... on chodi za kamaratmi, on visi na matke, on mi nedava peniaze, on sa mi nevenuje...

oskvarka
29. sep 2017

@simona1981 ako ked som ja chodila s muzom tiez sme fungovali casto ze kazdy si plati svoje... nemala som s tym problem niekedy ma teda pozval ale niekedy nie... ako kedy ale nemala som pocit ze je to neumerne ani ze na mne setri.. nejako tak prirodzene ale o inom som chcela.. 700-800 eur naklady na mesiac sa mi zda hrozne vela, teda ak to chapem tak ze v tom niesu naklady na byvanie... aspon mne sa zda .. ja sa neobmedzujem aj ked som setrnejsi typ fakt si neviem predtavit na dve deti a seba minut na cely mesiac tolko.... jedine ze by si fakt platila aj muzove jedlo na 100 percent a on jedol kazdy den flakotu eko masa.. prepac za uprimnost.. na druhej strane klobuk dole ze popri rodicovskej dokazes byt takmer na nule to znamena ze priblizne tych 700 ecok prijem za mesiac aj z rodicakom mas tak to mas moj obdiv ze to dokazes tolko zarobit asi musis dobre makat este popri detoch.. uf... zo strany tretj to neznamena ze si nemyslim ze tvoj muz je nefer absolutne nepraktticky a trochu pochybujem ci berie vase spolocenstvo ako rodinu a ci s nou pocita do buducna lebo toto je fakt chore .. ine by bolo ak by o tom ze sa zadlzujes nevedel ze by si mu to z hrdosti nepovedala ale ak to vie je to chore...

myskahryzka
29. sep 2017

Neviem si predstavit, ze by sme si komplikovali zivot este aj delenim financii. Ucet mame kazdy svoj, ale hospodarime spolocne. Z muzovho uctu odidu naklady na byvanie a auto a zbytok ide mne na domacnost. Nic si nenechava, nespori, netaji. Samozrejme, o tom co kupime, rozhodujeme spolu. Ked kupujem nieco do cca 10 eur, to mu len vopred oznamim a na drahsich veciach sa dohodneme.

emilia25
29. sep 2017

Ja ked som zacala s muzom chodit ani pivo mi nedovolil kupit mu ale raz som ho ukecala a tak sme sa raz bavili na tuto temu a povedal mi ze sa citil velmi blbo ked mu zena plati pivo.uz tuto si kazda musi uvedomit ci ma muza gentlemana alebo lakomca

mimi_tami
29. sep 2017

@simona1981
Suhlasim s babami- aj ked je fajn mat aj 'svoje' peniaze, ste v prvom rade manzelia. Ak by ste zarobili rovnako, aj podielat na vydavkoch by ste sa mohli rovnako. Taketo rozdelenie vydavkov je nespravodlive. Navyse, ste manzelia, tak ake MOJE, TVOJE? NASE. Aktualne som tiez na RD. Nedelime peniaze na tvoje, moje, ale podla potreby presuvame medzi uctami. A nikdy mi neprislo hlupe povedat mu: 'Mojko, vloz, preposli mi 500 € na ucet, potrebujem poslat na sporenie, deckam zaplatit skolne, atd....' A rovnako jemu nikdy neprislo na um mat k tomu prihluple pripomienky. Ked sme zacali spolu byvat, mali sme o dost nizsi prijem, kazde zarobene € malo svoje konkretne pouzitie, nerozhadzovali sme, museli sme mat velmi dobru financnu disciplinu-sledovali sme kazdy vydavok-ci je nutny,ci nie. Tento model 'spolocneho' zdielania, rozhodovania o financiach nam ostal,i ked si dnes mozeme dopriat viac. Mame spolocne ciele a nim prisposobujeme aj financne hospodarenie.
Urcite sa porozpravajte, ze takto to nemoze fungovat. A ak mu nieco prekaza na tom, ako hospodaris, ak ma dojem, ze minas vela resp. prilis rozhadzujes a ty si to nemyslis, nechaj ho min.1 mesiac platit vsetky vydavky-kruzky detom,oblecko, kazdy nakup-aj velky,aj drobny, aby videl, co to stoji.
Drzim palce 😉
Vzdy je vsetko o komunikacii a nastaveni si takych 'pravidiel' vo vztahu, aby sa obaja citili rovnocenni a nie utlacani tym druhym.

flofi
29. sep 2017

Ja mam po tomto vsetkom co tu odznelo pocit, ze on je tvoj spolubyvajuci + s vyhodami. On ti da 200 eur o deti sa nestara, a ty ho este osatis, nakrmis..
Zaujimalo by ma, co by sa dialo ak by si ty o svoj prijem prisla ?
Nechal by vas o hlade? Alebo by ti pozical a ty by si mu to potom vratila ked by si uz mohla?

To je nonsens toto. Cele to nedokazem pochopit.
Odchod by bol idealny ale asi narocny. Ja by som riesila to vyzivne, aby si mohla normalne zit, pracovat menej a aby ti aj napriek tomu nechybali peniaze.
System uz asi nezmenis, riesila by som ale sumu ktoru ti dava, a trvala by som na tom aby ti zo svojho vyrovnal dlh ktory mas lebo si ho v konecnom dosledku dosiahla kvoli nemu.
Treba si buchnut po stole. Vydrzala by som s nim za tych novych podmienok kym deti nepodrastu a ked sa das akp tak financne dokopy, a potom az odisla.

danielahamar
29. sep 2017

u nás máme všetko spoločné, vždy to tak bolo, väčšie výdavky jasné, že sa konzultujú, ale u nás to funguje tak, že tri krát meraj a raz strihaj, kedže nemáme na vyhadzovanie, máme dve deti, 9r. som bola na rodičovskom - nejaké príležitosti a fungovalo to a jasné, máme dva účty, ale prelieva sa

lolita555
29. sep 2017

My s manzelom sme mali kazdy svoje financie nefungovalo to minuli sme ani nevieme kde😂teraz uz dlhsi cas dava manzel vsetky peniaze mne a to myslim doslovne ani euro si nenecha.ja mam vacsi prehlad a viem si to vsetko vyratat kolko sa kde dava a vzdy ked nieco potrebuje manzel mu samozrejme peniaze dam.on je zlaty vobec neriesi kde su peniaze ci mame len aby bolo vsetko poplatene co ma.takze moj nazor je ze lepsie je spolocna kasa

dkethe
29. sep 2017

My mame rozpocet nizky, takze neda sa take ze financna sloboda alebo nechat si cast prijmu len pre seba bez potreby spovedania :D proste musim vediet o vsetkom a dat to do tabulky. Zijeme len z muzovho platu. Kartu ma len on (aj disp.pravo). Ked mi treba, beriem si kartu alebo ho vyslem vytiahnut cash. K mojmu uctu ani nemam kartu, tam mi chodi aktualne rd. Napriek tomu ze sme na tom polobiedne, som rozpoctarsky guru a cely rd je len na uzivanie, idealne spolocne :D uchovavame ho cash v krabicke. Pointa je ze vieme o kazdom pohnutom eure. Ked si vyberiem muzovu kartu z penazenky poviem mu preco ale nikto z toho nema cudny pocit. Je to takto od tehotenstva. Nepytala som sa ho, oznamila som ze z jeho sa zije, z mojho setri a uziva. Bodka. Asi ti chyba ta rozhodnost a ten tvoj vie ze s tebou moze mavat... ze o co viac zarobis, o to viac ti strhne? Fuj.

No na druheeej strane! Ak on ma len zeleznu rezervu a ty nic - tak je logicke ze na dovolenku sa nejde/nebudu koberce.

maaaaaaaria7
29. sep 2017

my máme spoločný - kde žije rodina len tak tak do ďalšej výplaty, inak ako SPOLOCNE to ani nejde🙂)), musíme vedieť o každom väčšom výdavku...🙂

biba12
29. sep 2017

Spoločne 🙂 Ten model, čo máte nechápem.

simona1981
autor
29. sep 2017

@kacenka255 Neviem, kde žiješ, ale v meste je normálne minúť na potraviny, drogériu a benzín 600€ pre 4 osoby. Veď si zober, ak by si jedného človeka prestravovala za 5€ na deň (čo je ešte super vojsť sa do 5€ ak ješ raňajky, obde, večeru a k tomu niečo malé na desiatu či olovrant), tak to je 5€ x 30 dní x 4 osoby = 600€. A v tom som nepočítala ešte tú drogériu (kde kupujem plienky, krémy, sprcháče, vlhčené obrúsky, umelé mlieko, čistiace potreby, pasty atď.) a benzín.
Ak dokážeš jedného človeka prestravovať za 2€ na deň, daj mi kontakt, volám ti a hlásim sa na školenie.

simona1981
autor
29. sep 2017

@0silvia0 Presne si to vystihla, on to berie, že mi šetrí za nájom. A to, že som do bytu vrazila oveľa viac ako on, kupovala zariadenie a ostatné veci, to mu je jedno.

simona1981
autor
29. sep 2017

@negymama Máš pravdu. Keby si čítala inú moju diskusiu, on je egoistický nielen v ohľade financií. To nie je o tom, že by nemal prehľad. Ale jemu nevadí, aby som sa zodrela pre rodinu. Jemu ani nevadí, keď takmer všetky domáce práce robím ja, aj tie mužské. Ani keď k dieťaťu vstávam iba ja. A je toho omnoho viac.

emilia25
29. sep 2017

@simona1981 si velmi sebestacna zena tak na co by sa muz s nazil.zena ma byt jemna kvetinka a muz ju ma polievat a starat sa o nu.niekedy si zeny proste zamenili role potom muz ma pocit frustracie a ked je zena sebestacna tak bude uplne vo vsetkom.

ema234
29. sep 2017

@simona1981 neni trochu aj taky despota, ked sa tak sprava? Prosim Ta od takeho rychlo prec.

nelamol
29. sep 2017

Baby, nečítala som úplne všetky príspevky, ale mne to príde tak, že ak majú obaja dostatočný príjem, je v poriadku, ak má každý svoj účet a financuje nejakú časť výdavkov rodiny, možno nie úplne presne vopred stanovenú, a nemusí ani platiť, že pomer výšky príjmov je rovnaký ako pomer hradených výdavkov, skrátka, aby ani jeden z manželov/partnerov nemusel byť na nule/ v mínuse. Problém nastáva, ak jeden má príjem výrazne nižší ako ten druhý (prípadne žiadny) - väčšinou je to, samozrejme, žena, ktorá je doma s deťmi. Vtedy by mal byť buď spoločný účet, alebo by muž mal žene každý mesiac poukazovať nejakú dohodnutú čiastku, ktorá pokryje jej výdavky. Zdá sa ale, že problém autorkinho manžela je širší, financie sú len jedna jeho časť - odraz jeho osobnosti. Ja by som tiež zvažovala, či s ním zostať, ale pokiaľ majú dve malé deti, asi by jej bolo samej bez muža ťažko. Určite by som si ale nechávala zadné vrátka do budúcnosti, keď budú deti väčšie.

Pokiaľ ide o nás, máme s mužom oddelené účty - okrem iného aj z toho dôvodu, že ja som SZČO, pracujem aj popri malých deťoch, takže potrebujem mať príjmy z podnikania oddelené. Ja hradím výdavky spojené s bývaním - byt je totiž môj, kúpila som si ho niekoľko rokov predtým, než sme sa vôbec spoznali. On platí hypotéku za svoj byt, ktorý prenajíma. Ostatné výdavky platíme na striedačku ako príde, dovolenky a väčšie výdavky väčšinou on, oblečenie, hračky atď. pre deti väčšinou ja, potraviny cca na polovicu, podľa toho, kto ide do obchodu. Keď práve nemá peniaze na väčší výdavok on, zaplatím ja, a naopak. Takto to ale môže fungovať len vďaka tomu, že zarábame obaja, hoci ja som aj na rodičovskom príspevku, lebo mladšia dcérka ešte nemá tri roky.

hu.hu
29. sep 2017

@simona1981 po tychto doplnujucich informaciach sa nanucuje otazka, co ti vlastne tento vztah prinasa ? V com je pre teba manzel prinosom, ktore povinnosti/starosti kazdodenneho zivota prebera ? Zda sa akoby ste nezili spolu ale vedla seba... Konstruktivnu diskusiu bez emocii si uz skusila ? Vyzera to na odpozorovany model z rodicovskeho domu... Ty si schopna zena, len musis viac mysliet na vas ... (teba s detmi) ...

lucinocka
29. sep 2017

@simona1981 oddelene ucty v manzelstve su najvacsia kravina... ved zijete spolu, jete spolu, sprchujete sa v jednej kupelni, kurite rovnakym kotlom, jete z rovnakeho hrnca, mate spolocne deti... nechapem...
Ucet mame spolocny , z ktoreho sa platia ucty, strava a vsetko ostatne a takisto si kazdy kupi sebe co potrebuje...o vacsich vydavkoch sa poradime...

kacenka255
29. sep 2017

@simona1981 pozri ja tvojho manžela nezastávam to som napísala jasne že je to kretén ale naozaj sa mi vidí minúť 600 eur veľa. Zijeme vo vacsom meste nie zapadakove, manžela mam kulturistu takže si spočítaj kolko toho zje =DDD a fakt neminieme toľko. Varí sa každý deň. A k tomu veľa čerstvej zeleniny, ktorá nie je lacná. Bežne platím v obchode do 100 eur. Ale naučíli sme sa robiť týždenné nákupy. Keď sme chodili obdeň do obchodu tak sa toho minulo oveľa viac ako takto. Núdzou netrpíme, veľakrát potraviny vyhadzujem - či už jogurty, sladkosti či zeleninu... Tankujeme min jednu plnú do mesiaca - minimálne keďže závisí od toho či sa jazdí len mesto alebo výlety. a drogéria nuž tu som rátala už k tým nákupom vyššie, keďže to sa tak zpriemeruje.
Ja by som ti poradila písať si výdaje a sama uvidíš, kde je minuté nadbytok.
Ak by ste celkovú réžiu mali 600 eur je to v pohode ale takto sa mi to ozaj zdá veľa.